تجویز نسخه‌های اشتباه برای ساماندهی بازار مسکن

روزنامه زنجیره‌ای اعتماد، بدون ‌اشاره به نقش سوء مدیریت دولت متبوعش می‌گوید: تورم مسکن در دوره اجرای برنامه ششم توسعه ۲۷۴ درصد رشد داشت و این برنامه در اهداف خود در زمینه مسکن ناکام ماند.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت:اعتماد نوشت: «۱۴ ماه پیش باید برنامه ششم جای خود را به برنامه هفتم می‌داد. اما برنامه ششم در دو مقطع تمدید شده است. آخرین بار ۱۵ اسفند سال ۱۴۰۱ بود که مجلس به دلیل عدم تکمیل برنامه هفتم، برنامه ششم را تا شهریور ۱۴۰۲ تمدید کرد. نکته تاسف‌بار این است که به رغم فرصت ۷ سال و نیمه دولت برای اجرای قوانین برنامه بسیاری از اهداف آن محقق نشد. طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، اهداف برنامه در حوزه تامین مسکن ناکام بوده است. به‌طوری که در مناطق شهری، بیش از نیمی از خانوارهای هر دهک به مسکن در استطاعت دسترسی ندارند. هزینه مسکن برای ۷۸ درصد از خانوارهای دهک اول یعنی فقیرترین خانوارهای ایرانی، بیش از ۳۰ درصد سبد هزینه‌ای آنها را شامل می‌شود. در قیاس با فقرا در کشور ۵۵ درصد ثروتمندان یا همان دهک دهم بیش از ۳۰ درصد هزینه‌هایشان را مسکن در بر می‌گیرد.

همه این داده‌ها بیانگر رشد فزاینده مسکن در ۷ سال اخیر است؛ رویدادی که دولت را در رسیدن به اهدافش درحوزه مسکن ناکام کرده است. بخشی از احکام قانون برنامه ششم توسعه کشور به تامین مسکن اقشار کم‌درآمد و رفع فقر سکونتی آنها معطوف بوده است. براساس جزء «۱» بند «چ» ماده۸۰ این قانون، دولت مکلف شد، نسبت به تدوین برنامه «مسکن حمایتی» و «مسکن اجتماعی» اقدام کند. در واقع دولت موظف شده بود، برای تامین مسکن گروه‌های کم‌درآمد در سال اول برنامه دو رویکرد را دنبال کند. در جریان ساخت و خرید مسکن ملکی ورود کند و همزمان به ساخت مسکن استیجاری، پرداخت کمک هزینه اجاره و وام قرض‌الحسنه و ودیعه مسکن اقدام کند. سیاست‌هایی که در طول سال‌های اجرای قانون هیچ عملکردی نداشته است.

بند «ب» ماده ۵۹ این قانون نیز اهدافی را برای تسهیل در ساخت یا خرید مسکن این اقشار در مناطق روستایی و شهری در نظر گرفت. جزء «۱» این بند مربوط به اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی است که براساس آن باید تا پایان دوره اجرای قانون برنامه ششم بیش از ۱ میلیون واحد مسکن روستایی احداث می‌شد.

در سال‌های اخیر، تورم بالا و بی‌ثباتی در متغیرهای کلان اقتصادی، مهم‌ترین مانع سیاست‌گذاری در این حوزه بوده است. قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران در آذرماه ۱۴۰۱، نسبت به پنج سال گذشته در ماه مشابه یعنی آذر ۱۳۹۶، بیش از ۸۴۴ درصد افزایش یافته است. همچنین در کل خانوارهای شهری، شاخص قیمت مسکن در آذر ۱۴۰۱ نسبت به آذر ۱۳۹۶، حدود ۲۴۷ درصد رشد داشته است».

اعتماد در پایان با ادعای شکست پروژه مسکن مهر می‌نویسد: «طرح «مسکن مهر» بزرگ‌ترین مداخله دولت است. البته یکی از گروه‌های هدف طرح «مسکن مهر» اقشار نیازمند مسکن شهری بوده است. اما شواهد نشان می‌دهد که حداقل بخشی از خانوارهای کم‌درآمد نتوانستند با استفاده از این طرح به مسکن مناسب دست یابند و برنامه‌های جایگزین دیگری با نمونه‌های موفق جهانی همچون طرح مسکن اجتماعی استیجاری هیچگاه به‌طور جدی دنبال نشده است».

فرار به جلوی روزنامه اعتماد در موضوع مسکن در حالی است که همین روزنامه، از حامیان عباس آخوندی (وزیر راه و شهرسازی دولت روحانی به مدت پنج سال، از مرداد ۱۳۹۲ تا اواخر مهر ماه ۱۳۹۷) بود و هم اکنون هم از وی به عنوان نظریه‌پرداز، گفت‌وگو و مقاله منتشر می‌کند. منطق «نساخت» و انباشت تقاضا و تحقیر مسکن مهر و عدم جایگزینی آن با هیچ پروژه ایجابی دیگری موجب انباشت تورم هشت برابری در دولت روحانی شد.

ضمنا طراحی پروژه مسکن مهر در دولت نهم مجموعا موجب صاحب‌خانه کردن بیش از دو میلیون خانوار (جمعیتی حدود هفت هشت میلیون نفر) شد و با این وجود، روزنامه وابسته به مدیریت ‌اشرافی، چگونه رویش می‌شود که با وجود بی‌کفایتی مطلق دولت متبوعش در زمینه مسکن، تعبیر شکست را درباره مسکن مهر به کار ببرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  17 5
  پررویی کهکشانی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   1 1
   درود بر شما یکدیگر را رسواکنید
  • IR ۰۸:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۳
   0 0
   کارنشناسان نفوذی و تحت امر سرمایه سالاران داخل حکومت و رسانه درباب خدمات مهم و مورد نیازی مانند مسکن به عنوان مثال می گویند: دولت نباید در ساخت مسکن دخالت کند! یعنی دولت دخالت نکنه ما دخل مردم رو بیاریم!
 • مجید IR ۰۸:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  14 7
  بدبخت های جیره خور اصلا اعتماد و .... هیچ اگر وجدان دارید بفرمایید دولت فخیمه شما چه گلی به سر مردم مفلوک ایران زده که اینقدر سینه چاکش هستید بلاخره انتخاباتی هم پیش رو هست ببینیم اون موقع با چه آبی میخواهید خودتون رو تطهیر کنید
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   4 1
   اشتباهی مثبت دادم،موضوع مسکن مشکلی نیست که بخوای با یکی دو سال حلش کرد ،اقای رئیسی و دولت دارن تلاش و سعی خودشونو میکنن،شما هم انتظار نداشته باشید گَند 8 ساله آقای روحانی و دولت مطبوع شما (که یکی از افتخاراتشون نساختن مسکن بود ، تا سودشو دوستان و شرکا ببرن وببختیشو ملت و دولت بعد!) را اقای رئیسی در این دو سال حل کنن.
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  12 5
  اصلاح طلبان و همین روزنامه اعتماد دقیقا معاویه های این زمان هستند هم همه چیز در اختیارشان بوده ،هم تا خرخره از این انقلاب خورده اند ،هم همیشه طلبکارند و همیشه هم نعل وارونه میزنند ،شبهه ایجاد میکنند ،فتنه انگیزی میکنند و وقیحانه با عوام فریبی خودشان را پشت این ماجراها قایم میکنند
 • وطن IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  8 10
  این دولت ان دولت نکنید وعده ساخت مسکن که داده بودید چی شد دو سال از عمر دولت گذشته
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   9 3
   آقای وطن دار خبرهای ساخت مسکن را دنبال کن تا ببینی چقدر مسکن در این دولت ساخته شده
 • اشنا IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  5 0
  ایا درکشورایران مسئولی پیدامیشود که به جوانان مجرد پای ازدواج وکسانی که مسکن ندارند سرپناه بدهد ؟فقط تشویق به ازدواج بخاطرطرح جمعیت جوانی جواب نمیدهد کسی بخاطر تورم واجاره بهای افسارکسیخته جرات ازدواج ندارد اهای مسئولین مسلمان بظاهرشیعه چرا بی تفاوتین ؟اگرحقوق نجومی بگیرومسئولینم مثل بازنشسته ها وکارگران بود زودترکاری میکردن.
 • اسد IR ۰۹:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  5 9
  الان که بدتر از هر دوره ای هست با سوء مدیریت
  • ترابیان IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   8 5
   تمام مشکلات کشور زیر سر افساد طلبان حقه باز اراجیف گو می باشد اینها همیشه دنبال سنگ اندازی برای عدم برخو این بی شرفهارداری مردم از رفاه هستند لعنت بر
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  7 8
  مشرق راست میگه دولت روحانی بود که قول ساخت سالانه 10000مسکن داد دولت روحانی بود که مرغ را 100000هزار تومانی کرد اصلا دولت روحانی بود که باکو را دودستی تحویل شوروی داد. روحانی را ول کنید مگر قرار نبود دولت فخیمه شما همه چی را درست کند پس کو ؟ چرا من وخانواده بدبختم که صب تا شب سگ دو میزنیم لنگ امورات یومیه مان هستیم؟
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   9 7
   برو از کسی بپرس که گفت هم بتن می ریزیم هم کرنش می کنیم، هم امتیاز می دهیم، هم چرخ تولید را متوقف می کنیم، هم مسکن نمی سازیم، ضمناً خودتان خودتان را بمالید.! و لعنت بفرست به هر کسی که با رأی خودش آن نادان را بر ملت تحمیل کرد!!!
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  3 2
  مسکن حتما به اقتصاد ربطی ندار!!!! به تورم هم بیربطه!!!!!!
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  4 1
  آقا جان چوب خشک هم در مقابل اشراف کابینه شیخ روحانی نما کارنامه بهتری دارد. معلومه که یک از صفر بیشتره ، شما که تجربه موفق و تحریم شکن دولت نهم و دهم را دارید باید با آنها خود را مقایسه کنید. خدا لعنت کنه هر مسئولی رو که صلاح باند سیاسی خود را به رسیدگی به اوضاع سخت ولی نعمتان ترجیح میدهد.
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 3
  اصلاح طلب و اصول گرا جفتشون یکی ان هر دو شون دارن از جیب مردم ایران میخورن
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 6
  پررویی کی باعث شد برجام در دوره آخر روحانی احیا نشه؟؟؟!!!
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
   2 0
   اصلا چرا جناب روحانی با آن دبدبه و کبکبه اجازه داد بمیره !!! ؟؟
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 1
  مسکن مهر طرح خوبی بود اصلاح طلب ها خرابش کردن بخشی از طرح این بود که خرید و فروش نشود و فقط ان کسی که نیاز دارد استفاده کند و یک سر ی خانه ارزان برای بی مسکن ها باشد . اصلاح طلب ها امدن خرید و فروشش را ازاد کردن مسکن مهر افتاد دست دلال قیمتش نجومی شد و به جای اینکه سر پناه مردم باشد جیب یک عده را پر کرد - هر جا گندی هست پای اصلاح طلب ها در میان است
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 1
  خوب الان اعتماد بد، شما پیشرفت خاصی در بخش مسکن میبینی!؟
 • IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۲
  1 0
  تعطیل

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس