کد خبر 1456567
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۳
رضا پهلوی سالروز جنایت پدرش را گرامی می‌دارد!

هشتگ دستوری چند چهره اپوزیسیون برای فرزند بیکار شاه مخلوع یادآور شخصیت بی‌دست‌وپای مسعود شصتچی است که می‌گفت «من اشتباهی بودم آقای قاضی!»

به گزارش مشرق، بی‌سری و هرج‌ومرج گزاره‌ای است که از زمان آغاز کنش‌های براندازانه چندماه اخیر تاکنون بیش از هر عنوان دیگری به هویت گروه‌های اپوزیسیون قابل‌اطلاق است. این بی‌سری باعث شده بود هریک از گروه‌های برانداز به سبک خود برای تکه‌پاره کردن ایران به تکاپو بیفتند. خروجی این کنش تکه‌پاره را مردم ایران در تنوع جنایت اپوزیسیون مشاهده کردند. آتش زدن مامور نیروی انتظامی، تبدیل محل زندگی مردم به بستر جنگ شهری و جنایت در حرم شاهچراغ اتفاقاتی است که لکه ننگ آن به‌راحتی از دست و آستین براندازان پاک نمی‌شود. براندازان که همواره در بعد سلب از نفی جمهوری اسلامی صحبت به‌میان می‌آورند با اقدامات اخیر خود نشان دادند در بعد ایجابی ایده‌ای جز جنایت روی میز ندارند. حال در طراحی جدید جبهه سلطنت‌طلبان به پشتیبانی سیستم‌های امنیتی غربی قصد دارند در ظاهری اتوکشیده خود را به‌عنوان عامل اجتماع گروه‌های به‌جان‌هم‌افتاده برانداز نشان دهند.

این سناریو با آغاز سال جدید کلید خورد و گروهی از سلبریتی‌های خارج‌نشین همزمان با رضا پهلوی توییتی مشترک منتشر کردند و سال 2023 را سال همبستگی نام نهادند.

نکته جالب درمورد این همبستگی این است که حتی یک‌ماه هم دوام نیاورد و حامد اسماعیلیون که مدتی است پروژه تحریم علیه ملت ایران را پرچمداری می‌کند در گفت‌وگویی با تلویزیون سعودی‌ اینترنشنال اعلام کرد توییت را علی کریمی برای وی فرستاده و وی در انتشار آن هیچ هماهنگی‌ای با رضا پهلوی نداشته است. او حتی به حضور رضا پهلوی در تجمع واشنگتن نیز واکنش نشان داده و درحالی‌که هر دوی آنها در صف اول تجمع دیده می‌شوند، مدعی می‌شود که اصلا متوجه حضور شازده نشده است. جدیدترین کنش برای نشان دادن وجود یک اجماع براندازانه به رهبری ربع پهلوی نیز راه انداختن کمپینی با هشتگ «من وکالت میدهم» است.

این هشتگ که افکار عمومی جامعه ایران را یاد سفره عقد می‌اندازد، قرار است عنوان کمپینی باشد که رضا پهلوی را به متصدی اجرای دموکراسی در ایران تبدیل کند.

دموکراسی که در همان پله اول با به جان هم افتادن اپوزیسیون به چالش کشیده شد و هیچ‌وقت هم معلوم نشد انتخاب رضا پهلوی از بین سایر عوامل برانداز به‌عنوان متصدی دموکراسی اساسا از دل کدام فرآیند دموکراسی بیرون آمده است که حالا وی قصد دارد همین نسخه را برای عموم مردم ایران نیز بپیچد. فارغ از معنای لغوی آنچه دلیل مضحکه شدن هرچه بیشتر این کمپین را فراهم می‌آورد، معرفی فردی است که نماد سلطنت و دیکتاتوری است؛ فردی که از هر زاویه‌ای به وی نگریسته شود در جایگاهی متناقض نشسته است.

چهره‌ای که در گرفتن پول توجیبی خود به ثروت دزدیده‌شده از مردم ایران وابسته بوده و اوج هنرش نیز معلق‌بازی است، یکباره با دستور سرویس‌های امنیتی معلق‌زنان از پوستین سلطنت بیرون جهیده و در قامت سیاستمداری دموکراسی‌خواه در مقابل دوربین نشسته است تا تداعی‌گر شخصیت بی‌دست‌وپای مسعود شصتچی در فیلم مرد هزارچهره باشد. شخصیتی که مردم ایران دیالوگ ماندگار وی بعد از محکومیتش در دادگاه را این‌گونه به‌خاطر می‌آورند: «من اشتباهی‌ام، من از اولش هم اشتباهی بودم.»

بعد از عروسی گرفتن برای بحرین وکالت را برای شوهر دادن کجای ایران می‌خواهید؟

چند روزی است که عبارت «من وکالت میدهم» باب خنده ملت را در فضای مجازی باز کرده و به‌عنوان نمادی مضحک ترند شده. عبارتی که تا کسی آن را می‌شنود یاد اتاق عقد و وکالت ازدواج می‌افتد. اما در اصل «من وکالت میدهم» نام کمپینی است که رضا پهلوی با همراهی تعدادی از چهره‌های رسانه‌ای لندن‌نشین آن را هدایت می‌کند.

این کمپین همان‌طور که از اسمش پیداست، حتی در محتوا و ایده حکمرانی مرتجع و عقب‌مانده است؛ چراکه اگر لمپن‌های حامی این کمپین می‌دانستند، عبارت «من وکالت میدهم» برای کمپین‌شان و ترند کردن آن، جز بدنامی و زنده کردن خاطرات تلخ برآوردی نخواهد داشت، هیچ‌وقت چنین کلماتی را برای معرفی خود استفاده نمی‌کردند. من وکالت می‌دهم تصویر روزی را که محمدرضا پهلوی بحرین را عروس کرد، زنده می‌کند.

بحرینی که امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر محمدرضا درباره آن اعلام کرده بود: «به هیچ‌کس مربوط نیست، بحرین دختر خودمان بود، به هرکس می‌خواستیم شوهرش دادیم.» اکنون نیز پسر جا پای پدر گذاشته و به قصد عروس کردن جغرافیا و فرهنگ ایران با عبارت «به من وکالت می‌دهید؟» وارد میدان شده است. البته این رویه طبیعی است؛ چراکه از لمپن‌هایی چون رضا پهلوی جز این هم انتظار نمی‌رود. می‌خواهند ادای انقلاب دربیاورند، درحالی‌که با فرم‌سازی و صرفا یک عبارت خالی از محتوا انقلاب به‌وجود نمی‌آید، بلکه باید ایده‌ای در میان باشد و از دل آن ایده شعار یا عبارتی دربیاید. بی‌ایده بودن این کمپین در فضای مجازی نقل عام شده؛ چراکه مردم معتقدند وکالت دادن به کسی که هیچ ایده محوری برای حل مشکلات مردم ندارد، خسارت محض است.

در چنین شرایطی که اقبال عمومی به این کمپین در حداقلی‌ترین حالت خود قرار دارد، افرادی که خود درک صحیحی از ایده محوری برای اداره کشور ندارند، توییت می‌زنند که رضا پهلوی چندین سال است که در پی «من وکالت میدهم» است. پهلوی هم از آنجا که عقبه تئوریک ندارد، در مصاحبه خود با خبرنگار اینترنشنال وکالت را معتمدی معنا می‌کند که از حق وکیل خود دفاع می‌کند. یکی از کاربران توییتر در واکنش به این وکالت و این اصطلاح در کمپین او این‌گونه واکنش نشان داده است: «اگر من نخواهم به شازده [رضا پهلوی] وکالت بدم، اون 35 میلیارد دلاری که باباش قبلا به‌عنوان حق‌الوکاله برداشته به ما پس میده؟» در همین راستا سوالات دیگری نظیر اینکه کسانی‌ که وکالت دادند با چه شرایطی وکالت دادند؟ در چه فرآیندی؟ دقیقا برای چه کاری؟ حدود و اختیارات وکیل چیست؟ شرایط عزل کدام است؟ اصلا متن وکالتنامه‌ای وجود دارد؟ همه این سوالات بی‌پاسخ نشان از تهی بودن شعار دموکراسی است که رضا پهلوی در پی کمپین «من وکالت می‌دهم» ادعای آن را می‌کند.

دموکراسی پس چه شد؟

اینکه چه‌کسی رضا پهلوی را در کمپین «من وکالت میدهم» وکیل کرده است، خود سوال جدی و اساسی است که پاسخی برایش وجود ندارد. اینکه رضا چطور انتخاب شد و چه فرآیندی برای برعهده گرفتن وکالت مردم طی کرده، ابهام بزرگی است که شاید البته این ابهام تاکیدی بر دیکتاتورمآبانه بودن این وکالت است. رضا پهلوی در یکی از مصاحبه‌های خود با منوتو بدون اینکه توضیح دهد چه فرآیندی را برای برعهده گرفتن این وکالت طی کرده و چه زمانی معتمد مردم شده است، می‌گوید: «من فقط دارم حرف مردم را بیان می‌کنم.» این درحالی است که بسیاری از مردم ایران حتی با شنیدن نام کمپین او، به تمسخرش پرداختند. عملا فرآیندی برای اینکه آیا رضا پهلوی وکیل این مردم باشد یا افراد دیگری، طراحی نشده و صرفا رضا پهلوی را به‌خاطر خاندان سلطنتی و پیشینه‌ نژادی انتخاب کرده‌اند و از وکالتی که آغازش با نژادپرستی و ذبح دموکراسی باشد نباید توقع داشت که پایانی منتهی شدن به ناکجاآباد در انتظارش باشد. از سوی دیگر همراستا با اعلام موجودیت کمپینی از لمپن‌ها، حزبی از ناکجاآباد اعلام موجودیت می‌کند. حزبی تحت عنوان «ایران نوین». نام این حزب برای گوش‌ها آشناست. حزب ایران نوین اولین بار توسط دولت و به‌صورت فرمایشی توسط حسنعلی منصور، نخست‌وزیر محمدرضا پهلوی و دوستانش در سال 1343 تاسیس شد. فرمایشی بودن این حزب به‌وضوح از سلسله افرادی که دبیرکلی این حزب را برعهده داشتند مشخص است؛ چراکه بعد از منصور، امیرعباس هویدا، نخست وزیر شاه دبیرکلی حزب را برعهده گرفت. این حزب دولت ساخته صرفا می‌خواست از احترام به دموکراسی و تکثر سیاسی نمایشی بدهد. بررسی کارکرد این حزب عملا در این گزارش مجالش نیست، اما به مختصر همین لکه ننگ بر دامان حزب ایران نوین باقی است که در ۲۵ خرداد ۱۳۴۳ لایـحه مـصونیت مـستشاران آمریکایی (کاپیتولاسیون) به‌ تصویب‌ مجلس حزبی ایران نوین‌ رسید که عملا این لایحه به مستشاران آمریکایی امکان هرگونه ظلم به مردم ایران را می‌داد.


اکنون که سال‌ها از تاسیس آن حزب و منحل شدنش می‌گذرد، دی‌ماه امسال مجددا حزبی با همان اسم «ایران نوین» شروع به فعالیت کرده، حزبی که پدر برای اعمال دیکتاتوری پنهان خود بنا نهاده بود، اکنون پسر هم برای دیکتاتوری خود دوباره بنا نهاده. البته رضا پهلوی هنوز آشکارا تاسیس این حزب را برعهده نگرفته اما پیج رسمی این حزب از کمپین «من وکالت میدهم» حمایت کرده است. مجری منوتو در قسمتی از مصاحبه‌های خود با رضا پهلوی نیز به این حزب اشاره کرده و در صحنه‌ای نمایشی از احترام رضا پهلوی به احزاب صحبت می‌شود و رضا پهلوی در پاسخ حق سیاسی را صرفا برای احزاب قائل می‌شود و اگر تعریف او از حزب را همان ایران نوین بدانیم واضح است که پهلوی دوم هم همچون پدر خود درکی فراتر از نمایشی بودن نسبت به فعالیت سیاسی و حزبی ندارد و ترجیح می‌دهد به‌جای مشارکت مردم تنها مشارکت احزابی را بپذیرد که خط و مشی آنها با دستور وی تعیین شده باشد. آنچه بیش از سایر نکات در این اظهارنظر جلب‌توجه می‌کند، اعتماد به نفسی است که ربع پهلوی با تکیه به آن به خود اجازه دهد در مورد حد و حدود حکومتی صحبت کند که حتی در فکر و خیالات وی هم تصویر واضحی ندارد.

عضو حلقه سخت کمپین‌شان تا یک‌ماه پیش حقوق‌بگیر جمهوری اسلامی بوده!

نکته‌ خنده‌دارتر از نحوه انتخاب اسم کمپین و مفهوم آن، بدنه دعوت‌کننده ایرانیان به امضا کردن پویش(!) «من وکالت میدهم»شان است. اینکه کدام افراد با چه پیشینه‌ای مبلغ این کمپین خنده‌دار شده‌اند هم به‌خودی‌خود مایه فرح است. کانال‌هایشان را که نگاه می‌کنید، اوج هیجان‌زدگی‌ ترحم‌برانگیزشان بابت پیوستن پرستو صالحی، علی کریمی، روناک یونسی، حمید فرخ‌نژاد و برزو ارجمند به این کمپین بیش از هرچیز در ذوق‌تان می‌زند؛ کمپینی که پیش‌تر مولفه‌های فکاهی‌گونه‌اش را مورد توجه قرار دادیم.


ژن خوبی که پیش از یاد گرفتن دست چپ و راست خود ولیعهد ایران بوده و از بدشانسی‌اش قبل از اینکه نوبت به او برسد، نظام پادشاهی از اساس به‌دست مردم ریشه‌کن شده، به سطحی از دریوزگی مقبولیت اجتماعی افتاده که تبلیغ تعدادی چهره کم‌سواد شناخته‌شده او و نزدیکانش را به‌قدری سر ذوق می‌آورد و بر بام سعادت فانتزی‌شان می‌نشاند که با خوشحالی خبر آن را هم در رسانه‌هایشان منعکس می‌کنند. مثلا استوری‌های حمید فرخ‌نژادی که تا همین یک‌ماه پیش علنا از موسسات و نهادهای فرهنگی زیر نظر حکومت ایران دستمزد دریافت می‌کرد به‌قدری سلطنت‌طلبان را سر ذوق آورده که فراموش کرده‌اند در همین روزها سریالی از فرخ‌نژاد در شبکه نمایش خانگی ایران درحال پخش است که این موکل تازه فرارکرده‌ جناب شازده در این سریال [به قول اپوزیسیون] حکومتی، نقش مامور امنیتی جمهوری اسلامی را بازی می‌کند.


یا دیگر سلبریتی‌هایی که اگر تا امروز شهرتی هم کسب کرده‌اند برای «بازی‌گری»شان در فیلم و سریال‌های ساخته‌وپرداخته کارگردانان و تهیه‌کنندگان ایرانی است نه قدرت تحلیل سیاسی و میزان دلسوزی‌شان برای ایران و مردمش!


با مرور اسامی و چهره‌های شاخصی که تا الان به ژن خوب پهلوی‌ها، جناب شازده‌رضا «وکالت داده‌اند» تا حالا که انقلاب‌شان(!) به‌نتیجه نرسیده حداقل شاید بتوانند با این وکالت دادن حال‌وهوای او را بعد از 44سال «مبارزه» و ارتزاق از جیب مادر عوض کنند و باعث دررفتن خستگی‌اش بشوند، به این نتیجه می‌رسیم که جمهوری اسلامی ایران حقیقتا از اپوزیسیون خارج‌نشینش شانس نیاورد. اگر تا امروز در شبکه‌های اجتماعی می‌دیدیم این گزاره برای شوخی و خنده بین کاربران دست‌به‌دست می‌شد، این روزها می‌توانیم با گوشت، پوست و استخوان‌مان آن را درک کنیم.

مساله‌ای که بیش از هرچیز، وضعیت ترحم‌ برانگیز خانواده‌ای را به‌تصویر می‌کشد که روزی خود را مالک ایران و دارایی‌هایش می‌دانستند ولی حالا سرنوشت طوری رقم خورده که به گدایی مقبولیت از مردم همان ایران افتاده‌اند و هر یک توییت توانایی این را دارد که خود را بر بام سعادت ببینند و به‌قدری ذوق زده شوند که یادشان برود برای انقلاب کردن، غیر از کمپین توییتری، لازم است اندکی سرمایه اجتماعی واقعی را هم با خود همراه کرد!

بعد از 44 سال هنوز گزینه‌ای بهتر از شازده ندارند!

درست است کمپینرها یا همان اعضای حلقه سخت پویش ترحم‌برانگیز گروه‌های ترحم‌برانگیزتر سلطنت‌طلب کلکسیونی از سلبریتی‌هایی است که غیر از «بازی‌گری» مهارت دیگری در عرصه‌های مرتبط با اداره کشور نداشته و ندارند، اما نکته جالب‌تر از سطح سواد و قدرت تحلیل سیاسی کمپینرهای پویش وکالت‌دهندگان به شازده پهلوی، شخص شازده است که قرار است به‌عنوان وکیل این افراد معرفی شود.


نخستین سوالی که بعد از مشخص شدن گزینه نهایی اپوزیسیون خارج‌نشین جهت «وکالت(!)» برای هر ایرانی پیش می‌آید آن است که آیا شاه پرستان و ایران ستیزان، در این 44 سال که بعد از اخراج‌شان فرصت فکر کردن و برنامه‌ریزی داشته‌اند، واقعا نتوانسته‌اند یک چهره‌های که حداقل کمی سرش به تنش بیارزد را به‌عنوان وکیل خود معرفی کنند؟ جواب احتمالا مشخص است. گویا رضا پهلوی تنها گزینه‌ باقی‌مانده است که باور دارند می‌تواند چکیده تمام دغدغه‌ها، تلاش‌ها و فعالیت‌های چهل و چند ساله‌شان برای ساقط کردن حکومت ایران را در بر گیرد. ژن خوب پهلوی‌ها که در این چهل سال بعد از فوت پدرش طبق باورهای خانوادگی‌شان به‌نوعی پادشاه در آب‌نمک خوابیده ایران محسوب می‌شود، هنوز موفق نشده کسب‌وکاری شخصی راه انداخته و برای اولین بار در زندگی‌ 62 ساله خود، مزه اولین درآمد شخصی‌اش را بچشد. حتی تجربه ناموفقی هم در حوزه کسب‌وکار در کارنامه 6 دهه زندگی‌اش نداشته که حداقل دل شاه‌پرستان شاد باشد که شازده، اگر درآمدش از بیزینس شخصی‌اش هم نیست، حداقل برای کسب درآمد تلاش‌هایی داشته.


اتفاقا چند سال پیش بود که همین شازده‌ای که علی کریمی‌ها و پرستو صالحی‌ها درحال وکالت دادن به او هستند تلویحا که نه، واضحا سهمیه پول توجیبی ثابت خود را تایید کرد و صراحتا گفت: «از زمانی که پدرم فوت شدند و من وارد صحنه سیاسی اپوزیسیون ایران به نظام جمهوری اسلامی شدم تا الان بیش از 30 سال می‌گذره و درواقع شغل من «مبارزه سیاسی برای آزادی ایران» بوده در این سال‌ها!» در اینجا و بعد از این نکته طلایی بیان‌شده توسط شازده، مجری از او می‌پرسد: «آقای پهلوی برای این شغل درآمدی که ندارید؟ من منظورم اینه درآمدتون رو از چه راهی به‌دست میارید؟» که شازده در جواب بعد از خنده ‌ریزی که می‌کند و مکثی که دارد، می‌گوید: «نه خب! درآمدی که نداره، به‌هرحال هرکاری آدم بتونه بکنه در حد توانش انجام میده و من خوشبختانه «با کمک خانواده‌ام» تابه‌حال تونستم زندگیم بگذره و تمام وقتم رو بذارم برای کار سیاسی.»


مجری باز هم قانع نمی‌شود و می‌پرسد: «یعنی همسرتون شاغل هستند آقای پهلوی؟»


که در اینجا خود رضا پهلوی آخرین ضربه را محکم‌تر می‌زند و نشان می‌دهد تلاش‌های چهل‌وچند ساله اپوزیسیون برای نزدیک شدن به رویای براندازی، حداقل اگر برای شاه‌پرستان آب نداشت، برای خود خانواده شاه نان داشته! او در جواب می‌گوید: «درحال‌حاضر به‌طورکلی ما درحال مبارزه هستیم و بیشتر هزینه‌ها رو «با کمک هم‌میهنان» که هزینه‌ای کمک می‌کنند و «خانواده خودم» که تابه‌حال من رو کمک کردند تا من بتونم تمام وقت به این کار بپردازم.»

کپی‌کاری ربع‌پهلوی از روی دست رجوی

تلاش جریان سلبریتیسم برای ایجاد اجماع بین اپوزیسیون و پوشش رسانه‌ای این نمایش در رسانه‌های لندن‌نشین نشان می‌دهد که سرویس‌های امنیتی پشت پرده متوجه یکی از ضعف‌های اصلی پروژه براندازی یعنی نداشتن ایده‌ای ایجابی شده‌اند و تلاش دارند برای رفع این ایراد به سراغ شخصیت‌پردازی بروند. اما نکته اصلی که در این سناریو مورد توجه قرار نگرفته است این است که شخصیت انتخاب شده به لحاظ بالقوه استعدادی ندارد که سرویس‌های امنیتی را امیدوار به بالفعل‌شدن کند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که این مدل پیش از این نیز برای سرنگونی انقلاب ایران به کار گرفته شده بود اما نهایتا گریزی جز پوشیدن لباس زنانه برای طراحان آن باقی نگذاشت. سی‌ام تیر ماه سال 60 و یک ماه پس از عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری، آنان با گردهم آوردن گروه‌های سیاسی مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران همچون حزب دموکرات کردستان ایران اقدام به تشکیل شورای ملی مقاومت ایران کردند. اگرچه منافقین در سال 60 دست به اقدامات تروریستی علیه مسئولان نظام زده و شخصیت‌های ارزشمندی همچون سیدمحمد بهشتی، محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر را به شهادت رساندند اما نهایتا شورای مقاومت که با شعار جدایی دین از سیاست و برابری جنسیتی با هدف جنایت علیه ملت و براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی تشکیل شده بود، راه به جایی نبرد و سران آن نیز با لباس زنانه از کشور گریختند. حال که جمهوری اسلامی چهل‌وچهارمین بهار خود را جشن می‌گیرد رضا پهلوی همچون مسعود رجوی با شعار دموکراسی و آزادی درمقابل دوربین نشسته و تلاش دارد با برندی به غیر از برند سوخته منافقین همان اقدامات آنها را کپی کند. دولت‌های غربی سناریوی شکست‌خورده خود را درحالی تکرار می‌کنند که این‌بار چهره انتخاب شده به‌مراتب ضعیف‌تر از ورژن اصلی گذشته است.

منبع: روزنامه فرهیختگان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 15
 • سید IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  65 15
  خاندان پالانی حقیرترین در بین سلسله های پادشاهی ایران! یکی از یکی مزدورتر و نادان تر!!!!!!
  • بدون نام IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   3 3
   فرح ایشالا داغ پسر نوه ات رو ببینی
  • بدون نام IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   1 5
   خدا لعنت کنه پهلوی رو
  • SE ۱۴:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   0 4
   نوه قلدر پالونی! من هم وکالت میدم همه خانوادت را اعدام کنی و یک تیر خلاص هم توی مغز کثافت خودت خالی کتی!
  • IR ۱۶:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   8 4
   مرگ بر شاه
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  18 12
  بعد 43 سال دوباره از اول شرع کنیم - نه تورابخدا کلاه سرمردم نذاریم-اموال و سرمایه های ایران را هدر ندهیم
 • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  16 7
  با این وکالت های آبکی ایران را بدبخت تر نکنیم
  • محمود IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   0 5
   دوست عزیز وکالت دادن عیبی نداره منتها بهتره باحقوق توکیل غیرباشه چون شاه رضا وکالت به آمریکایی ها داده
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  13 7
  با وکالت دادن به سلطنت طلب ها ، میخوان دموکراسی را اجرا کنند
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  11 6
  دوپاره و بلکه چند پاره کردن مردم ایران ، هدف سرویس های جاسوسی است
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  14 7
  به منافع بزرگ ایران بیندیشیم و این وکالت بازی را اهمیت ندهیم
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  12 4
  من به بابام وکالت میدم
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  22 9
  لعنت به پهلوی
  • US ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   8 4
   کتلت بشه پهلوی
 • ... IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  16 5
  ربع پهلوی اسب بازنده هست شاهی که نکوست از طرفداران خائنش پیداست همه شما فدای خاک پای ملت ایران شما در جایگاهی نیستید که بخواهین برای مردم باغیرت که با چنگ ودندان وجب به وجب این کشوررو حفظ میکنن حکومت کنید مردم توالتشون رو هم نمیدن شما بشورید وطن فروشان
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  12 8
  35 میلیارد دلار ما را بده بعد وکالت به شما را فکر میکینم
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  4 4
  بعضی وقتا توسط برخی افراد ناشناس اعلام و تشکیک کنید که مثلا علی کریمی نفوذی جمهوری اسلامی است. همین اعلام غیررسمی موجب بهم ریختن مخالفان نظام می شود.
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  7 7
  شاخ شاخان بود پدرش که شاخش شکست
 • US ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  12 5
  حماقت در خانواده رضا پالانى أرثى است. بچه جان برو سخنان آخرين روزهاى پدر بزرگ و پدر خودرا مرور بكن تا شايد بفهمى كه تو چقدر احمق هستى.
 • US ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  11 7
  حماقت در خانواده رضا پالانى أرثى است.
 • US ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  6 6
  بیا و ایران رو خراباد کن،
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  9 9
  یکم خجالت بکش مشرق.چقدر پررویی.ازین بدتر دیگه چه بلایی میخوایین سر ایران بیارین؟برید دیگه
  • IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   4 3
   حواست به دیابت باشه. کمتر مصرف کن.
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   0 3
   پهلوی ننگ ایرانیان
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   0 0
   ای جان حرص نخور برا بچت خوب نیست اسکل درپیت
 • US ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  9 7
  ٢٢ بهمن مردم ايران در نهصد شهر ايران پاسخ اين ياوه گوئى هاى اين دلقك هاى ورشكسته احمق را خواهند داد.
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  دوران شاهنشاهی به سر اومده. الان انگلیس و عربستان هم باید جمهوری بشن
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  2 5
  پالونی ها رو، ول کنید ، اینبار مریم رجوی را علم کرده اند ، پهلوی دیگه کارایی اش را از دست داده ، الان انقلاب زنان می خواهند آنهم از نوع ....
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  7 4
  اگه اتحاد جماهیر شوروی برگشت پهلوی هم برمیگرده
  • گل آقا IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   0 2
   پيشنهاد ميدهم: براي اينكه بين لاشخورهاي ضد ايران اسلامي نزاع نشود بين خودشان هر ماه يكي در شبكه هاي مجازي وكيل شود... اول رضا ربع پهلوي - دوم مريم رجوي شوهر به درك واصل شده - سوم مصي پولي نژاد - چهارم حامد اسماعيليون - پنجم حميد فرخ نژاد ... ششم نازنين خانوم بنيادي ... هفتم علي كريمي شاسگول ... هشتم يكي از احمقاي جند الشيطان ... نهم بهاره جان ... دهم مهناز خانم افشار ... يازدهم شعبون بي مخ ... آخرين نفر هم پري بلنده ...
  • IR ۰۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۳۰
   0 0
   دقیقا
 • بختیاری IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 3
  این حضرات اپوزیسیون اگر عقلی داشتند میفهمیدند 44سال تمام دنیا روبروی ایران غلطی نکردند ومقایسه کنند ایران امروز و ایران 44سال پیش .دنیای غرب وحشی شما درحال مرگ وفناست.تا دیر نشده برگردید وتوبه کنید یا استخدام ایران قدرتمند شوید.البته بجز یزیدکریمی و سایرکسانیکه به اهل بیت توهین کردند.
 • بی نام IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  8 3
  مرگ بر پهلوی
 • ایران IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  11 4
  کریمی و پهلوی دلقک و میمون 🐒🐒
 • FR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  حتی برای انتخاب نام هم کوچکترین ابتکاری نداشته اند ایران نوین برای بازگشت به ارتجاع ! سلطنت طلبهای بی سواد فسیل شده مثل کراواتهای کهنه در کمدهایشان فکر میکنند واقعا حیرت اور است این گامبو می‌تواند در شرایط امروز جهان حتی یک نانوایی را اداره کند ؟!
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  رضا پهلوی چیزی بیشتر از شاه سلطان حسین یا فتحعلی شاه نیست این بشر بجز تن پروری و علافی و بیکاری و جیره ماهیانه عربستان سعودی و سازمان سیا هیچ هنر یا شاهکار دیگری از خود بجا نگذاشته است اگر بر فرض کهکشانی این شخص شاه ایران شود شک نداشته باشید کارهای پادشاهان قاجاریه در کوچکتر کردن ایران را ادامه خواهد داد و اینبار فرزندان و نوه های ما باید کلی خون بدهند تا این کیسه سیب زمینی را سرنگون کنند
 • بی نام IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  پهلوی غلط نخور
 • IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  پهلوی غرق در فساد مالی و... بود
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  3 4
  بال بال میزنی بال بال نیوز
  • خدمات دفع حشرات موذی IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
   2 0
   یکی پبف پاف و بیاره باز این بال بال سرو کلش پیداشد.
 • ملت امام حسینیم IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  1 1
  اینا که تااین حدلمپن و بی دست و پا و هیچ کاره اند چه اهمیتی دارند که شما بهش میپردازید؟ مردم ایران خیلی خوب میدونند که چه کسی خیرخواه و چه کسی دشمن است مردم ایران تاریخ و انچه در لااقل یک قرن اخیر بر ایران گذشته را میدانند و ممکن نیست فریب شعارهای پوچ و توخالی را بخورند
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  4 2
  چاهنچاه عاریا قهر
 • محمودسلمانی IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  مشکل بزرگ پهلوی شوهر دادن بحرین‌و دشت ناامید وفیروزه و.. نیست او کل جغرافیا و تاریخ و هویت وباورهای ایران را به کنیزی بیگانه درآورده بود هنوز هم‌با امر و پول و فرمان اجنبی بر ملتش می تازد و تیغ برای بردگی دوباره ایرانیان کشیده است...
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  4 2
  دیگه ایندفعه جدی جدی کار تمومه
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  ربع پهلوی بیا تا ننت را به عزات بنشانیم
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  اردشیر زاهدی خوب این دلقک بی دست وپا رو میشناخت. چی کم دزدیدین ، کم چاپیدین،کم خوردین ،کم بردین
 • سعید IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  دیگر زمان تولید ژانرهای کمدی _سیاسی و فعالیت هنرمندانی چون شما در این عرصه و در این سرزمین به اتمام رسیده است . اکنون زمان تولید ژانر های فاخر انقلابی و حماسی و علمی به دست پر توان هنرمندان انقلابی ، جوان و نخبه این مرز و بوم فرا رسیده . می توانی از استعداد خود برای شادی خانواده و بستگان در جمع های خودمانی بهره گیری و مشوق مادر در پرداخت پول تو جیبی های بیشتر به خود باشی .
 • IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  رضا دوسه روزه نیمدی زباله ها جمع شدند.
 • IR ۱۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 0
  مسوئولین با عرضه درست کار کنن که همین رضا شصتچی فردا برای ما دولت تعیین نکنه
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  زبونت رو در بیار چشمات رو لوچ کن . من تا حالا همچین حیوونی ند یدم.
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  1 1
  دیگه پیر شدی برو دنبال یه سرگرمی دیگه این کار بجون مامانت بدرد تو نمی خورد لا اقل برو سیرک همه چی شو داری.
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  7 4
  #خاندان ویران ساز پهلوی
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 0
  ول کنید این فلک زده رو!! آمریکا بجای سلطنت طلبی رفت دنبال کثافتایی مثل مجاهدین خلق و مریم فاجعه رو رئیس جمهور معرفی کرد و این بابا رو حساب نکرد!! فاتحهههههه
 • IR ۱۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 2
  جای این اسکل در فیلم های کمدی خالیست واقعا استعداد خوبی برای دلقک بازی دارد
 • زارا IR ۲۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  1 2
  این ربع پهلوی خیلی هالو است خخخخخخ چطور اینو کردن رهبر اپوزوسیون؟🤔 هنوز یادمون نرفته که موهای زیر بغلشو نزده بود🤭🤭🤭🤭
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  خاک بر سرتون با این انتخاب های شاز تون. خدا وکیلی شما لایق چون پهلوی إید اما هم شما و هم پهلوی و منافقین و سایر ... ها ضد انقلاب ، به حکومت رسیدن در ایران را بگور می برید.
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۹
  0 1
  به به ؛ هر دم از این باغ بری می رسد خرتر از خرترین می رسد. یه بار مریم رجوی را رئیس جمهور می کنند یه بار ربع پهلوی را شاه می کنند در چه مخمصه ای گیر کردن اراذل. خاک بر سرتون اینطوری می خواهید جمهوری اسلامی را برانداز ی کنید. در عجبم چرا مخالفین جمهوری اسلامی این همه هالو تشریف دارند. آخه نباید به آدم حسابی بین این احمق ها گیر بیاد.
 • رزاق IR ۰۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۳۰
  1 1
  من هم وکالت مشروط میدهم ۱- کلیه اموال دزدیده شده را این خاندان خائن برگرداند ۲- قسمت هایی که از ایران بخشیدن برگرداند بعد از آن وکالت تمیز کردن همه توالت عمومی های ایران را به نکبتش میدهم
 • CA ۰۴:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۳۰
  0 3
  شنیده بودم رضا پالانی کودنه اما فکر نمیکردم تا این حد. یه عده از خدا بیخبر گذاشتنش سر کار و این دیوانه هم باورش شده خبریه. آخه پیرمرد این افرادی که دارن هندونه زیر بغلت میذارن خودشون از اونجا مونده و ازاینجا رونده هستند
 • محسن IR ۰۵:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۳۰
  0 0
  فکر نون کنید خربزه ابه فکر تورم نابسامانی و و... باشید
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
  2 1
  تیر تو گلو ارزشی ها شده ایشون .. هه هه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس