مخبر: بانک‌ها عقب‌ماندگی خود را در تخصیص تسهیلات مسکن جبران کنند

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه بانک‌ها در تخصیص تسهیلات بخش مسکن از تعهدات و برنامه پیش‌بینی شده عقب هستند، بر ضرورت اجرای برنامه‌ای جهشی برای تسریع در پرداخت تسهیلات این بخش تأکید کرد.

به گزارش مشرق، در جلسه‌ای با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور و مدیران عامل ۱۹ بانک دولتی و خصوصی کشور، مسائل و چالش‌های بانک‌ها برای تأمین تسهیلات و حمایت از ساخت مسکن و تولید دارو مورد بررسی قرار گرفت و تمهیدات لازم برای حل مشکلات و تسریع در اجرای تعهدات اتخاذ شد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه با اشاره به اینکه مسکن ۳۰ درصد سبد هزینه خانوار را شامل می‌شود، مشارکت بانک‌های عامل و بانک مرکزی برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن را امری بسیار مهم عنوان و تأکید کرد: بانک‌های عامل باید با خلاقیت در روش‌های بانکداری و نوآوری در تأمین منابع مسکن و جذب نقدینگی، مشارکت و نقش جدی‌تری در تولید مسکن ایفا کنند.

مخبر با اشاره به اینکه بانک‌ها امروز در تخصیص تسهیلات بخش مسکن از تعهدات و برنامه پیش‌بینی شده عقب هستند، بر ضرورت اجرای برنامه‌ای جهشی برای تسریع در پرداخت تسهیلات این بخش تأکید کرد و گفت: بانک‌های عامل بسترساز اصلی توسعه کشور هستند و باید مطابق آنچه در تکالیف آن‌ها قید شده، منابع مالی مرتبط با تولید مسکن را با اولویت تخصیص دهند. در این زمینه دولت آمادگی دارد تا مشکلات و چالش‌های پیش روی بانک‌ها در مسیر انجام این تعهدات را بررسی و رفع کند.

وی، از وزیر راه و شهرسازی خواست تا در جلسات جداگانه با هر یک از بانک‌های عامل، مشکلات را احصا و پس از ارزیابی موارد لازم را برای تصمیم‌گیری ارائه کند.

در ادامه این جلسه همچنین گزارشی از وضعیت تأمین منابع تسهیلات تولیدکنندگان دارو توسط بانک‌های عامل ارائه شد که مخبر بانک‌های عامل را مکلف کرد ضمن تلاش برای جذب نقدینگی و هدایت آن به سمت تولید و اعطای تسهیلات تکلیفی، تا پایان سال تعهدات خود را در بخش تولیدکنندگان دارویی نیز به صورت کامل و صد درصدی انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از کسری تولید دارو در اثر تأخیر در تأمین تسهیلات مورد نیاز تولیدکنندگان دارو بوده است، گفت: تأمین به موقع دارو مسأله‌ای است که با سلامت مردم گره خورده و دولت مصمم است که این موضوع را با جدیت دنبال کند.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، بهداشت و درمان و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، گزارشی از عملکرد بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات تکلیفی در بخش مسکن و تولیدکنندگان دارویی ارائه شد.

در این نشست همچنین راهکارهای هدایت نقدینگی به سمت تولید و نیز احداث مسکن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد بانک‌های عامل برای جذب سرمایه‌های سرگردان به سمت تولید مسکن اهتمام جدی داشته باشند و برنامه‌های عملیاتی خود را در این خصوص ارائه دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۵
  2 0
  بانک ها: چشم عباس آقا
 • یوسفی IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۵
  0 0
  بنظرم باید سامانه ای هم برای بانکها تاسیس شود تا بانکها موظف شوند وام‌های خود در آن را ثبت کنند
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۵
  0 0
  من همينقدر ميدانم كه هيچ دولتي از پس بانكها بر نميايد!!!! حتي بانكها ي دولتي اهميتي به بخشنامه ها و دستورات دولت نميدهند!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس