‌

وزیر امور خارجه: بدون تردید ایران کنشگر و قدرت اصلی در تحولات منطقه‌ای است و در سطح جهانی هم جمهوری اسلامی ایران از کنشگران اصلی به شمار می‌رود.

به گزارش مشرق، «حسین امیرعبداللهیان» در گفت‌وگویی به تشریح مهمترین اقدامات و دستاوردهای وزارت امور خارجه در ماه‌ها و هفته‌های گذشته و نیز برنامه‌های این وزارتخانه در راستای تداوم دیپلماسی پویای دولت سیزدهم پرداخت.

وزیر امور خارجه با اشاره به برگزاری گردهمایی سراسری ۱۰ روزه رؤسای نمایندگی‌های سیاسی بین المللی و کنسولی ایران که روز گذشته به کار خود پایان داد، تصریح کرد: این گردهمایی پس از پنج سال وقفه به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، هفته گذشته برگزار شد و محور اصلی این نشست بررسی پیامدهای نظم در حال ظهور و تحولات جهانی بود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه نظم جهانی در حال ظهور محور اصلی نشست بود، افزود: در بخش نتیجه‌گیری این نشست تلاش کردیم کنشگری و نقش‌آفرینی جمهوری اسلامی ایران در این نظم جهانی در حال ظهور را بررسی کنیم.

وی با اشاره به دیدار مقامات، سفرا و نمایندگان ایران در خارج از کشور با رهبر معظم انقلاب، گفت: از هفته گذشته که توفیق دیدار با مقام معظم رهبری را داشتیم و فرمایشات و رهنمودهای ایشان را دریافت کردیم تا امروز همچنان از ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، امنیتی، نظامی، اقتصادی و تجاری در اجلاس بحث‌های متمرکزی صورت گرفته است.

عضویت دائم ایران در شانگهای از تیر ماه

رئیس دستگاه دیپلماسی تعیین جایگاه ایران در منطقه و جهان، شناسایی فرصت‌ها، تهدیدات و نیز اقدامات ضروری در نظم نوین جهانی را از مهمترین دستورات این نشست‌ها اعلام و تصریح کرد: بدون تردید ایران یک کنشگر و قدرت اصلی در تحولات منطقه‌ای است و در سطح جهانی هم جمهوری اسلامی ایران از کنشگران اصلی به شمار می رود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه در نظم جدید جهانی هرجا که موضوع یا پدیده‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد جمهوری اسلامی ایران غایب نیست، افزود: از جمله تحولات، ظهور قدرت‌های جدید اقتصادی در آسیا است و ایران خود کشور مهمی در این قاره به شمار می‌رود؛ جمهوری اسلامی ایران در ائتلاف‌های منطقه‌ای همچون شانگهای، بریکس، اتحادیه اوراسیا عضویت خود را پیگیری کرده است.

وی در ادامه از نهایی شدن قریب‌الوقوع عضویت ایران در سازمان شانگهای خبر داد و متذکر شد: آخرین مصوبه پارلمان کشورهای اصلی تشکیل‌دهنده شانگهای به‌منظور نهایی شدن عضویت ایران در این سازمان مربوط به پارلمان قرقیزستان بود که تصویب شد؛ بنابراین در تیر ماه با حضور آیت‌الله رئیسی اعلام عضویت دائم و قطعی جمهوری اسلامی در شانگهای انجام می‌شود.

وزیر امور خارجه، هدف اصلی سفر سلطان عمان به ایران را پاسخ به سفر سال گذشته آیت‌الله رئیسی اعلام کرد و گفت: انجام این سفر در فاصله زمانی کوتاه پیام‌هایی دارد؛ در عرف دیپلماتیک متعارف این است که فاصله سفر مقامات عالی کشورها معمولاً سه یا چهار ساله باشد و فاصله یک سال برای پاسخ به سفر مقامی خیلی کم است.

وی اجرایی شدن توافقات دوجانبه سفر سال گذشته رئیس‌جمهور به عمان را از دلایل استقبال سلطان عمان از سفر به ایران دانست و توضیح داد: توافقات آیت‌الله رئیسی و سلطان عمان در یک سال گذشته به خوبی عملیاتی شده است و از سلطان عمان شنیدم که گفت «برای اولین بار احساس کرده است در همکاری‌ها با ایران، توافقات به‌خوبی در حال اجرا بوده و تحول بسیار خوبی روی داده که نشان می‌دهد دولت آقای رئیسی دولت عملگرایی است و فقط به دنبال امضای اسناد نیست و در پی اجرای آن هم هست».

امیرعبداللهیان با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون حجم تبادلات تجاری ایران و عمان بیش از دو برابر شده است، افزود: در بسیاری از حوزه‌ها توافقات امضا شده به نتیجه رسیده است و همین باعث تشویق طرف عمانی شد تا برنامه جامع همکاری‌های مشترک تهران و مسقط را هم در دستور کار قرار داده و وزرای خارجه دو کشور روی چارچوب به این برنامه به توافق رسیدند، تیم‌های فنی هم بررسی‌های لازم را انجام داده‌اند و به زودی این سند مهم را هم امضا خواهیم کرد.

موضع السیسی درباره تحولات سوریه منطقی بود

رئیس دستگاه دیپلماسی هدف اصلی مناسبات دوجانبه را تأکید بر پیگیری هرچه‌بیشتر مناسبات و امضای اسنادی برای روان‌تر شدن روابط دو کشور دانست و افزود: سلطان فقید عمان، سلطان قابوس، همواره درباره چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ابتکاراتی را مطرح می‌کرد و همواره یکی از مسائل مورد توجه مقامات عمان مباحث مربوط به پرونده هسته‌ای است و سلطان جدید عمان هم درباره مسأله هسته‌ای ایران توصیه‌ها و حسن نیت‌هایی دارد که بیان می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در جریان این سفر یکی از موضوعات مهم مورد اشاره، روابط ایران با مصر بود، گفت: در سفر سلطان عمان به مصر که پیش از سفر وی به ایران انجام شد، درباره اهمیت توسعه روابط تهران و قاهره، گفت‌وگوهایی بین سلطان عمان و رئیس جمهور مصر انجام شد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: وقتی موضوع این گفت‌وگوها به مقامات عالی جمهوری اسلامی ایران منتقل شد، ایران با این نگاه که بین تهران و قاهره هیچ مشکل دوجانبه‌ای وجود ندارد و موضع رئیس‌جمهور السیسی در تحولات سال‌های اخیر منطقه به‌ویژه در مبارزه با داعش و پرونده سوریه موضعی منطقی و درست بود، از این موضوع استقبال کرد و اگر ابتکاری برای توسعه روابط تهران و قاهره وجود داشته باشد جمهوری اسلامی از آن ابتکار در راستای منافع دو طرف استقبال می کند.

اجازه نمی‌دهیم دشمن از افغانستان سوءاستفاده کند

وزیر امور خارجه در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به اختلافات هفته‌های اخیر میان ایران و افغانستان توضیح داد: ایران و افغانستان با داشتن حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک، دو کشور همسایه با مشترکات فراوان هستند؛ ایرانِ امروز در استان‌ها و شهرهای مختلف خود از تعداد بالایی از افغانستانی‌ها پذیرایی می‌کند و دو ملت اشتراکات دینی و فرهنگی زیادی با یکدیگر دارند.

امیرعبداللهیان نگاه ایران در موضوع مرزها را نگاهی راهبردی دانست و متذکر شد: هرچه مناسبات در مرزها با همکاری‌های اقتصادی و تجاری و بازارچه‌های مرزی، تقویت شود، به امنیت بیشتر دو طرف کمک می‌کند.

وی با اشاره به درگیری‌های اخیر پراکنده‌ در برخی نقاط مرزی خاطر نشان کرد: مقامات هیأت حاکمه افغانستان به صراحت اعلام کردند که این درگیری‌ها با هیچ برنامه هدفمندی انجام نشده است.

امیرعبداللهیان با تأکید بر اینکه برای ما شرایط در افغانستان قابل درک است، درباره موضوع حقابه ایران هم گفت: هم از مسیر حقوقی و هم سیاسی پیگیری مسأله حقابه را در دستور کار داریم و رئیس‌جمهور، آقای کاظمی قمی را با این نگاه که باید مسائل فیمابین در مسیر درست خود پیش رفته و حل و فصل شوند، مأمور پیگیری موضوع کرده است.

وزیر امور خارجه مذاکرات هیأت حاکمه افغانستان با فرستاده ویژه ایران را مثبت و قابل قبول اعلام کرد و گفت: پس از به نتیجه رسیدن گفت‌وگوها، جزئیات بیشتری از آن را برای افکارعمومی توضیح خواهیم داد اما بر این مسأله تأکید داریم که سابقه تاریخی، همسایگی اشتراکات فراوان دو ملت بر هر مسأله دیگری که احیاناً دشمنان بخواهند از آن سوءاستفاده کنند، غالب است تا دشمنان نتوانند دو طرف را به فضایی غیر از حسن همسایگی و احترام متقابل ببرند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • بی نام IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  46 12
  شما پول ملتو میگیرن که فقط حرف بزنید فقط ادعا حتی حق ابه ر نمیتونین از ای کشور بی در پیکر بگیرید
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  43 3
  ضعیف ترین نتایج و کارایی وزارت خارجه در کل تاریخ رو داره
 • یزدان IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  37 5
  تو جیب مارو نزن نگه داشتن مرزا پیشکش
 • سان خوان باتیستا IR ۲۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  13 25
  آمریکا پشت پرده با طالبان بسته بنظرم
 • سایت تفریحی IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 30
  من که میگم اتم تاکتیکی نیاز کشوره
 • IR ۲۲:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  20 2
  طالبان درک می کنه که با چه دار دسته ای طرفه
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  47 2
  فقط حرافی
 • IR ۲۳:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  2 1
  حقیقت تلخ است
 • رضا IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  5 2
  مذاكرات خوب با جماعت طالب ؟!
 • شاهین IR ۰۲:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  7 4
  ایران داره میشه فلسطین دوم
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  28 4
  ۷میلیون افغانی هر کدوم روزی ۴ تا نون و ۴۰ لیتر آب مصرف کنند چقدر میشود نانوایی ها روزهایی که نباید بسته اند می پرسیم چرا میگن آرد نیست شما اگر ادعای مبارزه با شیر را دارید با زدن یه بچه شغال اول ثابت کنید مبارزه بلدید بعد ادعا کنید
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  1 9
  گزینه بین طالبان و اشرف غنی است، طالبان را ترجیح می‌دهم. طالبان جای مانور با ایران را دارد، اما اشرف غنی فقط ضد کار می‌کند.
 • علی IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  45 3
  حق آبه را اگر نتوانید بگیرید بهتر است دیگر حرف نزنید
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  1 3
  عضویت در بریکس اولین اقدام ایران در راستای قوی شدن کشور خواهد بود
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۲
  11 0
  تنهاراه رسیدن به آب هیرمندن اخراج مهاجران شریف افغان به سرزمین خودشان است ماخواهان اخراج مهاجرین افغان به سرزمین خودشان هستیم
 • IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۳
  21 0
  خود افغانستان داره سوء استفاده میکنه !
 • از شهرستان سراب IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۵
  0 0
  مهندس طالبان بخاطر دو و نیم سانت کل کل میکرد با مهندسین ایران میله رو دو و نیم سانت تو خاک ایران وارد کرد اب و خاکمونو داریم میدیم به طالبان جوانهامونو میکشند مواد مخدر ترانزیت میکنند مهمانوازی هم میکنیم سیستان هم خشکید نابود شد شما هم فقط لب و دهن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس