بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش ۲ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد

سه نماینده اوپک پلاس به رویترز گفتند، حتی پس از بحران بانکداری آمریکا که قیمت نفت را کاهش داد، اوپک پلاس احتمالا به توافق خود برای کاهش ۲ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دهد.

به گزارش مشرق، سه نماینده اوپک پلاس به رویترز گفتند، حتی پس از بحران بانکداری آمریکا که قیمت نفت را کاهش داد، اوپک پلاس احتمالا به توافق خود برای کاهش ۲ میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دهد.

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه در واکنش به بحران بانکی آمریکا که به دنبال ورشکستگی و سقوط دو بانک آمریکایی، به کمترین میزان در ۱۵ ماه گذشته رسید.

بانک آمریکایی سیلیکون ولی (SVB) در زمینه فناوری‌های جدید و استارت‌آپ‌ها فعال و شانزدهمین بانک بزرگ این کشور بود، در ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ اعلام ورشکستگی کرد. پس از آن بانک «سیگنچر»، دومین بانک بزرگ آمریکا دو روز بعد اعلام ورشکستگی کرد.

‌این ورشکستگی بانکی، بزرگ‌ترین مورد از زمان بحران بزرگ مالی در سال ۲۰۰۸ در آمریکا به شمار می‌رود و در ۱۴ سال گذشته بی‌سابقه است.

بر همین اساس، هر بشکه نفت برنت در صبح چهارشنبه حول وحوش ۷۵ دلار در هر بشکه معامله شد و امروز ۷۶.۵ دلار به ازای هر بشکه فروخته شد.

اوپک پلاس، متشکل از سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانانش نظیر روسیه، اکتبر گذشته، با وجود درخواست مصرف‌کنندگان بزرگ نفت برای افزایش تولید، با کاهش تولید روزانه ۲ میلیون بشکه از نوامبر تا پایان سال ۲۰۲۳ موافقت کرد.

به نوشته این گزارش، این تصمیم به نزدیک شدن قیمت نفت برنت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه کمک کرد اما پس از آن به دنبال افزایش نرخ بهره برای مقابله با بالا رفتن نرخ تورم، قیمت‌ها کاهش پیدا کرد، زیرا بالا رفتن تورم، رشد تقاضا برای نفت را کاهش می‌دهد.

کاهش قیمت نفت برای اغلب اعضای این گروه مشکل ساز است زیرا اقتصاد این کشور به میزان زیادی به درآمدهای نفتی وابسته است.

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه یکی دو روز پیش ‌گفت که مسکو کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز که ماه گذشته اعلام کرد، ادامه خواهد داد و این کاهش تا پایان ماه ژوئن انجام می‌شود.

روسیه ماه گذشته تصمیم گرفت به صورت داوطلبانه ۵۰۰ هزار بشکه در روز از تولید خود کم کند.

یکی از نمایندگان اوپک گفت: «این تنها یک کاهش یک‌جانبه از سوی روسیه است...هیچ تغییری برای گروه تا پایان سال اتفاق نمی‌افتد.»

یک نماینده دیگر تاکید کرد، هیچ کاهش بیشتری برای این گروه برنامه‌ریزی نشده است.

نماینده سوم نیز گفت، کاهش اخیر قیمت نفت به سفته‌بازی در بازارهای مالی مرتبط است نه عوامل بنیادین بازارهای نفتی.

روسای شرکت‌های بزرگ نفتی و صندوق‌های تامین سرمایه طی سخنرانی در یک رویداد صنعتی در این هفته پیش‌بینی کردند، قیمت نفت تا پایان سال افزایش یابد زیرا ادامه کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین موجب افزایش تقاضا در بزرگ‌ترین واردکننده نفت جهان می‌شود.

پیر اندوراند، موسس صندوق تامین سرمایه «اندوراند کپیتال»، بیشترین افزایش قیمت را پیش‌بینی کرد و گفت، نفت برنت تا پایان سال به ۱۴۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه‌اش، پیش بینی خود از رشد تقاضای نفت چین در سال جاری را افزایش داده اما پیش‌بینی‌اش برای رشد تقاضا برای نفت در جهان را در سطح ۲.۳۲ میلیون بشکه در روز حفظ کرده است.

اوپک پلاس قرار است، پیش از نشست اصلی این گروه در ۴ ژوئن در وین، یک نشست وزارتی با حضور عربستان و روسیه در ۳ آوریل به صورت مجازی برگزار کنند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس