کد خبر 1458069
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۸
بورس نمایه

متوسط ارزش معاملات خرد روزانه در دی ماه با ۱۲۳ درصد افزایش از ۴ هزار و ۷۹ میلیارد تومان ماه قبل، به ۹ هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش مشرق، بورس تهران در روزهای معاملاتی دی ماه شرایط مطلوبی داشت. در این ماه برای سومین ماه پیاپی، بازدهی شاخص کل مثبت شد. رشد ۱۲.۹ درصدی شاخص کل در دی ماه باعث شد تا بیشترین بازدهی ماهانه بورس، در سال جاری و حتی از نیمه سال گذشته به ثبت برسد.

شاخص های بورس که تنها در دوماه ابتدایی سال رشد تراز، با سه ماه صعودی در نیمه دوم امسال نشان دادند که فصول سرد برای بازار، بازدهی بیشتری به همراه داشته است.

دی ماه امسال، سومین ماه پیاپی است که شاخص کل بازار سبزپوش بوده و این مساله در حالی رخ داده است که در پنج ماه قبل از آبان، شاخص کل روندی نزولی به خود دیده بود.

* رکورد ۱۶ ماه بورس شکسته شد

افزایش ۱۲.۹ درصدی تراز شاخص کل در دی ماه امسال یک رکورد محسوب می‌شود. بورس تهران نه تنها در ماه‌های گذشته از سال جاری رشدی بیش از ۱۲.۹ درصد نداشته؛ بلکه بازدهی شاخص کل در هیچ یک از ماه‌های نیمه دوم سال قبل نیز به این میزان نرسیده بود.

شاخص کل بازار سرمایه ابتدای دی ماه در تراز یک میلیون و ۴۹۶ هزار و ۲۰۰ واحدی قرار داشت که با رشدی ۱۹۲ هزار و ۹۴۴ واحدی به تراز یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۱۴۴ واحدی در انتهای دی ماه رسید.

* بازدهی شاخص هموزن ۱.۵ برابر شاخص کل

شاخص کل هموزن بورس نیز در دی ماه روند صعودی داشت. روند رو به رشد این شاخص از شاخص کل شیب بیشتری داشت و بازدهی ۱۸ درصدی به همراه آورد.

رشد بیشتر شاخص هموزن به نسبت شاخص کل، نشان م ی‌دهد که در دی ماه، نمادهای کوچک بازار بازدهی بیشتری داشته ‌اند. شاخص کل هموزن ابتدای دی ماه تراز ۴۴۵ هزار و ۷۲۱ واحدی داشت که با ۸۰ هزار و ۴۶۶ واحد افزایش، دی ماه را در تراز ۵۲۶ هزار و ۱۸۷ واحدی به پایان رساند.

* افزایش متوسط ارزش معاملات روزانه

ارزش کل معاملات در دی ماه با رشد بی سابقه ‌ای همراه بود و به یک میلون و ۱۳۲ هزار و ۵۵ میلیارد تومان رسید. متوسط ارزش معاملات روزانه دی ماه با رشدی ۵۱ درصدی نسبت به ماه قبل به ۶۲ هزار و ۸۹۱ میلیارد تومان در روز رسید.

ارزش معاملات خرد بورس نیز در دی ماه افزایش یافت. ارزش معاملات خرد دی ماه به ۱۶۴ هزار و ۱۲۳ میلیارد تومان رسید؛ درحالی که ارزش معاملات خرد در ماه قبل ۸۹ هزار و ۷۳۵ میلیارد تومان بود. متوسط ارزش معاملات خرد روزانه نیز در دی ماه با ۱۲۳ درصد افزایش از ۴ هزار و ۷۹ میلیارد تومان ماه قبل، به ۹ هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان رسیده است.

* ورود پول حقیقی به بازار سرمایه در دی ماه

بازار سرمایه در ۱۸ روز معاملاتی دی ماه با ورود ۲ هزار و ۲۴۷ میلیارد تومان پول حقیقی مواجه شد. کارشناسان بازار سرمایه ورود پول حقیقی به بورس را عامل رشد این بازار در دی ماه می دانند.

* بازدهی دی ماه ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران

در میان ۳۰ صنعت بزرگ بورس تهران، دی ماه هیچ صنعتی با افت تراز مواجه نشد. ۹ صنعت در دی ماه افزایش تراز بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کردند و ۱۵ صنعت نیز بازدهی میان ۱۰ تا ۲۰ درصدی داشتند.

شش نماد دیگر نیز بازدهی کمتر از ۱۰ درصد داشتند؛ اما هیچ یک کمتر از ۴.۵ درصد رشد تراز نداشتند. در میان صنایع سنگین بازار، سه صنعت خودرو، مواد دارویی و بانک‌ها ماه بهتری را به نسبت چهار صنعت سرمایه‌گذاری‌ها، شیمیایی، چند رشته‌ای صنعتی و فرآورده‌های نفتی داشتند.

در میان ۱۱ صنعتی که بازدهی بیشتری را به نسبت شاخص هم‌وزن به دست آوردند؛ تنها ۳ نماینده از صنایع سنگین وجود دارند و ۸ صنعت دیگر جز صنایع سبک و میانی محسوب می‌شوند. بیشترین بازدهی دی ماه به صنعت محصولات فلزی با ۳۰ درصد رشد تراز شاخص تعلق می‌گیرد. دومین جایگاه بیشترین بازدهی ماهانه به صنعت فنی مهندسی با ۲۹ درصد رشد تراز شاخص تعلق می‌گیرد و سومین جایگاه نیز با ۲۶.۲ درصد رشد تراز شاخص مربوط به صنعت خودرو و ساخت قطعات است.

کمترین بازدهی دی را در میان این ۳۰ صنعت، صنعت سرمایه‌گذاری‌ها با رشد تراز ۴.۵ درصدی به ثبت رسانده است. پس از آن صنایع خرده فروشی، رایانه و محصولات شیمیایی به ترتیب با بازدهی ۴.۹ درصدی، ۶ درصدی و ۶.۵ درصدی کمترین بازدهی دی ماه را تجربه کردند.

* رشد ۴ درصدی ارزش معاملات بازار فیزیکی بورس کالای ایران

آمار معاملات بورس کالای ایران در دی ماه نشان می دهد در این ماه، ۸ میلیون و ۷۷۶ هزار و ۳۴ تن انواع کالا و محصول و ۲۸ هزار و ۴۵۵ دستگاه خودرو به ارزش بیش از ۹۲ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان در بازار فیزیکی فروخته شد که ارزش معاملات نسبت به آذر ماه رشد ۴.۱ درصدی را نشان می دهد.

ارزش معاملات تالار فرآورده های نفتی و پتروشیمی به ۲۷.۸ همت رسید.

در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی بورس کالای ایران در دی ماه امسال، یک میلیون و ۵۸۹ هزار و ۷۴۳ تن انواع کالا و محصول به ارزش ۲۷ هزار و ۷۹۳ میلیارد تومان در دو بخش داخلی و صادراتی معامله شد.

در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی در ماه گذشته ۳۷۷ هزار تن وکیوم باتوم، ۵۰۸ هزار و ۹۸۹ تن انواع قیر،۳۸۳ هزار و ۶۸۳ تن انواع مواد پلیمری، ۱۴۴ هزار و ۵۶۰ تن مواد شیمیایی، ۱۲۹ هزار و ۱۰۰ تن لوب کات، ۲۰ هزار و ۵۳۵ تن گوگرد، ۲۱ هزار و ۵۵۲ تن روغن، ۶ هزار و ۵۲۴ تن فرآورده های نفتی، ۵۶۰ تن عایق رطوبتی، ۷۴۰ تن گازها و خوراک ها معامله شد.

ارزش معاملات تالار محصول‌های صنعتی و معدنی به ۹۲.۵ همت رسید.

همچنین تالار محصول‌های صنعتی و معدنی در دی ماه امسال میزبان معامله ۷ میلیون و ۱۷ هزار و ۴۰۸ تن انواع کالا و محصول و ۲۸ هزار و ۴۵۵ دستگاه خودرو به ارزش بیش از ۹۲ هزار و ۵۶۲ میلیارد تومان بود.

در تالار محصول‌های صنعتی و معدنی در ماه گذشته ۴ میلیون و ۷۱ هزار و ۳۱۳ تن سیمان، یک میلیون و ۱۷۳ هزار تن سنگ آهن، یک میلیون و ۴۸۳ هزار و ۵۱۲ تن فولاد، ۲۶۲ هزار و ۷۵ تن روی، ۶۹ هزار و ۳۲۵ تن آلومینیوم، ۴۲ هزار تن آهن اسفنجی، ۳۰ هزار و ۱۷۸ تن مس، ۲ هزار تن کک، ۸۰۰ تن کنسانتره مولیبدن، ۵۵۰ تن سرب، ۴۲ تن کنسانتره فلزات گرانبها، ۴۵ کیلوگرم شمش طلا دادوستد شد.

در بازار فرعی نیز ۱۶۸ هزار و ۸۸۲ تن انواع کالا و محصول (به ارزش ۲ هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان) فروخته شد.

* حمایت حقوقی ها وحقیقی ها از رشد بورس

صادق محبی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس در دی ماه روند صعودی را تجربه کرد و این مساله به دلیل رفتار حقیقی ها و حقوقی ها در بازار سرمایه بوده است.

وی ادامه داد: در ماه گذشته شرکت های حقوقی بیشتر در بخش خرید قرار گرفتند و همین مساله باعث ورود پول حقیقی به بازار سهام و افزایش تقاضا در بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: ارسال بودجه به مجلس توسط دولت و حمایت دولت در بودجه از بازار سرمایه دلیل دیگر رشد بورس در دی ماه بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس