سخنگوی دولت: ۳۵ هزار خبر منفی درباره آینده اقتصادی کشور تولید شده است

سخنگوی دولت گفت: یکی از مجموعه‌ها گزارش داده که فقط در آبان‌ماه، ۳۵ هزار خبر منفی درباره آینده ارزش پول ملی و آینده اقتصادی کشور تولید شده تا سرمایه‌ها فرار کنند.

به گزارش مشرق، «علی بهادری جهرمی» در نخستین جلسه از سلسله همایش‌های جهاد تبیین که در حوزه‌ علمیه مروی تهران برگزار شد، ضمن تشریح چالش‌ها و دستاوردهای دولت سیزدهم و پاسخگویی به پرسش‌های طلاب حاضر در این نشست، با مثبت ارزیابی کردن روند کلی پیشرفت کشور طی ۴۳ سال گذشته اظهار داشت: در ۴۳ سال گذشته خدمات بسیاری از سوی دولت‌های مختلف برای رشد و پیشرفت کشور صورت گرفته و بررسی آمارهای بین‌المللی و مقایسه شاخص‌های کشور با میانگین رشد جهانی نشان می‌دهد به‌رغم وجود برخی نارسایی‌ها و سوءمدیریت‌ها در ادوار مختلف و همچنین دشمنی‌های بسیار با ملت ایران، این روند هرگز متوقف نشده است.

دبیر هیأت دولت وجود برخی ناکامی‌ها و نارسایی‌ها در روند کلی حرکت کشور را امکان‌پذیر دانست و افزود: هر ملتی در طرح کلان حرکت ممکن است گاهی دچار خطا یا ناکامی شود اما ارزیابی واقعی باید به‌صورت همه‌جانبه و کلان باشد و از جزئی‌نگری و توجه صرف به موفقیت‌ها یا ناکامی‌ها پرهیز کرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: آنچه امروز در فضای رسانه‌ای از حرکت کلان کشور در حال ترویج و القا به مردم ایران و جهان است، تصویری سیاه و مطلق از ناکامی‌ها و شکست‌هاست؛ درحالی‌که وقتی به کلیت این مسیر نگاه می‌کنیم در طی این ۴۳ سال رشد ملت ایران به‌صورت خطی نبوده بلکه به شکل سینوسی و رو به صعود بوده است و ایجاد همین ذهنیت منفی باعث می‌شود ادراک درستی از ایران عزیز در اذهان عمومی داخل یا خارج صورت نگیرد.

وی افزود: دشمنان برای ارائه یک تصویر غلط و مخدوش از ایران سال‌هاست در تلاشند و می‌خواهند با یک جنگ شناختی و با ابزار رسانه، ایران‌هراسی را به افکارعمومی القا کنند و در این شرایط اهمیت جهاد تبیین برای ارائه تصویر صحیح و واقعی از ایران اهمیت پیدا می کند.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به بحران‌های کشور در شهریور ۱۴۰۰ و زمان تحویل دولت دوازدهم به دولت سیزدهم، به تشریح تلاش مجموعه دولت طی یک سال ۴ ماه اخیر برای بهبود شرایط کشور در حوزه‌های مختلف پرداخت و درباره دستاوردها و اقدامات دولت سیزدهم در یک‌سال اخیر توضیح داد: شهریور سال گذشته روزانه بیش از ۷۰۰ نفر فوتی کرونایی داشتیم درحالی‌که در آذر ماه امسال ۱۳ روز بدون فوتی کرونا ثبت شد.

بهادری جهرمی افزود: ما یک‌سال است که لیست تمام ابربدهکاران بانکی که در گذشته نامشخص بود را به‌صورت شفاف در سایت منتشر کردیم. همچنین نسخه‌نویسی الکترونیکی که ۱۶ سال پیش تصویب شده بود و تا شروع دولت ۱۰ درصد رشد داشت، در دولت سیزدهم به رشد ۹۸ درصدی رسیده است. مسئله ناباروری نیز که در کشور ما بیمه نبود، در این دولت تحت پوشش بیمه قرار گرفت و ۹۰ درصد هزینه‌های آن را دولت می‌پردازد.

وی تسهیل صدور مجوز کسب و کارها را یک اقدام اساسی ودغدغه کارآفرینان برشمرد و گفت: تبدیل ۵۰۰ مجوز کسب و کار بصورت ثبت محور، حذف یک‌هزار شرط مبهم از مجوزهای کسب و کار، صدور برخط بیش از ۱۵۰ هزار مجوز کسب و کار از ابتدای امسال از اقدامات مهم برای تسهیل شرایط برای فعالان کسب و کار بوده است.

بهادری جهرمی جلوگیری از فرار مالیاتی را یکی از اهداف دولت در سند تحول و تکالیف قانونی عنوان کرد و گفت: دولت سیزدهم در همین راستا ۱۸ میلیون دستگاه کارتخوان را ساماندهی کرد و به درگاه مالیاتی متصل نمود و با اینکار ۱۰۰ درصد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در قانون بودجه با جلوگیری از فرار مالیاتی صورت پذیرفت.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره دلایل عدم تغییر برخی مدیران دولتی گفت: این مطلب که الزاماً هرکسی که در دولت قبل کار کرده، شخصی ناکارآمد یا با گفتمان متفاوت نسبت به دولت باشد، درست نیست ولی قبول می‌کنم که دولت در تغییر برخی از مدیران سرعت مناسبی نداشته است؛ به علاوه قطعاً سیاست‌ها در حوزه‌هایی که تغییر مدیریتی نداشته، در این دولت نسبت به دولت گذشته تغییرات جدی داشته است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست خارجی دولت بیان کرد: نگاه این دولت به درون کشور است و معتقدیم که حل مشکلات در داخل کشور و باتوان داخلی انجام می‌شود. ما یک کشور مقتدر و مستقل با ویژگی‌های منحصر به فرد هستیم که مانند تمام کشورهای جهان، با سایر کشورها تعامل می‌کنیم. ما تنها رژیم غاصب صهیونیستی را به رسمیت نمیشناسیم و برای ارتباط با سایر کشورها مشکلی نداریم.

سخنگوی دولت ادامه داد: ما در صورت حفظ استقلال و حقوق‌مان با همه کشورها تعامل خواهیم کرد و کشوری که حقوق مارا رعایت نکند، فرقی ندارد که شرقی یا غربی باشد، با آن ارتباط برقرار نمی‌کنیم. این آمریکا و کشورهای غربی هستند که ما را ظالمانه و غیرقانونی تحریم کرده‌اند و اگر آن‌ها هم تحریم‌ها و سوءنیت‌شان را کنار بگذارند، قطعاً با آن‌ها هم همکاری خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: تجربه تاریخی ما نشان داده دنیای غرب نه‌تنها حق ما را خورده بلکه هرجا وعده‌ای داده، زیر آن زده است؛ بعد از برجام غربی‌ها قراردادها و تفاهم‌های بسیاری با ما بستند که در حوزه‌های مختلف مانند نفت، راه، هواپیما، راه‌آهن، گاز و انرژی سرمایه‌گذاری کنند اما با عهدشکنی هیچکدام آن‌ها را اجرایی نکردند. آن‌ها تعدادی هواپیمای ملخی بی فایده به ما فروختند و عده ای نیز ساده انگارانه با آن عکس گرفتند ولی هم اکنون ۱۰ فروند از ۱۳ فروند آن در پارکینگ خوابیده است و کار نمی‌کند.

سخنگوی دولت افزود: در مثال دیگر با چشم پوشی از توان شرکت ها و متخصصان داخلی با توتال قرارداد نفتی بسته شد ولی این شرکت فرانسوی به جای اینکه چاه را فعال کند، چند سال توسعه صنعت نفت و گاز ما را معطل نگه داشت، از طرف دیگر همین شرکت مخزن در کشور مجاور را هم‌زمان بهره‌برداری می‌کرد؛ عدم النفع این قرارداد سالانه میلیاردها دلار برآورد می‌شود که غربی ها و بانیان آن قرارداد خسارت بار باید پاسخگویی آن باشند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد افزایش اخیر قیمت ارز و سکه گفت: ما در این مدت ناترازی ارزی نداریم و درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی ما است بنابراین دلیل اقتصادی برای افزایش نرخ ارز در مقطع فعلی وجود ندارد. دشمن در جنگ ترکیبی و اغتشاشات اخیر، یک ناامنی در کشور ایجاد کرد تا مسیرهای کریدوری بسته شود و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی نیز سرمایه خودشان را از بازار کشور خارج کنند و همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر است.

وی با اشاره به تلاش ها برای القای ناامنی در عرصه اقتصاد پس از اغشاشات اخیر افزود: اخیراً یکی از مجموعه ها گزارش داد که فقط در آبان‌ماه، ۳۵ هزار خبر واحد برای القای آینده منفی ارزش پول ملی و آینده اقتصادی کشور تولید شده که در نهایت منجر به فرار سرمایه شود و در بازار ارز تأثیر منفی بگذارد.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در مورد تعرفه واردات خودرو نیز بیان کرد: یکی از آفت‌های خودرو وارداتی، زیاد بودن تعرفه واردات بود که باعث افزایش نهایی قیمت خودروی خارجی می‌شد و دولت برای اولین‌بار در آیین‌نامه واردات خودرو، تعرفه واردات خودرو را از ۱۰۰ درصد به ۳۵ تا ۹۰ درصد برحسب قدرت موتور کاهش داد تا قیمت مصرف کننده خودروی خارجی تاحد ممکن کاهش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  42 7
  از نرخ ارز و وضع تورم میشه تشخیص داد حرفهای شما چقدر صحت داره!
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   5 16
   حالیتونه باهمین اراجیف تک چرخ نزدن دختربدهی واختلاسگرفراری واشرافیت درست کردین پس لال بشین تاکسری بودجه صاف بشه وطرحهای نیم تمام تکمیل بشه وباشفافیت دزدها نابودبشن
  • IR ۲۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   2 11
   کی میشه امام مهدی بیاد ما رو نجات بده
  • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 1
   بیاد ما رو نجات بده از دست اینها
  • وطن پرست DE ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   1 0
   خب وظیفه شماست اقای سخنگو که مراقب جو روانی جامعه باشید. فکر می کردید با لبخند زدن و دادن امتیاز به رقیب همه چیز گل و بلبل می شه؟
  • کاظم IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   3 0
   مگه رییسی نگفت سفره مردم رو به دلار گره نمی زنم. مگه نگفت زورم به بانک ها میرسه. حتما حقوق نجومی داره بهت میده که اینجوری ازش دفاع می کنی
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   1 0
   مگه مملکت فقط دست اونا بوده که هر کاری خواستن کردن؟ اونها رو هم شورای نگهبان تایید کرده و هشت سال هم از پشتیبانی نظام برخوردار بودن! اینو چی میگید؟ چرا به جای روشنگری لفاظی میکنید و هر انتقادی رو با ادبیات کوچه بازاری جواب میدید؟ سواد ندارید؟
 • کاظم IR ۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  17 6
  نمی دونی قیمت ارز چقدره
 • . IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  31 9
  چقدر شماها پرو هستین!! دلار بالای چهل تومنه بازم حرف می زنین
  • IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 13
   اول سوادت در مورد اقتصاد را بالا ببر!
 • ناشناس IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  29 6
  جنابان مسئولان عزیز،ما کاری به اخبار مخبار نداریم،شواهد و قراین نشان دهنده همه چیزه....
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   1 5
   این منابع کشور را چه کسانی احتکار میکنند که به مردم نمیرسد از کجا پول می آورند که این همه منابع مثل دلار طلا مسکن انواع کالاها را خرید و احتکار میکنند و در بازار نایاب و گران است
  • نیما IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   2 0
   از ما میپرسید؟ این همه دستگاه های عریض و طویل بازرسی، نظارتی و اطلاعاتی پس چکاره هستند؟
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  20 1
  این حرف خودتون در زمان روحانی بود که سفره مردم تعیین می کند تورم چقدر است نه آمار و ارقام(فرمایشی)
 • ناشناس IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 13
  اکثر این خبرهای ساختگی در داخل به وسیله افساد طلبان تولید و منتشر میشود
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  1 17
  واقعا عجیبه، چرا هیچ کدام از شما هیچ اشاره ای به سه ماه جنگ ترکیبی جهانی در عرصه رسانه، خیابان و عرصه امنیتی نمی کنید. یک چنین جنگ ترکیبی رو چطور تو محاسبات تون لحاظ نمی کنید؟ سه ماه آشوب و اغتشاش قتل و غارت رو چطور نمی بینید؟ اگر یک چنین چیزی توی هر کشور دیگه ی دنیا اتفاق می افتاد اثر کمتری روی اقتصاد اون کشور می گذاشت؟ کمترین تاثیر این سه ماه آشوب روی ترانزیت و توریسم کشور بود. آیا میشه این واقعیات رو انکار کرد؟
  • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   3 0
   چرا تسلیم‌ نمیشید ؟ چه اتفاقی میوفته؟
  • رضا IR ۰۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   3 2
   اروپا درگیر یک جنگ بزرگ با یک ابر قدرت بزرگ اینقدر تورم نداره. جنگ ترکیبی ...!!!! حداقل یک بهونه بهتر پیدا کنید.
 • محمدایوب IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  3 0
  حداقل بگو نهاده های دامی به قدر کافی وارد شده اینها که دائم نگران بالارفتن قیمت ارز هستن واین همه گفتی ندیدن فقط نوشتن از قیمت دلار بگو قیمت ارز بالای چهل تومنه ووو خیالشون راحت باشه
 • IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  14 0
  چرا فکر می کنید ما مردم هیچ چیز نمی فهمیم دلار وقیمتهای رو به افزایش است وافسار پاره کرده است
  • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
   0 1
   از کاهشی‌ها هم بگو
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  10 0
  تعرفه واردات خودرو را از ۱۰۰درصد به ۹۰درصد رسوندید؟؟!!!!
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  11 1
  تا خوردن بيتالمال قطع نشه وضع همینه
 • مهرداد IR ۲۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  5 3
  ای خدا
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  2 0
  سلام بایدقبول کنین که درمدیریت بسیارضعیف ظاهرشدین
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 9
  اللهم عجل لولیک الفرج الهی به امید تو
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 10
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 6
  الهی به امید تو
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 7
  احسنت
 • IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  3 0
  چی بگم
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  2 0
  در برابر 35 هزار خبر منفی شما فقط یک خبر مثبت بگو. مثلا بگو خودروهای خارحی با همان قیمت جهانی در ایران فروخته خواهند شد
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   به جای شمردن 35 هزار خبر یه حرکتی بکنید بعد بگید این خبر جای این 35هزار رو که نیست
 • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  8 0
  اشکال اساسی این است که نظام برنامه ریزی تعطیل است و اداره امور کشور، دچار روزمرگی است.
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  0 0
  آقای وزیر صمت وارد کننده قطعات الکترونی به کشور کیه همه را بیچاره کرده بابا بدرد مردم برسید به هر که میگوئی دادش بابت قطعه درب داغون بالاست معلوم نیست از کدام روستا یا بیقوله چینی جنس بدرد کفرگوئی میخرند و مردم را بیچاره و مستاصل کردند کی باید به این تجار نظارت کنه و از همه اجناس وارداتی تضمین کیفیت حاصل کنه پول و وقت هزینه میشود آخرش دلخوری و عصبانیت . حداقل روی این موارد که مردم نیازمند ناچار هستند جنس چینی بخرند ترا خدا جنس درجه بالا و مرغوب و خوب مانند آنچه به کشورهای اروپا یا آمریکا صادر میکنند وارد کنند . چند نوبت چوب این گونه سودجوئی ها را بخوریم این مطلب را آنقدر تکرار میکنم تا بگوش مسئول برسه و حسابرسی کنه حق بیت المال و حق الناس را . آخه تا چقدر و تا کجا اجحاف در حق این مردم صبور و مظلوم زشته آدم صالح و سالم پیدا نمیشه و یا میشه اجازه داده نمیشه با همان امضاهای طلائی خاص
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۹
  1 0
  اه پس دلار 40 تومنی دروغ بوده
 • IR ۰۶:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 1
  آقای سخنگو بسه دیگه آنقدر شعار .با حلوا حلوا کردن دهن ملت شیرین نمیشه .کاستی‌ها از رونق افتاده گرانی داره بیداد میکنه باز نشستگان خجالت زده خانواده هاشون هستند .شمارا بخدا اگر نمی‌توانید تقوا کنید این مناصب را به اهلش بدهید
 • IR ۰۷:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  0 0
  اصلا کار زیربنائی مملکت تعطیله-ارزی هزینه نمیشه که بخواهد ارز نداشته باشیم!؟تمام شهرها طی این 10سال بی تفاوتی وبیکاری وبدون کارزیربنایی به محض شروع فعالیت قفل میشه وبا انواع کمبود مواجه هست-آخه بافروش وصادرات پیاز که هم مردم باید خسارات گرانی وبیماری وخرید پیازرا بدهند وهم مایحتاج مردم را بامشکلات چندبرابری میکنه-این دلارها بدرد چی میخوره وقتی مملکت را با بی آبی وخشکسالی مواچه میکنه ومردم راهم فقیرتر میکنه
 • مجید US ۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 0
  حالا لازمه این بابا هرروز با اون کت سخنرانی کنه؟ حرف بیربط زدن و مردم را عصبانی کردن ظاهراً از شرح وظایف مسئولیین هستند
 • ایرانی با غیرت IR ۰۸:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 1
  بارها و بارها از مسئوولین کشور سئوال شده که در کدام کشور به درد بخور دلار چندین نرخ جورواجور دارد؟ چرا دلار را تک نرخی نمیکنید تا این وضع نابسامان ارز در کشور حل شود. مگر کشورهای اروپائی نظیر فرانسه و انگلیس و ایتالیا تورم ندارند ولی دلار در این کشور ها تک نرخی است. این چند نرخی بودن دلار را چه کسی در این کشور باب کرده تا از رانت ان سوء استفاده کند؟
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
   0 0
   دلاروبایدبذاریم کنارچون تورم زاست وبایدکسری بودجه روصاف کرد تاپایه پولی درتبادلات بین کشورها باارزملی انجام بشه
 • mehdi IR ۰۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  1 0
  آن چیز که عیان است چه حاجت به بیان است
 • IR ۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۰
  2 2
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • ایرانی با غیرت IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۲
  0 0
  جناب سخنگوی دولت : شما یک کشور به درد بخور را در دنیا مثال بزنید که در ان کشور ارز ( دلار ) چند نرخی باشد ! دلیل اینکه دولت حاضر نیست ارز را تک نرخی کند تا بساط این دلالی ارز و دلار و این جمعیت عظیم دلار فروشان در کلان شهر ها جمع شود چیست؟ در ضمن هر وقت شما ( دولت ) توانست وضع نابسامان مسکن گران قیمت را سامان دهد میتوانید از موفقیت دولت حرف بزنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس