لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت ارسال شد

معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارائه لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی به دولت خبر داد.

به گزارش مشرق، قاسم خالدی درباره اقدامات اجرایی مرکز ملی فضای مجازی برای سند مقابله با اخبار جعلی گفت: ما در انتهای سال ۹۹ سند مقابله با اخبار جعلی را به تصویب شورای عالی فضای مجازی رساندیم و در ابتدای سال ۱۴۰۰ کارگروه عملیاتی سازی این سند را تشکیل دادیم، اما با مشکلات جدی در اجرای این سند مواجهیم.

وی گفت: بخش خصوصی و سکوهای ما به حوزه اجرای سند مقابله با اخبار جعلی ورود نکرده اند. یکی از دلایل این است که چالش هایی را برای تشخیص ماشینی اخبار جعلی براساس گویش های مختلف زبان فارسی دارند. این موضوع به بهره گیری از فناوری های روز نیاز دارد از این رو در سند ماموریتی به معاونت علمی ریاست جمهوری داده شده که به این حوزه ورود کند.

خالدی گفت: از سوی دیگر در این باره خیلی فرهنگ سازی نشده تا بخش خصوصی موظف شود به این موضوع ورود کند. سواد فضای مجازی نیز آنقدر در این زمینه گسترش پیدا نکرده که ما از سمن های مختلفی در این حوزه برخوردار شویم.

وی افزود: مهمترین بخش مشکل و چالش اصلی ما به دستگاه های دولتی برمی گردد. ما با این مشکل مواجه هستیم که وقتی خبر جعلی مرتبط با فعالیت این دستگاهها تولید می شود، دستگاه های اجرایی برای پاسخگویی به آن رغبتی نشان نمی دهند، عملا یا حاضر به پاسخگویی نیستند یا به شدت کند هستند و سرعت عمل پایینی دارند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته زمان طلایی که یک خبر جعلی باور پذیر می شود ۵ دقیقه است و ما نیم ساعت فرصت داریم که پاسخی بدهیم که تاثیرگذار باشد. این درحالی است که متوسط پاسخگویی دستگاهها به اخبار جعلی بیش از ۳۰ ساعت است که این بازه زمانی عملا بی تاثیر است و خود این «تکذیبیه با تاخیر» تشدید کننده خبر جعلی است.

وی گفت: لذا از رئیس جمهور درخواست کردیم تا در این زمینه دستگاهها به ویژه روابط عمومی ها را موظف کنند به سرعت به اخبار جعلی پاسخ دهند.

خالدی افزود: همچنین بخش عمده ای از اجرای سند مقابله با اخبار جعلی به عهده وزارت ارشاد است که در آنجا ساختار لازم برای این منظور نداریم و تلاش می کنیم این ساختار شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: در سند مقابله با اخبار جعلی مسئولیتی برای قوه قضاییه در نظر گرفته شده است که لایحه قضایی مقابله با اخبار جعلی را آماده کند و برای دولت و تصویب در مجلس ارسال کند. این لایحه اکنون به دولت ارسال شده است و با تایید نهایی این لایحه، پشتوانه قضایی خوبی برای مقابله با افرادی که امنیت روانی جامعه را تهدید می کنند، ایجاد می شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوای مرکز ملی فضای مجازی اظهار داشت: در اتفاقات اخیر چه در بحث مسمومیت ها، ارز و ... اگر فقط می توانستیم با اخبار جعلی این موضوعات مقابله کنیم فارغ از اتفاقات میدانی که رخ داده، با مشکلات کمتری مواجه بودیم.

وی گفت: اهمیت اخبار جعلی و مقابله با آن به گستره کل فضای مجازی است. اگر کشور کل ظرفیتش را پای کار بیاورد کم است.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  لازم است خبرگزاری های رسمی مملکت یک تریبیون "ویژه" انتشار اخبار جعلی و پرداختن به صحت و سقم آن ایجاد کنند.
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  پدر مهسا و دایی مهسا را بدلیل انتشار اخبار دروغ باید محاکمه کرد. دایی مهسا تابعیت کشور غربی را گرفته و درخواست میشود با پیگیری پلیس اینترپل بیارنش ایران برای محاکمه
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  لطفا تا انتخابات بعدی مزاحم دولت و مجلس نشید چون فعلا کارهایی که یه عده ی خاص رو ناراحت کنه انجام نمیدن غافل از اینکه نه تنها اون عده ی خاص هیچوقت به اینها رای نخواهند داد بلکه رای قشر انقلابی رو هم از دست داده اند
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  بیچاره صدا و سیما
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۷
  0 0
  بعدتازش صدهاهزارخبردروغ وچندشورش وخون وآبرووثروت بادداده و..براوو!!نکشیشون!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس