کد خبر 1475500
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۳
‌‌

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم، گفت: میزان سرمایه‌گذاری سال گذشته در این دولت دو برابر سال آخر دولت قبل بود.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی بعدازظهر جمعه در جمع نمازگزاران گرگانی اظهارکرد: دولت سیزدم در یکی از سخت‌ترین مقاطع اقتصادی دهه‌های گذشته، مسئولیت را به عهده گرفت در شرایطی که اقتصاد کشور متأثر از رکود و تورم ناشی از کرونا، تحریم و مدیریت‌های ضعیف بود.

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: ما دولت مقروض و بدهکاری را تحویل گرفتیم ولی با تلاش‌ها و همت مسئولان و مردم در هشت ماهه اول عملکرد خود، تورم را کاهش داده و ثبات نسبی ایجاد کند.

وی بیان کرد: برخی از سیاست‌های اصلاح اقتصادی را مانند حذف ارز ترجیحی را به اجرا دربیاورد و امروز در شاخص‌های تولید و سرمایه گذاری ها که چندین سال منفی بودند، وضعیت رو به مثبتی را شاهد هستیم.

خاندوزی ادامه داد: تجارت کشور با کشورهای همسو و همسایه با توجه به دیپلماسی رئیس جمهور افزایش یافته است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در پاییز سال گذشته، اشتغال خوبی ایجاد شد، گفت: در سال ۱۴۰۱، به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی به ویژه صنایع غذایی کشور ما این امر را تجربه کرد و به ویژه در زمستان سال قبل، دست‌هایی تلاش کردند تا ناآرامی‌های خیابانی را به سفره‌های مردم و ارز و بازار کالا و خدمات بکشاند و جنگ واقعی ارزی راه انداختند.

وی با بیان اینکه البته در این زمینه ضعف‌های مدیریتی هم وجود داشت، گفت: با توجه به شعار سال امیدواریم که شاهد نوسانات ارزی و تورم بالا مانند اتفاقات سال قبل نباشیم.

خاندوزی ادامه داد: امیدواریم روند گشایش اقتصادی داخلی و خارجی و روند مثبت که در اسفندماه آغاز شد، در سال جدید ادامه یابد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: تلاش کردیم کسری بودجه دولت را که از طریق تورم به سفره مردم فشار می آرود، به حداقل برسانیم.

وی عنوان کرد: در زمان شروع تصدی بنده بر وزارتخانه ۵۴ هزار میلیارد تومان استقراض دولت قبل در پنج اول سال ۱۴۰۰ اتفاق افتاده بود که آن را در پایان سال صفر کردیم و سال ۱۴۰۱ را هم بدون استقراض از تنخواه پشت سر گذاشتیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی در دولت سیزدهم نسبت به دولت گذشته، گفت: میزان سرمایه‌گذاری سال گذشته در این دولت دو برابر سال آخر دولت قبل بود.

خاندوزی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در گلستان ۶ پروژه سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو تعریف شده که ۲ مورد آن به نتیجه رسیده و در چهار مورد دیگر با طرفین سرمایه‌گذار در حال مذاکره هستیم.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • احمد IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۴
  0 0
  تیم اقتصادی دولت طوری حرف می زند که انگار از نظر رشد اقتصادی جز 10 کشور اول دنیا هستیم اما در عملا سفره مردم فشر متوسط به پائین وضع خوبی نیست!!
 • DE ۰۴:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  0 0
  دروغ و لاف وقیحانه ..
 • IR ۰۵:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  0 0
  براساس نرخ ارز به ریال بازار سیاهی که درست کردین محاسبه کردی ؟ آمارسازی به سبک دولت معجزه هزاره سوم . تکرار پدیده ای بنام احمدینژاد
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  0 0
  مهمترین دلیل کاهش ارزش پول ملی: وادادگی و خیانت دولت قبلی و عدم اقتدار دولت فعلی ! در مقابل فعالان اقتصادی داخلی (صادرکنندگان و واردکنندگان داخلی) است. هر روز، عده معدودی فعال اقتصادی داخلی، قیمت دلار را بالاتر از روز قبل کشف می‌کنند!! و ارزش پول ملی و اقتصاد کشور را نابود می‌کنند...
 • نصر IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  0 0
  ۲۰۰ملیون دلار میاورند ۲۰ میلیارد دلار سود میبرند.سزمایه خارجی در ایران جز نکبت و بدبختی سود دیگری نداردـبهتر است با منابع داخلی طرح ها رااجرا کنند تا منافع ان در کشور بماند.
 • نصر IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۰۵
  0 0
  ۲۰۰ملیون دلار میاورند ۲۰ میلیارد دلار سود میبرند.سزمایه خارجی در ایران جز نکبت و بدبختی سود دیگری نداردـبهتر است با منابع داخلی طرح ها رااجرا کنند تا منافع ان در کشور بماند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس