کد خبر 1436647
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۴
توافق تهران و آتن برای بازگشت نفتکش های یونانی

منابع آگاه به رویترز گفتند که یونان با ایران برای رهایی کشتی های نفتکش با پرچم آتن در خلیج فارس به توافق رسیده است.

به گزارش مشرق، موسسات ردگیری مسیر شناورها، کشتی های "دلتا پوزیدون" و "ام تی پرودنت واریور" را در مسیر بیرون رفتن از آب های ساحلی ایران، ردگیری کرده اند.

نیروهای ایران در ماه مه در واکنش به توقیف نفت یک کشتی با پرچم ایران توسط ایالات متحده در یونان، از حرکت این شناورها جلوگیری کرده بودند.

خبرگزاری رویترز ۲۴ امرداد به نقل از منابع آگاه گزارش داد که نفتکش دارای پرچم ایران، پس از پایان بارگیری دوباره محموله نفتی که آمریکا پیشتر توقیف کرده بود، آماده خروج از آب های یونان و حرکت به سوی ایران است.

یک منبع به رویترز گفت که عملیات بارگیری دوباره این محموله نفت به پایان رسیده و منبع دیگری نیز عنوان کرد که بارگیری دوباره روز گذشته (یکشنبه) تکمیل شده است.

نفتکش لانا که با اشکال فنی در موتور به مدت ۲ ماه در جزیره "اویا" در توقیف یونان قرار داشت، در پی صدور حکم رهایی با یدک کش به پیرائوس انتقال داده شده و از اواخر ژوئیه در آن جا لنگر انداخته است.

سفارت ایران در یونان اخیرا در توئیتی خبر داده بود: عملیات انتقال نفت مسروقه ایران به کشتی لانا (حامل نفت ایران)، در آب های یونان در حال اجراست و کشتی به زودی همراه محموله کامل نفت، عازم کشورمان خواهد شد. به یاری خداوند بزرگ، در پیگیری و تامین منافع ملی کشورمان، لحظه ای تردید به خود راه نخواهیم داد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک منبع آگاه پیشتر پیش بینی کرد که این عملیات ظرف چند روز انجام شود.

رسانه های یونانی اوایل مرداد خبر داده بودند که دیوان عالی این کشور رای به بازگشت محموله مسروقه کشتی لانا داده است.

پس از درخواست تجدیدنظر یک شرکت ایرانی، هیئت قضایی یونان حکم اولیه دادگاه را که اجازه مصادره محموله به نفع آمریکا را می داد، لغو کرد که راه را برای بازیابی محموله ای که به نفتکش آمریکایی "آیس انرژی" منتقل شده بود، باز کرد.

یونان ۲۶ فروردین ماه سال جاری نفتکش لانا حامل نفت ایران را که مطابق قوانین تعریف‌شده دریانوردی با پرچم کشورمان حرکت می‌کرد، در آب‌های ساحلی خود توقیف کرد و محموله آن را برای انتقال به آمریکا، به یک نفتکش در اجاره این کشور تحویل داد.

در پی این اقدام، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، کاردار یونان در تهران را احضار و با ابلاغ مراتب اعتراض شدید کشورمان هشدار داد علیه آتن «اقدامات تنبیهی» انجام خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس