مجرمی که قابل اصلاح است باید اصلاح شود نه حذف و طرد

رئیس قوه قضائیه گفت: در مواجهه با مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح او بگذاریم نه حذف و طرد او؛ باید از لغزش همه نیروهای انسانی در همه دستگاه‌ها پیشگیری به عمل آوریم.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز چهارشنبه ۱۰ خرداد طی سخنانی در همایش ملی «ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم؛ دستاوردها و چشم‌اندازها» که به همت سازمان قضائی نیروهای مسلح برگزار شد، ضمن تبریک میلاد موفورالسرور حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) اظهار کرد: امروز عظمت، قدرت، استقلال، بازدارندگی، خودباوری و خوداتکایی جمهوری اسلامی ایران از جهاتی بی‌مانند و بی‌مثال است و بخش مهمی از این امر مرهون مجاهدت‌های نیروهای مسلح کشور است و من به شما سرداران اسلام و مدافعان امنیت کشور ارادت قلبی دارم.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه تولید قدرت از ناحیه نیروهای مسلح برای مردم به ویژه جوانان ما امیدآفرین شده است، گفت: ایمان و تعهدی که در نیروهای مسلح ما و فرماندهان عالی نظامی کشور وجود دارد، در دنیا بی‌مانند است؛ همچنین مردمی‌بودن مجموعه نیروهای مسلح ما نیز بی‌نظیر است.

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به اهمیت مقوله صیانت و حفاظت از مجموعه نیروی انسانی گفت: ما در دستگاه قضائی و در مواجهه با جرایم و تخلفات در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه نیروهای مسلح، نمی‌خواهیم فقط بر اقدامات سلبی و مقابله با رذائل تاکید کنیم بلکه درصدد آن هستیم تا بستر رشد فضائل را نیز به حد بسیار بالایی برسانیم. باید توأمان هم بستر رشد فضائل را فراهم آوریم و هم فضا را برای روئیدن رذائل تنگ و تنگ‌تر کنیم.

قاضی‌القضات تصریح کرد: در حوزه پیشگیری از وقوع جرم، ما باید یک افق بالاتر برویم و نه‌تن‌ها از وقوع جرم پیشگیری کنیم بلکه زمینه‌های وقوع آسیب‌ها را نیز هرچه بیشتر از میان برداریم؛ در این مسیر، یکی‌از نخستین اقدامات، حفظ حرمت افراد است؛ باید حرمت هر شخصی در هر مرتبه و جایگاهی حفظ شود؛ چنانچه حرمت فردی حفظ نشود، ممکن است این امر در ایفای وظایف و مأموریت‌ها از ناحیه وی، ایجاد خلل کند؛ حفظ و پاسداشت شخصیت افراد به این نیست که از آن‌ها انضباط طلب نکنیم و بر آن‌ها نظارت نداشته باشیم بلکه باید در عین طلب مسئولیت و نظارت داشتن بر افراد، حرمت آن‌ها را نیز پاس بداریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: گاهی فردی از سر دلسوزی و خیرخواهی و بدون سوءنیت، اما بر اساس تشخیص غلط، مبادرت به بی‌انضباطی می‌کند؛ حتی ممکن است وفق موازین قانونی نیاز به تنبیه و مجازات و تنزل درجه چنین فردی باشد؛ در اینجا باید به انگیزه و نیت فرد و شرایطی که او در داخل آن، عملی را مرتکب شده توجه ویژه داشت و پس از توجه و عنایت به این موارد، نسبت به تنبیه و مجازات فرد اتخاذ تصمیم کرد و پس از آن، موضوع را برای خود او و خانواده‌اش و دیگران تبیین کرد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تبیین و تشریح ابعاد مختلف صیانت و حفاظت از مجموعه‌های اداری و نظامی اظهار داشت: ما فقط به دنبال صیانت و حفاظت از نیروهای انسانی و پیشگیری از وقوع آسیب‌ها در قبال آن‌ها نیستیم بلکه درصدد هستیم از مجموعه پیرامونی پرسنل نیز حفاظت و صیانت به عمل آوریم و در این میان به رکن خانواده نیز توجه ویژه‌ای داریم؛ ما می‌خواهیم شرایطی را فراهم آوریم که نیروی انسانی ما چنانچه در زندگی شخصی و خانوادگی‌اش با مشکلی مواجه شد، در عین اینکه کرامت و آبرویش حفظ شود، از ما برای رفع مشکلش کمک بخواهد.

رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: بدیهی است که پیشگیری مقدم بر درمان است، اما باید به مراتب و درجات اصل پیشگیری نیز توجه کنیم. برای مثال، بدانیم وقتی جرم و لغزشی واقع می‌شود چه مراحل و مقدماتی بر آن جرم و لغزش مترتب بوده، تا در نتیجه آن، فرآیند پیشگیری را از همان مراحل و مقدمات آغاز کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: وقتی جرمی واقع می‌شود ما نباید صرفاً به علت تامه و نهایی وقوع آن جرم توجه کنیم بلکه باید به سایر علل و مقدمات وقوع جرم نیز عنایت داشته باشیم و در راستای پیشگیری از آن‌ها نیز اقدامات و ترتیبات مقتضی را به عمل آوریم.

رئیس عدلیه در پایان خاطرنشان کرد: در مواجهه با مجرمی که قابل اصلاح است باید بنا را بر اصلاح او بگذاریم نه حذف و طرد او؛ باید از لغزش همه نیروهای انسانی در همه دستگاه‌ها پیشگیری به عمل آوریم و این پیشگیری را در همه مراحل و ابعاد لحاظ کنیم.

پیش از سخنان رئیس دستگاه قضا، سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح طی سخنانی اظهار کرد: در نیروهای مسلح بر اساس تجربیات به دست آمده و مطالعات میدانی صورت گرفته، سند راهبردی پیشگیری از وقوع جرایم و تخلفات در سال ۹۷ منتشر شد و شیوه‌نامه آن در سال ۹۹ به کارکنان ابلاغ گردید.

وی افزود: امروز علی‌رغم توسعه فضای مجازی و افزایش زمینه‌های وقوع جرم، به لطف خداوند متعال و تلاش دست‌اندرکاران امر، شاهد هستیم که میزان وقوع جرم در نیروهای مسلح، سیر کاهشی محسوسی داشته است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان داشت: در راستای استمرار روند رو به رشد پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح، اجرای برنامه‌ها و اقداماتی از جمله «بروز رسانی شاخص‌های جرم‌انگاری»، «ریشه‌یابی آسیب‌ها و جرایم متناسب با سازمان‌ها و مأموریت‌ها»، «اصلاح و بروز رسانی مقررات و دستورالعمل‌ها»، «ایجاد بسترهای لازم برای پیشگیری هرچه بیشتر از وقوع جرم» و «برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای هرچه بهتر راهکارهای پیش‌بینی‌شده»، ضرورت دارد.

سردار «شیرازی» رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری نیز در این همایش ضمن قدردانی ویژه از عملکرد دستگاه قضائی در دوره تحول و تعالی، بر ضرورت استفاده از تجارب دهه‌های گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح تاکید کرد.

وی افزود: سازمان قضائی نیروهای مسلح طی سالیان گذشته عملکرد درخشان و خدمات زیادی از خود به جای گذاشته و با بخش‌های مختلف نیروهای مسلح دارای تعامل مناسبی بوده است.

در بخش دیگری از این همایش، حجت‌الاسلام والمسلمین «پورخاقان» رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با بیان اینکه امنیت امروز کشور را مرهون جانفشانی‌های نیروهای مسلح هستیم، اظهار کرد: رَجَز مرزبانان عزیز ما که می‌گویند جان و سر و دست و پای خود را می‌دهیم، اما یک وجب از این خاک را به دشمن نمی‌دهیم، رجزی است که در عمل نیز به اثبات رسیده است.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از روند برگزاری همایش ملی ربع قرن پیشگیری از وقوع جرم پرداخت و گفت: برنامه‌های پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضائی نیروهای مسلح به صورت مدون و برنامه‌ریزی شده از سال ۱۳۷۷ و در قالب ۵ برنامه ۵ ساله و با همکاری همه عزیزان در نیروهای مسلح تحقق پیدا کرد.

وی ادامه داد: به فضل الهی و با همکاری‌های تنگاتنگ بخش‌های ذیربط، توانسته‌ایم طی سالیان گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در نیروهای مسلح، توفیقات بسیار زیادی به دست بیاوریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین «محمدکاظم بهرامی» رئیس اسبق سازمان قضائی نیروهای مسلح نیز در این همایش با اشاره به استقبال گسترده و همکاری همه‌جانبه نیروهای مسلح با برنامه‌های پیشگیرانه سازمان قضائی نیروهای مسلح اظهار کرد: در نخستین سال اجرای برنامه پیشگیری از وقوع جرم نیروهای مسلح در سال ۱۳۷۷ تعداد ۱۰۸ همایش پیشگیری از وقوع جرم با مشارکت نیروهای مسلح در سراسر کشور برگزار شد.

در پایان این مراسم، با حضور رئیس قوه قضائیه، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهان کل ارتش و سپاه، رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری و رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح، از برگزیدگان و فعالان عرصه پیشگیری از وقوع جرم در حوزه نیروهای مسلح، تقدیر به عمل آمد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  2 0
  از نظر اژه ای خلافکاران و جنایتکاران قابل اصلاح هستند و این وسط اگر جامعه متحمل ضرر و زیان بشود عملاً اهمیتی ندارد
 • تک تیرانداز IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  مجرمی که قابل اصلاح نیست هم باید مجازات شود نه مورد عفو و رافت قرار گیرد.
 • IR ۱۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  کاش رئیسی تو همون قوه قضاییه می موند
  • کریم IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
   0 1
   از دولتش و اسمش و عملکردش میشه فهمید قوه قضاییه رو‌ هم هم همینجوری اداره کرده
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
   0 1
   اثر جهلته
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  دست شما درد نکنه همه مجرمین را اصلاح کردی الان دیگه هیچ جرمی در جامعه به وقوع نمی پیونده
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
   0 1
   اثر سوزشه
 • جاسم IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  0 0
  نتیجه عملی این حرف (بظاهر خوب) شده این همه سرقت و دزدی و خلاف و اختلاس بعد مدتی- اگر دستگیر و محکوم شدن میان بیرون- دوباره روز از نو ولی باتجربه بیشتری که از زندان و نحوه انکار و‌گول زدن قاضی اموخته
 • علی IR ۲۳:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۰
  3 0
  کلا به فکر مجرم ها هستی ..
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
   0 1
   حرف الکی نزن
 • IR ۰۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  بی خود نبود جناب لقمان(ع) بر حال قضات گریه می‌کرد! خدا به دادتان برسد
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  با همین تفکر به ظاهر زیبا ولوکس کاری کردید که مجرمین وقیح تر گستاختر شوند واحکام قوه قضاییه هیچ بازدارندگی نداشته باشید مجرمین را نیروی انتظامی با هزار بدبختی می گیرد وتحویل دادگاههای محترم شما می دهد مجرم از این در می اید وروز بعد با وقیقه ازاد میشود وبه قانون وماموران بی نوا دهن کجی وتمسخر می کند دقیقا مانند ماجرا خانم علیدوستی وچند هنرپیشه دیگر جناب باید گفت حیف از اسلام که مجموعه شما دایه دار قضاوت ان شده است واقعا ابروی قضا وت در اسلام را لکه دار کردید
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  بعد روبوسی حداد عادل با سران فتنه حالا آقای اژه ای هم حمایت از مجرمین سیاسی و غیر سیاسی را توی بلندگو کرده شاید از خشم اغتشاشگران داعشی در امان باشد ولی فکر نکنم این حرفهای اژه ای جز ناراحتی خانواده شهدا هیچ ثمری داشته باشد
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  اینجا است که حضرت علی می گوید قاضی باید شجاع باشد
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  خوب آنهایی که ما دستگیر کردیم داعشی بودن و اگر بدحجابی تنها مشکل باشد قابل حل است اینها همان جهادیون نکاح داعش هستند که خطرشان بیشتر از امریکاو اسرائیل است
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  نباید ازه ای قالب تهی کند انگار بدرد این شغل نمی خورد
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  منظور از لایحه عفاف و حجاب سوریزاسیون ایران است دستهایی در قوه قضائیه مثل البوطی در قوه قضائیه سوریه عمل می کنند دارالقران لحافظ اسد اما جهت سرنگونی خاندان اسد و علویان - شیوخی مثل البوطی ها را در قوه قضائیه باید قلع و قمع کرد که می خواهند ایران را سوریه کنند
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  باید پیشنهاد دهندگان این لایحه عفاف و حجاب عزل شوند چه در قوه قضائیه چه در دولت رئیسی
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  1 0
  كاش دس از سر عدالت بر ميداشتى ،،،،،
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۱۱
  0 0
  اعدام های دهه 60 تا67 همگی غیرقابل اصلاح بودن ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس