شکستن «پنجه عقاب» در طبس/ روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد

کار، تمام شده بود. چه کسی می‌توانست در برابر ۱۳۲ کماندوی آبدیده‌ی ارتش آمریکا بایستد؟ به حساب «جیمی کارتر»، هیچ‌کس! و نام عملیات، «پنجه عقاب» شد.

به گزارش مشرق، شب بود. بهترین ساعت برای دور زدن رادارهای جمهوری اسلامی ایران و رد شدن از نقاط کور راداری. کار، تمام شده بود و جوان‌های جسور ایرانی باید تاوان حمله به سفارت جاسوسیِ آمریکا در تهران را با پاتک نظامیِ «دلتا فورس»ها می‌دادند. چه کسی می‌توانست در برابر این ۱۳۲ کماندوی آبدیده‌ی ارتش آمریکا بایستد؟ به حساب «جیمی کارتر»، رییس جمهور وقت آمریکا، هیچ‌کس! و نام عملیات، «پنجه عقاب» شد. عقابی که نمادش شش فروند هواپیمای نظامی سی-۱۳۰ و هشت فروند بالگرد نظامی مجهز گروه جیمی کارتر بود و باید با پنجه‌هایش، استخوان‌های سینه‌ جمهوری اسلامی ایران را خرد می‌کرد!

حجت الاسلام «محمدجواد زنجانی طبسی»، یکی از شاهدان عینی شکستن «پنجه عقاب» در طبس بود. او به همراه دو نفر از همکارانش یک روز پس از این ماجرا یعنی در ششم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ و برای محافظت، به نزدیک‌ترین نقطه‌ جایی رفت که گورستان آمریکایی‌ها شده بود. حجت‌الاسلام زنجانی، جزییات آن روز را این‌طور به خاطر می‌آورَد: «وقتی رسیدیم هنوز آتش و دود بود که از هواپیماها و هلی‌کوپترهای سوخته‌ی دلتا فورس‌ها بلند بود. تجهیزاتی که کماندوهای آمریکایی با خودشان آورده بودند جلوی چشم‌هایمان بود؛ بالگرد و هلیکوپتر و اسلحه! با خودمان گفتیم همه‌ این‌ها فقط برای آزاد کردن چند گروگان؟ اما نه، از همان لحظات ابتدایی برای همه‌مان مشخص شده بود که هدف اصلی‌شان ضربه زدن به مراکز مهم تهران بود و در نهایت، بردن گروگان‌ها.»

عملیات قدرتمندانه

همه شرایط برای یک حمله نظامی استراتژی آماده شده بود. کماندوها حتی وضعیت آب و هوایی منطقه را بررسی کرده بودند و در سامانه‌های پیشرفته هواشناسی‌شان هیچ خبری از طوفان شن نبود. «همیلتون جردن»، معاون رییس جمهور وقت آمریکا «پنجه عقاب» را یک عملیات قدرتمندانه دانسته بود که به دلیل شکست آمریکا در برابر مقاومت ایران نقشه‌چینی شده بود. او بعدها در تحلیل دلیل انجام این عملیات توسط آمریکایی‌ها در کتابش «بحران»، نوشت: «تصمیم به انجام یک عملیات نجات قدرتمندانه در قلب ایران، زمانی از سوی جیمی کارتر اتخاذ شد که همه تحریم‌های اقتصادی و فشارهای سیاسی تا آن زمان بی نتیجه مانده بود.»

روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد+ عکس

جز بالا آمدن سپیده صبح، مانعی تا پیروزی آمریکایی‌ها نمانده بود اما یکی از بالگردها در ۱۲۰ کیلومتری شهر «راور» کرمان به دلیل نقص فنی مجبور به فرود شد و همه سرنشینانش به بالگرد دیگری منتقل شدند. خیلی خب، اتفاقی که نیفتاده! نقص فنی، هرچند که بعد از آن همه کنترلِ پیش از عملیات نباید اتفاق می‌افتاد اما بقیه بالگردها سالم بود و این یعنی برگ برنده آمریکایی‌ها. پس پنجه عقابی‌ها به حرکتشان در هوا ادامه دادند و طعم پیروزی زیر دهنشان مزه کرده بود که دستگاه هیدرولیک بالگرد دوم هم از کار افتاد! این بار دیگر هیچ چیز طبیعی به نظر نمی‌رسید و باید فرود اضطراری انجام می‌شد. ۶ فروند هواپیمای سی-۱۳۰ و ۶ فروند بالگرد، شبانه در صحرای طبس فرود آمدند. یک مرحله را با نقص فنی پشت سر گذاشته بودند و باید هر چه زودتر وارد مرحله دوم می‌شدند اما در حین سوخت‌گیری برای آغاز مرحله بعد، سومین بالگرد هم دچار نقص فنی شد! برایشان واقعا مسخره بود! کماندوهای دلتا فورس به هم ریختند. برای انجام مرحله بعدی پاتک‌شان حداقل به ۶ بالگرد نیاز داشتند و همه محاسباتشان به هم ریخته بود. اما چطور ممکن بود؟

جنازه آمریکایی‌ها

گزارش نقص فنی‌ها را به ناو «نیمتیز» دادند و خبرها در سریع‌ترین زمانِ ممکن از آنجا به «کاخ سفید» رسید. رییس جمهور دستور عقب نشینی داد. اما طوفان شن، هواپیماها و بالگردهای جیمی را به هم کوبید و به آتش کشید و پنجه عقاب نه در آسمان آمریکا که در طبس شکسته شد.

روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد+ عکس

«احمد حبیبی»، عضو سپاه طبس و یکی دیگر از شاهدان عینی شکست پنجه عقاب در این صحرا، با اشاره به گستردگی عملیات و تعداد بالگردهایی که فراتر از آمار رسمی بود، کشفیات آن روز را این‌طور مرور می‌کند: «فقط چند ساعت از حادثه گذشته بود که من و چند نفر از بچه‌های سپاه وارد منطقه شدیم. شاید باورتان نشود اما پنج هلیکوپتر غول پیکر را در دو طرف جاده استتار کرده بودند و وقتی نزدیکشان شدیم چند جنازه آمریکایی داخل‌شان در حال سوختن بود. کمی بعد از ما هم، «محمد منتظر قائم» از سپاه یزد وارد منطقه شد. واقعا معلوم نبود چه خبر است و آقای منتظر قائم برای بررسی یکی از هلیکوپترها جلو رفت اما قبل از اینکه نزدیک‌تر شود دو هواپیمای فانتوم از بالای سر و با فاصله کم آن‌قدر تیراندازی کردند که هلیکوپتر منفجر شد و محمد همان جا به شهادت رسید. آن موقع که نه اما بعدها و پس از تحقیقات متوجه شدیم که تیراندازیِ یک نفس فانتوم‌ها برای از بین بردن اسناد موجود در هلیکوپترهای آمریکایی بوده و اگر آن سندها افشا می‌شد، چهره منافق گونه برخی از افراد هم روشن می‌شد.»

طوفان شن

اما چه چیزی طوفان شنی را که هیچ خبری از آن در سامانه‌های هواشناسی نبود ناگهان به پا خواسته بود؟ آن هم در شرایطی که کماندوهای آمریکایی می‌توانستند بی سر و صدا کار جمهوری اسلامی ایران را تمام کنند. امام خمینی (ره) پس از این حادثه این‌طور به این سوال پاسخ داده بود: «نباید بیدار شوند آن‌هایی که به معنویات توجه ندارند؟ و به این غیب ایمان نیاوردند؟ چه کسی این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می‌خواستند به ایران بیایند، ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند؛ شن‌ها مامور خدا بودند؛ باد مامور خداست. این مانور احمقانه به امر خدای قادر شکست خورد.»

روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد+ عکس

احمد حبیبی با یادآوری بیانات امام خمینی (ره) درباره شن‌ها، این‌گونه مشاهدات میدانی خود از گفت‌وگو با مردم منطقه را به خاطر می‌آورد: «اینکه امام (ره) فرمودند که شن‌ها مامور خدا بودند واقعا یک حقیقت بود که من به چشم خودم دیدم. یادم می‌آید وقتی از مردم بومی منطقه در فاصله حدود پنج ده کیلومتری شکستن پنجه عقاب می‌پرسیدیم «شما دیشب طوفان شن داشتید؟» جواب منفی می‌دادند و این نکته نشان می‌داد که طوفان شن فقط و فقط در همان محل سقوط هلی‌کوپترهای آمریکایی رخ داده بود.»

احساس ناامیدی ملی

«زبیگنیف برژیسکی»، مشاور امنیت ملی در دولت جیمی کارتر، شکست آمریکا در صحرای طبس را یکی از عوامل «احساس ناامیدی ملی» در آمریکا دانست و گفته بود: «ماجرای مفتضح ایران، یکی از سه عامل مهم شکست کارتر بود و این ماجرا، احساس ناامیدی ملی را برانگیخت.»

روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد+ عکس

«ویلیام سولیوان»، سفیر سابق آمریکا در تهران نیز شکستن پنجه عقاب در طبس را «دوران تحقیر ملی آمریکا» نامید و این تحقیر را این‌طور تعریف کرده بود: «روش سست و بی‌قید حکومت کارتر و اقدامات نامعقول او، به گروگان‌گیری اعضای سفارت آمریکا انجامید و دوران تحقیر ملی که در تاریخ آمریکا نظیر آن دیده نشده بود، آغاز شد.»

روزی که ایران گورستان آمریکایی‌ها شد+ عکس

شکست پنجه عقاب آمریکایی در صحرای خشک و خالی طبس آن هم بی آنکه کسی در برابر کماندوهای دلتا فورس‌شان بایستد به گونه‌ای غرور آمریکایی‌ها به توانایی و تجهیزاتشان را به هم ریخته بود که حتی «هارولد براون»، وزیر دفاع وقت آمریکا وقتی در برابر این سوال که «چگونه این فاجعه بزرگ به وقوع پیوست؟» قرار گرفت در حالی که ناگزیر از تسلیم قبول امداد الهی شده بود گفت: «آیت‌الله خمینی در بالکن محل سکونت خود حضور یافت و با هر حرکت دست او یک هواپیما به زمین افتاد!» هرچند که امام خمینی (ره) فرمودند: «من به ملت ایران عرض می‌کنم مغرور نشوید، تمام قدرت قدرت خداست و باید به او اتکال کنید.» اما آنچه که پایان این ماجرا را برای جمهوری اسلامی ایران شیرین‌تر کرد اعتراف کارتر پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری در همان سال بود که گفت: «سال‌های آخرِ ریاست جمهوری من در گروگان آیت‌الله خمینی بودم.» «داغ شکستی که آمریکاییان در ایران خوردند آن‌ها را رها نخواهد کرد. این شکست ضربه‌ای دوباره به احساس غرور و اعتماد به نفس آن‌ها زد.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 4
 • شرف IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  9 2
  الحمدالله رب العالمین
  • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   6 1
   شن ها مامور خدا بودند
  • IR ۰۲:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
   0 1
   خدا گفته سفیر را بگیرید ؟ که اونا هم اموال مردم را بخورند
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  3 9
  نفرین این افراد امروز دامنگیر ایران شده
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   3 1
   یانکی‌های گاوچرون تروریست همجنس باز آدمکش نه دعاشون اثر داره نه نفرینشون!!!
  • حجت IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   1 1
   جوک چرتی بود
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  3 5
  اونوقت این وسط شوروی هیچکاره بود؟
  • یک نفر از 85 میلیون نفر IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
   1 0
   شوروی دشمن جمهوری اسلامی بود مردک خود پنتاگون میگه طوفان شن بعد تو با استناد به سیما کثافت میگی شوروی؟ یعنی پنتاگون اینقدر احمقه که نفهمیده؟
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  2 10
  طوفان شن در کار نبوده شن و گرد و غبار به خاطر ارتفاع پایین بالگرد هنگام سوخت‌گیری بوده و باعث کاهش دیده خلبان و برخورد و انفجار شده
  • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   2 2
   خخخخخ این ببین
  • هاشمی IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   5 1
   عجب !پس آمریکا خیلی در زمینه آموزش خلبان ها ضعیف بوده
  • احسان IR ۱۲:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   0 0
   سلام راست میگه خوب،خوده کاتر :)) هم گفته دیگه: اینا بهترین کوماندوهای "آبدیدش" بودن فقط محاسباتش اشتباه بوده :O باید شن دیده هاشو میفرستاده ;)
  • محمدقزل IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   0 0
   ایرانی ها با دست خالی ودر خواب بودن که خدا این شیاطین را شکست داد
  • حجت IR ۲۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
   0 0
   استاد، همه خلبانا جزو بهترین های جنگ ویتنام بودن. از پشت میز نیاورده بودنشون
  • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
   0 0
   امریکارو تاریخ مصرفش تموم شده
  • یک نفر از 85 میلیون نفر IR ۰۰:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
   0 0
   پس چقدر فرماندهان امریکایی و خلباناشون خنگبودن که همچین جایی رو برای فرود انتخاب کردن کاش شمابودی از هوش سرشار از نبوغت بهره میبردن حیف شد فرماندهان و خلبانان که جزو باهوش ترینان همیشه نفهمیدن شما فهمیدی عجبببببب با همین استدلال مرغ و پیاز تحلیل میکنید انشالله؟
 • IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  4 1
  روح همه شهدای قهرمان و شیردل شاد و پررهرو باد.
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  3 1
  نوکران آمریکا ببینند و عبرت بگیرند.شن ها مامور خدا بودند
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  0 0
  هر عنایتی به کشور شد به واسطه نفس قدسی امام رحمه الله و فرزندان شهید او تا امروز هست
 • علی افصحی IR ۱۳:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  2 1
  قرآن مجید در سورهٔ مائده آیهٔ شصت و چهار تکلیف مومنان با مسیحیت صهیونیزم شیطان بزرگ آمریکا و دنباله هایش را روشن فرموده « ولیزیدن کثیرا منهم ما انزل الیک من ربک طغیانا و کفرا مسیحیت صهیونیست پس از آن که دیدند الله برای پیامبر اسلام آیات راهگشایی نازل می کند بر سرکشی و انکار خود شتاب دادندفلذا تا پایان دنیا کینهٔ ابدی بینشان ایجاد کردیم به رغم با هم بودن » این جریان تبهکار « کلما اوقدوا نارا للحرب اطفأ ها الله ویسعون فی الارض فسادا و الله لا یحب المفسدین هر وقت که علیه مومنان قصد ورود به کارزاری و در پی برافروختن آتش جنگی شدند خداوند آتش آن ها را خاموش نمود ولی مسیحیت صهیونیست برای فساد در روی زمین همواره در تلاشند. و الله مفسدان را دشمن می دارد » از جمله آتش درگیری غافلگیرانه همین ماجرای صحرای طبس بود. ماجراجویی پیچیده و البته احمقانه ای که کارتر مدافع هستی صهیونیزم به راه انداخت. برنامه آن ها کامل و مثلا حساب شده بود اما سرزمین اهل بیتی ایران اسلامی ، به مصداق « فالله خیر حافظا و هو ارحم الرحمین » الله نقشهٔ آن ها را به احترام امام خمینی به هم ریخته و به امت امام نشان داد که لبیک امت به ندای امام خویش را دیده و به این لبیک صادقانه، پاسخی در خور می دهد پاسخی که دنیای استکبار را در بهت فرو برده و اتاق عملیات کاخ سفید را سیاه و دلگیر می کند. این نمونهٔ پاسخ الله به تبعیت ملت مسلمان از ولایت فقیه بود. گویی الله می فرماید اگر همواره امت به ندای ولی فقیه زمانش لبیک بگوید در حفاظت مطلق خود قرار می دهد. کدام فتنه های رنگارنگ دشمنان را بگوییم که چون امت به فرمان امامین انقلاب اسلامی امام خمینی و امام خامنه‌ای بود همهٔ فتنه ها یکی بعد از دیگری نه تنها نابود،بلکه امت در مبارزه با آن فتنه ها آبدیده تر شده و دیگر تقریبا هیچ فتنه ای کارساز بر این امت نیست.فتنهٔ خاتمی دوم خرداد را بگوییم ، فتنهٔ هشتاد و هشت را ، فتنه برجام و خروج آمریکا و بی عملی غرب وحشی در برابر تعهدات برجامی را ، فتنهٔ همه جانبه وزارت خزانه داری آمریکا را که منتظر بودند مردم ولائی حتی ذر آب خوردنش محتاج گردد! یا فتنهٔ بنزینی روحانی جهانگیری که برای به میدان رویایی کشاندن وفادارترین قشر جامعه یعنی جنوب شهر ها ، با انقلاب را داشت و یا فتنهٔ ترکیبی شنیع زن زندگی هرزه‌گی و... سلامتی و طول عمر امام خامنه ای صلوات
 • ایران قوی IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۵
  0 0
  مسیر تمدنی ایران اسلامی در دوران گذار به نظم جدید جهانی با هوشمندی و صلابت طی می شود.حضرت ایت الله خامنه ای مد ظله العالی
 • IR ۰۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  1 0
  گروگان گیری سفارت امریکا یک کار نمایشی بود . میتوانستند اخراج کنند سفارت را با قوانین بینالمللی هم که کاملا در تضاد بود
 • IR ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  0 2
  از قیافه های اینها هم معلوم است که که هیچ غلطی نمیتوتنند بکنند.
 • شاپرک IR ۰۸:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
  0 1
  طوفان شن نه تنها از طرف خدا نبود بلکه امروزه کاملا برای همه ثابت شده که شیطان پشتیبان شما هست ولی به دروغ خود را بنده خدا معرفی میکنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس