صادرات ایران به عراق تا پایان امسال به 10 میلیارد دلار می‌رسد

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: اگرچه صادرات ایران به عراق در ماه‌های اخیر به لحاظ ارزشی با افت مواجه شده بود، اما پیش‌بینی می‌شود که این افت در ماه‌های آتی جبران شود و صادرات ما به این کشور تا پایان سال به 10 میلیارد دلار برسد.

به گزارش مشرق، جهانبخش سنجابی شیرازی درباره‌ آخرین وضعیت تجارت ایران و عراق اظهار داشت: در ۷ ماهه ابتدای سال جاری در زمینه صادرات کالا به عراق به لحاظ وزنی به میزان قابل توجهی با افت مواجه بودیم.  

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق افزود: در زمینه واردات از عراق نیز در سال جاری نسبت به سال گذشته با افت مواجه بوده‌ایم که علت آن است که سال گذشته نهاده‌ها و برخی از اقلام ضروری از طریق منابع بانکی به واسطه عراق وارد کشور شد و لذا با رشد ۷۰۰ درصدی در واردات با عراق مواجه شدیم اما این انتظار برای سال جاری وجود نداشت.  

وی گفت: واردات ما از عراق در سال گذشته با رشد ۷۰۰ درصدی به بیش از یک میلیارد دلار رسید بنابراین در مقایسه با سال گذشته باید در ۷ ماهه ابتدای امسال میزان واردات ما از این کشور به بیش از ۵۰۰ میلیون دلار می‌رسید در حالی که واردات ما از این کشور ۱۵۰ میلیون دلار بوده است.

سنجابی شیرازی با اشاره به دو عامل اصلی در افت صادرات ایران به عراق گفت: امسال پروفرمای صادرات گاز در شهریور و مهر به گمرک اظهار نشد بنابراین با توجه به اینکه میزان صادرات این کالا به صادرات غیرنفتی اضافه می‌شد و امسال این رقم در میزان صادرات لحاظ نشد در نتیجه با افت صادرات به لحاظ ارزش به عراق مواجه شدیم، لذا  پیش‌بینی می‌شود که با اضافه شدن میزان صادرات این بخش به صادرات در ماه‌های آینده وضعیت صادرات جبران شود.  

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق بیان داشت: همچنین در زمینه صادرات به کردستان با افت مواجه بودیم که بخشی از این افت در صادرات به موانع تعرفه‌ای  و سیاست‌گذاری‌ها مربوط است که کردستان عراق در مورد صادرکنندگان ما ایجاد شده است.  

جهانبخش سنجابی اظهار داشت: در مجموع در خصوص تجارت با عراق نسبت به پیش‌بینی عقب‌تر هستیم اما خوشبین هم هستیم که بخشی از عقب‌ماندگی در نیمه دوم سال جبران شود.  

وی در رابطه با عوامل تاثیرگذار داخلی بر افت صادرات ایران به عراق اظهار داشت: محدودیت‌هایی برای صادرات محصولات معدنی و فولادی در کشور ایجاد شده بود که خوشبختانه به علت ورود دیوان عدالت اداری، بخشنامه‌های محدود کننده ملغی شد بنابراین یکی از دلایلی که پیش‌بینی می‌شود افت تجارت به عراق در نیمه دوم سال جبران شود لغو این قبیل محدودیت‌ها است.  

دبیرکل اتاق ایران و عراق بیان با اشاره به برخی دیگر از محدودیت‌های صادراتی گفت: به دلیل سیاست تنظیم بازار و امنیت غذایی صادرات برخی از اقلام غذایی و حبوبات مانند لوبیا سفید و نخود ممنوع است در حالی که بازار هدف از کشش برخوردار است.  

وی اظهار داشت: مواد شیمیایی، فولادی، کودهای عالی و معدنی از اقلامی بود که صادرات این اقلام  به عراق شامل محدودیت و ممنوعیت  شده بود اما در حدود سه هفته پیش بخشی از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها برداشته شد.  

* ممنوعیت صادرات مرغ و تخم‌مرغ ایران به عراق برداشته می‌شود

سنجابی شیرازی گفت: براساس اعلام سازمان دامپزشکی جهانی در صورت مشاهده آنفلوانزا مرغی تا یک سال واردات مرغ و تخم مرغ به کشورهای عضو اتحادیه سازمان دامپزشکی بین‌المللی از منبع که آنفلوانزا در آن مشاهده شده، ممنوع می‌شود، ‌ممنوعیتی که در صادرات مرغ و تخم‌مرغ ما به عراق ایجاد شده بود تا یک ماه دیگر رفع می‌شود و بعد از آن امکان صادرات مرغ و تخم مرغ ما به عراق فراهم می‌شود.  

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه سال گذشته ارزش صادرات ما به عراق ۸ میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار بود، بیان داشت: پیش‌بینی می‌شود صادرات ما تا پایان سال به عراق به ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس