امیر حاتمی: ایران دارای جایگاه راهبردی در نظم جدید جهانی است

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش، گفت: دشمنان قصد دارند که ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند اما به دلیل اینکه ما آماده و هوشیار هستیم، ناکام مانده‌اند.

به گزارش مشرق،‌ امیر سرتیپ «امیر حاتمی» مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش در همایش جایگاه علم و فناوری در دوران دفاع مقدس که صبح امروز (یکشنبه ۲۴ مهر) در دانشگاه  پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص) برگزار شد، گفت: در جنگ مؤلفه‌های متعددی تأثیرگذار است که در بین همه آن‌ها دو مؤلفه‌ی «نیروی انسانی» و «فناوری و تجهیزات» بیش از بقیه اثر دارد.

وی افزود:‌ برخی معتقدند که نیروی انسانی اصل است و برخی فناوری را اصل می‌دانند که هرکدام استدلال‌ها و اشارات تاریخی به جنگ‌ها دارند. در این رابطه به جنگ‌های اخیر در منطقه همچون جنگ‌های اول و دوم خلیج فارس نیز اشاره می‌کنند؛ اما ما در جمهوری اسلامی از زاویه دیگری به این موضوع نگاه می‌کنیم و همان‌طور که رهبری فرمودند به جنگ به‌عنوان گنجینه نظر داریم؛ بنابراین هر دو مؤلفه و همچنین تمامی مؤلفه‌ها مهم هستند. تمامی رسته‌ها در جنگ ایفای نقش کردند که لازم است میزان نقش هرکدام را بررسی کرد و در جنگ‌های احتمالی آینده، به آن توجه داشت.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش با اشاره به نقش و اهمیت علم و فناوری در دفاع مقدس، بیان کرد: استفاده از تجارب جنگ، کشور را بیمه می‌کند. جنگ همواره اتفاق می‌افتد؛ اگر تاریخ ۵۰۰ سال گذشته ایران‌زمین را بررسی کنیم، خواهیم دید که بارها ناخواسته درگیر جنگ‌های بسیاری شدیم؛ البته از وقوع چندین جنگ هم جلوگیری شد.

امیر حاتمی با بیان اینکه اگر جنگ نمی‌خواهیم، و می‌خواهیم امنیت کشورمان حفظ شود، باید آماده باشیم و قدرتمند شویم، گفت: آیا دشمنان نمی‌خواستند ما را همچون سوریه، لیبی، یمن، عراق و افغانستان درگیر جنگ کنند؟ اکنون هم می‌خواهند؛ اما چرا اینگونه نشده است؟ چون آماده و هوشیار بوده و هستیم. آن‌ها در تحمیل جنگ محاسبه می‌کنند و اگر به نفع‌شان نباشد، جنگی را آغاز نمی‌کنند.

امیر حاتمی تأکید کرد: باید از علم و فناوری به خوبی استفاده کنیم تا امنیت کشورمان را برقرار کنیم. ما در حوزه پدافند هوایی با فناوری وارد جنگ شدیم. اگر هم می‌خواهیم در جنگ‌های آینده موفق باشیم، باید به فناوری و علم توجه داشته باشیم. ما در جنگ، سامانه‌ها را تلفیق کردیم و ارتقا دادیم؛ بنابراین به علم توجه داشتیم.

وزیر سابق دفاع در خصوص نقش ابعاد مختلف علم در دفاع مقدس اظهار داشت: در جنگ، بیمارستان‌های صحرایی برپا و هزاران عمل جراحی انجام شد که این نشان‌دهنده حضور علم تجربی در جنگ است؛ همچنین بسیاری از رشته‌های علوم انسانی در جنگ نقش‌آفرینی کردند. مدیریت در نیروهای مسلح در دوران جنگ از سخت‌ترین کارها بود و نقش علم مدیریت در دفاع مقدس مورد غفلت قرار گرفته است.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش عنوان کرد: نقش علم مدیریت در جنگ و دفاع مقدس باید به‌طور ویژه مورد بررسی قرار بگیرد و این موضوع در سه سطح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی قابل تبیین است.

وی با بیان اینکه فرماندهان ارشد نقش مهم و راهبردی در جنگ داشتند، افزود: با تجهیزاتی که وارد جنگ شدیم، فرماندهان ما توانستند در عملیات «والفجر هشت» جنگنده‌های بسیاری را ساقط کنند و شگفتی بیافرینند.

امیر حاتمی با اشاره به نقش شهید ستاری فرمانده وقت نیروی هوایی در جنگ اظهار داشت: البته باید این نقش را در بین سایر فرماندهان و گسترده‌تر هم دید.

مشاور فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ارتش خاطرنشان کرد: ۴۳ کشور در جنگ از صدام حمایت کردند؛ اما در این سو ما خودمان تنها بودیم. رهبری عالمانه و دلسوزانه امام خمینی (ره) موجب شد تا علی‌رغم تمامی فشارها در جنگ و پس از آن، کشور و نیروهای مسلح را بسازیم.

سرتیپ حاتمی تصریح کرد: امروز در پدافند هوایی در بردهای کوتاه، متوسط و بلند شرایط بسیار خوبی داریم که این حاصل مدیریت راهبردی رهبر حکیم و با درایت انقلاب اسلامی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  6 1
  دقیقا
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  6 1
  سوريه نخواهد شد
  • IR ۰۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
   1 1
   از لحاظ اقتصادی و جمعیت پیر و پاتال از سوریه هم بدترشده
  • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
   1 0
   اماراقتصادی وامیدبه زندگی ورشدسالمندی درکشورهای لیبرال بیشتراست علاوه برنابودی نیروی انسانی بارسانه وبه فسادومعتادکشوندنشون
 • ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  5 3
  یه فکری برای تسلیحات فضایی کنید
 • DE ۰۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
  1 3
  ملت ایران از حجاب اجباری و نداشتن آزاد هایی مدنی هم مانند دیگر کشورها خسته شده. تا زمانی که بدستش نیاورد همین آش است و همین کاسه و هیچ رابطی هم به خارجی‌ها ندارد
  • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
   3 0
   ازادی های مدنی به فحشانیست ازبالاترینا مارفرارازخانواده وخودکشی وقتل وتیراندازی خیابانی وفسادواعیتاد درجوامع لیبرالی ودموکراسی میتوان درک کرد
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۶
  0 0
  ما باهم قدرتمند هستیم . و نباید به دشمن پلید (عام ریکا) و فرزند نامشرع اش (ایس را عیل) اجازه دهیم از فرزندان این مرز بوم به عنوان سنگر استفاده کنند . و نقشه پلید خودشون را پیاده کنند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس