کد خبر 1426325
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۲
مهدی جهان تیغی

تریف ما از مفاخر و مشاهیر سلبریتی زده شده و همین تصور سلبریتی زده را به مردم القا کردیم و به آنها هم ظلم کرده‌ایم.

به گزارش مشرق، مهدی جهان تیغی فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

 بیلبورد زنان سرزمین من که در میدان ولیعصر نصب و بعد از حواشی ایجاد شده با پاک شدن تمام تصاویر زنان دوباره نصب شد، باطنی از ذهنیت بسیاری از فعالین فرهنگی و رسانه‌ای و تصمیم گیران است.

 صرفا برای طراحان و مجریان این بیلبورد نباید خرده گرفت و اگر کمی منصفانه به این تابلو نگاه کنیم، بسیاری از امثال من و شما نیز در چنین پازل ذهنی گرفتار هستیم و یا حداقل به افکار عمومی که می‌رسیم، خلاف حتی اعتقاد علمی و سواد هنری مان شبیه این بیلبورد را به عموم مردم عرضه می‌کنیم.

 تعریف ما از مفاخر و مشاهیر سلبریتی زده شده و همین تصور سلبریتی زده را به مردم القا کردیم و به آنها هم ظلم کرده‌ایم. بدتر آنکه در میان سلبریتی‌ها و به خصوص هنرمندان، بازیگران را بیشتر از بقیه سهم داده‌ایم. دوباره به تعداد تصویر بازیگران زن در بیلبورد خبرساز نگاه کنیم، حتی میانگین کمی آنها هم بیشتر از بقیه اقشار زنان افتخار آفرین هست. در حالیکه همین الان ما زنانی داریم که در حوزه صنایع دستی در جهان بی‌نظیر هستند و رتبه‌های واقعی هنری جهانی دارند و مثل برخی بازیگران سیاسی به آنها جایزه داده نشده است. سهم این هنرمندان واقعی از این تابلو کجاست؟

 کشورهای غربی در برجسته سازی مفاخر خود از ابتدا سخت گیری‌های دارند که ما کمتر از آن بهره مند هستیم. این سخت گیری‌ها از ارزیابی پایبندی افراد به وطن و اصول فرهنگی تمدن غربی تا ارزیابی سخت گیرانه تخصصی در همان حوزه مورد فعالیت فرد را شامل می‌شود. آنها بیشتر  سلبریتی‌ها و یا بازیگران خود را به عنوان مفاخر فرهنگی خود معرفی نمی‌کنند بلکه نهایتا به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و نفوذ نرم در جوامع دیگر استفاده می‌کنند. ضمن اینکه اگر بازیگران خود را به عنوان مفاخر فرهنگی هم معرفی کنند، متناسب با سطح سخیف و ضعیف پایه‌های فرهنگی خودشان هست و فرهنگی در حال حاضر فاخرتر از این برای عرصه به جهان ندارند.

 اما ما نیز در کشور خودمان در به کار بردن واژه هنرمند نیز ولخرجی کرده‌ایم و با آن سبک برخورد کرده‌ایم. برای برجسته ترین نقاشان، مجسمه سازان، طراحان فرش، معماران، خلق کنندگان صنایع دستی و... تنها به اساتید آنها هنرمند گفته‌ایم ولی به بازیگران که رسیده‌ایم، همه‌شان را هنرمند خطاب کرده‌ایم. به این هم بسنده نکرده‌ایم، هنر بازیگری را هم سخیف کرده‌ایم، سینمای که چند بازیگر زن و مرد جوان هم شکل و هم قیافه در آن قرب بیشتری از بازیگران بزرگی داشته باشند که ده‌ها نقش تاریخی و پیچیده اجتماعی و فرهنگی را بازی کرده، قطعا هنر بازیگری نیز در آن سیر نزولی داشته است. اساسا به سینمای که سیاست‌زده‌ترین چهره‌ها در آن بیشتر برجسته شدند، باید به رتبه هنری آن به دیده شک نگاه کرد. اگر جامعه ایران از دو قطبی‌های کاذب سیاسی و فرهنگی کمی بیرون می‌آمد، می‌دیدیم که نمره مردم نیز به بسیاری از بازیگران تغییر می‌کرد. اگر ساختار فرهنگی و هنری غرب در تقابل فرهنگی با ایران نبود، حتما بسیاری از جوایزی که به بازیگران ایرانی داده شده را نمی‌دادند و اگر قرار بود هم جایزه بدهند چه بسا به بازیگران دیگری در ایران و به خاطر بازی موفق در نقش های به مراتب فاخرتر و هنرمندانه‌تر داده می‌شد.

امروز اگر جامعه هنری را به بازیگران تقلیل بدهیم حتما به تاریخ و عظمت هنر ایران هم ضربه زده‌ایم و بدتر از آن اگر در معرفی مفاخر عوام‌زده عمل کنیم حتما به تمدن ایران زمین ضربه زده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  25 3
  آفرین دقیقاااااااا من نمیدونم چرا هر جا هر خبری هست یکی ازین بازیگرارو میارن که تعریف کنه کی بوده چی شده عاشق کی شده از چه رنگی خوشش میاد....😂😂واقعا چه اهمیتی داره؟بعد همینا توهم برشون میداره فکر میکنن مردم که رنگ مورد علاقه من براشون مهمه دیگه ببیننظرات ابدوغی سیاسی من چقدر واسشون ارزشمنده.دیگه مهم نیست تحصیلاتم دیپلم و زیردیپلمه😂😂
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
   1 0
   اسب تروآ ی آمریکا ــ اینترنت اسب تروآ ی آمریکا است . ادوارد اسنودن: آمریکا از اینترنت جهانی برای جاسوسی استفاده می کند. . اینترنت ملی راه اندازی کنید.
  • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۵
   0 0
   جمهوری اسلامی ما جاوید است............ دشمن ز حیات خویشتن نومید است. آن روز که عالم ز ستمگر خالی است....... ما را و همه ستمکشان را عید است. (شعر از امام روح الله)
 • عباس IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  19 2
  اصلا هنرپیشه که هنرمند نیست. چقدر این بیچاره ها رو بزرگ میکنید!
 • عباس IR ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  17 1
  اصلا هنرپیشه که هنرمند نیست. چقدر این بیچاره ها رو بزرگ میکنید!
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  14 2
  اسب تروآ ی آمریکا ــ اینترنت اسب تروآ ی آمریکا است . ادوارد اسنودن: آمریکا از اینترنت جهانی برای جاسوسی استفاده می کند. . اینترنت ملی راه اندازی کنید.
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  13 1
  سلبریتی واقعی نداریم همه دوزاری هستند
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  16 1
  این جمله طلایی بود " به سینمای که سیاست‌زده‌ترین چهره‌ها در آن بیشتر برجسته شدند، باید به رتبه هنری آن به دیده شک نگاه کرد"
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  10 1
  بازیگران سیاسی را در جشنواره ها بولد میکنن تا همچین مواقعی از اونها استفاه ابزرای کنن.
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  11 1
  سینمایی که " نق زنترین و افسرده ترین و بی دین ترین" چهره‌ها در آن بیشتر برجسته شدند، باید به رتبه هنری آن به دیده شک نگاه کرد
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  12 3
  خودتون با صدا و سیمای ....سلبریتی ساختین و بهشون پرو بال دادین. نوش جونتون لگدهاشون.
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۳
  12 1
  اصلا معتمد اریا و برومند را چرا باید در کنار پروین بگذارند، شان مادران شهدا که جای خود دارد، انتخاب این دو فاجعه ای غیر قابل قبول بود.
 • IR ۰۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  0 0
  په نه په !
 • ح ر IR ۰۵:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  1 0
  خدا آخر عاقبت این ملت و مملکت را به خیر کند
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  0 0
  آفرین. اولین شرط برای این که به کسی افتخار کنیم، وطن دوستی و وطن پرستیه. وقتی تو مملکتت اتفاقی هر چند نامیمون رخ میده، که حتی قلبتو جریحه دار میکنه، نری برا اون طرفیا دم تکون بدی. آستینتو بالا بزنی، برای حل اون مشکل. به قول بزرگی رخت چرکاتو نبر تو خونه همسایه بشور.
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۴
  0 0
  خدا رو شکر! اونهایی که بخاطر بقای خود و منافع خود، دودوزه‌بازی و گدایی محبت از شیطان پرستان پیشه می‌کنند، از همون قوم ظالم سیلی محکمی خواهند خورد آنچنان که برق از کله متوهمشون بپره!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس