کد خبر 1459589
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
حوادث

متهمان پس از ربودن مرد طلافروش او را به قتل رساندند اما موفق نشدند از مغازه‌اش سرقت کنند.

به گزارش مشرق، مردم روستای نرگی ارومیه این روزها عزادار مرگ یکی از اهالی خیر و خوشنام روستا هستند. صاحب یک مغازه طلافروشی در ارومیه که همه اهالی او را به نیکوکاری می‌شناختند و برای همین هم بود که روز گذشته، مراسم خاکسپاری وی تبدیل به یکی از پرجمعیت‌ترین مراسم‌هایی شد که روستای نرگی به‌خود دیده بود. اما ماجرای قتل محمدسلیم فتاحی چگونه رخ داد و او چطور قربانی دزدان شد.

شروع این ماجرا به حدود یک هفته قبل برمی‌گردد. روزی که مرد طلافروش سوار بر خودروی دنای خود راهی مغازه‌اش در یکی از خیابان‌های ارومیه شد. او ماشینش را در کوچه بن‌بست کنار مغازه پارک کرد و به محل کارش رفت، اما بعدازظهر که قصد رفتن به خانه را داشت، با صحنه عجیبی روبه‌رو شد. ماشین دنای او خسارت‌دیده بود و روی برف پاک‌کن ماشین برگه‌ای به چشم می‌خورد. روی برگه نوشته شده بود: امروز به‌دلیل اینکه عجله زیادی داشتم با ماشین شما تصادف کردم و به آن خسارت زدم. از شما عذرخواهی می‌کنم و لطفا برای دریافت خسارت ماشین با این شماره تماس بگیرید.

مرد طلافروش با شماره تلفنی که در برگه نوشته شده بود تماس گرفت. او به مردی که پشت خط بود گفت که نیازی به پرداخت خسارت نیست و عذرخواهی وی را می‌پذیرد، اما مرد جوان اصرار داشت که باید خسارت ماشین را پرداخت کند تا عذاب وجدان نداشته باشد.

گروگانگیری
اصرارهای مرد ناشناس برای دیدن مرد طلافروش و پرداخت خسارت ادامه داشت و طلافروش در نهایت تسلیم خواسته‌های وی شد و برای دیدن او به آدرسی که اعلام کرده بود، رفت. او، اما پس از این ماجرا ناپدید شد و خانواده‌اش هرچه گشتند ردی از او پیدا نکردند.

محمد قوتازی، یکی از بستگان مقتول در گفتگو با همشهری می‌گوید: حاج سلیم قبل از اینکه به محل قرار برود، ماجرا را به برادرهایش اطلاع داده و گفته بود که فقط می‌رود آن مرد را ببیند و از خسارتش گذشته است. برای همین وقتی تلفنش خاموش شد و با گذشت چند ساعت به خانه برنگشت، خانواده‌اش ماجرا را به پلیس خبر دادند و تحقیقات برای پیدا کردن مرد طلافروش آغاز شد.

دوربین‌های مداربسته
در کوچه بن‌بستی که طلافروش گم شده ماشینش را پارک می‌کرد، یک دوربین مداربسته همه‌چیز را ضبط کرده بود. مأموران به بررسی این دوربین پرداختند و سرنخ‌های مهمی به‌دست آوردند. فیلم‌ها نشان می‌داد که روز حادثه ۲مرد که سوار بر یک پیکان وانت بودند، عمدا ماشین خود را به خودروی مرد طلافروش می‌کوبند تا به آن خسارت بزنند.

آن‌ها دفعه اول، متوجه می‌شوند که خسارت وارده به ماشین ناچیز است و برای همین بار دیگر این کار را تکرار می‌کنند و این بار ماشین مرد طلافروش خسارت بیشتری می‌بیند. آن‌ها سپس یک تکه کاغذ زیر برف پاک‌کن ماشین قرار می‌دهند و سوار بر وانت پیکان آنجا را ترک می‌کنند. این تصاویر نشان می‌داد که مردان ناشناس از قبل این نقشه را برای ربودن مرد طلافروش کشیده بودند.

ماشین سوخته
۲روز پس از گم شدن مرد طلافروش بود که مأموران پلیس ارومیه در جریان پیدا شدن ماشین سوخته‌ای در جاده ارومیه-سلماس قرار گرفتند. در همان بررسی‌های اولیه معلوم شد که خودرو، دنا پلاس است. هرچند شماره پلاک ماشین قابل تشخیص نبود، اما مأموران حدس زدند که خودرو متعلق به همان طلافروش گمشده است.

به همین دلیل شروع به بررسی آن کردند و پس از باز کردن در صندوق عقب، با جسد سوخته‌ای در داخل آن روبه‌رو شدند. جسد متعلق به یک مرد بود و طولی نکشید که با حضور خانواده مرد طلافروش و با توجه به آثار به‌جا مانده از جسد معلوم شد که قربانی کسی جز طلافروش گمشده نیست.

دستگیری در تهران
محمد قوتازی توضیح می‌دهد: وقتی معلوم شد چه بلایی بر سر حاج‌سلیم آمده است، مأموران تحقیقات برای دستگیری قاتلان را ادامه دادند. آن‌ها در ابتدا صاحب خودروی پیکان وانتی که با خودروی مقتول تصادف کرده بود را شناسایی کردند.

این مرد در بازجویی‌ها گفت که روز حادثه ماشینش را به برادرش و برادر خانمش امانت داده بود و از اینکه آن‌ها چه نقشه‌ای در سر داشتند خبر ندارد. برادر و برادرخانم صاحب وانت، فراری شده بودند و همه شواهد نشان می‌داد که آن‌ها عاملان این جنایت هستند.

برای همین مأموران پلیس تحقیقات زیادی انجام دادند تا اینکه صبح دیروز به ما خبر دادند که این ۲نفر را در تهران ردگیری و دستگیر کرده‌اند. آن‌ها که ۲۴ و ۲۵ساله هستند که نقش داشتن در قتل حاج سلیم اعتراف کرده‌اند و گفته‌اند که پس از ربودن او، کلیدهای طلافروشی را از او گرفته و وی را به قتل رسانده‌اند تا شناسایی نشوند. اما وقتی با کلیدها به مغازه طلافروشی رفته‌اند که از آنجا سرقت کنند، با توجه به شرایط خیابان و سیستم امنیتی مغازه نتوانسته بودند هیچ سرقتی انجام دهند.

به‌گفته قوتازی، حاج سلیم یک دختر و یک پسر دارد که هنوز مرگ پدرشان را باور ندارند و تنها خواسته آن‌ها و همه کسانی که این مرد خیر را می‌شناختند، مجازات هرچه زودتر قاتلان است.

در همین حال رئیس پلیس آگاهی آذربایجان غربی نیز با اشاره به دستگیری عاملان جنایت در تهران گفت: متهمان در بازجویی‌ها انگیزه خود از این جنایت را سرقت از مقتول عنوان کرده‌اند و تحقیقات در این پرونده ادامه دارد.

منبع:همشهری آنلاین

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  34 0
  حالا شما دو تا حروم لقمه ها اعدام میشین بعد میگن چرا اعدام پس با این آشغالهای عوضی باید چکار کرد که یک خانواده رو عزار دار کردن
  • US ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   1 0
   دقت نکردی برادر. یک خانواده + یک روستا رو عزادار کردن و آخرش هم خَسِرَ الدّنیا وَ الآخِرَة شدند
 • ج د ا IR ۱۱:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  19 0
  چه حرامزاده هایی هستند این اراذل وحشی... میخواستید سرقت کنید لازم نبود صاحب مغازه را بکشید... دست و پایش را میبستید و کلیدها را میگرفتید... چرا کشتید؟؟؟ حتی اگر از او کمک مالی میخواستید بهتون کمک میکرد... این شخص که به مردم کمک میکرده به شما هم کمک میکرد... چرا کشتید؟؟؟ چرا یک بنده خوب و بیگناه خداوند را کشتید؟؟؟ چه جوابی به خانواده اش دارید؟؟؟ چه پاسخی در قیامت به خودش دارید؟؟؟ چه پاسخی به خداوند دارید؟؟؟ لعنت بر شما اراذل وحشی قاتل بی مغز... لعنت خداوند بر شما باد...
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  16 0
  بلا نسبت شما، چه جماعت بیشرف حرو م لقمه ای تو این چند ساله تو این مملکت رشد و نمو کردن.
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  17 0
  آشغال های لجن رو همون جا باید سنگسار کرد
 • کیوان IR ۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  12 0
  خدا بیامرزدش مرد بسیار شریفی بود خدا قاتلین رو لعنت کند متاسفانه سه سال پیش هم یک زرگر دیگر هم به قتل رسید اما چون هنوز مجازات نشده اند این اتفاق افتاد
 • ناشناس IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  11 0
  این قاتلان ملعون عجب جانورهایی بودند.
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  0 3
  طلافروشی از مشاغل پرخطر و زیان آوره
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  16 0
  چقدر احمقن والله
 • 😶‍🌫️ IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  8 0
  درد بگیرید ایشان که خیّر بودن ازش محترمانه کمک میخاستید بهتون کمک میکرد
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  6 1
  احتمالا چند ماهی میگذرد و خانواده قاتل با ترفند لذتی که در عفو و گذشت هست رضایت میگیرند و قضیه تمام میشه،
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  7 2
  چقدر وحشی. آدم یاد یهودی-بهایی ها میفته. شایدم یهودی بهایی بودند و علت قتل چیز دیگه ای بوده
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
   0 0
   من فقط میدونم
 • مهدی IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  5 0
  خدا رحمتش کنه من که تصویر این مرد را میبینم اگه بهش می‌گفتند کمکمون بکن هم میکرد معلومه واقعا انسان بزرگیه و با آرامش و مال دنیا. رو با زحمت خودش جمع کرده واقعا از تصویرش معلومه آدمه حلالی بوده
 • جعفری IR ۱۴:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  9 1
  پلیس به این میگن زنده باد دست مریزاد.
 • خسته قادر IR ۱۵:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  7 0
  اعدام کمترین چیز برای قاتلین است پس اعدامش کنید تا عبرتی برای دیگران باشند ۰
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  2 0
  پلیس خوبه قوه قضائیه ضعیفه و اکثر متهمان به قتل آزاد میشن با اصرار قاضی از خانواده مقتول رضایت می‌گیرند و و و
 • خ IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  9 0
  رگ غیرت پرویز پرستویی فردا باد میکنه نه به اعدام
 • محمدرضا IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  1 0
  باسلام باعث همه این مساعل مامردمیم که درموردهرچیزواکنش نشان میدهیم اگرقاتلی اعدام شود میگوییم ازکجامعلوم این بود که کشتنش.افرادقاچاق فروش موادکه هربارکیلوکیلووارد شهرهامیکنن بایداعدام بشوندوقتی گیرمیکنن واعدام میشون ماواکنشمان برعکس چراتقصیردولت تقصیربیکاری تقصیرجامع هست ،بله درس اینهاتاثیرگذاره ولی هرکسی باتصمیم وعمل کردخودش درسرنوشتت نقش داره خیلی ازافرادبیکارن خیلی ازجاهادولتمون مقصر وجامع الودس ولی پس چراهنوزسالم هستن ؟چون راضی به بدبخت کردن جوانان وخانوادهانمیشون وباوجدانشان زندگی میکنن پس برشرف چنین افرادی که پاک زندگی میکنن درود وافرین.
 • رضا IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  1 0
  صبر کنیم ببینیم علی دایی چه حکمی صادر می کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس