کد خبر 1468737
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۸
گوسفند

با افزایش قیمت ارز و فاصله زیاد قیمت گوشت قرمز در داخل و کشورهای همسایه، عده‌ای در راستای کسب منافع و سودجویی، دنبال جمع‌آوری دام از برخی استان‌ها و انتقال به کشورهای همسایه هستند.

به گزارش مشرق، یکی از عواملی که این روزها موجب‌ افزایش قیمت گوشت در کشور شده است، طبق اذعان کارشناسان، قاچاق دام است.

‌گزارش‌هایی وجود دارد که یک سری دلالان در استان‌های شمالی و شمال غرب کشور دام‌های زنده را به قیمت بالاتر از عرف خریداری می‌کنند و پس از دپو در فرصت مناسب، به کشورهای همسایه شمال غربی و حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌کنند.

دو عامل انگیزه قاچاق به کشورهای همسایه را بیشتر کرده است، نخست اینکه در حالت معمول قیمت گوشت در کشور ما کمتر از کشورهای همسایه است و این تفاوت سود خوبی را به جیب قاچاقچیان سرازیر می‌کند، دوم اینکه گوشت دام‌های تولیدی مناطق شمال‌غرب کشور که بیشتر در مراتع می‌چرند طعم و کیفیت مناسبی دارد و مشتری خوبی در کشورهای عربی دارد.

البته برای مقابله با چنین مواردی، سیاست کشورها نزدیک شدن به نرخ‌های جهانی برای فرار از قاچاق کالاست ولی درکنار آن سرانه درآمد را افزایش می‌دهند تا قدرت خرید مردم افزایش یابد.

* گزارش از خرید دام توسط عده‌ای در استان‌های شمالی و شمالغرب و قاچاق به خارج کشور

در این‌باره یک تاجر حوزه دام که نخواست نامش فاش شود، گفت: «یک سری دلالان هستند که دام زنده را از استان‌هایی مانند زنجان، گیلان، مازندران، اردبیل و آذربایجان‌های شرقی و غربی به قیمت بالاتری خریدار می‌کنند و پس از نگهداری در سوله‌های بزرگ در فرصت مناسب، به کشورهای عربی عراق و حاشیه خلیج فارس قاچاق می‌کنند».

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات دام، ادامه داد: به عنوان مثال در استانی نظیر زنجان، به سختی می‌شود دام برای کشتار داخلی پیدا می‌شود زیرا قیمتی که رابط قاچاقچی‌ برای خرید دام می‌پردازد، بالا است، آنها برای دام سبک گوسفندی، کیلویی ۱۷۰ هزار تومان پول به صاحب دام می‌دهند درحالی که قیمت معمول و عرف، کیلویی ۱۲۰ هزار تومان است و دامدار هم ترجیح می‌دهد دام خود را به این افراد که گران‌تر خریداری می‌کنند،‌ بفروشد.

این تاجر دام حجم خرید دام از سوی قاچاقچیان ها زیاد عنوان می‌کند و می‌گوید:‌ طی چند ماه اخیر خرید به حدی بوده که اکنون دام در این استان‌ها کمتر شده و برای عرضه داخلی کفاف نمی‌کند.

* ‌بازار دام سبک ایرانی در کشورهای همسایه

به گفته این تاجر دام، همچنین گزارش هایی وجود دارد که خریداران عراقی و یا دلالان داخلی با دلارهای ارزان قیمت که در دست دارند، بهترین گوشت گرم که معمولا گوسفند نر و جوان است را به‌راحتی خریداری و از مرز خارج می‌کنند، برخی دلالان از کشور ‌ در بازارهای عرضه دام زنده و کشتارگاه‌ها حضور می‌یابند و دام‌ها را خریداری می‌کنند و به عراق می‌برند.

به گفته این تاجر دام،‌ به عنوان مثال وقتی فروشنده گوشت قرمز به کشتارگاه بزرگ رشت مراجعه می‌کند، حق انتخاب کمی برای خرید گوشت گرم دارد و عموما گوشت گاو، میش و دام ماده نصیب آنها می‌شود. چون برخی دلالان با دلارهای ارزان قیمت که در دست دارند بهترین گوشت گرم که معمولا گوسفند نر و جوان است را به‌راحتی خریداری و از مرز خارج می‌کنند.

* کشف قاچاق دام تنها بخشی از قاچاق گسترده است

بنابراین گزارش دامداران می‌گویند هزینه تولیدکنندگان دام به دلیل گرانی خوراک و افزایش هزینه جاری بالاست به ویژه پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که نرخ خوراک پنج برابر شد تولید را برای آنها گران‌تر شده است و آنها به اجبار به پیشنهادهای بالاتر دلالان دام پاسخ مثبت می‌دهند.

البته ‌بخشی از این قاچاقچیان در مرزها دستگیر می‌شوند اما پس از آن هم شاید این دام‌های زنده به کیفیت قبل در چرخه مصرف قرار نگیرد.

* کشف قاچاق ۸۵ راس دام در ایلام

بخشی از کشفیات قاچاق دام در مرزها در همین اسفند امسال رخ داد؛ ‌فرمانده انتظامی استان ایلام از توقیف کامیون حامل ۸۵ رأس احشام فاقد مجوز و دستگیری ۲ نفر در این راستا خبر داد.

به گفته سردار دلاور القاصی‌ مأموران انتظامی شهرستان دهلران حین کنترل خودروهای عبوری به یک دستگاه کامیون ایسوزو مشکوک و آن را جهت بررسی بیشتر متوقف کردند، در بازرسی از کامیون تعداد ۸۵ رأس دام که فاقد هرگونه مجوز از اداره دامپزشکی بودند، کشف شد که ارزش ریالی دام قاچاق ۵ میلیارد ریال برآورد شده است.

* کشف ۳۱۶ دام زنده قاچاق در قشم

همچنین در همین ماه جاری فرمانده پایگاه دریابانی قشم از توقیف ۷ فروند قایق تندرو و کشف ۳۱۶ رأس دام زنده قاچاق با تلاش مرزبانان این پایگاه در آب‌های این جزیره خبر داد.

به گفته صفر متاج، مرزبانان دریابانی قشم هنگام گشت زنی و کنترل مرزهای آبی در محدوده آب‌های این جزیره در خلیج فارس۷ فروند قایق تندرو حامل احشام قاچاق را مشاهده و در عملیات تعقیب و گریز، آن‌ها را ناچار به توقف کردند.

* کشف ۳۰۰ راس دام زنده قاچاق در هرمزگان

همچنین رئیس کل دادگستری هرمزگان در ماه جاری از توقیف ۷ فروند قایق حامل ۳۰۰ رأس دام زنده قاچاق در آب‌های خلیج فارس خبر داد.

به گفته قهرمانی‌ طی این عملیات ۱۸ نفر از قاچاقچیان نیز دستگیر شدند که با صدور قرار تأمین کیفری در بازداشت به سر می‌برند.

* توقیف ۱۴۵ راس دام زنده قاچاق درآذربایجان غربی

در آذربایجانم غربی هم جانشین فرماندهی مرزبانی این استان از توقیف ۱۴۵ راس دام قاچاق در مرزهای شمال غرب خبر داده است.

به گفته سرهنگ عباس مرادی، مرزبانی استان آذربایجان غربی، طی دو عملیات، ۱۴۵ رأس دام سبک را به ارزش ۵ میلیارد و ۲۳۰ میلیون ریال کشف کردند.

* کشف ۱۶ راس دام قاچاق در کهگیلویه

در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز ‌سید محمد موسوی، فرمانده انتظامی استان، گفته است: مأموران در بازرسی از یک خودرو ۱۶ رأس احشام از نوع گوسفند که یک قاچاقچی قصد انتقال به یکی از استان‌های همجوار کشور برای صادرات غیرقانونی داشت را کشف و ضبط کردند؛ ارزش تقریبی احشام کشف شده ۵۰۰ میلیون ریال است.

در حالی که بازار گوشت در تب و تاب گرانی است، اتحادیه‌ها از مازاد تولید می‌گویند و این به جایی رسید که ‌وزارت جهاد کشاورزی در مقطعی مجوز صادرات دام داد اما امروز ‌برای تنظیم بازار داخلی گوشت قرمز، مجبور به واردات شده‌ایم.

‌به اعتقاد کارشناسان می‌توان با اعمال سیاست‌های قیمتی و سیاست‌های درست واردات و صادرات و نیز نظارت دقیق بر مرزها، با جلوگیری از قاچاق دام، ‌تنظیم بازار داخل گوشت قرمز را به خوبی انجام داد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  8 0
  این نشان دهنده ضعف دولت و تیم های امنیتی ان است
  • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   1 0
   دولت قیمت دلار رو کنترل کنه همه چی عادی میشه
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   0 3
   آهای هموطن با خود چه میکنیم انگار متوجه نیستیم و به پاهای خود برای رفتن تیغ میکشیم تا خونریزی شدت پیدا کنه اگر خبر ندارید دنیا با کمبودها مواجه است و سعی میکنند به هر صورتی منابع تهیه کنند بدانید ایران با دارائی و توانائی خود تا کنون توانسته از این هجمات کمتر آسیب ببیند و دولت بعنوان منتخب و نماینده مردم برای خرید محصولات مثل خوراک دام و گندم و روغن خام و مواد اولیه با قیمت بیشتر برای تامین نیازها و آسایش ما اقدام کرده و میکند و با اینحال در عرصه جنگ و هجمه اقتصادی کارزار دارد و طبیعی هست که توقع ما از آنان برای تلاش جهت تثبیت قیمت ها فکر اساسی و فوری نماید اما بخشی از ما بدلائل مختلف و بجهت پیشگیری از زیان اقداماتی انجام میدهیم که همان نکته اول سخن یعنی تیغ در دست پای خود را زخم میزنیم تعبیر میشود هیچ قدرتی جز خواست و همت همگانی و همدلانه ما توان برخورد با اقداماتی که سعی دارند ما را در نبردی که بیش از چهل سال نتوانستند خسته و فرسوده و نا امید سازند بفکر پلید خود متوقف کنند ندارد پس با یک درخواست و کمک همگانی میتوانیم علیه این تباهی بین المللی علیه خود بایستیم و آنرا ما متوقف و مایوس سازیم و مسیر استقلال و رشد و سازندگی خود را امیدوارانه ادامه دهیم و قدر داشته های خود را پاس داریم
 • رسول عباس زاده IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  4 1
  به نظر من نام جهاد را از روی جهاد کشاورزی بردارید یا فرمول اداره ررا عوض کنید جهاد یک نام انقلابی هست باید زنده بماند حالا دنبال وزیر جهاد کشاورزی جهادی بروید ببینید چکار می کند ودنبال سایر وزراءهم بروید ببینید کجا هستند
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  9 1
  مزخرفات تکراری و الکی
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 2
  گرانی در ایران، ریشه جاسوسی دارد و بس
  • IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   1 0
   زمان روحانی هم ریشه جاسوسی داشت؟؟؟چرا اینقدر بی انصافین؟
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  معمولا گرانی در ایران، ریشه جاسوسی دارد، چه بسا اکثرا. باید تعداد امنیتی ها خیلی بیشتر بشه تا بتونند مقابله کنند. یک روش هم استخدام کردن محلّی ها هست، محلّی های خوب، ماهی ۱ میلیون تومن در ازای خبر علیه تروریست ها و جاسوس ها و ... . درستش اینه که مجانی کار کنند اما پول هم بهشون بدهند. ۵۰ هزار نفر رو میشه استخدام کرد. سالی ۶۰۰ میلیارد تومن. یعنی هیچ. پشه دل‌درد بگیره خبرش میرسه. ۵۰ هزار نفر هم همدیگه رو نشناسند.
 • صادق IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  آیا دولت از افزایش قیمت گوشت بی اطلاع استوونظارتی در خصوص اتفاقات کمبودها وگ رانی های سرسام آور ندارد یا اینکه ماننددولت قبل برای کسب ثروت بابهانه گرانی بنزین وغذایی در کشورهای همسایه باعث کمبود اقلام کج مورد نیاز مردم بصورت قاچاق یا قانونی صادر میشودبعد شروع به آوردن گوشت. یخی وفاسدرا وارد کشور مینماید متاسفانه کارگزارانتعزیراتی ماموریت های خود ا برای کنترل در تلویزیون مشاهده می‌شود به میادین تره بار که تعداد آن در سطح تهران قابل بیان نیست و افراد آن قبلاً در دولت قبل نمایشی فعالیت میکردندامروزه هم برای سرگرمی مردم خواسته های مردم متوسط ارزیابی میشود وبرای دیگر مردم کدر زیر فقر هستند نشانی از نظارت بر اصناف دیده نمیشو‌د
 • صادق IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  آیا دولت از افزایش قیمت گوشت بی اطلاع استوونظارتی در خصوص اتفاقات کمبودها وگ رانی های سرسام آور ندارد یا اینکه ماننددولت قبل برای کسب ثروت بابهانه گرانی بنزین وغذایی در کشورهای همسایه باعث کمبود اقلام کج مورد نیاز مردم بصورت قاچاق یا قانونی صادر میشودبعد شروع به آوردن گوشت. یخی وفاسدرا وارد کشور مینماید متاسفانه کارگزارانتعزیراتی ماموریت های خود ا برای کنترل در تلویزیون مشاهده می‌شود به میادین تره بار که تعداد آن در سطح تهران قابل بیان نیست و افراد آن قبلاً در دولت قبل نمایشی فعالیت میکردندامروزه هم برای سرگرمی مردم خواسته های مردم متوسط ارزیابی میشود وبرای دیگر مردم کدر زیر فقر هستند نشانی از نظارت بر اصناف دیده نمیشو‌د
 • IR ۱۴:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  باید اقتصاد با نظم بشه. همه تولیدی‌ها در هر نوعی باید مشخصات و همه اطلاعاتشون و همه موجودی‌هاشون تقریبی معلوم باشه و بین دولت و تولیدی‌ها ارتباط برقرار باشه. هم دولت کمک کنه به تولیدی، هم اجبار به قانونمندی
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  یکی از بهترین روش‌های نظارت بر تولیدی‌هایی مثل دامداری، دادن کنجاله و خوراک دام از سمت دولت به دامدار است و گرفتن همه دام هاش است با قیمت مصوب و این زنجیره ادامه دار است با خوش قولی طرف مقابل. چه بسا کاشت و واردات کنجاله دولتی بشه و نه خصوصی. دولت مثل خرید تضمینی گندم، خرید تضمینی گوسفند بکنه.
 • IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  3 0
  اعدام کردن 4تا قاچاقچی بی همه چیز کاری داره؟
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  2 0
  گوسفند ارگانیک رو قاچاق میکنن و گوسفند اشغال اصلاح نژادی بخورد ملت میدن لعنت بر قاچاقچیا و دلالان نامرد
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  4 1
  خاک تووسر بیعرضتون فقط ادعا هستید خجالت بکشید فقط همین
 • GB ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  لطفاً اینقدر قاچاق قاچاق نکنید. اکثر جمعیت جوان و مسلمان رو کردین قاچاقچی. عدم وجود قانون که تقصیر اینها نیست. شما اگر به اینها اجازه بدین ایران رو میکنن قطب غذایی منطقه. به مردم اعتماد کنید.
 • GB ۱۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  لطفاً اینقدر قاچاق قاچاق نکنید. اکثر جمعیت جوان و مسلمان رو کردین قاچاقچی. عدم وجود قانون که تقصیر اینها نیست. شما اگر به اینها اجازه بدین ایران رو میکنن قطب غذایی منطقه. به مردم اعتماد کنید. حتی اون کسی هم تو عراق یا دوبی یا افغانستان یا هر همسایه دیگر این مواد غذايي رو مصرف میکنه مسلمان هست.
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  حاکمیت نئولیبرالها
 • IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  عامل فساد و سود چرانی مثل خوره همه چیزمان را بر باد میده اگر اقدام عاجل و موثری صورت نگیرد
 • جابر IR ۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  2 0
  تا وقتی که دللالی شغل اصلی دولت مردان ایرانی هست، درست نمی شود . هر کس به گردن کسی دیگر می اندازد
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  خلایق را هر چه لایق
 • IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  2 0
  سرنخ همه مشکلات دولت لعنتی است
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  خوبه سرنخ رو پیدا کردین مزخرفات رو تحویل مردم بدین
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  به به ای ها هم دلار میخورن
 • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  مهمترین سر نخی که واقعاً قابل قبول است اینه که مسولان نالایق و بی کفایت مملکت با دشمن همکاری می کنند والسلام
 • احمد IR ۲۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  مشرق جان بازار دام را که چند نفر قاچاقچی در دست داردند، بازار ارز را که چند نفر دلال در دست دارند، بازار لوازم خانگی را که چند سودجو در اختیار دارند، پس دولت این وسط با اینهمه نیروی انسانی، بودجه و امکانات کجای کار است؟ چرا مرتب تلاش می کنید دولت را بی نقص وانمود کنید؟ بفرمائید دولت فاقد توان اداره کشور است! بخدا ما به آیت اله رئیسی رای دادیم و ایشان را دوست داریم.
 • پرهام IR ۰۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  0 0
  مشکل در حلقه گمشده زنجیره توزیع زنجیره توزیع در کشور بی ضابطه اس وبی قانون دولت توزیع رو بی قانون رها کرده
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  0 0
  کدوم خاک برسر باید جلو قاچاق را بگیرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس