کد خبر 1482928
تاریخ انتشار: ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۷:۵۱
حسین شریعتمداری: روشنگری نباید مانع برخورد با کشف حجاب باشد

حالا نوبت آن است که از ژرفای دل، روی به رسول خدا(ص) ‌آوریم و از او که جان جانان است بپرسیم ؛ آیا از امت خود راضی هستید؟ و آیا هنوز هم سوره هود خاطر شریفتان را می‌آزارد؟!

به گزارش مشرق، حسین شریعتمداری طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت:

۱- چند سال قبل در یکی از یادداشت‌های کیهان به نکته‌ای اشاره کرده و آورده بودیم «‌سوره هود» که نازل شد، غم سنگینی بر قلب رسول خدا(ص) نشست و از آن پس، بارها به غُصه می‌فرمود: «سوره هود مرا پیر کرد». چرا؟

آیا اخبار تکان‌دهنده‌ای که از برپایی قیامت و سختی‌های روز حساب در این سوره بود، قلب پیامبر اعظم را فشرده بود؟ آیاتی از این دست پیش از نزول سوره هود و پس از آن هم آمده بود. چرا سوره هود؟! رسول خدا(ص) در این خصوص از آیه ۱۱۲ سوره هود یاد می‌فرمود «فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَ مَنْ تَابَ مَعَکَ... آنگونه که تو را فرمان داده شده است استقامت کن... ‌»‌. اما، نظیر این آیه در سوره شورا نیز آمده است. چرا سوره هود و نه سوره شورا؟! پاسخ را باید از زبان امام راحلمان -رضوان‌الله‌تعالی‌علیه- بشنویم. حضرت امام در این‌باره می‌فرمایند:

«... جمله فاستقم کما امرت در دو جای قرآن هست. یک جا در سوره «شورا» و یک جا هم در سوره «هود»، لکن پیغمبر اکرم(ص) فرموده است «شیبتنی سوره هود... سوره هود مرا پیر کرد» چرا سوره هود را فرمود؟ برای آنکه -‌این آیه- در سوره هود یک ذیلی دارد و آن این است که فاستقم کما امرت و من تاب معک (آنگونه که تو را فرمان داده شده است استقامت کن و آنان که با تو به سوی خدا آمده‌اند نیز باید استقامت کنند). پیغمبر(ص) خوف نداشت از این که خودش استقامت داشته باشد، خودش می‌دانست دارد، اما می‌ترسید که ما استقامت نداشته باشیم».

۲- دلشوره پیامبر خدا(ص) بی‌علت نبود. همان سال‌ها -هزار و چهارصد و چند سال قبل- رسول خدا(ص) به خطبه نماز جمعه ایستاده بود که ناگهان جارچی با صدای بلند از ورود کاروان تجاری یمن به مدینه خبر داد. بسیاری از نمازگزاران، نماز جمعه به امامت رسول خدا(ص) را ترک کردند و به سوی کاروان دویدند. این آیه از سوره مبارکه جمعه در این‌باره است « وَإِذَا رَأَوْا تِجَارَهًْ أَوْ لَهْوًا انْفَضُّوا إِلَیْهَا وَتَرَکُوکَ قَائِمًا قُلْ مَا عِنْدَ‌اللهِ خَیْرٌ مِنَ اللَّهْوِ وَ مِنَ التِّجَارَهًِْ وَالله خَیْرُ الرَّازِقِینَ... [آنها] چون تجارت و بازیچه‌ای ببینند به سوی آن می‌شتابند و تو را در نماز تنها می‌گذارند. بگو آنچه نزد خداست بهتر از لهو و تجارت است و خدا بهترین روزی‌دهندگان است».

۳- حالا به هزار و چهارصد و چند سال بعد از آن واقعه باز می‌گردیم‌، باز هم روز جمعه است -۲۴ اسفند سال ۱۳۶۳- و این بار در تهران‌، صدام از چند روز قبل اعلام کرده بود که نماز جمعه تهران را بمباران خواهد کرد. مردم، اما انبوه‌تر از همیشه در نماز جمعه حاضر شده بودند. کودکان را نیز با خود آورده‌ بودند. رهبر معظم انقلاب (رئیس‌جمهور وقت) خطبه دوم نماز را می‌خواند. ناگهان بمبی در میان جمعیت منفجر می‌شود و گوشت و پوست و خون شهدا به اطراف می‌پاشد. بلافاصله فریاد الله‌اکبر جمعیت در فضا طنین‌انداز می‌شود و شعار حسین، حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست به آسمان بر می‌خیزد. امام جمعه، با صلابت در جای می‌ایستد و مرحوم مرتضائی‌فر دست ایشان را می‌کشد که از تریبون جدا کند ولی امام جمعه تریبون را ترک نمی‌کند. هیچ‌کس از جای خود تکان نمی‌خورد (جز تعدادی که به انتقال شهدا و مجروحان می‌روند) در قنوت نماز، هواپیماهای عراقی از راه می‌رسند، صدای مهیب بمب‌ها و شلیک ضدهوایی‌ها در فضا می‌پیچد. ولی انگار نه انگار که واقعه‌ای در پیش است... همان شب، حضرت امام(ره) ایستادگی و شجاعت مردم و صلابت امام جمعه تهران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را می‌ستایند.

۴- دو روز پیش (روز شنبه‌) در مصلای تهران نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب برپا شده بود. حتماً بوده‌اید و دیده‌اید چرا که انگار هیچ‌کس در خانه نمانده بود. تا چشم کار می‌کرد، انبوه متراکم و به هم فشرده جمعیت بود که از کران تا کران را پوشانده بودند و از افق تا افق را به هم دوخته بودند. همه آمده بودند، از همه سلیقه‌ها. نه فقط تمامی سطح وسیع مصلا بلکه تمامی خیابان‌های اطراف نیز مالامال از جمعیت بود. زن، مرد، کودک، جوان، پیر، نوجوان. انبوهی از مردم هم بر اثر تراکم جمعیت به نماز نرسیده بودند و در میانه راه مانده بودند و... همه جا عطر خدا بود که در فضا پیچیده بود و شمیم روح‌نوازی که ملکوت را به ناسوت گره زده بود. و این همه، هنوز همه ماجرا نیست. انبوه متراکم جمعیت در نماز عید فطر سراسر کشور سر از ده‌ها میلیون هم فراتر می‌کشد و کشورهای اسلامی و برخی از کشورهای غیر اسلامی نیز حساب ویژه‌ای دارند...

۵- مالک غمزده است، علی را در اوج اقتدار، مظلوم می‌بیند. قطره اشکی را که از چشمانش به‌گونه دویده است پاک می‌کند . آرام به سوی عمار می‌رود.

«‌کاش می‌توانستیم علی‌(ع) را به عصری ببریم که مردم قدرش را بدانند و راه و رسمش را بر صدر بنشانند». عمار به مالک دلداری می‌دهد؛ «‌آن روزها که آرزو می‌کنی در راه است. از رسول خدا(ص) وصف مردمی را شنیده‌ام که در صلب پدران و رحِم مادران خویشند و چون آن عصر که تو آرزو کرده‌ای فرا رسد، لبیک‌گویان از راه می‌رسند، مردمانی که از «‌من‌» و «‌ما» گذشته‌اند. نه در سر سودای سود دارند و نه در دل، غم بود و نبود، دل در گرو اسلام ناب محمدی‌(ص) دارند. علی‌(ع) را امام و مولا و مقتدای خود می‌دانند. آنان سقف تاریک نظام سلطه را می‌شکافند و طرحی نو در می‌اندازند. در آن هنگام که پیش‌روی است و رسول خدا(ص) وعده داده است، حرامیان که پایان عمر این دنیایی علی را پایان اسلام می‌دانستند، وحشت‌زده به مقابله با یاران آخرالزمانی علی برمی‌خیزند و به مصداق «الکفر ملهًْ واحده‌» همه یاران خود را فرا می‌خوانند و از هر سو به آنها می‌تازند. بار دیگر جمل و صفین و نهروان به تکرار می‌نشیند اما، این بار نه مانند جمل، ناکثین را توان ایستادن است‌ و نه مانند صفین از نیزه فریب زخم بر می‌دارند و نه با فتنه نهروانیان از راه باز می‌مانند. شیطان سراسیمه نعره می‌زند و بر سر لشکریان انس و جن خود فریاد می‌کشد که: «‌چه نشسته‌اید؟! اسلام بار دیگر و بعد از هزار و چهارصد و ده‌ها سال، حصار تاریخ را شکافته و بار دیگر به میدان آمده است».

۶- امام راحل ما(ره) می‌فرمود: «‌من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن، در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول‌الله -‌صلی‌الله علیه و آله- و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن علی- صلوات الله و سلامه علیهم- می‌باشند» و هم ایشان تاکید می‌فرمایند که «‌از هیاهوی قدرتمندان نهراسید که این قرن به خواست خداوند قادر، قرن غلبه مستضعفان بر مستکبران و حق بر باطل است» و در پیام دیگری اطمینان می‌دهند که «‌اسلام سنگرهای کلیدی جهان را یکی پس از دیگری فتح خواهد کرد».

و امام خامنه‌ای بارها از «‌پیچ تاریخ‌» خبر داده است. از جمله آنجا که می‌فرمایند «‌جهان در حال گذار از یک پیچ تاریخیِ بسیار مهم است. انتظار می‌رود که نظمی نوین در حال تولد یافتن باشد... نگاه به اوضاع سیاسی جهان و منطقه نشان می‌دهد که ما در مقطع حسّاسی هستیم؛ به معنای واقعی کلمه، امروز یک پیچ تاریخی است‌... بازیگران و کنشگران و فعّالان در دنیای‌ اسلام زیادند، از همه نوعش؛ امّا میان‌دار، جمهوری‌ اسلامی‌ است‌».

۷- و حالا به مصداق «‌بهتر آن باشد که سرّ دلبران، گفته آید در حدیث دیگران‌»، اشاره به چند نمونه از اعتراف دشمنان که فقط ‌اندکی از بسیارهاست، بی‌مناسبت به نظر نمی‌رسد. بخوانید!

l روز ۱۲ آذرماه ۱۳۹۰/ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۱ خبرگزاری آلمانی دویچه‌وله از نشست سالانه شورای راهبردی آتلانتیک -‌کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس- در واشنگتن خبر می‌دهد. این نشست با حضور برژینسکی، جیمز جونز و اسکوکرافت مشاوران امنیت ملی دولت‌های کارتر، فورد، بوش و اوباما تشکیل شده است و در آن دیوید پترائوس(رئیس‌سازمان سیا)، تامیر پاردو(رئیس‌موساد)، جان ساورز(رئیس ‌MI۶) نیز حضور دارند. دویچه‌وله با عنوان نتیجه نهایی -‌TOP RESULT- و از قول برژینسکی، دبیر اجلاس آورده است؛ «جهان در یک نقطه عطف تاریخی بعد از فروپاشی شوروی سابق قرار دارد که تحولات فراگیر خاورمیانه و شمال آفریقا و رخدادهای غیرمنتظره در آمریکا و اروپا نشانه‌های آن است. ما با چالش پیچیده‌ای روبه‌رو هستیم و تاریخ در حال تغییر مسیر است.» دویچه‌وله در ادامه می‌نویسد «برژینسکی گفت حمله نظامی آمریکا به ایران فاجعه‌آمیز است» و این نشان می‌دهد که شورای آتلانتیک در بن‌بست مورد نظر خود، ایران اسلامی را نقش‌آفرین می‌داند.

l ۵ خرداد ۱۳۹۰/ ۲۶ می۲۰۱۱ است. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند. او پس از اشاره به پیشرفت‌های فنی و علمی ایران و ابراز نگرانی از انقلاب‌های اسلامی منطقه می‌گوید؛ «۶ ماه قبل که پشت همین تریبون ایستاده بودم درباره خطر ایران هسته‌ای هشدار دادم. اکنون زمان دیگری است. امروز از تنگه خیبر در عربستان تا تنگه جبل‌الطارق در مراکش، تحول و دگرگونی عمیقی در حال وقوع است و همه جا به لرزه افتاده است. این لرزه، کشورها را متلاطم و دولت‌ها را متلاشی کرده است و همه ما همچنان شاهد این نوسانات هستیم. صحنه‌های استثنایی در تونس و قاهره، خاطرات برلن و پراگ ۱۹۸۹ -‌بعد از فروپاشی شوروی- را زنده نمی‌کند که امیدوارکننده باشد. این لرزه ویرانگر(!) یادآور انقلاب ۱۹۷۹ ایران است. باید قبول کنیم نیروی قدرتمندی وجود دارد که با الگوی مورد نظر ما برای اداره جهان مخالف است. در رأس این نیروی قدرتمند، ایران خمینی و خامنه‌ای قرار دارد. من هشدار می‌دهم که لولای تاریخ -‌HISTORY HINGE- در حال چرخیدن است. کسانی که ایران و خطر آن را نادیده می‌گیرند، سر خود را در شن(!) فرو کرده‌اند».

و ... حالا نوبت آن است که از ژرفای دل، روی به رسول خدا(ص) ‌آوریم و از او که جان جانان است و خدای مهربان به جان او سوگند یاد کرده است بپرسیم؛ آیا از امت خود راضی هستید؟ و آیا هنوز هم سوره هود خاطر شریفتان را می‌آزارد؟!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 11
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  7 1
  اقای شریعتمداری کم مونده ادعای نبوت کنه
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  25 23
  الحمدلله رب العالمین. ناز قلم شیوایت ...حاج حسین .
 • محمدایوب IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 0
  این مردم از مردم زمان پیامبر ص واقعا بهتر هستند اما ابوسفیان که غرق شد اما معاویه ها وامروعاص ها وخولی ها خصوصا امروعاص شیخ گلاسکویی آخوندهای اصلاح طلب از آن سردمداران کفر بدتر هستند
 • IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  مثل همیشه عالی بود حاج حسین. البته حرامیان سفله و دین ستیز از روی غیظ کامنت هایی در ضدیت با سخن حق شما خواهند نوشت. مثل همیشه.مه فشاند نور و سگان عوعو کنند!
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  37 26
  کیهان🤮🤮🤮🤧
  • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   15 27
   کیهان هم نظرش راجب تو همینه
  • علی بابا IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   12 15
   هوای آلبانی چطوره...؟ خسته نشدید چندین ساله شبانه‌روز نشستید پای مانیتور میگردید ببینید آقای شریعتمداری چی میگه؟؟!!!
 • ناشناس IR ۰۹:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  25 7
  جناب شریعتمداری، بنظر شما آیا پیامبر از مسئولین راضی هستند؟؟!!
  • محسن IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 0
   سلام جناب شریعتمداری این مردم چهل و اندی سال است که وظیفه خودشان و نسبت به اسلام و انقلاب انجام دادن آیا مسولین ما هم همینگونه نسبت به مردم بوده اند
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 1
  اینجور موقع ها میشه مردم از همه سلیقه ها… ولی اقای شریعتمداری ما (قسمتی از) ملت از این حکومت راضی نیستیم… انشاالله خدا تقاص ما رو از شماها که زندگی واقعی رو از مردم گرفتین بگیره
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  19 36
  کیهان بسه دیگه یه عده خیلی میسوزن از حرفات
 • علیرضا IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  26 37
  حداقل اینکه که اقای شریعتمداری ادم یک رنگیست که بعضی بوقلمون صفتها تغییررنگ نمیدهد وفردی انقلابیست از ایشان متشکرم
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 1
   بله ادم یک رنگی است برای اربابش پوتین ،
  • IR ۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   0 0
   حرف مرد یکی هست مرغ یک پا داره و لاغیر
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
   27 10
   آیا دروغ و تهمت و تنش زایی هم از اعمال الهی است؟
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  کاری به پیامبر اسلام (ص) ندارم ولی هر کدوم از مسولان از صدر تا ذیل از ملت و امت و ... راضی نیستند استعفا بدهند بروند هیچ اتفاقی هم نمی افته ایران امن تر تز همیشه به حرکتش ادامه می ده.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  بسیار زیبا ودلنشین وعمیق بود احسنت و درود الحق که سردار قلمی .قابل توجه اون کسانی که چشماشون در شکوه نماز جمعه مصلای تهران از حسد وکینه وبغض از حدقه زده بود بیرون وتو ی سایتهاشون چه مزخرفاتی که نمی نوشتند
 • زهرا IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  عالی بود ، مصداق جهاد تبیین
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  به به، حقیقتا لذت بردم و اشک شوق ریختم با خواندن این متن زیبا و حماسی. زنده باشی حاج حسین.
 • احمد IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 1
  با پیشرفت های شگرفت انقلاب اسلامی، همه جای دشمنان ایران می سوزد و تن و جانشان به درد آمده است.
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 2
  سخن حق برای باطن های کور تلخه
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  1 0
  من تنها معلم حزب اللهی مدرسه هستم وتنهام،همه حتی اینهایی که ظاهراً متدین هستند آزارم میدهند
 • علـی IR ۱۴:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  0 0
  دمت گرررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررررم حاج‌حسین آقا! در تایید فرمایشات جنابعالی، من به همراه تعدادی از دوستان بچه‌محل، برای اولین بار در نماز جمعه مورد اشاره شما (24 اسفند 1363 که صدام تهدید به بمباران کرده بود) برای اولین بار به نماز جمعه رفتیم در حالیکه در هیــچیک از نماز جمعه‌های قبل حضور نداشتیم!
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  20 7
  مهم، رضایت مردم است که نیستند. خداوند حق الناس را نخواهد بخشید.
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
  4 1
  کاش می شد امثال شریعتمداری را به صدر اسلام برد و همانجا رها کرد تا دست از سر مردم ایران بردارند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس