پیدا شدن یک توله خرس تنها در هرمزگان/ انتقال فوری به تهران برای تیمار

مدیر کل محیط زیست هرمزگان از پیدا شدت یک توله خرس تنها در این استان خبر داد.

به گزارش مشرق، حبیب مسیحی تازیانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان عصر امروز گفت: صبح روز چهارشنبه 30 فروردین ماه 1402 فردی از اهالی بخش مرکزی شهرستان رودان در استان هرمزگان یک توله خرس سیاه را که در محدوده جاده یافته بود به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودان تحویل داد.

وی افزود: بنا بر اظهارات این فرد خرس مادر و توله دیگری نیز در روز گذشته در همین حوالی دیده شده که احتمالاً توله خرس مذکور به دلیلی از آنها جدا شده است. طبق نظر کارشناسان و مسئولین حفاظت محیط زیست اداره کل هرمزگان و سازمان متبوع، از آنجا که احتمال داده شد که خرس مادر برای یافتن توله همچنان در همان محدوده پرسه می‌زند، بازگرداندن توله خرس به محلی که زنده‌گیری شده بود در دستور کار قرار گرفت اما متأسفانه علیرغم تلاش های انجام شده این اتفاق نیفتاد و خرس مادر به محل مراجعه نکرد.

مسیحی تازیانی گفت: با توجه به سن کم توله خرس که تا یک سالگی به مادر وابسته است و به تنهایی قطعاً حیاتش به خطر می‌افتد، به ناچار تصمیم بر خروج توله از زیستگاه گرفته شد. بنابراین توله خرس پس از چند روز تیمار در بندرعباس و تثبیت وضعیت سلامت، به تهران منتقل شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان تصریح کرد: خرس سیاه آسیایی به عنوان یکی از کمیاب‌ترین و آسیب‌پذیرترین گونه‌ها به‌شمار می‌رود که زیرگونه بلوچی آن که در ایران پراکنش دارد، از نظر وضعیت حفاظتی در جهان در آستانه انقراض قرار دارد. این گونه با ارزش از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نماد زیستی استان هرمزگان معرفی شده است.

او تأکید کرد: همانطور که بارها از هم وطنان عزیز تقاضا شده ، در برخورد با نوزادان حیات وحش خصوصاً در فصل بهار باید بسیار با احتیاط رفتار کرد و از نزدیک شدن، لمس کردن، تعقیب کردن، جدا کردن آنها از زیستگاه و یا غذا دادن به آنها به طور جدی خودداری کرد.

مسیحی تازیانی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد مادر در همان نزدیکی است و احتمالاً برای تغذیه کمی فاصه گرفته است که اگر گوشتخوار باشد در دفاع از فرزندانش دارای رفتار به شدت تهاجمی است. در نتیجه در صورت مشاهده موارد ویژه که مداخله انسان و عملیات امداد و نجات ضروری بنظر می‌رسد، ضمن رعایت موارد احتیاطی ذکر شده سریعاً به ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان مربوطه اطلاع داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس