ماجرای قرار ملاقات شهید خرازی با ژنرال سرشناس بعثی در میدان بصره!

شهید خرازی به ماهر عبدالرشید پیغام داد و گفت: امشب می‌خواهم بیایم به شهر بصره و تو را ببینم!» .

به گزارش مشرق، یکی از رزمندگان لشکر ۱۴ امام حسین(ع) در برشی از خاطرات خود به رشادت های شهید نامدار دفاع مقدس حاج حسین خزاری اشاره کرده و می‌گوید: «عملیات حالت فرسایشی به خود گرفته بود و انرژی و رمقی برای لشکر ۱۴ امام حسین (ع) باقی نمانده بود. یک شب من و حاج محسن حسینی در سنگر نشسته بودیم که حاج حسین خرازی وارد شد و پرسید: «از بچه‌های مهندسی چند نفر اینجا هستند؟» گفتیم: «ما دو نفر در به در و بیچاره!»

حاجی لبخند زد و گفت: «امشب می‌خوام بریم جلو!» از حرف او تعجب کردیم. ما هیچ‌گونه امکانات پیشروی نداشتیم. حاج محسن که آدم شوخی بود، بلند شد و گفت: «می‌خوای ما رو به کشتن بدی؟! تو که از درد زن و بچه سر درنمی‌آری!»

خلاصه همراه حاج حسین سوار یک ماشین تویوتای لندکروز نو شدیم و حرکت کردیم! این تویوتا را همان روز به حاج حسین خرازی داده بودند. خرازی ما را به یک سنگر تصرف شده عراقی برد که سنگر فرماندهی عراق در منطقه شلمچه بود. یک سنگر مجهز و مجلل زیرزمینی که مبل هم داشت. سنگر در عمق زمین ساخته شده و قطر بتون آن حدود یک متر بود. روی آن را با چندین متر خاک پوشانده و روی خاک‌ها قلوه‌سنگ‌های بزرگی قرار داده بودند!

ماجرای قرار ملاقات شهید خرازی با ژنرال بعثی در میدان بصره!

وقتی وارد این هتل زیرزمینی شدیم، شخصی به نام جاسم که کویتی‌الاصل بود، از طریق بی‌سیم مشغول شنود فرکانس‌های عراقی‌ها بود. حاج حسین گفت: «جاسم کسی رو دم دست داری؟!

جاسم خنده‌ای کرد و گفت: «ژنرال ماهر عبدالرشید!»

ماهر عبدالرشید از فرماندهان معروف ارتش عراق و فکر می‌کنم فرمانده سپاه هفتم بود! حاج حسین گفت: «بارک‌الله، بارک‌الله! خب، چه خبر؟!»

جاسم جواب داد: «می‌خواهد عقب برود. سه شب است که نخوابیده و دارد نیروهای خود را برای عقب‌نشینی آماده می‌کند.» حاجی خرازی با لبخند ملیحی گفت: «نمی‌ذاریم بره! مثل من که به خط اومدم، اون هم باید بیاد و بمونه.»

جاسم گفت: «چطوری؟!» حاجی گفت: «بهش پیغام بده بگو: قال الحسین خرازی…» جاسم گفت: «نه حاجی این کار و نکن! من با این همه زحمت به شبکه بی‌سیم آن‌ها نفوذ کرده‌ام! بر اوضاع اون‌ها مسلطم! فرکانس‌های آن‌ها را کشف کرده‌ام. حیفه!» حاجی گفت: «همین که گفتم!»

جاسم با تردید روی فرکانس بی‌سیم‌چی ژنرال رفت و به عربی گفت: «بسم‌الله الرحمن الرحیم، قال الحسین خرازی…» بی‌سیم‌چی عراقی با شنیدن اسم خرازی و فهمیدن اینکه فرکانس او لو رفته، شروع به ناسزاگویی کرد و جاسم با شنیدن آن فحش‌ها رنگ از رویش پرید و بی‌سیم را قطع کرد! حاجی پرسید: «چی می‌گفت؟!»

جاسم گفت: «داشت ناسزا می‌گفت!» حاجی خرازی دست در جیب خود کرد و یک واکمن کوچک درآورد و گفت: «نوار قرآن براش بذار و بگو منطق شما اونه و منطق ما این!» جاسم دوباره بی‌سیم را روشن کرد و نوار را گذاشت! بی‌سیم‌چی عراقی فرصت گوش دادن به قرآن را نداشت. سیستم بی‌سیم آن‌ها به هم ریخته بود و فرماندهان عراقی مشغول فحش دادن به هم بودند. ما هم برای مدتی به دعوای فرماندهان عراقی گوش دادیم و کلی لذت بردیم. ژنرال ماهر عبدالرشید که متوجه دعوای فرماندهان خود شده بود، از بی‌سیم‌چی پرسید: «چی شده؟!»

بی‌سیم‌چی گفت: «یک نفر ایرانی وارد فرکانس ما شده و می‌گوید، من از «خرازی» برای ماهر پیام دارم!» ماهر گفت: «پس چرا نمی‌گذارید پیغامش را بدهد!» بی‌سیم‌چی عراقی به زبان فارسی به جاسم گفت: «ای ایرانی! اگر پیغامی برای «ماهر» داری بگو! او آماده شنیدن است! »

تازه متوجه شدیم، بی‌سیم‌چی عراقی هم فارسی بلد است! خرازی به جاسم گفت: «به او بگو خط اول تو را گرفتم، خط دوم تو را هم گرفتم. خط سوم تو را هم گرفتم، خط چهارم تو را هم گرفتم، خط پنجم تو را هم گرفتم، سنگرهای مجهز نونی تو را هم گرفتم. هیچ مانعی جلوی من نیست؛ امشب می‌خواهم بیایم به شهر بصره و تو را ببینم!»

جاسم پیام را داد و بی‌سیم‌چی و ماهر عبدالرشید هول کردند! ماهر پرسید: «می‌خواهی بیایی چه کار کنی یا چه بگویی؟!» خرازی جواب داد: «یک پای تو را قطع کردم. می‌خواهم پای دیگرت را هم قطع کنم!» ماهر جواب داد: بیا! من هم یک دست تو را قطع کردم، دومی را هم قطع می‌کنم! »

خرازی گفت: «باشد! وعده ما امشب در میدان شهر بصره» با این پیغام، اوضاع نیروهای عراقی به هم ریخت. ژنرال ماهر عبدالرشید که واقعاً از تصور سقوط شهر بصره ترسیده بود، تمام چینشی را که قبل از آن برای عقب نشینی انجام داده بود، به هم زد! حاجی خرازی بسیار آرام بود و در حالی که لبخندی بر لب داشت، به ما دو نفر گفت: «نماز خوانده‌اید؟» گفتیم: «بله!» پرسید: «چیزی خورده‌اید؟» گفتیم: «بله!» گفت: «من خسته‌ام، شما هم خسته شدین، پس بخوابین!»

گفتیم: «با این کاری که شما انجام دادید، مگر می‌گذارند کسی امشب بخوابد؟!» وقتی قبل از مکالمه با ماهر عبدالرشید به طرف آن سنگر می‌آمدیم، عراقی‌ها مثل نقل و نبات گلوله روی منطقه می‌ریختند، اما وقتی می‌خواستیم بخوابیم، حجم آتش آن‌ها ده‌ها برابر شده بود و آن شب به قدری روی منطقه شلمچه گلوله ریختند که در طول تاریخ جنگ تا آن زمان و حتی بعد از آن بی‌سابقه بود. اما سنگر ما کاملاً امن بود. به راحتی خوابیدیم و اتفاقاً خوب هم خوابمان برد!

فردا صبح که بیرون آمدیم، دیدیم بدنه تویوتای حاج حسین از ترکش و خمپاره مثل آبکش سوراخ سوراخ شده است. وقتی حاجی بیدار شد، با او وارد بحث شدیم که: «حکمت این کار دیشب چه بود؟»

حاجی گفت: «ما در این منطقه نیرو و امکانات نداشتیم. مهمات هم نداشتیم. این کار را کردم تا آن‌ها تحریک شوند و منطقه را زیر آتش بگیرند و دست‌کم به اندازه یک هفته عملیات، مهمات خود را هدر بدهند!» بعدها جاسم براساس مطالبی که از بی‌سیم شنیده بود، می‌گفت: «آن شب انبارهای مهمات عراقی‌ها خالی شده بود و به قدری کمبود مهمات داشتند که تا دمیدن صبح، مهمات داخل تریلرها را مستقیم به کنار توپ‌ها و خمپاره‌اندازها می‌بردند و مصرف می‌کردند.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  75 1
  خدا رحمتش کند
  • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
   1 0
   روح و روانمان با یاد شهیدان گرانقدر شاد باد
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  30 1
  اینا ارتباطش وصل بوده با خدا
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  خرازی فردی بسیار خوبی بودند .من ازنزدیک دیده بودمش درکربلای ۵ مرحله دوم عملیات تو نخلستانها خدایی فردی بودند که درهمان ثانیه های اول جذب او میشدی صفات پسندیده او هرکس را مجذوب خودش میکرد اتفاقا من هم مهندسی بودم اما درجای دیگری خدا رحمت واسعه خویش را به روح شهید ارزانی بدارد
 • IR ۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  اگه موشک های امروز رو داشتیم به یاری خدا بصره رو سه سوته گرفته بودیم
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  همین بچه مسلمونای امام حسینی ایران عزیز با تجهیزات خیلی کمشون، یه جهان (عراق و آمریکا و انگلیس و فرانسه و شوروی و ...) رو شکست دادند، با کلاشینکف و ... :) نه موشک های چند تنی امروز (نقطه‌زن و هایپرسونیک و...)، نه با رگبار موشک و پهپاد. خدایا شکر هم بابت اون پیروزی و هم این پیروزی و قدرت امروز
 • مصطفی IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  کی بودن این بسیجی ها کاش ما هم کنارشون بودیم
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  زاهدان شب و شیران روز.روحش شاد
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  2 3
  آخرش نگفته که مهمات دشمن کجا فرود میومده؟توی بیابون یا تو سر رزمنده ها
 • احمد IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  رحمت شده الهی است انشائ الله دست ما را هم بگیرد
 • مصطفی IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  1 0
  درود و رحمت خدا بر شهید خرازی عزیز
 • صادق IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  2 0
  نمیدونستم ژنرال ماهرعبدالرشید هم جانباز بوده،خدائیش فرمانده قدری بود،آخرش هم صدام سرش و زیر آب کرد
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  2 0
  خدا رحمتش کنه هیچ وقت لبجند این شهید و شهید عارف مصطفی ردانی پور رو از یاد نمیبرم
 • عبدالله IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  6 0
  خوشا به حال آن خونهای پاک و بدا بحال ما نامردم و مسئول دنیاپرست!
 • عبدالله IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  3 0
  خوشا به حال آن خونهای پاک و بدا بحال ما نامردم و مسئول دنیاپرست!
 • محمد IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  2 0
  شهید خرازی افتخار ایران است .
 • علوی IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  0 1
  کجا فرود می‌آمده مثل منطق برجام است ! میگه همه رفتن داخل سنگر خوابیدن -نیرو و مهمات نداشتند .با یک جنگ روانی دشمن رو درگیر کردن و خوف حمله در دل اونها ایجاد فرموده واقعا این همه ذکاوت ستودنی است و عده ای از زیر پتو به تحلیل وضعیت میپردازند و نه وضعیت میدانی !
 • عبدالله IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۸
  0 0
  سلام خدا و رسول خدا و ائمه اطهار علیهم السلام بر شهدای بی ادعا. که همه چیزشان را در راه خدا دادند.تا اسلام و کشور زنده بنونه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس