کد خبر 1468027
تاریخ انتشار: ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۵
آزمون

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور جزئیات برگزاری آزمون‌های دکتری و کارشناسی ارشد را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشست خبری صبح امروز جزئیات برگزاری آزمون‌های دکتری و کارشناسی ارشد را تشریح کرد.

به گفته پورعباس، آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ در بعدازظهر روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ماه و صبح و بعدازظهر روز جمعه ۱۲ اسفندماه سال ۱۴۰۱ و آزمون دکتری (Ph.D) سال ۱۴۰۲ صبح روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ برگزار می‌شود و داوطلبان این آزمون‌ها از روز هشتم اسفندماه می‌توانند برای دریافت کارت آزمون اقدام کنند.

وی در ابتدای این نشست با توجه به برگزاری سلامت آزمون سراسری گفت: محدودیت های اینترنتی بسیار اثرگذار و آرامش بخش برای داوطلبان بود و کنترل‌های ما نشان دهنده سلامت این آزمون است و توانستیم رضایت داوطلبان و خانواده‌هایشان را فراهم کرده و این امید را ایجاد کنیم که حقی ناحق نشود، به تمام نهادها و افرادی که در سلامت این آزمون به ما کمک کردند تبریک می‌گویم.

وی با بیان اینکه نتایج اولیه نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ تا اوایل هفته آینده و بعد از برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار می گیرد، گفت: نمراتی که در نیمه اول اسفندماه اعلام می‌شود نمره خام داوطلبان است؛ هنگامی که سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش اعلام شود نمره کل داوطلبان به اطلاع آنها می‌رسد. نمره کل داوطلبان، نمره تراز شده است که شامل ۴۰ درصد سوابق تحصیلی و ۶۰ درصد نمره کنکور داوطلب است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: به نظر می‌رسد، اغلب داوطلبان به صورت آزمایشی در آزمون نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند که این موضوع برای ارزیابی وضعیت فرد قلمداد می‌شود. سازمان سنجش از داوطلبان می‌خواهد که هر دو نوبت آزمون را جدی بگیرند چرا که این احتمال وجود دارد که برخی داوطلبان بخواهند در نوبت اول به نتیجه خوب دست یابند.

پورعباس اظهار داشت: تقویم آزمون‌ها در فصل تابستان نوشته می‌شود، ما یک تجمیع را در آزمون‌ها دنبال می‌کنیم که امسال برای اولین بار برای آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری این کار انجام شد، این فرایند سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود.

رئیس سازمان سنجش افزود: ما نزدیک ۵۰۰ آزمون دکتری و کارشناسی ارشد را اجرا می‌کنیم، از پیچیدگی‌های کار قرنطینه تا فرایند آزمون کار بسیار سختی است.

* برگزاری نخستین آزمون تستی در حوزه تمام الکترونیک

وی گفت: اولین آزمون تستی ما در حوزه آزمون الکترونیک برگزار شد، این کار را بدون اعلام عمومی انجام دادیم و نتیجه مثبت گرفتیم. می‌خواهیم یک بانک سوال هوشمند را تهیه کنیم، این مسأله گام اول است که با این وجود در لحظه می‌توان آزمون سراسری برگزار کرد.

پورعباس ادامه داد: سامانه هوشمند به دو سامانه طراحی آزمون و برگزاری آزمون متصل می‌شود.

وی درباره سهمیه زلزله زدگان شهرستان خوی گفت: سهمیه وقایع غیرمترقبه در کنکور برای آزمون سراسری اعمال می شود و در آزمون های ارشد و دکتری استفاده نمی شود و داوطلبان شهرستان خوی هم تا سه سال از این سهمیه برخوردار هستند.

پورعباس درباره نظرات مخالف داوطلبان کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مصوبه در سال ۱۴۰۰ با عجله ابلاغ شد و پس از آن در خردادماه ۱۴۰۱ نقاط ضعف آن اصلاح شد. مصوبه نقطه ضعفی ندارد اما نکته مورد اعتراض داوطلبان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی است که این موضوع هم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت رصد قرار دارد.

وی گفت: سوابق تحصیلی یک شمشیر دولبه است و اگر آموزش و پرورش خوب عمل کند مصوبه به خوبی اجرا می شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را رصد می کند و به تازگی جلسه ای برای پیگیری این موضوع برگزار شده است و پس از برگزاری نوبت دوم کنکور، اثر آن مشخص می شود و در آن زمان گزارش نهایی ارائه می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس