رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح

موشک هایپر سونیک «فتاح» جدیدترین دستاورد را هبردی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز رونمایی شد.

به گزارش مشرق،صبح امروز( ۱۶ خرداد) موشک هایپرسونیک «فتاح» به عنوان جدیدترین دستاورد راهبردی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، سردار سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد.

ویژگی خارق‌العاده موشک هایپرسونیک «فتاح»

موشک هایپرسونیک «فتاح» را باید جزو پیشرفته‌ترین نسل موشک‌های موجود در جهان دانست که تاکنون هیچ سیستم پدافندی برای مقابله با آن ساخته نشده است.

از سویی جمهوری اسلامی ایران با رونمایی از موشک هایپرسونیک «فتاح» که به گفته سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دنیا کم‌نظیر است؛ جزو چهار کشور دارای این فناوری شد.

این ابرموشک که از فناوری تک بهره برده است، موشکی رادارگریز است که مسیر آن می تواند بعد از شلیک تغییر می کند.

مانور در سرعت سرسام آور و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر هم از دیگر ویژگی های موشک فتاح است.

توان عبور از سامانه های موشکی موجود هم از ویژگی های دیگر « فتاح» است.

نکته قابل توجه دیگر اینکه تا به امروز سیستم دفاع موثر برای مقابله با این ابرموشک پیشرفته اختراع نشده است.

این موشک با قابلیت‌های تاکتیکی، به دلیل برخورداری از پیشران سوخت جامد نازل متحرک مرحله دوم، قابلیت دستیابی به سرعت‌های بسیار بالا و همچنین انجام مانورهای مختلف در داخل و خارج از جو زمین به منظور غلبه بر انواع سامانه‌های دفاع هوایی دشمن را دارد.

برد موشک فتاح ۱۴۰۰ کیلومتر و سرعت آن پیش از اصابت به هدف ۱۳ تا ۱۵ ماخ است.

 این موشک جدید  از همه سامانه های سپر موشکی عبور می‌کند. این موشک سامانه های ضد موشکی دشمن را هدف قرار می دهد و یک جهش بزرگ نسلی در حوزه موشکی است.

سرلشکر سلامی: به دانش تنوع‌بخشی ساخت سامانه‌ها رسیده‌ایم

 سرلشکر سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران صبح امروز (۱۶ خرداد) در آیین رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح گفت: هیچ‌وقت نمی‌شود حقیقت را کتمان کرد و واقعیت‌ها بالاخره خودشان را نشان می‌دهند.

رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح+ عکس و فیلم

وی افزود: یک واقعیت بسیار قویی و جدی که در کشور ما وجود دارد همین پیشرفت‌ها و جهش‌های فوق‌العاده است که در فناوری‌های پیشرفته حاصل می‌شود به خصوص در عرصه محصولات دفاعی از جمله موشک‌ها و پهپادها که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته هوش مصنوعی و همه قابلیت‌های فنی که در طراحی و در ساخت قطعات اجزای حساس وجود دارد، الحمدلله در کشور ما صورت گرفته و ما به دانش و فناوری تنوع‌بخشی به انواع مختلف ساخت سامانه‌ها و تاکتیک‌پذیری سامانه‌ها در بخش‌های مختلف رسیدیم از جمله همین موشک فتاح که یک موشک مانورپذیر ماورای صوت است که قادر است صفحه حرکتش را در فضا به سادگی تغییر دهد و از کمند موشک‌های ضدموشک عبور کند.

وی افزود: این فناوری‌ها در جهان بسیار مدرن و پیشرفته  و البته برای خیلی کشورها ناشناخته هستند ولی به دست توانای جوانان ایرانی، مومن و انقلابی این ناشناخته‌ها و مجهولات به معلومات تبدیل شده و امروز شاهد درخشش جوانان مومن و دانشمند هستیم.‌

رئیسی: پیشرفت موشکی کشور با تهدید دشمن متوقف نخواهد شد

 آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور هم در این مراسم اظهار داشت: امروز روز بسیار خوبی است زیرا شاهد دستاورد بزرگی از نیروهای مسلح بویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش هوافضای سپاه هستیم؛ باید خداوند را سپاسگزاری کنیم بخاطر این روحیه و اقتداری که به جمهوری اسلامی ایران مرحمت کرده است.

وی ادامه داد: اولین مؤلفه قدرت و اقتدار در ملت ما ایمان است؛ در تعبیر رهبری معظم انقلاب که در ۱۴ خرداد فرمودند ایمان به عنوان یک مؤلفه مهم محسوب می‌شود؛ آنچه از سال ۴۲ و۲۲ بهمن ۵۷ و سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی کشور ما را حفظ کرد ایمان مردم بود. آنچه این مدت ملت ما را پیش برده و علی رغم خواست دشمنان گام‌های بزرگی را برداشته در پرتو ایمان و امید بوده است لذا همواره به عنوان یک مؤلفه مهم در اقتدار، ایمان و امید باید پاس داشته شود. آن روزی که طهران مقدم در مجموعه هوافضای سپاه فعالیت خود را با اراده فرمانده معظم‌کل قوا آغاز کرد شاید کسی گمان نمی‌برد پدیده‌هایی نو که برای همه جهانیان خیره کننده باشد، بوجود بیاید؛ امروز از این دستاورد مهم و بزرگ که به دست فرماندهی نیروی هوافضای سپاه رونمایی شد جای شکرگزاری دارد.

رونمایی از ابر موشک هایپر سونیک فتاح+ عکس و فیلم

رئیس‌جمهور با اشاره به دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه گفت: مجموعه نیروی هوافضای سپاه کارهایی که انجام می‌دهد بر پایه دانش و علم است موضوعی که در کشور ما این علم و دانش در صنایع موشکی و دفاعی و نظامی بومی شده و وارداتی نیست. صنعت موشکی و دفاعی ما امروز در حالی، پیشرفته است که در دوران دفاع مقدس با وجود آن‌که تهران و سایر شهرهای کشور را موشک باران می‌کردند، قدرت دفاعی نداشتیم لذا از همان موقع تلاش‌ها برای مستقل شدن در حوزه دفاعی آغاز شد و این‌گونه قدرت بازدارندگی بوجود آمد.

وی توان دفاعی ایران را صلح آمیز دانست و تاکید کرد: این قدرت و توان برای کشورهای منطقه نقطه امنیت و صلح پایدار است. برخی مسئولان کشورهای منطقه در دیدارهای اخیری که با آنها داشتم عنوان می‌کردند که ایران یار روزهای سخت است و اگر نبود تلاش‌های حاج قاسم سلیمانی و نیروی قدس سپاه و دفاعی که ایران از ما در برابر هجوم تکفیری‌ها و داعشی ها، از کشورشان چیزی باقی نمانده بود.

رئیس جمهور گفت: قدرت نظامی و دفاعی و موشکی ایران، بازدارندگی دارد البته نه فقط از هجوم بلکه از فکر هجوم هم بازدارندگی ایجاد می‌کند؛ این قدرت موشکی معنایش آن است که منطقه از شر اشرار و تعرض بیگانگان در امان بماند لذا پیام آن به مردم منطقه، پیام امنیت است و پیام آن به کسانی که به ایران فکر تعرض دارند این است که جمهوری اسلامی کشوری قدرتمند است و قدرت او برای حمایت از ملت ایران و مظلومان عالم است.  مردم منطقه وقتی چنین رونمایی صورت می‌گیرد ابراز خوشحالی می‌کنند چون بر قدرت منطقه افزوده می‌شود. در واقع قدرت ایران یعنی قدرت منطقه و ملت‌های مظلوم لذا این پیام عزت و استقلال و بازدارندگی است. گاهی بیان شده است که ساخت موشک برای چیست که باید گفت این برای بازدارندگی است؛ موشک را برای این می‌سازیم تا مورد تعرض دشمنان قرار نگیریم از یک قدرتی برخوردار شویم که در ذهن دشمنان فکر تعرض هم ایجاد نشود. در واقع موشک برای موشک‌نزدن دشمنان است نه برای موشک زدن ما.

رئیس جمهور با اشاره با نقش شهید ظهرانی مقدم در توسعه موشکی کشور تاکید کرد: شهید طهرانی مقدم بعد از شهادتش شناخته شد و کسی خبری از فعالیت‌های او نداشت و روزی که این کار را شروع کرد می‌گفتند با این تحریم‌ها مگر امکان دارد ولی او همه تحریم‌ها را دور زد و آنها را بی اثر کرد و علی رغم‌همه تهدیدها وتحریم ها کارهای بزرگی را انجام داد و توان امنیتی کشور را بالا برد.

رئیسی گفت: این رونمایی پیامی هم به سایر صنایع کشور دارد که چگونه صنایع دفاعی و هسته‌ای علی رغم همه تهدیدها وتحریم‌ها پیشرفت داشته است ولی در سایر بخش‌ها چنین موضوعی را شاهد نیستیم لذا باید این علم و فناوری که داریم باید به سایر صنایع لبریز شود تا سایر صنایع هم از این فناوری‌ها بهره مند شود و کار صنعت در کشور رشد یابد.

وی افزود: به همه بخش‌های صنعتی می گویم که این یک درس است که می‌توان علی رغم همه تهدیدها و تحریم هایی که دشمن ایجاد می‌کند کارهای بزرگی در برابر چشم بیگانگان انجام داد، حتماً در صنعت خودروسازی و سایر صنایع می‌توان این فناوری را ایجاد کرد و کارهای بزرگ و ماندگار در جهت گره‌گشایی از زندگی مردم انجام داد؛ این کار مبتنی بر ایمان و امید قابل تحقق است. امروز دولت و نیروهای مسلح در یک عرصه تلاش می‌کنند؛ وحدت و انسجام همه نیروها مثال زدنی و در جهت پیشرفت کشور است؛ پیشرفتی که موجب شده تا دشمن عصبانی شود و خشم خود را در بعضی عرصه‌ها نشان دهد لذا به دشمن می‌گوئیم اگر از پیشرفت‌های کشور عصبانی هستید، عصبانی باشید چون این پیشرفت‌ها مردم را خوشحال می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: موشک فتاح در پرتو ایمان به خدا و مجاهدت‌های جمعی ساخته شده و از مؤلفه‌های اقتدار است. در دوران جنگ به این فکر افتادیم که ما باید خودمان حرکت کنیم و به سمت مستقل شدن در صنایع دفاعی، نظامی و موشکی برویم و امروز احساس می‌کنیم که این قدرت بازدارندگی به وجود آمده است.

رئیسی خطاب به دشمنان ایران تصریح کرد: ممکن است شما از قدرت نظامی و دفاعی و رفاه در زندگی مردم ما خشمگین شوید که این اشکالی ندارد چون آنچه مهم است کسب رضای خداوند و آفریدن اقتدار برای نظام و کشور است.

سردار حاجی‌زاده: «فتاح» توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین رونمایی از موشک هایپرسونیک فتاح گفت: موشکی که امروز رونمایی آن صورت گرفت، موشکی است که در دنیا کم‌نظیر است؛ به نحوی که با رونمایی این موشک ایران جزو چهار کشور دارای این فناوری شد.

وی افزود: موشک فتاح به دلیل فناوری‌ای که دارد، هیچ ضد موشکی برای آن وجود ندارد؛ در حالی که برای سایر سلاح‌ها مانند تانک، ناو، هواپیما و... موشک ضد آن وجود دارد و حتی برای سایر موشک‌ها هم ضدموشک‌هایی ساخته شده است، البته سپر موشکی‌ای که موفقیت زیادی داشته باشد، وجود ندارد؛ از سوی دیگر برای زدن یک موشک، باید سه موشک شلیک شود و این در حالی است که تقریباً قیمت یک ضد موشک ۲۰ برابر موشکِ هدف است. موشک فتاح به دلیل نوع حرکت آن که در جهات و ارتفاع مختلف است، توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست؛ برای اینکه موشک‌های ضدموشک طبق یک بردار مشخص حرکت می‌کنند که البته سرعت آن‌ها از سرعت کمی هم برخوردار است.

سردار حاجی‌زاده با بیان اینکه سرعت موشک فتاح ۱۳ ماخ است گفت: موشکی که دارای چنین سرعتی باشد، مقابله با آن ناممکن خواهد بود؛ همچنین برد این موشک هزار و ۴۰۰ کیلومتر تعیین شده که در محدوده هدف به‌صورت دقیق اصابت می‌کند. فعالیت‌های ما در این حوزه به ساخت این موشک خاتمه پیدا نمی‌کند، چون این مسیر را همچنان ادامه خواهیم داد تا هیچ دشمنی حتی تصور حمله به ایران را هم نکند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با تأکید بر اینکه فعالیت‌های موشکی از ابتدا تاکنون مورد حمایت و تأیید فرمانده معظم کل قوا بوده است، افزود: زمانی که گزارش ساخت این موشک را خدمت ایشان ارائه کردیم، معظم‌له نام «فتاح» را برای این موشک برگزیدند.

سردار حاجی‌زاده خاطرنشان کرد: همکاری‌های سپاه با دولت تاکنون در هیچ دولتی به اندازه دولت فعلی نبوده است؛ لذا از همکاری‌های وزارت دفاع نهایت سپاسگزاری را داریم.

برد موشک فتاح افزایش می‌یابد

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران همچنین در حاشیه رونمایی از موشک‌ هایپرسونیک «فتاح» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره افزایش برد موشک فتاح اظهار داشت: موشک فتاح یک موشک مانورپذیر هایپرسونیک است که این نشان می‌دهد ایران چهارمین کشوری است که به چنین فناوری دست یافته است؛ این موشک ضد موشک ندارد؛ یعنی هر نقطه‌ای را که اراده کنید، می‌توانید در فاصله هزار و ۴۰۰ کیلومتری مورد اصابت قرار دهید و هیچ سلاحی هم نمی‌تواند با این موشک مقابله کند؛ علت این امر هم به استفاده از نازل‌های متحرک و مانورپذیر بودن سرجنگی آن باز می‌گردد.

سردار حاجی‌زاده افزود: موشک از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت ابتدایی آن که سه متر و ۶۰ سامتی‌متر طول دارد و به تنهایی، یک موشک کامل است؛ یعنی هم موتور پیشران، هم کنترل و هم سر جنگی دارد، به قسمت دوم موشک این توانایی داده شده که در منطقه مورد تهدید دشمن و در فاصله چند صد کیلومتری از هدف در جهات مختلف، ارتفاعات مختلف و ترکیبی از این‌ها شروع به انجام مانور می‌کند که در چنین حالتی، مسیر حرکتی آن برای دشمن قابل محاسبه نخواهد بود و این به دلیل استفاده از سامانه‌ها و سیستم‌های کنترل بردار تراست است؛ بر این‌ اساس و به واسطه سرعت بالایی که دارد و تغییر مسیرهایی که انجام می‌دهد، چنانچه موشکی هم به سمت آن شلیک شود، این موشک به راحتی از آن عبور می‌کند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه درخصوص انتخاب برد هزار و ۴۰۰ کیلومتری برای این موشک هم گفت: این‌ها همه بر اساس اهداف مورد علاقه است. اینکه موشک فتاح را با این برد ساختیم، مفهومش این نیست که موشک با برد دو هزار کیلومتر با این مشخصه را در آینده نخواهیم داشت؛ بلکه فعلاً بردش در همین حد است و در آینده، برد آن را اضافه‌تر هم خواهیم کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 108
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • حسن موسوي IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  35 7
  رونمايي اقتدار موشکي نطام ملتي و الهي ايران در زمان اوج اقتدار؛ همزمان با دپيلماسي مقتدارنه و آگاهانه بهترين سياست براي اقتدار ديپلماسي . درود بر اين سياست آگاهانه و هوشمندانه
  • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   12 1
   با توجه به جنس بدنه کامپوزیت، اندازه سر جنگی، شکل طراحی، وجود پیشران در سر جنگی و سرانجام مؤلفه سرعت در فاز نهایی =رهگیری غیر ممکن
 • US ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  12 38
  من فکر میکردم موشک های هایپرسونیک شکل و شمایل دیگری داشته باشند اینکه عین فاتح 313 با رنگ آمیزی مشکی هست؟ سرعت 15 ماخ با این شکل با هوا اصطکاک میکند میسوزد
  • آرش IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   11 2
   میشه وقتی سر در نمیاری نظر ندی؟ بجای اینکه بیای اینجا نظر بدی بفرمایید کمی درباره موشک های هایپر سونیک و جنس بدنشون و نوک کلاهکشون تحقیق کنید اونوقت متوجه میشید که با فاتح 313 خیلی فرق داره.. این رنگ مشکی هم که می فرمایید به خاطر جنس الیاژش هست و احتمالا رنگ جاذب امواج رادار.
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   10 1
   کارشناس محترم لطفا خود را به وزارت دفاع معرفی کنید
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   5 14
   رعد 500 رو رنگ کردن اسمش رو گذاشتن فتاح. تازه روی "ت" هم تشدید داره.
  • علی IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 1
   روکش مواد نسوز است
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  20 1
  ماشاالله حزب الله تبریک به دلاور مردان هوا و فضا دمت گرم سردار دل حاجی زاده
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  59 2
  ماشاالله حزب الله تبریک به دلاور مردان هوا و فضا دمت گرم سردار دل حاجی زاده
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   7 11
   همون موشک رعد 500 هست که چند سال پیش رونمایی شد و شاید بهبودهای جزئی و برای مسایل تبلیغاتی دوباره با نام فتاح مطرح شده.
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  14 2
  خدا شکر تبریک به تمام مردم ایران
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  15 1
  دم سپاه گرم
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 23
  راکته یاماکته
  • مصطفی IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   11 0
   ی زمانی پهبادرو هم میگفتن ماکته.
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   9 0
   وقتی خورد تو سر خودت و اربابانت میفهمی ماکته یا راکته
  • کیانوش IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   9 0
   خرد تو سرت بعد میفهمی کدومه
  • احسان IR ۱۲:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   8 0
   وقتی پوشک لازم شدی این معما هم برات حل می شه!!
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 0
   مثل خودته فتوشاپه.
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  14 3
  امروز از اون روز است ایران میتونه به ایرانی بودن خودش افتخار کنه
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  12 5
  نبرد بزرگ نزدیکه بنازم به دست های سازنده این موشک
 • صدرا IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  13 1
  ماشاالله و خدا قوت به سپاه مقتدر، مومن و قهرمان
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  12 1
  باید کار های عمرانی و ساخت زیر ساخت های اساسی مثل کردور جنوب به شمال و شرق به غرب هم به دست مردان سپاه انجام بشه
 • عباسعلی محمدخانی IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  11 1
  سردار دلاور حاجی زاده ، ملت بزرگ ایران هر گز زحمات ارزشمند حضرتعالی و همه همکاران زحمت کش شما در سازمان هوای فضای سپاه پاسدارن را فراموش نخواهند کرد . خدا قوت و علی یارتان
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  10 1
  غرب که از ما بترسه آنوقت از دوستان ما هم می‌ترسه و مجبوره آدم بشه
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  28 3
  خدا رحمت کند حاج حسن تهرانی مقدم و دوستانشان را میراث ماندگاری برای انقلاب برجا گذاستن.
 • سیدامیر موسوی جانم فدای رهبر IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  10 2
  سلام وقت بخیر جانم فدای رهبر وفرماندهی هوافضا سردار عزیز حاج امیرعلی حاجی زاده خسته نباشی هروز صبح پخش عکس شما باعث آرامش من هستش وایمان دارم همه دنیا در برابر عکس شما از دستاوردهاتون ماس میکنن توکیسه فدایی دارید
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  27 1
  این شد یه رونمایی خوب؛ دشمن ببینه بند دلش پاره شه تا میتونید تو همه شبکه ها نشر داده بشه
 • سورنا ليون IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  22 2
  ماشاء الله . درود به شما شیر مردان ایرانی .
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  18 1
  خدا قوت
 • IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  19 2
  برای نابودی قریب الوقوع اسرائیل ان شاءالله
 • علی IR ۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  8 1
  باعث خوشحالی هر ایرانی با غیرت هست کاش تو اسم گذاری کمی از اسم‌های ایرانی استفاده می شد ضمناً پایین گزارش اخبار مرتبط چه ارتباطی با این گزارش داره!!؟؟
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 1
  دستاوردهای رعب انگیز سپاه تمامی ندارد و متناوباً در حال بر هم زدن معادلات منطقه ای بوده نظیر خروج امارات از ائتلاف دریایی با آمریکا و متحد شدن با ‎ ایران.
 • محمود IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 1
  خدا قوت داره این کار ولی براي جوانان کار و مسکن دقدقه هست این همه زمین دشت و صحرا و بیابان به مردم زمین بدهید
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  21 1
  درود به شرفتون، حال کردم، دمتون گرم
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  19 0
  یا الله
 • حسین IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  14 2
  انشاالله بزودی مجهز به کلاهک هسته‌ای.
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 1
   گفتن حرامه
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  20 1
  این رونمایی نیست که. قدرت نماییه.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  18 1
  نصر من الله و فتح قريب. تبریک به همه آزادگان جهان
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  17 0
  این شد یه رونمایی خوب؛ دشمن ببینه بند دلش پاره شه تا میتونید تو همه شبکه ها نشر داده بشه
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  11 0
  این شد یه رونمایی خوب؛ دشمن ببینه بند دلش پاره شه تا میتونید تو همه شبکه ها نشر داده بشه
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 0
  6
 • IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  18 0
  به سلامتی تمام اونایی که واسه وطن با جان و دل تلاش میکنن 👍👍👍🌹🌹
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 18
  ماکته
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   1 16
   فتوشاپه
  • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   4 1
   آره مثل چیزای قبلی
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   5 0
   درشتتربسازیدشاید تخریبش بالاست وتعدادبالاساخته شده
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   اتفاقابایدگفت درشت ترنسازید!بجاش فشرده سازی باحفظ توان،قدرت وسرعت ودقت بی نظیرموشکهای نسل جدیدترایران دوست داریم باهمین ابعادبدنه تا جزیره دیه گوگارسیاپایگاه بمب افکن هاجنگنده های آمریکادرفاصله۴۰۰۰چهارهزارکیلومتری ازبندرچابهار رابه زیرضربه هدف ببره درکمتراز۵پنج دقیقه اززمان شلیک موشک ازبندرچابهارتاآنطرف دهانه اقیانوس هندجایگاه جزیره مارهاباندپروازاین جزیره آمریکایی
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  9 0
  دمت گرم سردارحاجی زاده
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  10 0
  الا آن حزب الله هم الغالبون.اجرتون با اما م عصر عج
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 9
  مثله جنگنده قاهر نباشه!
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 0
   مثل پوشک های روزنامه شرق تون هست! دوست داری از اونها بپوشی!
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 0
  آفرین و انشاالله به امید قصاص ترامپ و پمپئو و ... داغ سردار دلها فراموش شدنی نیست
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 4
  چماق و هویج دو عامل موثر برای گرفتن امتیاز است شما چماق را دست خود گرفته اید اما هویجی نیست این باعث می شود طرف مقابل جفتک بزند از ما گفتن بود
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   3 0
   هویج برای کسی لازمه که بخواد سواری بگیره ما که با گرگ طرفیم چماق بسشه
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  7 0
  این موشک باید به امریکا برسد
 • میثم IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 0
  درود بر شرفتون شیر مردان تا نابودی دشمنان ایران و ایرانی
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 6
  احتمالا این هم مثله ماهواره خیام ساخت روسیه هست
 • علی IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  7 0
  به کوری چشم خود کم بین های داخلی و احمقهای خارجی ماشالله ماشالله ماشالله
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 0
  این موشک ضمن رادارگریزی سنگر شکن و هوشمند و قابل هدایت و قدرت تخریبی ان سنگرهای بتونی با چندین متر سنگر ستونی است. حلا دیمونا نشینان بیان ایران را تهدید کنند که چه کسی واقغا تهدید است و انها بمب اتم دارند و دیمونا باید بررسی و حقیقت دروغ گویی شان مشخص می شود. خواستن تحریم کنند نشانشان دهید که ظلم پایان جهان هستی است و خدا پشت و پناهتان
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  7 0
  آفرین بر دلاورمردان ایران با همین فرمان به پیش بروید ساخت این نوع تسلیحات دومنظوره هستند اول اینکه از نظر نظامی دست برتری در مقابل دشمنان به ایران خواهد داد دوم از نظر اقتصادی با عبور این موشک از تیر رس پدافند و شرایط رادار گریزی آن با عدم استقبال جهان از خرید پدافند غربی منجر خواهد شد و بازار فروش تسلیحات آمریکا و اروپا از جمله پدافند ضد هوایی را به کساد خواهد کشاند ایران باید تسلیحاتی تولید کند که بر تسلیحات صادراتی غرب در حوزه دریایی و هوایی و زمینی فائق آید و بازار جهانی سلاح که در انحصار غرب است را به رکود و ورشکستگی بکشاند این بهترین راه انتقام از غرب در اعمال تحریم و فشارهای حداکثری ظالمانه به ایران است
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 0
  خیلی وقته منتظر این خبر بودیم دست مریزاد دلاوران مردان
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  7 0
  خدا قوت ، در تاریخ بنویسید که ملتی با دست خالی با حول و قوه الهی معجزه خلق کردند
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  ای ابرموشک ما تو صلح میاوری
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 0
  سلام درود میفرستیم به به روح پاک مطهر سردار حاج حسن تهرانی مقدم و عرض سلام خدا قوت به سردار حاجی زاده عزیز بزرگوار
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  8 0
  الله اکبر الله اکبر الله اکبر ، ماشاءالله هزاران آفرین بر سرداران دلیر و مدیران برجسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مخصوصا نابغه سپاه پاسداران و عرصه موشک های عصر جدید یعنی سردار دلیر امیر علی حاجی زاده که افتخار ما ایرانیان و جهان اسلام هستند ، خدا قوت ویژه بر دانشمندان جوان ولایتمدار. احسنت دستمریزاد گل کاشتید ، تقدیم به روح مطهر شهیدان الخصوص سردار و‌ دانشمند و فرمانده عالی رتبه سردار شهید حسن طهرانی مقدم که محو ولایت بودند . روحشان شادتر باد
 • نادر سردار ایران زمین 🇮🇷 NL ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  7 0
  آفرین بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران. کارتان را با اعتماد بنفس و خود باوری و خود آگاهی و با ایمان راسخ هرچه قویتر ادامه دهید . انشالله .
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  با سلام و عرض ادب خدمت رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای عزیز فرمانده دلها بنده بعنوان یک شهروند جمهوری اسلامی ایران از وجود تک تک شما دلاورمندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران افتخار میکنیم و دعاگوی شما عزیزان هستیم زنده و جاویدان باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل زنده و جاویدان باد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سایه امام خامنه ای مستدام باد انشاالله
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 1
  منافقان و معاندان محترم لطفا از عصبانیت بسوزید و بمیرید. الهی شکر
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  خداقوت هرچی جلوتر بریم دشمنان عقب‌تر میشینن
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 5
  قمپز درکردید
  • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   شما فعلا بسوز کاکا
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  8 0
  با همین بزنید دلارو ساقط کنین
 • امیر باستانی IR ۱۱:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  بیاد حاج قاسم اسمش عوض بشه . قاسم 1 بیشتر بهش میاد. تقسیم کننده ،شادی برای ما ترس واسه اونا
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  6 0
  روح شهید طهرانی مقدم شاد که ملت ایران به ایشان بدهکاری عظیمی دارد.
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  3 4
  سفره هامون خالیه
  • IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 2
   حسن کلید بیا ببین این چی میگه؟! حسن! حسن گند زدی رفتی! تا 1400 با کلید! به عقب بر نمی گردن! هی تکرار می کنی!
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  5 6
  ای کاش انقدر که موشک براتون مهمه اقتصاد و قدرت خرید ما هم براتون مهم بود.
  • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   این ملت اقتصاد رو هم درسته میکنه، تا غرب پرست ها وضع اقتصاد ایران همینه! نه ایران که همه جهان اسلام! خدا رو صد هزار بار شکر که بخش نظامی دست غرب پرست جماعت نیست، یکی مثل ظریف که ترکمنچای رو سند افتخار حساب میکنه تا گند برجامش رو پیروزی جلو بده! چطوری غرب پرست؟!
  • رضا IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   هرکی کار خودشو انجام میده وظیفه ی نیروهای نظامی پرکردن شکم جنابعالی نیست بروکارکن
  • سهراب IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   شمااصلاحاتی ها که هیچوقت سیرمونی ندارید... بیچاره این ها قدر می اورد وقدرت ثروت...
  • حجت IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
   2 0
   چرا وضع شما شغالهای رو به موت تو تیرانا باید برامون مهم باشد ؟
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  دست تک تکان را می بوسم دستمریزاد دارید
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 2
  این اصلا به موشک هایپرسونیک نمیخوره
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  کاش دوتا میزدید سایپا و ایرانخودرو از دست مافیای خودرو راحت میشیدم
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  سردار حاجی‌زاده: «فتاح» توسط هیچ موشکی قابل انهدام نیست
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  بعد از درد می فهمی ماکته یا راکت
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  ثبت این لحظات رونمایی ازدستاوردهای دفاعی باید به وسیله دوربین های فیلم برداری وعکس برداری با کیفیت بسیاربالاانجام بشه،شماببینیدغربی هاموقع رونمایی وتبلیغ چقدرروی کیفیت عکس و فیلم دارند کارمی کنندتاتاثیرگذارباشه درذهن بینندگان
 • مجید IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  4 0
  البته معادل فارسی هایپرسونیک «برین صوتی» است.لطفا رعایت کنید.اقتدار نظامی و پایندگی فرهنگی.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  هرجا که تو بگی کوچولو. وقتی قراره بخوره تو سرتو و اربابات و زیر و روت کنه چه فرق می کنه ساخت کجاست.
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  3 0
  دست سپاهیان عزیز را می بوسم این آرامش را مدیون شماها هستیم. لطفا کمی هم معیشت مردم را هایپرسونیک کنید از فشار زندگی هر روز یه جایمان درد میکنه.
 • وروگرد مرکز استان زاگرس بکنین IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  بسیار مایه مباهاته ولی‌اگر موشک هوا به هوای آذرخش رو برد بلند تر بکنن و روی کرار‌ رهگیر نصب کنن اون به نظرم تعیین کننده تره حسابشو‌بکنن با پهپاد جنگنده اسراییلی یا ترکیه ای رو سرنگون کنن بادشون بخوابه!
 • م IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 1
  جدیدا هر چی می سازن یک هایپرسونیک و هوش مصنوعی هم می چسبونن تنگش البته می فهمم تبلیغات رو ...ولی دیگه نه این قدر
 • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 3
  توسط فلاخن داود شکار میشه و پودر میشه
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  درود، عجب موشک خانمان سوزیست
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  می گن الهم جون نشسته لب مرز سوره توبه را می خواند
 • مرد خدا IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  کرونا اومد واکسن ساختیم گفتن آبه پهباد ساختیم گفتن ماکته موشک پیشرفته ساختم می گن رعد 500یا کپی ی موشک دیگه هست شما به چه سرعتی مستقیم میشین نوچه های غرب و امریکا
 • قاسم IR ۱۶:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  2 0
  این موشک تست شده، ارزیابی شده بعد رونمایی شدن، کاردستی دوران دبیرستان هم نیست کلی دانشمند داریم در حوزه هوا فضا شما نگران رنگش نباشید فقط بگید دمتون گرم خدا برکت بده به عمرو زندگیتون، هرچی پیشرفته تر باشیم تو حوزه نظامی معنیش صلح و آرامش
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  ماتریسه... راهت درست ... میشکافه .. اتمی هایزنبرگه ... معادله شرودینگره ... هسستم ... تابع دیراکه ... پل دیراک آلمانی ... یکسان میکنه ... دوست دارم حاجی زاده.... اما مغرور نشی ...
 • IR ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  کشورهای دوست ایران هم بایدبه این موشکها مجهزشوند تا بتوانند خواب دشمنان راازآنهابگیرند
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  1 0
  جناب ظریف تحویل بگیر
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 0
  چرا برد ۲ هزار مگر قاره پیما برای ایران حرام شرعی و برای آمریکا و فرانسه و انگلیس حلال است؟ برد ۱۲ هزار کیلومتر برای ایران بازدارندگی کشور را افزایش شدید خواهد داد.
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 0
  خدا قوت به سپاه اسلام من کان ل ا... کان ا... له
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۶
  0 0
  جون میده برای نصف کردن ناوای هواپیمابر بعضی ها ! حیفه که برای جوجه ها از این موشک استفاده بشه . چند تا مدل کلاهک رنگی با درجات مختلف لازمه .
 • IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  ای کاش عزیزان در رونمایی به این موضوع دقت میکردند و بجای سخن از افزایش برد تا ۲۰۰۰ کیلومتر میگفتند که فعلا برد بالاتر از ۱۴۰۰ کیلومتر را رونمایی نکرده اند و با این گفته عملا دشمنان را کیش و مات میکردند
  • IR ۰۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۹
   0 0
   سلام عزیز دل این فناوری واین موشک ۱۰ سالی میشه که ساخته شده حالا فکر کنم شلیک نشده اسرائیل منهدم کرده آره داداش این لشکر صاحب زمان خیلیییییی ممنون وتشکر حاجی زاده عزیز جان
 • پیام پیکری IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۷
  0 0
  درود بر مردمانی که برای سربلندی و افتخار از شبانه روز خود گذشتند
 • . IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۲۹
  0 0
  انشالله قدرتمند تر هم میسازیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس