تشریح اقدامات عملی انجام شده برای خدمت به مردم و گسترش عدالت

رئیس قوه قضاییه گفت: ما می‌خواهیم اقداماتی عملی را که در راستای خدمت به مردم و گسترش و بسط عدالت انجام می‌دهیم برای مردم تشریح کنیم و به افکار عمومی پاسخگویی داشته باشیم.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، هجدهمین جلسه قرارگاه پیگیری فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای و سایر مقامات عالی دستگاه قضا برگزار شد.

رئیس قوه قضائیه در جریان این جلسه پس از استماع گزارشات مسئولان بخش‌های مختلف دستگاه قضائی در راستای جامه عمل پوشاندن به فرامین مقام معظم رهبری، طی سخنانی اظهار کرد: پس از صدور دستورات و فرامین از ناحیه مقام معظم رهبری در جریان جلسه تیرماه سال گذشته، قرارگاه عملیاتی پیگیری اجرای فرامین و سیاست‌های معظم‌له در قوه ‏قضاییه به ریاست معاون اول تشکیل شد و این قرارگاه جلسات منظمی را برای پیگیری اجرایی شدن این فرامین و سیاست‌ها در بخش‌های مختلف دستگاه قضائی برگزار گرداند؛ لهذا ضروری است جمع‌بندی و ارزیابی جامعی درخصوص میزان اجرایی شدن این فرامین و نقاط قوت و ضعفی که از این حیث وجود دارد، تدوین شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اهمیت مقوله پیگیری مستمر عملیاتی شدن برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی، گفت: اعضای قرارگاه پیگیری فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه، باید در وهله نخست، میزان عملیاتی و اجرایی شدن این فرامین در بخش‌های مختلف و ذیربط دستگاه قضا را سنجش کنند و در وهله بعدی، با جدیت و اهتمام به رفع موانع پیاده‌سازی این فرامین مبادرت ورزند.

رئیس عدلیه با اشاره به اهتمامی که در امر برگزاری مستمر و دائمی جلسات قرارگاه پیگیری فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه، وجود دارد، تصریح کرد: یکی از جنبه‌های مثبت قرارگاه مذکور، جامع‌نگری آن نسبت به همه سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین موجود از جمله سند تحول قضائی است؛ بدین معنا که این قرارگاه در ضمن اهتمام به پیاده‌سازی فرامین مقام معظم رهبری، در مقاطع مختلف به مفاد سند تحول قضائی و سایر قوانین و مقررات موجود نیز توجه و اهتمام دارد.

قاضی‌القضات بیان داشت: هدف از تشکیل قرارگاه پیگیری فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه صرفاً تدوین و ارائه گزارش مقطعی مرتبط با هفته قوه قضائیه در تیرماه پیش‌رو نیست؛ بلکه هدف و مقصود ما، پیگیری مستمر و دائمی پیاده‌سازی و عملیاتی شدن فرامین رهبر انقلاب و سایر برنامه‌ها، سیاست‌ها و اسناد است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه با اشاره به گزارش ارائه شده مبنی بر توفیقات بدست آمده در عمل به فرامین مقام معظم رهبری تاکید کرد: توفیقات و پیشرفت‌های حاصله در بخش‌ها و برنامه‌های مختلف دستگاه قضائی، فی‎نفسه موضوع و امری خوشایند و مقبول است اما باید توجه داشت که این توفیقات و پیشرفت‌های برنامه‌محور و بخشی، زمانی ارزشمند است که با خروجی کلی قوه قضائیه که همان گسترش و بسط عدالت اجتماعی و افزایش حس اعتماد و رضایتمندی مردم است، همراه و توأمان باشد؛ چنانچه ما در شاخص‌های بخشی و برنامه‌محور به توفیقاتی دست یابیم اما آن احساس رضایت و اعتماد مطلوب در مردم نسبت به دستگاه قضائی وجود نداشته باشد، مشخص می‌شود که خلاء و کاستی‌ای در مجموعه ما وجود دارد که باید درصدد رفع آن کوشا باشیم.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: به موازات اقدامات تحولی، مجموع مسئولان و مدیران قوه قضائیه، در سال گذشته اهتمام زیادی به برپایی و برگزاری دیدارها و ملاقات‌های بلاواسطه و چهره‌به‌چهره با گروه‌ها و قشرهای مختلف مردمی داشتند؛ عموم مراجعان به دستگاه قضائی، مراجعان دارای پرونده‌های خاص، توده‌های مردم در نقاط مختلف کشور، نمازگزاران در مساجد، فعالان اقتصادی، گروه‌های نخبگانی، کنشگران رسانه‌ای و … در زمره آن دسته از گروه‌ها و قشرهای مردمی بودند که طی سال گذشته با مسئولان عدلیه بدون واسطه جلسه و دیدار برگزار کردند؛ بر همین اساس باید بررسی‌های دقیق به عمل آید و مشخص شود مجموع اقدامات چه میزان در اعتمادزایی و امیدآفرینی برای مردم مؤثر بوده است.

رئیس قوه قضائیه با تشریح و تبیین نظامات تشویقی و تنبیهی در سازمان‌ها و ادارات، اظهار داشت: در بحث مقولات مرتبط با شیوه‌های تشویقی و تنبیهی، بحث فقط بر سر الگوهای رایج و مرسوم این حوزه نیست؛ بلکه وقتی کار و اقدام برجسته یک همکار و مدیر قضائی یا حکم و رأی قابل توجه یک قاضی، برای مردم بیان می‌گردد، خود این موضوع دربرگیرنده و متضمّن آثار تشویقی است.

اژه ای در پایان خاطرنشان کرد: هدف ما در دستگاه قضائی با اقداماتی نظیر تشکیل و برگزاری جلسات قرارگاه پیگیری فرامین مقام معظم رهبری در قوه قضائیه، کار تبلیغی و شعاری نیست؛ ما می‌خواهیم اقداماتی عملی را که در راستای خدمت به مردم و گسترش و بسط عدالت انجام می‌دهیم برای مردم تشریح کنیم و به افکار عمومی پاسخگویی داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  3 3
  خخخ بله درست می‌گویید ،
 • ﻣﺠﺘﺒﻲ ﺑﻬﻤﻦ ﭘﻮﺭ اﻳﮕﺪﺭ IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  3 1
  اﻗﺎﻱ اﮊﻩ ي ﺩاﺩﮔﺎﻩ ﻫﺎﻱ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻧﻬﺎﻱ ﻛﻮﭼﻚ اﺻﻼ ﻋﺪاﻟﺖ اﺟﺮا ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ اﻧﻬﺎﻱ ﻛﻪ ﻧﻔﻮﺫ ﺩاﺭﻧﺪ اﺷﻨﺎ ﺩاﺭﻧﺪ ﻫﺮﻛﺎﺭﻱ ﺑﺨﻮاﻫﻨﺪ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﻛﺴﻲ ﻛﻪ ﺣﻖ ﺩاﺭﺩ ﺑﻪ ﻧﺎﺣﻖ ﺣﻖ اﻥ ﺭا ﭘﺎﻳﻤﺎﻝ ﻣﻴﻜﻨﻨﺪ ﺗﻮ ﺭا ﺑﻪ ﺧﺪا ﺭﺳﻴﺪﮔﻲ ﻛﻨﻴﺪ
 • ناشناس IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  6 6
  مسمومیت های چی شد؟
 • سیدمسعود قائم مقامی IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  0 1
  با سلام و ضمن تشکر از زحمات شما، خواهشمند است تحقیق و گزارش عمومی تهیه و اعلان فرمایید چرا 4 چهار روز است سیستم دفاتر قضایی (در اراک)دچار تقریباً نودو پنج درصد قطعی شده است. تا کسانی که کار واجبی ندارند بعدا مراجعه کنند و کسانی که فرصتشان کم است بتوانند اقدام به موقع نمایند. چندین دفتر رفتم همه قطع بودند و وقتی هم وصل میشد خطا می داد...
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  4 2
  در مورد جرم بدحجابی و بی حجابی چه کردید؟؟؟
 • IR ۱۶:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  8 1
  در مورد جرم بدحجابی و بی حجابی چه کردید؟؟؟چرا وقتی برای یک سلبریتی بی سواد زبان دراز مشکلی پیش می آید، تمام قد پیگیری می کنید؟؟؟ولی اگربه مردم عادی ، تعرض شود ، ککتان نمی گزد؟؟؟
 • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  4 0
  خسته نمیشین از اینهمه شعار و ژست بدون عمل و غیر واقعی
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  6 3
  شما زورتون فقط به آفتابه دزدها می‌رسه.شفا در حد سرماخوردگی فقط.
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  8 1
  شما می تونی عملکردتو در میزان گستاخ شدن مجرمین و هتاکان وهرزه ها ببینی
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  5 1
  هدف تو ازاد کردن و رو دادن به جماعت فواحش بود که الان اینطور در معابر جولان بدن که محقق شد
 • کارشناس IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  2 1
  لیست نمایندگان دریافت کننده خودرو اومد بیرون حالا وقت عمله.
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  5 1
  اصلا قوه قضائیه کاری میکنه که تبلیغی باشه یا نباشه
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  2 0
  این تشکیلات بودجه خور بازدهی و کارائی لازم را ندارد. چرا در سامانه ها از مردم نظر سنجی نمی شود.
 • IR ۲۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  4 0
  این قوه شفافیت لازم را ندارد.///
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
  1 0
  قوه از قوه قضائیه برداشته شود....
 • IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۱۰
  2 0
  هر روز مصاحبه تلوزیونی. جلوی چاقو کشی بگیرین. هر کی دلش میخواد یه چاقو ورداشته میره مدرسه. روحانی میزنه، به زور دست دختر مردم میکشه. اینا با قاطعیت و عمل درست میشه نه مصاحبه هر روزه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس