کد خبر 1468727
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
برکناری دو مدیر وزارت صمت و جهاد به‌ علت کم کاری در نظارت بر بازار

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از برکناری دو مدیر وزارت صمت و جهادکشاورزی به‌علت کم کاری در نظارت بر بازار خبرداد.

به گزارش مشرق، احمد اصانلو، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی صبح امروز در نشست خبری خود اظهار کرد: مسئولیت اصلی نظارت بر بازار و حسن اجرای قیمت گذاری و نظارت بر آن و مقررات توزیع کالا و خدمات بر عهده وزارت صمت و سازمان حمایت از مصرف کننده و وزارت جهاد و اتاق اصناف است و سازمان تعزیرات حکومتی مرجع رسیدگی به تخلفاتی است که این مراجع گزارش می‌کنند.

وی ادامه داد: نظارت بر بازار را چهار حلقه بدانیم، حلقه پایانی آن بر عهده سازمان تعزیرات حکومتی است، ما نسبت به این موضوع انتقاد داریم چرا که اکنون شاهد تشدد نظارت بر بازار هستیم. ساختار فعلی نظارت بر بازار ناکارآمد است. از همین رو پیشنهاد دادیم که یا به ما محول شود و یا تعیین تکلیف شود.

اصانلو بیان کرد: از همین رو دولت لایحه راه اندازی سازمان بازرگانی را به مجلس ارائه کرد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اظهار کرد: این سازمان باید به رسیدگی دقیق، عادلانه و توام با سرعت به تخلفات متمرکز شود، ۹۵ درصد پرونده های مربوط کالا و ارز در این سازمان رسیدگی می‌شود. اما به لحاظ شرایط خاص بازار و اکنون در یک جنگی اقتصادی هستیم که دشمن به دنبال خدشه وارد کردن به معیشت مردم است، سازمان تعزیرات نمی‌تواند صرفا به پرونده‌ها رسیدگی کند از همین رو برگزاری گشت‌های مشترک در دستور کار خود قرار دارد.

اصانلو تاکید کرد: وظیفه سازمان تعزیرات رسیدگی به تخلفات حوزه کالا و ارز و قاچاق کالا وارز است و ۹۵ درصد پرونده های تخلفات کالا و ارز در تعزیرات تشکیل می شود؛ لذا وظیفه اصلی سازمان تعزیرات رسیدگی دقیق و عادلانه به این پرونده‌ها است‌.

وی با بیان اینکه در حوزه تخلفات قاچاق کالا و ارز باید مر قانون آئین دادرسی کیفری رعایت شود، گفت: این وظیفه و کاری که امروز آغاز می‌شود، کاری اضافه بر وظیفه ذاتی سازمان تعزیرات حکومتی است و زمانی که نظارت درستی در بازار وجود ندارد، ناچار هستیم خودمان وارد میدان شویم.

اصانلو در ادامه بیان کرد: محکم و قاطعانه برای نظارت بر بازار حضور پیدا خواهیم کرد و چون تهران ام‌القرای جهان اسلام و پایتخت است، در تهران برنامه ویژه‌ای داریم و فقط در حدود ۱۰۰ رئیس شعبه در تهران حضور میدانی خواهند داشت و حتی از رؤسای شعب سایر استان‌ها برای کمک به تهران مأمور کردیم.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی در ادامه گفت: از مدیران استانی می‌خواهم حتماً طبق برنامه‌های ابلاغ شده عمل کنند و نظارت بر ضابطین را تشدید کنند. در این حوزه با مدیران متخلف برخورد صورت گرفت.

وی با اشاره به آغاز گشت‌های مشترک نوروز و ماه رمضان ۱۴۰۲ از امروز گفت: از امروز گشت های مشترک ویژه نظارت بر بازار آغاز می شود و دوماه ادامه دارد. تفاوتی که این دوره دارد این است که در این دوره روسای شعب در میدان هستند و به جای اینکه در شعبه بشینند خودشان در میدان حضور دارند.

اصانلو ادامه داد: تفاوت دیگری که این دوره دارد این است که تخلفات قابل گذشت نیست و برخورد شدید داریم. تفاوت سوم این است که ما در کنار نظارت و بازرسی،حضور گشت های مشترک ما در کسبه جزء هم برنامه ریزی شده که حضور موثر در مراکز تولید و توزیع داشته باشیم و در قالب شعب ملی قرار است که بر شرکت های واردکننده کالاهای عمده نظارت شود.

وی ادامه داد: نوسانات ارز متاسفانه ابزاری شده که برخی وقتی کالایی را با ارز ۲۸ هزار تومانی وارد کردند به بهانه افزایش قیمت ارز، قیمت کالاهای خود را تغییر دهند که توجیهی ندارد و ما تاکید کردیم که شرکت های وارد کننده کالا باید کالاهای خود را به همان قیمت ارز وارد شده عرضه کنند.

وی با بیان اینکه بر ضابطین خود هم نظارت داریم گفت: دو فقره در خصوص مدیران وزارت صمت و جهاد پرونده تشکیل شده و هر دو به برکناری از سمت خود محکوم شدند و در این دوره قرار است از حلقه واردات کالا تا شبکه توزیع نظارت شود.

اصانلو ادامه داد: رییس شعب ما که در طرح ویژه در میدان باید حضور داشته باشد باید علاوه بر آن به پرونده های شعبه خود هم رسیدگی کند. در تهران به لحاظ جمعیت بالا، برنامه ویژه داریم و در این دو ماه ۱۰۰ نفر رییس شعبه در تهران در طرح ویژه گشت های مشترک حضور دارند.

وی افزود: در تعزیرات رسیدگی به شکایات رایگان است. سازمان تعزیرات بازرس انفرادی ندارد اگر قرار باشد تعزیرات حضور داشته باشد در قالب طرح مشترک با ماشین و آرم مخصوص تعزیرات است و ما به‌صورت انفرادی کسی به عنوان بازرس تعزیرات نداریم.

وی افزود: با رمز " یا زهرا " از امروز طرح ویژه تعزیرات اجرا خواهد شد. در طرح جدید با محتکران و گران فروشان و ... برخورد قاطعی صورت می گیرد همانطور که دیدید یک شرکت خودروسازی محکوم به ۱۴ هزار میلیارد تومان به دلیل گرانفروشی شد و یا یک
شرکت خانگی به ۳۰۰ میلیارد تومان محکوم شد. در خصوص چگونگی پرداخت این محکومیت از از من پرسیدند، به صراحت اعلام کردم که می‌خوایم آنها را نقره داغ کنیم و کاری نداریم که می تواند جریمه را بدهد یا ندهد.

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی از برکناری دونفر از مدیران وزارت صمت و جهاد به دلیل کم کاری در نظارت بر بازار خبر داد و گفت: برای پیشگیری از احتکار کالا و افزایش بی ضابطه قیمت کالا یک نظارت جدی وجود خواهد داشت. فروشگاه های اینترنتی نیز اجازه ندارند با بهانه نوسانات ارز ثبات قیمتی را بر هم بزنند و یک قرارگاه فرماندهی گشت های مشترک در تهران برگزار خواهیم کرد.

وی در پایان گفت: اگر حضور شعب ملی ما در حوزه لبنیات در تابستان نبود، شاید ما تابستان امسال و ماه های گذشته شاهد افزایش قیمت ها بودیم.اگر کالایی قیمت دستوری ندار. به معنای این نیست که در قیمت‌گذاری به صورت دلخواهی صورت بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  خدارو شکر الحمدلله ،انشالله که با نظارت مداوم قیمتها کاهش پیدا کنه
 • حسن IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  نظارت ویژه یعنی چی ؟ خب بقیه طول سال چکار می کنین؟
  • IR ۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   1 0
   بقیه سالها فقط میشینن حقوق مفتی می گیرن!!!
 • ایران IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 1
  سر مردم شیره نمالید ایران خودرو متعلق به مسئولین رده بالا ی کشور است تا موقعی که زیر نظر دولت اداره میشود روز بروز وضعیت بدتر خواهد شد و هیچ کس دلش به حال مردم مظلوم نمیسوزد
 • علی IR ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  چه فایده این دزد رفت دزد دیگر آمد دزد در دزد
 • جانبازان راه‌ حق IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  ببینیم و تعریف کنیم ضمناً گرانفروشی در شهر شیراز بیداد میکنه اصلا انگار در شیراز هیچکس مسول یا نظارتی نیست چون هر فروشنده ی هر کاری دلش میخواد میکنه و قیمتهای وحشتناک بالاست توروخدا به داد شیراز برسید زندگی اینجا طاقت فرساست بخصوص در مورد رهن واجاره مسکن
 • IR ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  2 0
  مملکت یک امیرکبیر میخاد قاطع شجاع مقتدر
  • IR ۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
   0 0
   امیرکبیر فراوان داریم میرزا اقاخوانهای نوریهاراازکار برکنار کنن
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  یاعلی ببینیم راسته اگه بشه چی میشه
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  وزارت جهاد نداریم. فقط وزارت کشاورزی و واردات گوشت دام.
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   0 0
   جهاد کشاورزی
 • خر ملا IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  شرمو خجالت هم بی معنی شده ،مردک دیروز کالایی را گفته ۱۶ میلیون امروز رفتم بخرم همانرا که عمدا روی بدنه اش چسب ریزی چسبانده بودم میگوید ۲۵ میلیون ،وقتی اعتراض کردم گفت این را امروز خریدیم گفتم این همان دیروزیست وچسب را نشانش دادم،با وقاحتی چون وقاحت شماها گفت نخر
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  2 0
  چرا رئیسی وزیر صمت رو برکنار نمیکنه پژو شده 600 میلیون دولتت به فنا رفت
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  3 0
  کار ازاین حرفا گذشته
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  اگر نیروی نظامی باقدرت غیربومی کمکشون باشد هیچ وقت نمی ترسند
 • داود IR ۱۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  متاسفانه این درمان مقطعی بدرد نمیخورد و یک شارلاطان بازی سیاسی است و همان روال بعد از مدتی ادامه خواهد داشت و باید با ریشه ها برخورد کرد و فقط جریمه جواب نمیدهد و با شیاطین رانتخوار و دلالان و تولید کنندگان و کسانی که احتکار میکنند مخصوصا مایحتاج عمومی را باید برخورد انقلابی کرد و علاوه بر جریمه باید اموال آنان مصادره و به زندانهای طویل المدت محکوم کرد و در سطح کلان اعدام باید گردند.
 • عبدالله IR ۱۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  تهران ام القرای جهان اسلام؟؟؟؟؟
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  نمیخوام آیه یاس بخونم ولی فکر کردید الان به جاشون یکی میاد همه مشکلات رو حل میکنه؟ دلتون خوشه ها، مشکل عمیقتره
 • علی IR ۲۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  فایه اش چیه .!؟ فرا دو تا امول دیگه با دکترای ذپرتی میذارند جاشون .!
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  این سیابازی ها دیگه تکراری شده
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  شق القمر کردید خاک عالم بر سر مسولان بی کفایت خائن
 • امیر IR ۲۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  شعارهای تو خالی وبی اثر
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  1 0
  یه سازمانی با اون عرض و طول بنام تعزیرات در کشور با اونهمه پرسنل ، اونهمه هزینه رو دست این مملکت میزاره و خروجیش صفره. چرا باید این سازمان وجود داشته باشه؟ منحلش کنید ، بودجه شو بزنید به یه زخم دیگه این کشور لا اقل...
  • IR ۰۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   0 0
   لابد یه کارایی داره میکنه که لازمش دارن. چه کاری، خدا داند.
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  0 0
  صمت و جهاد همان لانه جاسوسی کشور دوست و برادر؟
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  0 0
  سس ماست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس