مذاکره برای توسعه ۱۰ میدان جدید نفتی و گازی ایران با شرکت‌های روسیه

وزیر نفت با اشاره به اینکه ۱۰ میدان نفتی و گازی مقدمات توسعه آن توسط شرکت‌های روس حل‌وفصل شده و وارد فاز قراردادی شده است، افزود: در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان، گمرک و ... نیز قراردادهایی امضا شد.

به گزارش مشرق، جواد اوجی امروز در حاشیه امضای ۱۰ قرارداد و تفاهم‌نامه بین شرکت‌های ایران و روسیه گفت: بیست و هفتمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی که از بزرگترین نمایشگاه‌ها است که امروز با حضور با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه در این نمایشگاه بیش از ۱۵۰۰ شرکت ایرانی و بیش از ۲۰۰ شرکت خارجی حضور دارند، ادامه داد: شرکت‌های روسیه نقش پررنگی در نمایشگاه امسال دارد.

اوجی تاکید کرد: امروز بازدید از بعضی از سالن‌ها و غرفه‌ها را داشتیم هم شرکت‌های روسی و هم شرکت‌های ایرانی برای ساخت تجهیزات صنعت نفت داشتیم.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه ظرفیت‌های خوبی در نفت و گاز دارند، گفت: تصمیمات همسو در اوپک پلاس داریم و در دولت سیزدهم پیرو جلسات روسای جمهور در توسعه روابط به‌ویژه نفت و گاز و صنایع نفت و پتروشیمی تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای خوبی به امضا رسیده است.

وی تصریح کرد: ایران و روسیه از کشورهای بزرگ منطقه هستند و هر دو تحریم هستند و ظرفیت خوبی برای همکاری مشترک دارند و با پشتیبانی یکدیگر می‌توانیم این تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: پیرو جلسه کمیسیون مشترک شانزدهم از دیروز با حضور نمایندگان از وزارتخانه‌های دو کشور جلساتی داشتیم که به امضای قرارداد و تفاهم‌نامه منجر شد.

وی افزود: در این جلسات،‌مصوبات کمیسیون مشترک در تمامی حوزه‌ها بانکی، تجاری، گمرک، انرژی و بحث خط راه‌آهن رشت- آستارا و ... پیگیری شد.

اوجی گفت: در حوزه توسعه میادین نفتی و گازی قراردادهای خوبی با شرکت‌های توانمند روسی داریم و بعضی از قراردادها به پیشرفت خوبی داشته و برخی قراردادها به تولید رسیده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ میدان نفتی و گازی دیگر نیز در این سفر مقدمات توسعه آن توسط شرکت‌های روس حل‌وفصل شده و وارد فاز قراردادی شده است، افزود: در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان، گمرک و ... نیز قراردادهایی امضا شد.

وزیر نفت تاکید کرد: ایران و روسیه در اوپک پلاس نظرات مشابه دارند و با تصمیمات خوب تنظیم بازار نفت روند خوبی گرفته است. در کمیته مشترک قیمت نفت نیز چند ماهی است جلسات مشترکی داریم و در مورد قیمت نفت در منطقه به تفاهم می‌رسیم.

وی ادامه داد: به‌زودی بحث سواپ فراورده‌های نفتی با استفاده از ظرفیت‌های شمال ایران بین دو کشور پیگیری خواهد شد.

اوجی تاکید کرد: با شرکت گس پروم روسیه نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار تفاهم‌نامه داریم که وارد فاز قراردادی شده و در چند ماه آینده قراردادهای آن امضا خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس