کد خبر 1459008
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۳
قیمت سکه و طلا در بازار آزاد ۲۹ آذر ۱۴۰۱

فعال بازار طلا پیش‌بینی کرد: هفته آینده با توجه باه ثبات قیمت ارز، در بازار طلا نوسانات افزایشی نخواهیم داشت و قیمت‌ها باثبات، کم‌نوسان و دادوستد باتوجه‌به شاخص‌های واقعی خواهد بود.

به گزارش مشرق،«محمد کشتی آرای»  درباره وضعیت بازار طلا در هفته گذشته، افزود: هفته گذشته بهای انس جهانی طلا سیر صعودی و در کانال یک‌هزار و ۹۰۰ دلار رشد قیمت داشت که این افزایش بر قیمت طلا و سکه داخل نیز بی‌تأثیر نبود.

وی ادامه‌داد: روز گذشته در آخرین معاملات آتی جهانی طلا به یک‌هزار و ۹۳۶ دلار رسید که به‌طور متوسط ۹ دلار افزایش قیمت هفتگی داشت، این در حالی است که نرخ ارز به‌عنوان دیگر شاخص تأثیرگذار بر قیمت طلا باتوجه‌به اقدامات بانک مرکزی سیر نزولی داشت و مجموع تحولات این دو شاخص موجب شد قیمت انواع سکه و طلا سیر طبیعی داشته باشد.

کشتی آرای اظهار داشت: این روزها در بازار طلا هیجان کاذب نداریم و قیمت‌ها واقعی هستند؛ یعنی بر اساس شاخص‌های اقتصادی و ریاضی محاسبه می‌شوند و هیجان و التهابی در قیمت‌ها مشاهده نمی‌شود. بنابراین اگر تغییراتی در قیمت‌ها مشاهده می‌شود بر اساس نوسانات نرخ ارز و انس جهانی طلا است.

وی بیان‌داشت: هفته گذشته سکه طرح قدیم به‌طور متوسط ۶۰۰ هزار تومان، سکه طرح جدید یک میلیون تومان و نیم‌سکه ۴۵۰ هزار تومان افزایش قیمت هفتگی را ثبت کردند.

این فعال بازار طلا خاطرنشان‌کرد: ربع‌سکه ۲۵۰ هزار تومان کاهش قیمت هفتگی داشت و این در حالی است که تا اواسط هفته تا ۷۰۰ هزار تومان هم کاهش قیمت را در این نوع سکه شاهد بودیم.

وی، دلیل این مساله را واگذاری ربع‌سکه در بورس عنوان کرد و گفت: ربع‌سکه بیشترین کاهش قیمت را در هفته گذشته داشت، هرچند افزایش بهای جهانی مجدد موجب افزایش قیمت آن شد.

این مقام صنفی تصریح‌کرد: چنانچه انواع دیگر سکه نیز در بورس عرضه شود، کاهش قیمت را خواهیم داشت.

به گفته وی، سکه‌های یک گرمی طلا در هفته گذشته تغییر قیمت نداشت، زیرا طرف‌داری برای خرید این نوع سکه در بازار وجود ندارد .

کشتی آرای اظهار داشت: هر مثقال طلای آب شده نیز در هفته گذشته نوسانات معمول بازار را داشت و با کاهش و افزایش بهای انس جهانی در نوسان بود و ۲۵۰ هزار تومان افزایش قیمت هفتگی را داشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۷۲ هزار تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار نیز ۹۷ هزار تومان افزایش قیمت هفتگی را ثبت کرد.

وی افزود: حباب انواع سکه باتوجه‌به نوسانات نرخ ارز و انس جهانی نوسان کاهشی داشته است و قسمتی از حباب انواع سکه به دلیل کاهش تقاضا کاهش‌یافته است.

کشتی آرای، درباره افزایش قیمت طلا در پنجشنبه گذشته نسبت به‌روز قبل آن توضیح داد: این افزایش قیمت به دلیل افزایش بهای انس جهانی طلا بود و چون در روزهای پنجشنبه بازار تعطیل است و پس از آن نیز تعطیلات جهانی بازار طلا را داریم، به دلیل نامشخص بودن بهای جهانی به‌طور معمول قیمت‌ها افزایشی است.

وی با پیش‌بینی این که هفته آینده نوسان شدید قیمت نخواهیم داشت، گفت: بانک مرکزی مجموعه‌ای از واگذاری ارز را در سبد خود دارد که این اتفاق تأثیر مثبت و کاهشی بر بازار طلا دارد و هفته آینده با توجه باثبات قیمت ارز در بازار طلا نوسانات افزایشی نخواهیم داشت و قیمت‌ها باثبات، کم نوسان و باتوجه‌به شاخص‌های واقعی قیمت‌ها دادوستد خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس