اولسن

تحریکات ضد مسیحی در اروپا در سال‌های اخیر چیز جدیدی نیست، اما این که پارلمان اروپا بانی نمایش این آثار موهن می شود، یک «پیام سیاسی» آشکار دارد.

سرویس جهان مشرق - تحریکات علیه مسیحیان و تحرکات توهین آمیز که با آن می‌خواهند تصاویر مشمئزکننده را به عنوان آثار هنری جلوه دهند، چیز جدیدی نیست، با این حال، این مساله که که پارلمان اروپا میزبان یک چنین نمایشگاه توهین‌آمیزی و ساختارشکنی باشد، بسیار قابل‌تامل است.

چند روز پیش، تمام صندوق‌های پستی پارلمان اروپا ایمیلی به امضای مالین بیورک، معاون اروپایی حزب چپ سوئد برای تبلیغ نمایشگاهی که توسط «چپ» ترتیب داده شده بود، دریافت کردند. محتوای نامه چنین بود:

"عزیزان، به مناسبت ریاست سوئد بر شورای اروپا، از الیزابت اولسون هنرمند عکاس دعوت کردم تا برخی از آثارش را به نمایش بگذارد. تمام قطعاتی که او برای این نمایش انتخاب کرد، مضمون LGBTQI یا در غیر آن، مضامین «حقوق بشری» است."

ضمیمه این پیام، دعوت نامه افتتاحیه نمایشگاه با دو تصویر است، یکی قایق مهاجران در حال نزدیک شدن به کشتی، با سربازی که پایش را روی قایق کوچک، روی شانه‌ی یکی از مهاجران گذاشته است و دیگری، عیسی مسیح در محاصره حواریونی با لباس سادومازوخیستی بردگان که آشکار همجنسباز هستند.

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

ماریا ورونیکا روسی، عضو پارلمان اروپا از ایتالیا، ضمن انتقاد از این انتخاب، گفته است، "پرداختن به انواع مسائل در محیط‌های سازمانی مشروع است، اما سوءاستفاده از یک دین، یک نوع حرمت‌شکنی غیرقابل تحمل برای میلیون‌ها مؤمن در سراسر اروپا است. جدای از وجه فرهنگی ماجرا، این به عنوان یک تحریک بی دلیل به نظر می رسد: چرا توهین و بی احترامی؟"

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

امکانات متعددی برای جشن گرفتن ریاست سوئد بر شورای اتحادیه اروپا و صحبت در مورد حقوق بشر وجود داشت، اما تصمیم برای پرداختن به این موضوع با زیر سوال بردن مقدسات دینی، یک هدف سیاسی روشن دارد. به عبارت دیگر، «چپ»های اروپایی، که شاخص‌ فعالیت آنان در شمال اروپاست، می خواهند این پیام را مخابره کنند که "دوران جدیدی آغاز شده و ادیان هم برای ادامه‌ی حیات باید خود را با «هنجارهای جدید»(new normal) تطبیق دهند. چنین به نظر می رسد که با تبلیغات و القائات جنون‌آمیز و افراطی محتویات LGBTQیا همان دگرباشی جنسی، این مساله در محور یا نقطه‌ی ثقل فعالیت دمکرات‌های آمریکا و چپ‌های اروپایی قرار دارد.

از سوی دیگر، الیزابت اولسون والین، در سابقه‌ی خود، جنجال‌آفرینی ضدمذهبی را دارد. فعالیت هنری او در سال ۱۹۹۸ نقطه عطفی شد، زمانی که برای اولین بار در تابلوی موسوم به Ecce Homo، عیسی(ع) را در یک کلید Lgbtq+ به تصویر کشید و در داخل کلیسای جامع سوئدی به نمایش گذاشت. آن اقدام، از سوی بسیاری از ناظران در آن زمان، به عنوان شروع شکل‌گیری یک «دین» جدید تفسیر شد که در آن نه تنها مولفه‌های مورد علاقه‌ی لیبرالیست‌های افراطی، مذموم نیست، بلکه به عنوان «فضیلت» هم معرفی می شود!

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس
الیزابت اولسن
نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس
اولسون و تمسخر تابلوی شام آخر: مسیح تراجنسیتی در کنار مردان زن‌پوش(درگ کویینز)

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

به همین مناسبت، این تصاویر به سراسر جهان رفت و ماریانا اریکسون، نماینده سابق پارلمان اروپا، تلاش کرد تا آنها را در پارلمان اروپا نیز به نمایش بگذارد. با این حال، در آن مقطع، فضای سیاسی اروپا هنوز محافظه‌کار و سنت‌گراتر بود و محتویات تصاویر اولسون توسط قائم مقام پارلمان اروپا که مانع از نمایش آن‌ها شد، بسیار توهین‌آمیز تلقی گردید. بیست و پنج سال بعد از آن، یعنی در ماه می ۲۰۲۳، به نظر نمی رسد تلاش جدید یک نماینده دیگر پارلمان اروپا همان جنجال و تحریک را ایجاد کرده باشد و بنابراین عکس های اولسون در بروکسل به نمایش گذاشته خواهد شد. این نشان‌دهنده‌ی تغییرات بسیار قابل‌ملاحظه در ذهنیت اروپایی نسبت به «مقدسات» و مفاهیم «دینی» و کم‌رنگ شدن خطوط قرمز است.

چند ماه قبل، در همین ساختمان پارلمان اروپا در بروکسل، تصاویر و نقاشی‌هایی به نمایش گذاشته شد که حقیقتا خبیثانه، اهریمنی و سیاه بود. در یکی از این تصاویر، به وضوح «قربانی کردن کودکان» و خوردن آنان القاء می شد.

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

نمایش تابلوهای ضدانسانی و موهن در پارلمان اروپا/ چپ‌های اروپایی حواریون مسیح را هم «رنگین‌کمانی» کردند+عکس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  59 3
  کافران می‌خواهند نور الله را خاموش کنند ولی نخواهند توانست. زهی خیال باطل.
  • IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   0 12
   شما روشن میکنی
  • BE ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   9 0
   این ابلهی که منفی داده رو خدا از رو زمین برداره
  • کامران IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
   6 0
   به عنوان یک مسیحی؛ ماسون ها به حصرت مسیح هم رحم نمیکنند چه برسد به باقی اولیای الهی، پرودگار این ها شیطانه، دشمنی این ها با خدا آشکارست و قتل آن ها حلال خدایا همه فرامانسون های داعشی را از زمین محو کن
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  27 1
  شیاطین هر کاری کنند و خودشون هم بکشن نخواهند توانست در برابر قدرت الله و مهدی فاطمه پیروز شوند. مسیحیت و شیعیان دو قدرت اصلی در زمان ظهور و قبل ظهور هستن
 • علی IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  26 1
  یا خداااا اینانا چه کثافت هاییین دیگه
  • IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   14 1
   شیطان پرست
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  46 2
  وعده خداوند حق است و این کفار نابود خواهند شد
  • IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   17 0
   از نشانه های ظهور،. مردان. زن نما، و زنان مرد نما
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  36 1
  دارن آینده وحشتناکی رو برای بشریت رقم میزنن.
  • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   8 0
   ببخشیدا ولی رقم زدن و الان هم داخل اون آینده هستیم
  • IR ۰۰:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
   0 5
   الان مثلا قرون وسطی خوب بود؟ خیلی عاشق دین هستی؟ دوست داری افراطی های مسیحی بیان سر کار؟مثلا مثل جرج بوش که مسیح خوابنماش میکنه.یا مثلا ترامپ میدونستی یک‌مسیحی افراطی هست .وبشدت به مذهب اعتقاد داره.میدونی مسیحی های افراطی بشما میگن کافر و خونتو جای اب میخورن.واقعا دوست داری جنگهای صلیبی دوباره شروع بشه؟ ایندفه صلیبی ها بیان و از ایران شروع کنند؟ چون مذهب یعنی همین
 • سید فروزان CH ۱۸:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  16 2
  اکر اصلاح طلبان روی کار میماندند ،الان مولاوردی این خانم را دعوت میکرد ایران و با همکاری معصومه ابتکار نمایشگاه اثار او را به نمایش،روحانی هم یک مدال میداد و سلبریتهای بی حجاب و بی غیرت هم جز میهمانان .
  • FR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
   9 0
   هنوز هم معلوم نیست روحانی و امثال آن از خواسته های باغ اروپا و دهکده کدخدا کوتاه آمده باشند
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  1 0
  مسحیت همان روم سوم یا روسبه است این اروپایی ها با مسبح بیگانه اند
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  15 0
  «و هنگامى که به آن‌ها گفته شود در روى زمین فساد نکنید مى‏گویند ما فقط اصلاح‌کننده‏اییم. ولی اینان مفسدانی هستند که برنامه‏ اى جز فساد ندارند، ولى خودشان هم نمى‏فهمند». (بقره، ۱۱ و ۱۲)
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  10 1
  ببینین غربگداها و اغتشاشو ها هدف اصلیشون جا انداختن این چیزها تو ایران هستند تا خودشون حال کنن و ازش پول دربیارن، مرغ کیلویی چند و........ همش رد گم کنیه! فکر کردین ما مردم عادی نمی‌فهمیم؟؟!!
  • علی IR ۰۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
   0 1
   یعنی گرونی الکیه فشار به شما نمیاد لابد جزو مرفهین بی دردی
 • رسول FI ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  7 1
  برای خانم ها قیافه خیلی شرطه در وضعیت روح و روانشان و اگر آینه خوب نشان ندهد دست به هر جنایت و یا کفر گویی کثافت کاری خواهند زد.
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  12 1
  اولئک کالانعام بل هم اضل ....
 • IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  11 0
  صورت زنک از سیرتش خبر می ده
 • محسن IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  3 0
  فویل للمصلین...معلوم میشود که مسلمانها آنچنانکه باید نتوانسته اند منطق قرآن را بیان و بشریت را قانع کنند و مصدق ادیان قبلی ...و الگویی شایسته ای باشند...
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  10 0
  اروپا در حال بازگشت به گذشته تاریک و کثیف خود است درواقع این ها مقداری در ادبیات پیشرفت داشت داشتند فوکول کراواتی و عطربزن شدند در صنعت هم پیشرفت داشتند اما در فرهنگ همان خوک هایی هستند که برای حداقل 6 هزار سال آدم خواری می کردند این یک ریست فکتوری است درواقع امثال آدم خواری برای فرهنگی مثل فرهنگ ما یک چیز ناپسنده آن ها این مولفه ها را در DNA تاریخی خود دارند و حالا دارن بهش برمی گردن هر جغرافیایی یک DNA تاریخی دارد در همین مملکت خودمان قبل از انقلاب , چادرها را کشیدند و بعد کار کشید به پوشیدن دامن های مینی و خیلی باز و روابط خیلی بازتر و کاباره ها و ... یکسری که دیگر خانه نشین شدند یکسری هم ابتدا کیف کردند همین ها چند سال بعد شاه را انداختند چون چنین فرهنگی پس زد الان هم دارن روی بی غیرتی , زدودن خانواده و امثال بی احترامی به پدر , بی حجابی تا لخت شدن کامل و ... کار می کنند یکسری هم استقبال کردند همین هایی که امروز استقبال می کنند خیلی زود برمی گردن چون این چیزها به DNA تاریخی ما نمی خورد , اروپایی ها هم دارن به DNA تاریخی خود برمی گردن .
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  3 0
  جنود شیطان هست! خداوند قوم لوط را عذاب کرد و نابودشان کرد حالا این جنود شیطان می خواهد دوباره زنده بکنه این خباثت عالم را
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  3 0
  اوج آزادی مدل غربیش
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  4 0
  وقتی درون بعضی ها سیاه بشه دیگه این چیزها حالیش نمیشه ، بد رو خوب جلوه میدهد سرمدارشم وایکینگ های سابق بجز فنلاند ( نژادشون فرق داره)هستند
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  6 0
  زنک حضرت مسیح یه وجود حقیقی و پیامبر خداست نه اون چیزیکه تو دوست داری باشه
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  3 0
  نبرد خیر و شر است ، موج گرویدن به اسلام هم در اروپا مخصوصا خانمها زیاد شده است
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  3 0
  شکل برزخی اینا رو ببینی میبینی یه غول شبیه گودزیلا و گرگ و... هستند و خوب انتظار بهتری ام ازشون نمیره
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  1 0
  اون مقدار دیندار اروپا وبا و یکم با جدان ترشون اکثرشون سلتها و زیر شاخه هاشون هستند که ۵ تا ۶ هزار سال پیش از حوالی ایران غرب وشمال و... مهاجرت کردند بقیشون تمایلشون به کارهای زشت است مثلا هواداران سلتیک که همیشه پشتیبان فلسطین هستند یا ایرلندیهای خالص که روحیه ضد استبداد دارن کلا تبارشون از خاورمیانه است
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  0 0
  توی باغ ابادشان وحشی های زیادی زندگی میکنند اونم از نوع خود شیفته های شیطانی روان پریش
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۸
  0 0
  سادیسم
 • مسیحا IR ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
  2 0
  دارن ریست میشن به ژنتیک اجداد وحشیشون ........
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
  0 0
  خدا لعنتشون کنه
 • شیرازی IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۹
  0 0
  الان بهترین موقع است که از عقاید صحیح مسیحیت و لزوم احترام به انبیا الهی دفاع کنیم و با تشکلهای مناسب جهانی و جلب همکاری متالهین جهان و از جمله مسیحیان با عقاید و رفتارهای کفرآمیز مقابله کنیم.
 • مهدی IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۲۰
  0 0
  غرب توسط رفتارهای خودش نابود میشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس