کد خبر 1481996
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۴
عکس

وزارت امور خارجه اتهامات وارده در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌اساس و مداخله‌جویانه خواند و محکوم کرد.

به گزارش مشرق، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (چهارشنبه) ۳۰ فروردین ماه در بیانیه‌ای اتهامات وارده در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت علیه جمهوری اسلامی ایران را بی‌اساس و مداخله‌جویانه خواند و آن را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه این بیانیه را متضمن رویکرد یکجانبه طرف‌های غربی ناقض صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی برشمرد که در تلاش هستند اراده گروه خود را بر کشورهای مستقل و چارچوبهای چندجانبه و مشارکتی بین‌المللی تحمیل کنند.

این بیانیه می‌افزاید: جای تأسف است که کشورهای عضو گروه هفت به جای پاسخگو کردن آمریکا به دلیل قانون‌شکنی آشکار در خروج ناموجه و یکجانبه از برجام، نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و تحمیل تحریم‌های غیرانسانی بر ملت ایران -که به دلیل آثار غیرقابل جبران آنها بر حقوق بنیادین ملت ایران، به مثابه جنایت علیه بشریت قلمداد می‌شود- اتهامات بی‌اساسی را متوجه برنامه کاملا صلح‌آمیز هسته‌ای ایران کرده‌اند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده که سلاح هسته‌ای علاوه بر حرمت مذهبی، هیچگاه در راهبرد و دکترین دفاعی – امنیتی ایران جایگاهی نداشته و نخواهد داشت.

در بیانیه وزارت خارجه آمده است: جمهوری اسلامی ایران مصمم است همکاری‌ها و تعاملات فنی و سازنده خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در چارچوب ان.پی.تی و موافقتنامه جامع پادمان ادامه دهد و از سایر کشورها نیز انتظار دارد از سیاسی کاری و مداخله در تعاملات فنی ایران و آژانس از طریق فشار بر این نهاد بین‌المللی خودداری کنند.

وزارت خارجه در این بیانیه خاطرنشان کرده است: جمهوری اسلامی اسلامی ایران ضمن تاکید مجدد بر تداوم رویکرد سازنده و مسئولانه خود برای از سرگیری و جمع‌بندی مذاکرات وین براساس پارامترهای توافق شده مندرج در پیش نویس مذاکرات، وقفه بیشتر در مذاکرات را ناشی از سوءمحاسبه و سیاست و رویکردهای اشتباه غرب دانسته و مسئولیت تداوم این وضعیت را متوجه طرف‌های غربی مذاکرات می‌داند. همچنین مسئولیت بین‌المللی همه اعضای گروه هفت به واسطه تبعیت از تحریم‌های غیرقانونی و ضدبشری آمریکا علیه ملت ایران را یادآوری می‌کند.

در بیانیه مذکور آمده است: در حالی که کشورهای منطقه غرب آسیا با شناخت واقعیت‌های منطقه و درک اهمیت پیوستگی و درونزا بودن امنیت، عزم خود را برای تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای بر مبنای احترام متقابل جزم کرده اند، صدور بیانیه گروه هفت چیزی جز یک اقدام غیرمسئولانه، انحرافی و غیرسازنده نیست.

در این بیانیه عنوان شده است: به وزرای خارجه گروه هفت یادآور می‌شویم که امنیت دریانوردی در آبراه مهم خلیج فارس و تنگه هرمز در خلال دهه‌های گذشته، مرهون رویکرد مسئولانه جمهوری اسلامی ایران بوده است. اتهام‌زنی به ایران صرفا فرافکنی غیرمسئولانه برای توجیه کردن ماهیت اخلالگرانه و ثبات زدای حضور نظامی آمریکا در منطقه است.

در بیانیه فوق آمده است: جمهوری اسلامی ایران از آغاز بحران اوکراین، اعلام کرده است، ما جنگ را راه حل هیچ بحرانی و از جمله بحران اوکراین نمی‌دانیم و ضرورت آتش بس فوری و حل اختلافات از طریق مذاکرات سیاسی را یادآور می‌شویم و بر احترام به تمامیت ارضی اوکراین تاکید می‌کنیم. طرف‌های غربی به جای وارد کردن اتهامات بی پایه و همزمان ارسال گسترده تسلیحات به میدان جنگ، باید از ظرفیت دیپلماسی برای پایان دادن به این بحران استفاده کنند.

در این بیانیه بار دیگر تأکید شده که جمهوری اسلامی مکررا تأکید کرده است که هیچگونه سلاحی را در اختیار طرفی علیه طرف دیگر قرار نداده و نخواهد داد.

این بیانیه می‌افزاید: ادعاهای گزینشی و سیاسی غرب در قبال موضوع حقوق بشر، تازگی ندارد. آمریکا و دیگر طرفهایی که بی‌اعتنا به تبعات و آثار تحریم‌های غیرقانونی بر بهره‌مندی انسان‌ها از حقوق بنیادین بشری، از ابزارهای اقتصادی و بانکی برای پیشبرد مطامع سیاسی خود علیه کشورهای مستقل سوء استفاده می‌کنند، فاقد هرگونه وجاهت اخلاقی و قانونی برای اظهار نظر راجع به حقوق بشر ملت ایران هستند.

در بیانیه مذکور عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران به عنوان نظامی برآمده از انقلابی مردمی که دیکتاتوری سرکوبگر مورد حمایت آمریکا را از قدرت خلع کرد، خود را موظف و متعهد برای پاسداشت حقوق و کرامت انسانی شهروندان خود دانسته و از هیچ کوششی برای حفظ و ارتقای حقوق بشر دریغ نمی کند. در حالی که جامعه جهانی شاهد جنایات رژیم کودک کش اشغالگر قدس در فلسطین و اهانت آشکار به کتب آسمانی و عقاید بیش از یک میلیارد مسلمان جهان در برخی کشورهای اروپایی است، رویکرد کشورهای غربی در این قبال کاملا ریاکارانه است.

در این بیانیه به رهبران گروه هفت توصیه شده تا از وارد کردن اتهامات بی‌پایه و دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران فاصله گرفته و رویکرد واقع بینانه و مبتنی بر احترام متقابل -که در این صورت ایران نسبت به آن واکنش مثبت خواهد داشت- اتخاذ کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  14 2
  گروه هفت غلط کرده بی نامها
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  0 2
  گروهای ۱و ۲ و بیشتر نژری نداده اند
 • IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  9 2
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • شریف IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  0 0
  یه گروه شروروقانون شکن وناقض قانون برای مانسخه می پیچن،همین ژاپن آب زیرکاه راآمریکابابمباران اتمی جُویدش توهم حالابرامااوستاشده. بله تاوقتی پای دلارراازبازار قطع نکنیم همین آش وهمین کاسه س.
 • IR ۲۲:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  0 0
  ثبات شرکتهای صهیونیستی فاسدکه داعش رااتاق فرماندهی ناتو قراردادند ومالیات وسرکوب چندساله ی اروپا بخصوص فرانسه وامارفسادوخودکشی وسلاح فروشی تروریسم والکل دائم الخمری راایجادکرده اند کشتارشیمیایی ایران واکرادواعراب کودک کشی واستفاده ازسلاحهای منوعه درفلسطین شکنجه خانه ی ابوغریب وگوانتانامونتیجه ی غزب لیبرالی توسط این هرزه های ضدهم است
 • عبدالله IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  0 0
  این گروه هفت که حرام زاده هستند .زمانیکه رژیم بعثی عراق به ایران حمله کرد همه از عراق با ارسال انواع سلاح ها و کمک مالی پرداختند الآن شدند مخالف متجاوز! منافق های دجال روسیاه. ایران به هر طریقی که ممکنه باید به این کثافت های دجال ضربه وارد کنه. فقط باید با زبان زور با این رژیم های منافق جنایتکار برخورد کرد.
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۰
  0 0
  این چه پاسخی است؟ چرا اتهامات انها را تبین نکرده‌اید؟
 • سهیل IR ۰۰:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  2 0
  مشت آمریکا با عملکرد ضعیف و ترک فعل وزیران صمت و اقتصاد به پیکر ملت اصابت کرده، از خواب خرگوشی بیدار شوید دشمن در وزارت خانه هایتان رخنه کرده وزارت صمت با دروغ قیمت بازار خودرو را گران تر اعلام و با نمایش خیمه شب بازی واقعیت را وارونه جلوه می دهد تا از استیضاح فرار رو به جلو و وقت برای مافیا فراهم کند تا مردم هر چه زودتر از جمهوری اسلامی بیزار شوند پاک سازی انقلابی تمام وزارت خانه ها و دستگاه ها با بکارگیری اشخاص با ایمان اگر هم مدرک مرتبط نداشته باشند و زیر سی چهل سال باشند
 • رضا IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  1 1
  پس چرا تا چند سال پیش میگفتین تحریم ها اثر نداره
 • SE ۰۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  0 0
  اینها کشورهای هفتخط دنیا هستند که با هوچی گری و زورگویی بدنبال سلطه بر دیگران هستند و یک ارزن شخصیت انسانی ندارند و کامبل در راستای اندیشه های شیطانی حرکت میکنند
 • حسن IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  0 0
  سلام، از غرب وحشی انتظار کمک و صلح و آرامش نداشته. باشید، اینها دروغگویانی هستند که اگربه وسیله مردم خود کنار زده نشوند به زودی موجب جنگ جهانی سوم خواهند شد و اینبار پیروز میدان ک نیستند با خاکستر اجداد وحشی خود یکی خواهند شد...
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  0 0
  صدای شکسته شدن شاخهای ایران را میشنوم
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۳۱
  0 2
  تو دنیا فقط این گروه۷ بدرد میخورن ماباقی سر و ته خودشون رو نمیدونن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس