دستور کار اتصال چین به اروپا از مسیر ایران

بذرپاش در دیدار با وزیر حمل و نقل چین،انجام اقدامات مشترک در چارچوب تقویت و توسعه شاخه جنوبی جاده ابریشم در چارچوب «ابتکار یک کمربند، یک راه» را برای اتصال چین به اروپا از مسیر ایران را خواستار شد.

به گزارش مشرق، «مهرداد بذرپاش» در دیدار با وزیر حمل و نقل چین در پکن با اظهار امیدواری از فضای سازنده تعاملات دو کشور و با توجه به ظرفیت‌های عظیم ترانزیتی ایران در منطقه غرب آسیا، ایجاد کارگروه مشترک در زمینه فعال سازی همکاری‌های حمل ونقلی را پیشنهاد و بر مشارکت چین در تزانزیت کالای عبوری شرقی-غربی، توسعه خطوط ریلی و جاده‌ای بین ایران و افغانستان تا اتصال به چین تأکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی در این مذاکره بیان داشت: بر این باور هستیم که دستاوردهای سازنده تعاملات راهبردی دو کشور خصوصا در چارچوب تفاهم نامه همکاری ۲۵ ساله گامی موثر به سوی رونق هر چه بیشتر تعاملات حمل ونقلی و ترانزیتی دو کشور و در پی آن توجه همه جانبه تجارت بیانجامد.

بذرپاش گفت:‌ جریان ترانزیت تجارت چین از مسیر ریلی ایران به سمت اروپا، بسیار کم هزینه و با حداقل زمان پیش بینی شده است به طوری که تجار چینی می توانند تنها با حمل ونقل ریلی کالای خود را به کشورهای پیرامونی ایران انتقال دهند.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: دستیابی به اهداف توسعه‌ای مستلزم همکاری و برنامه ریزی مشترک در حوزه حمل‌و نقل و زیرساخت است که با شکل گیری این تعامل در حوزه ترانزیت می تواند عبور ۲۰ میلیون تن کالای چینی از طریق ایران را به جغرافیایی پیرامونی پیش بینی کرد.

وی تصریح کرد: انعقاد تفاهم‌نامه ترانزیتی میان دو کشور، سنگ بنایی برای شکل گیری اتحادهای ترانزیتی جدید در منطقه خواهد شد که امکان هوشمندسازی کنترل های مرزی از طریق پنجره واحد گمرکی، استفاده از سامانه های مدیریت کریدور با امکان رصد بار در کلیه مراحل و استفاده یکپارچه از اسناد الکترونیک حمل ونقل بین المللی باید برای تحقق گسترش و توسعه روابط مدنظر دو طرف قرار گیرد.

بذرپاش در پایان اظهار امیدواری کرد که نتایج مذاکرات ونشست ها، سازنده و منجر به رشد و توسعه همه جانبه متقابل خصوصا از طریق تجاری سازی کریدورها ترانزیتی منطقه با همکاری ایران و چین باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • هوشنگ IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
  2 2
  اگر قابل اعتماد هستند دستور بده اموال بلوکه شده شما را آزاد کنند خخخخخ
  • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
   1 0
   به اربابت دزد تروریستت بگو دست از راهزنی برداره.
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
  2 4
  کوتاه ترین مسیر به اروپا برای چین از طریق روسیه است نه اینکه ده تا کشور رو رد کنن برسن به اروپا . تکلیف راه ابریشم هم مثل برجام می مونه . اروپا بدون اجازه امریکا اب نمی خوره . به خط لوله گازی چندین میلیارد دلاری رحم نکرد امریکا راه ابریشم ریلی که بماند .
 • IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
  2 1
  خواستار بشین تا بشه
 • IR ۰۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۷
  0 1
  کمونیستها از انگلیس هم خائن تر هستند . کدام کشور در اتحاد با چین و روسیه به جایی رسیده که ایران دومیش باشه؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس