ادامه حمله تروریست‌ها به خبرنگاران؛ تیم خبری «العالم» و «الکوثر» در حلب هدف قرار گرفتند

سایت اجاره‌ای غربگرا نوشت: چرا حکام عرب و سعودی هیچ‌گاه خواستار تعطیلی العالم نشده‌اند؟‌ ای‌کاش صداوسیما بودجه‌ مردم را بیش از این هدر ندهد و هرچه زودتر کرکره «العالم» و «پرس‌تی‌وی» را پایین بکشد.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون خبر ویژه خود نوشت: «انتخاب» که ظاهرا به نیابت از برخی رژیم‌های مرتجع از عملکرد روشنگرانه شبکه العالم اذیت شده، می‌نویسد: «از زمانی‌که قطر شبکه الجزیره را برای پیشبرد اهداف سیاسی خود در منطقه تاسیس کرد، ایران نیز تقریبا همزمان شبکه العالم را به همین جهت و برای تاثیرگذاری بر مردم کشورهای منطقه تاسیس کرد.»

سایت انتخاب با حالتی کینه‌توزانه می‌نویسد؛

«شبکه العالم در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد و هنوز بودجه کلانی را به خود اختصاص می‌دهد، اما هیچ مسئولی تاکنون نسبت به تاثیرگذاری این شبکه پاسخگو نبوده و مشخص نیست آمار بازدیدکنندگان شبکه فوق و تاثیرگذاری آن تا چه حد است. با توجه به محتوای ضعیف، تکراری و نخ‌نمای آن مشخص است که این شبکه مخاطب خاصی را در جهان عرب به خود جذب نکرده و تحلیل و اخبار آن منبع و مرجع خبرنگاران نشده است. حتی تصاویر و فیلم‌های برنامه‌های آن نیز نتوانسته در فضای مجازی به‌صورت عمومی پخش شود. مخاطبان هم اگر نخواهیم بگوییم با بی‌توجهی از کنار آن رد شدند، العالم را حتی جدی هم نگرفتند، چه برسد به مقامات عرب.

در مقابل رفتار رسانه‌ای کشورهای عربی منطقه قابل توجه است که با تاسیس شبکه‌هایی مانند الجزیره و «ایران اینترنشنال» تا حدی تاثیرگذاری سیاسی خود را ادامه می‌دهند که تبدیل به یک مولفه در گفت‌وگوهای سیاسی میان دو کشور می‌شوند و فعالیت این شبکه‌ها به‌عنوان یک مطالبه سیاسی محل امتیاز دادن می‌شود. البته ناگفته نماند که بخش عمده تاثیرگذاری «اینترنشنال» مرهون محدویت‌های رسانه‌ای در داخل است که موجب آسیب فراوان به رسانه‌های داخلی و انتقال مرجعیت رسانه‌ای به خارج از کشور شده است.

سؤال اینجاست که عملکرد صداوسیما به جز تقلید و راه‌اندازی یک شبکه در مقابل شبکه کشور دیگر چه بوده است؟ آیا العالم نیز توانست مانند الجزیره یا حتی العربیه در سطح منطقه عمل کند و تبدیل به مولفه‌ای در مذاکرات شود؟ چرا عربستان در مذاکرات و گفت‌وگوها با ایران هیچ‌گاه خواستار تعطیلی العالم نشده؟

اولا پرس‌تی‌وی و العالم بارها از روی ماهواره و از جمله از ماهوار یوتل‌ست حذف شده‌اند که به‌خاطر اثرگذاری آنها بوده است وگرنه گرفتار ترس و تیغ سانسور نمی‌شدند.

ثانیا شبکه زرد اینترنشنال هرچند در اغتشاشات اخیر تمام آداب رسانه‌ای را زیر پا گذاشت و در تراز شبکه ترویج جنایت و خشونت و ترور و آدم‌کشی و در خدمت موساد عمل کرد، اما با همان سرعت جنون‌آمیز برای ترویج خشونت از طریق دروغ‌پراکنی رو به افول و ورشکستگی گذاشت و فارغ از جنایتکاری تامین‌کنندگان آن، بدون فعالیت زردش سند اعتبار بیشتر برای ملت ایران و جمهوری اسلامی است. «الحمدلله الذی جعل اعدائنا من الحمقاء». دشمن احمق، خود نعمت است.

ثالثا باید یادآور شد که سایت‌های اجاره‌ای داخلی، پادو و دنباله شبکه‌هایی مثل بی‌بی‌سی و اینترنشنال و غیره هستند که آزادانه فعالیت می‌کنند و حال آنکه در طرف مقابل، حتی توئیت‌زدن یکی مثل خاشقجی هم تحمل نمی‌شود؛ چه رسد به اینکه روزنامه و نشریه و سایت و خبرگزاری داشته باشند.

رابعا پایین بودن سطح سواد و دانایی در نوع استدلال انتخاب موج می‌زند: «مشخص نیست آمار بازدیدکنندگان شبکه العالم و تاثیرگذاری آن تا چه حد است. با توجه به محتوای ضعیف، تکراری و نخ‌نمای آن مشخص است که این شبکه مخاطب خاصی را در جهان عرب به خود جذب نکرده است». شما که آمار بازدید و تاثیرگذاری آن را ندارید، از کجا فهمیدید و نوشتید «مشخص است که این شبکه مخاطب خاصی را جذب نکرده است»؟! اتفاقا این مدل واکنش توأم با عصبانیت یک سایت اجاره‌ای مخالف‌خوان و همسو با تبلیغات بیگانگان، نشان می‌دهد که شبکه‌هایی مثل العالم و پرس‌تی‌وی موثر بوده است.

دعوت به تعطیلی رسانه‌های برون‌مرزی در حالی است که همه کشورهایی که به اهمیت اثرگذاری بر افکار عمومی سایر کشورها- به‌عنوان منبع تولید قدرت و عمق راهبردی- تاکید دارند، شبکه‌های برون‌مرزی تاسیس می‌کنند و بودجه لازم را برای آن اختصاص می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 9
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  22 6
  مزدورهای بی شرف، البته خواسته اربابه، اسلاحتب یعنی کثافت
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   12 3
   شبکه الانتخاب !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • شاکی IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   0 0
   این دقیقا همان جنگ نرم است . دشمنان خارجی توسط مزدوران و دست نشانده های داخلی شان سعی به نابودی این مردم و کشور رو دارن .
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
   0 0
   انتخاب بردگی و مزدوری غرب ، این ادامه اسم نحس این سایت هست که به خاطر شرف نداشته شون هیدن کردن( ببخشید پنهان کردن).
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  22 5
  باید بودجه شبکه العالم افزایش پیدا کنه.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  سایت انتخاب مشخصا اهمیتی به ایران و منافع ایران نمیده به هر حال این جماعت تربیت شده غربن و شرطی شدن فقط برای منافع غربی‌ها دم تکون بدن
 • ایرانی IR ۱۲:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  سایت انتخاب هم خلاصه یه جوری باید بگه که بی ریشه س
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  باید با تولید ماهواره های بومی تلفزیونی شبکه ماهواره ای برون مرزی توسعه داده وبه جنگ رسانه ای دشمنان رفت واقعا شبکه العالم وپرس تی وی درمقایسه باصد ها شبکه های ماهواره ای ورسانه های معاتد بسیار کم است
 • روجا IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  فرارو ، عصر ایران، انتخاب .. سربازان زنجیری آمریکا و انگلیس ابلیس و صهیونیستها در ایران هستند.
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  8 0
  غیر از شما اصلاح طلبها چند درصد مردم الجزیره می بینن؟ با این منطق بهتره الجزیره هم تعطیل شه
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  5 3
  صدا و سیما حتی نتوانسته قشر مذهبی را جذب کند با این همه بودجه و هزینه و بریز و بپاش چه خروجی در مورد ترویج حجاب داشته است یک فیلم در مورد الگوی زنان عالم حضرت زهرا آیا ساخته
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  1 0
  بودجه زیاد تر بشه افراد از نیروهای انقلابی باشند
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  2 2
  پس باید بودجه شبکه های خوب و موثر العالم و ... خیلی زیاد بشه. اصلاحطلب ها معمولا زبان دشمن و هم‌جهت با دشمن اند، دانسته و مزدورانه و جاسوسانه (یا نادانسته)
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  3 2
  انتخابِ بدنام
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  3 0
  اصلاح طلبان تمام تلاش خودشان را میکنند تا روابط منطقه ای ایران و اوضاع اقتصادی به همین وضعیت بماند تا علیه نظام تبلیغ کنند
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  2 1
  العالم در ابتدا بشدت پیشرفت کرد اما بعدا دچار افت شد. اما هنو زهم با وجود تحریم و حذف و دشمنی، در بین کشورهای عربی بیننده دارد. خود انتخاب بیاید توضیح بدهد برای اربابان صهیونیست که چقدر موثر بوده در ایران!
 • محمدایوب IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  از سمور اگر توقع بوی خوب داشته باشی تعجب داره
 • حمیدرضا IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  انتخاب غربگدا این دفعه درست میگه!شبکه العالم با کلی هزینه و بودجه هرگز در میان مخاطبان عرب زبان به گرد پای المنار حزب الله والمیادین هم نمیرسه چه برسد به شبکه قدرتمند الجزیره!!یک نوع رهاشدگی وباری به هرجهت بودن در این شبکه موج میزنه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس