کد خبر 1450506
تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۵:۰۸
حراج فسیل ۱۵۰ میلیون ساله دایناسور

دانشمندان فسیل قدیمی‌ترین نمونه پِتروسور (نوعی خزنده پرنده عصر دایناسورها) را که متعلق به ۱۵۲ میلیون سال پیش است، کشف کردند.

به گزارش مشرق از وبگاه سای‌تِک‌دِیلی (SciTechDaily)، پِتروسورها گروهی از خزندگان پرنده بودند که در عصر دایناسورها، از دوره تریاس پسین (۲۲۷ میلیون سال پیش) تا پایان رویداد انقراض کرتاسه (۶۶ میلیون سال پیش) زندگی می‌کردند. طول بال این خزندگان بین ۱ تا ۱۲ متر متغیر بود و بیش از ۱۶۰ میلیون سال، گونه غالب در آسمان بودند.

اولین پِتروسور شناخته‌شده پِتروداکتیلوس بود که در سنگ آهک منطقه سولنهوفِن باواریا در آلمان کشف شد. در سال ۱۷۸۴ میلادی (۱۱۶۲شمسی)، کوزیمو الساندرو کولینی (Cosimo Alessandro Collini)، طبیعت‌شناس ایتالیایی، پِتروداکتیلوس را نامگذاری و توصیف کرد. در ابتدا تصور می‌شد که این فسیل یک جانور آبزی است؛ اما بعداً ژرژ کوویه (Georges Cuvier)، طبیعت‌شناس فرانسوی، کشف کرد که این فسیل یک خزنده پرنده متعلق به یک گروه جدید است.

قدیمی‌ترین نمونه پتروسور به‌تازگی در نزدیکی پاینتِن، شهر کوچکی در ایالت بایرن در آلمان، پیدا شده است. این فسیل حدود یک میلیون سال از سایر نمونه‌های پِتروداکتیلوس قدیمی‌تر است.

این نمونه در سال ۲۰۱۴ در حفاری یک معدن سنگ آهک فعال کشف شد و محققان پس از بیش از ۱۲۰ ساعت کار مکانیکی دقیق با استفاده از ابزارها و سوزن‌های پنوماتیک، توانستند آن را بررسی کنند.

به گفته پژوهشگران، اسکلت این نمونه کامل است و به خوبی حفظ شده است و فقط بخش بسیار کوچکی از قسمت چپ فک پایین و همچنین استخوان درشت‌نی چپ و راست وجود ندارد.

معدن سنگ پاینتن بسیاری از فسیل‌ها از جمله ایکتیوسورها (ماهی‌خزنده‌سانان)، لاک‌پشت‌ها، خویشاوندان تمساح دریایی و زمینی و دایناسورها را در خود به‌خوبی حفظ کرده بود. بسیاری از آن‌ها، مانند این نمونه جدید پتروسور، در موزه جدید دایناسورهای آلتموهل (Altmühltal) در شهر دِگِندورف در ایالت بایرن در آلمان به نمایش گذاشته شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس