وزارت صمت: تولید خودرو به 952 هزار دستگاه رسید/ رکورد تولید 12 ماهه 1400 شکسته شد

وزارت صمت درباره اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر دروغ بودن آمار تولید خودرو، مستندات رشد تولید خودرو در سال جاری را منتشر کرد.

به گزارش مشرق، لطف‌الله سیاهکلی در یک برنامه تلویزیونی مدعی شده که حداکثر تولید خودروی کشور به ۶۰۰ تا ۶۵۰ هزار دستگاه می‌رسد و به ۷۰۰ هزار دستگاه هم نمی‌رسد و هر کس رقمی بیش از این رقم اعلام کند، حتما دروغ گفته است.

اظهارات این نماینده مجلس در حالی است که تولید انواع خودرو در سال گذشته بیش از ۹۶۴ هزار دستگاه بود. طبق آخرین آمار، مجموع تولید انواع خودرو در کشور در ۹ ماه نخست سال جاری از ۸۷۶ هزار دستگاه هم فراتر رفته است. تا نوزدهم دی‌ماه نیز ۷۶ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودروی جدید تولید شده و بدین ترتیب جمع تولید خودرو در سال جاری تا پایان روز گذشته بیش از ۹۵۲ هزار دستگاه بوده است.

با تولید ۱۲ هزار دستگاه خودروی دیگر تا پایان هفته جاری، رکورد تولید ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ شکسته خواهد شد. یعنی تا دو روز دیگر به اندازه کل سال ۱۴۰۰ خودرو تولید خواهد شد با این تفاوت که آمار تولید امسال، صرفاً شامل خودروهای کامل است، در حالی که عدد اعلام شده در سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار تولید ناقص بود که در پارکینگ خودروسازان انباشته می‌شد.

در ضمن تعداد تحویل خودرو در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۳۰ درصد بیشتر است که نتیجه تکمیل خودروهای ناقص سال گذشته بوده است.

نکته مهم این است که در تمام سال‌های گذشته آمار خودروهای ناقص جزو آمار تولید حساب می‌شود در حالی که خودروی ناقص جزو کالاهای در جریان ساخت است و نباید به حساب آمار تولید گذاشته شود. امسال برای اولین بار از خودروسازان خواسته شد که صرفاً آمار خودروهای کامل خود را به عنوان تولید اعلام کنند.

ضمنا اکثر شرکت‌های خودروسازی کشور، بورسی هستند و ماهانه آمارهای تولید خود را به بورس اعلام می‌کنند و علاوه بر سازمان بورس که ناظر بر عملکرد این شرکت‌ها است، به طور مستمر در گزارش‌های حسابرسی وضعیت تولید شرکت‌ها ارزیابی موشکافانه می‌شود. علاوه بر این، میزان مالیاتی که شرکت‌ها مکلف به پرداخت آن هستند، بر مبنای میزان تولید و فروش آنها است و هیچ شرکتی حاضر نیست با بزرگنمایی در آمار تولید برای خود هزینه مالیاتی مضاعف تحمیل کند.

همچنین مطابق آمار تمامی نهادهای رسمی خارج از وزارت صمت، بخش تولید خودرو در سال جاری رشد بی‌نظیری را به ثبت رسانده است. به عنوان مثال، بر اساس گزارش بانک مرکزی از شاخص تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی کشور، شاخص تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم‌تریلر در نیمه اول سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱ درصد بیشتر از رقم سال گذشته و برای تولید سایر وسایل نقلیه ۵۷ درصد بیشتر از نیمه اول سال گذشته بوده است.

طبق آمار بانک مرکزی، وسایل نقلیه پیشتاز رشد تولید در نیمه اول سال جاری بوده است. همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد بخش صنعت کشور در نیمه اول سال جاری ۵.۸ درصد و رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین‌آلات ۱۵ درصد بوده که نسبت به سال‌های قبل رشدهای بسیار بهتری است و رشد چشمگیر تولید انواع وسایل نقلیه نقش مهمی در تحقق این رکوردها داشته است.

بنابراین شکی نیست که تولید خودروی کشور نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری پیدا کرده است. اما اینکه یک نماینده مجلس به دلایلی که کاملا مشخص است تمایلی ندارد واقعیات رشد تولید در بخش‌های صنعتی کشور را ببیند و به راحتی در یک برنامه تلویزیونی، آمارهای رسمی را دروغ جلوه می‌دهد، مایه تاسف است، هرچند انتظار اصلاح این رویه نادرست را نداریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 2
 • خالق IR ۱۶:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
  2 0
  چگونه با افزایش تولید،قیمت افزایش پیدا کرده؟تکمیل چند ده هزاری خودرو های ناقص هم جزء تولیدی ها شده؟
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
   1 0
   نماینده زیاد هم گفته. لابد اگر وزارت صمت دروغ نگفته باشه لاپوشانی کرده و ناقص ها رو هم جزو تولید آورده
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
  2 0
  عجب پس به همین دلیل عرضه قطره چکانی نیست و بوردین بورس هر دفعه ۳۰ هزارتا عرضه میکنین یا دیروز بخشنامه زدین تبدیل تعهد معوق ، احتمالا برا شعبه مریخ ایرانخودرو بوده ، تشکر میکنیم
 • IR ۱۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
  3 0
  شواهد اینو نشون میده که خودرو روز به روز فقط گرانتر شده و وزیر صمت باید برکنار بشه
 • امید ج IR ۲۳:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۰
  1 0
  هر ماه حدود ۲۰ هزار خودرو قرعه کشی میشه. آقا اصلا ۳۰ هزارتا میگیریم. ۳۰ ضربدر ۱۲ ماه میشه ۳۶۰ هزارتا. آقا اصلا ۴۰۰ هزارتا خودرو سالیانه قرعه کشی میشه. پس بقیشون کجا میرن؟
 • IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
  2 0
  نمایندگان مردم حق دارند گله کنند. آیا وعده های دولت و وزیر صمت خصوصا دز مورد افزایش تولید خودرو و کاهش قیمت چقدر محقق شد؟
 • IR ۰۵:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
  1 0
  افزایش تولیدی در کارنیست. حدود ۲۰۰ هزار تا از خودروهای معیوب را با قطعات بعضا غیراستاندارد تکمیل کردند و روانه بازار نمودند. صرفا انبارها خالی شد.
 • IR ۰۶:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
  1 1
  اگر خودروهای وارداتی را با قیمت تمام شده عرضه کنید، نه اینکه قیمت را حدود دوبرابر کنید. اونوقت جایگاه خودروساز ایرانی معلوم می شود
 • شهروند IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
  1 0
  من که باور نمیکنم . آمار دادن و عدد گفتن ، دردی از مردم دوا نمیکنه . اگه عرضه ی خودرو جوابگوی تقاضا باشه و بازار رقابتی باشه ، قیمت کاهش پیدا میکنه . وگرنه همین وضعی که هست باقی خواهد موند !!!
 • هیچکس IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۱
  1 1
  مشکل خودرو فقط در یک صورت حل میشه! واونم دست برداشتن سازمان حمایت از مصرف کننده از سر تولید کننده هست! ما تورم داریم و با سیاست های پومولیستی قابل کتمان نیست چرا کارخانه سودی که خریداران میکنن را نکند و به سود برسد؟ چرا باید در اینده بدهی های بانکی این دو شرکت تورم و به کل ایران تحمیل بشود ! خب به قیمتی که بازار تعیین میکند بفروشید و سود سرشار را پس از پرداخت مالیات صرف بازپرداخت وام ها و معوقات به قطعه ساز ها کنید! این سیاست قرعه کشی لاتاری ویا فروش به مادران که باعث نیاز کاذب شده را هم جمع کنید!
 • GB ۰۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۳
  0 0
  افزایش تولید خودرو لزوما منجر به کاهش قیمت نمیشود. دلیل تورم در ایران کمبود کالا نیست چنانکه تولید خودروی ۱ میلیون در سال محقق شده است. دلیل تورم دو برابر و سه برابر و ... و تا ۱۰ برابر شدن حجم پول است که باعث دو برابر و سه برابر و ... و ۱۰ برابر شدن قیمت هر کالا میشود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس