کد خبر 1476323
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۰
وقوع بیش از ۶۳ هزار تصادف در ایام نوروز

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا با اشاره به افزایش پنج درصدی سفرها در طرح نوروزی سال جاری در مقایسه با سال گذشته گفت: از ابتدای طرح ۶۳ هزار و ۳۷۶ مورد تصادف رخ داده است.

به گزارش مشرق، سرهنگ احمد شیرانی، رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا با تشریح وضعیت نیرو و ناوگان خودرویی درون‌شهری و برون‌شهری در طرح ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ گفت: در جریان طرح نوروزی، چهار هزار و ۳۶۱ دستگاه گشت خودرویی و موتوری در شهرها حضور دارند و ۱۵ هزار و ۴۵۹ نفر از نیروهای کادر و وظیفه در حال کنترل ترافیک و انجام وظیفه هستند.

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا خاطرنشان کرد: همچنین در قالب طرح نوروزی دو هزار و ۹۲۲ دستگاه گشت خودرویی همراه ۱۰ هزار و ۴۲۷ نفر نیروی کادر و وظیفه در جاده‌ها و محورهای مواصلاتی کشور مشغول به خدمت هستند.

تغییر مسیر سفرها از شمال به جنوب کشور

وی با بیان اینکه در طرح ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ مسیر سفرها از شمال کشور به جنوب تغییر پیدا کرده است، گفت: میزان سفرها نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود پنج درصد افزایش داشته و به همین نسبت، تعداد کل تصادفات حدود ۴.۱ درصد افزایش داشته است.

وقوع بیش از ۶۳ هزار تصادف در ایام نوروز

افزایش ۷.۳ درصدی تعداد مجروحان تصادفات رانندگی

شیرانی با اشاره به کاهش ۲۲.۶ درصدی تعداد جانباختگان تصادفات رانندگی اظهار کرد: تعداد مجروحان تصادفات رانندگی ۷.۳ درصد افزایش داشته و تعداد تصادفات خسارتی با ۳.۷ درصد افزایش همراه بوده است.

۴ استان با بیشترین شدت تصادفات رانندگی

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا با اشاره به اینکه استان‌های فارس، کرمان، خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان دارای بیشترین شدت تصادفات رانندگی هستند، عنوان کرد: از مهم‌ترین علل وقوع تصادفات رانندگی می‌توان به عدم توجه به جلو با ۳۵.۲ درصد سهم، عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه با ۱۶.۵ درصد سهم، عدم رعایت حق تقدم با ۱۵.۵ درصد سهم و تخطی از سرعت مطمئنه با ۸.۷ درصد سهم اشاره کرد.

کاهش ۲۲.۶ درصدی تعداد جانباختگان تصادفات نوروزی در مقایسه با سال گذشته

وی با مقایسه وضعیت تصادفات نوروز سال ۱۴۰۱ با سال جاری در بازه زمانی ۲۵ اسفندماه تا هشتم فروردین ماه اظهار کرد: از ۲۵ اسفندماه سال ۱۴۰۰ تا هشتم فروردین ماه سال ۱۴۰۱ تعداد ۷۶۱ نفر جان خود را در تصادفات از دست دادند و ۱۱ هزار و ۷۸۹ نفر نیز مجروح شدند.

شیرانی گفت: این در حالی است که در بازه زمانی ۲۵ اسفندماه سال ۱۴۰۱ تا هشتم فروردین‌ماه ۱۴۰۲ تعداد ۵۸۹ نفر جان خود را در سوانح رانندگی از دست دادند و ۱۲ هزار و ۶۵۵ نفر نیز مجروح شدند که آمارها حاکی از کاهش ۲۲.۶ درصدی تعداد جانباختگان و افزایش ۷.۳ درصدی تعداد مجروحان است.

وقوع بیش از ۶۳ هزار تصادف در ایام نوروز

شیرانی در ادامه خاطرنشان کرد: از تعداد ۵۸۱ نفری که در جریان حوادث رانندگی در بازه زمانی ۲۵ اسفندماه تا هشتم فروردین جان خود را از دست دادند، ۹۸ نفر در سوانح رانندگی درون‌شهری و ۴۹۱ نفر در جریان حوادث رانندگی برون‌شهری جان باختند و همچنین شش هزار و ۴۴ نفر در جریان حوادث رانندگی درون شهری مجروح شدند و شش هزار و ۶۱۱ نیز در جریان حوادث رانندگی برون‌شهری مجروح شدند.

وقوع ۶۳ هزار و ۳۷۶ مورد تصادف از ابتدای طرح نوروزی تاکنون

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در ادامه با بیان اینکه از ابتدای طرح نوروزی تاکنون ۶۳ هزار و ۳۷۶ مورد تصادف اعم از فوتی، جرحی و خسارتی رخ داده است، گفت: نسبت مجموع فوتی و مجروح به کل تصادفات، ۲۱ درصد است که در مقایسه با سال ۱۴۰۱، کمتر از سه دهم رشد داشته است.

وی با اشاره به کاهش چهار درصدی تصادفات در طرح نوروزی ۱۴۰۲ در مقایسه با سال گذشته اظهار کرد: ۲۶ درصد از تصادفات در ساعات ۱۶ الی ۲۰ صورت گرفته است و در بین وسایل نقلیه، سواری به‌عنوان تشکیل‌دهنده ۶۹ درصد تصادفات رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

۶۷ درصد تصادفات در محورهای اصلی به‌وقوع پیوسته است

شیرانی با بیان اینکه ۶۷ درصد تصادفات در محورهای اصلی به‌وقوع پیوسته است، گفت: تعداد تصادفات اتوبوس از ابتدای طرح نوروزی تا هشتم فروردین‌ماه در مقایسه با مدت مشابه نوروز ۱۴۰۱ به میزان ۵۶ درصد کاهش داشته است.

وقوع بیش از ۶۳ هزار تصادف در ایام نوروز

عدم توجه به جلو؛ بیشترین عامل تصادفات اتوبوس‌ها

رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور فراجا در ادامه با اشاره به علل تامه تصادفات اتوبوس‌ها در نوروز ۱۴۰۲ عنوان کرد: عدم توجه به جلو، تغییر مسیر ناگهانی، عدم رعایت حق تقدم، نقص فنی و عدم رعایت فاصله طولی از جمله علل تامه تصادفات اتوبوس‌ها در نوروز ۱۴۰۲ است.

وی در بخش پایانی سخنان خود عنوان کرد: کل تخلفات اعمال قانون شده درون شهری و برون شهری در طرح نوروزی سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵ درصد افزایش داشته و مجموع اعمال قانون توسط دوربین درون و برون شهری به میزان ۹۴ درصد افزایش داشته است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • GB ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  این رکورد وحشت ناکرو باید در گینس ثبت کرد دنبال علت نباشید این یک …..
 • قربان ربانی IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
  0 0
  چرا پلیس راه و راهنمایی رانندگی نسبت به نصب لامپهای پرژکتوری وپر نور که رانندگان بهنگام سبقت در شب اقدام میکنند و به راننده ی جلویی استرس و منجر به تصادف ومرگ ومیر میشوند اقدامی انجام نمیدهند؟راننده ای که با سرعت مجاز ومطمنه در لاین بزرگراه در حال رانندگی هست عده ای از رانندگان لابالی و بی مسولیت با سرعت غیر مجاز با زدن چراغهای نور خیره کننده انتظار دارند راننده ای که باحداکثر سرعت مجاز درحال رانندگی هست کنار کشیده تا راه را برای راننده خاطی باز شود بیشتر تصادفات مربوط به این موضوع میشود
 • م. ناظر IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۲
  0 0
  تا هنگامی که راهور با قاطعیت و شدت با رانندگی شرورانه و حیوانی تازه‌به دوران رسیده‌ها و غربتیها برخورد نکند؛ و فقط در کمینگاه منتظر خفتگیری برای کمربند‌ و کلاه ایمنی باشد؛ این آمار اگر افزایش نیابد، کاهش نخواهد یافت.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس