شوخی صدر اعظم آلمان درباره مهاجران جنجال به‌پا کرد

صدر اعظم آلمان در توضیح و توجیه افزایش بودجه نظامی این کشور گفت: وظیفه اصلی دولت، حفظ امنیت شهروندان است، زیرا بدون امنیت از آزادی، ثبات و رفاه چیزی باقی نمی‌ماند.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: به گزارش رادیو فرانسه، اولاف شولتس در کنار وزیران خارجه، دفاع، دارائی و کشور آلمان و در برابر خبرنگاران، از«استراتژی امنیت ملی آلمان»، به عنوان جهش به سوی قدرت نظامی بیشتر رونمایی کرد. این رونمایی در مرکز کنفرانس فدرال انجام شد.

ناظران، این حضور کم سابقه را نشانه اهمیت فوق‌العاده سند راهبردی جدید می‌دانند. بنا به اظهار صدراعظم، مراکز و منابع مختلف ۱۸ ماه روی این سند کار کرده‌اند تا در روزهای اخیر به تصویب برسد. آلمان پیش از این به جای استراتژی امنیت ملی سندی به نام «کتاب سفید» داشت که سیاست دفاعی کشور را ترسیم می‌کرد. به گفته صدراعظم، اکنون سندی بسیار وسیع‌تر جای کتاب سفید را می‌گیرد که بسیاری از منابع و نهادها به صورت سیستماتیک به هم پیوند می‌دهد.

صدراعظم آلمان تصریح کرد که هیئت دولت پیش از جنگ اوکراین مشغول بررسی استراتژی امنیت ملی بوده، اما حمله روسیه به اوکراین نشان داد که موقعیت امنیتی آلمان چقدر تغییر کرده است. در نتیجه همین رخدادها تحول بسیار بزرگی در سیاست امنیتی آلمان ایجاد شده است.

اولاف شولتس افزود: «با توجه به این تغییرات، وظیفه اصلی دولت حفظ امنیت شهروندان است، زیرا بدون امنیت از آزادی، ثبات و رفاه چیزی باقی نمی‌ماند». وی افزود: «تمرکز راهبرد امنیت ملی حفظ هویت آلمانی، پیوند با اتحادیه اروپا و ناتو، دوستی با فرانسه و مشارکت با آمریکا است».

به گزارش رادیو فرانسه، «دولت آلمان در ماه فوریه سال گذشته ۱۰۰ میلیارد یورو اعتبار ویژه برای تجهیز و نوسازی نیروهای مسلح تصویب کرد. از آنجا که بودجه دولت آلمان به طور عمده از محل درآمدهای مالیاتی تامین می‌شود، فشار همه این پرداخت‌های تازه سرانجام بر دوش مردم خواهد نشست.» افزایش چشمگیر بودجه نظامی آلمان در حالی است که این کشور قبلا هم در رتبه نهم کشورهای جهان در زمینه بیشترین هزینه نظامی قرار داشت.

اما موضوع عجیب این است که مرحوم‌هاشمی ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ در اجلاس آموزش و پرورش و در اثر مشورت‌های نادرست و گمراه کننده برخی اطرافیان گفته بود: «اگر می‌بینید آلمان و ژاپن این روزها محکمترین اقتصاد دنیا را دارند، اینها بعد از جنگ جهانی دوم از اینکه نیروی نظامی داشته باشند محروم شدند... نیروهای نظامی بیشترین خرج کشورهای در حال جنگ را می‌بردند و از این رو با این اقدام پول‌های‌شان آزاد شد و به‌دنبال کارهای علمی و تولیدی رفته و اقتصاد دانش‌بنیان برای خود درست کردند، لذا دیگر آسیب‌پذیر هم نیستند، این راه در ایران باز شده است»!

اکانت توئیتر منتسب به مرحوم‌هاشمی هم ادعا کرده بود: روزگار فردا، روزگار گفتمان است، نه موشک.

طبق اعلام موسسه تحقیقات صلح استکهلم، آلمان و ژاپن در سال ۲۰۱۵ در رده بالای اختصاص بودجه نظامی در جهان بوده‌اند. ژاپن با اختصاص ۴۰.۹ میلیارد دلار (طبق اعلام موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک) در سال ۲۰۱۵ در رتبه هشتمین کشوری قرار گرفت که بیشترین بودجه نظامی را در جهان دارد. پس از ژاپن نیز، کشور آلمان با اختصاص ۳۶.۷ میلیارد دلار در رتبه نهم قرار گرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • سید IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
  7 0
  قابل توجه احمقان داخلی که به تحریک اربابان استعمارگر شعار خلع سلاح کشور را می دهند که دنیای فردا دنیای گفتمان است نه موشک!! تا ایران را ه مانند لیبی بی دفاع کرده و تسلیم ارباب!
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
  4 0
  رفسنجانی و روحانی همیشه دنبال تضعیف و دوگانگی در نیروهای مسلح بودند
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
  0 10
  قدرت نظامی در کشورهای جهان سوم فقط برای حفظ قدرت دیکتاتورهاست
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
   0 0
   تا وقتی ثروت دنیا دست یک عده هست با این ثروت مسئولان کشورهای دیگر را می‌خرند تا آن کشور ها و مردمشان جهان سومی باقی بمانند اگر ثروت در دنیا به درستی و عادلانه تقسیم شده بود جهان اولی یا جهان سومی نداشتیم!
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۷
   0 0
   راستی یک چیز دیگه هم هست که می‌خواست یادم بره افراد خوب مانند امیرکبیر و عباس میرزا و نادر شاه و قاسم سلیمانی و ... به دست دشمن کشته می‌شوند چون برای مملکت مفیدند! قابل توجه شما نادر شاه افشار هم به دست توطئه گر انگلیس کشته شد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس