بازخوانی سخنان رهبر معظم انقلاب؛ دام‌های گسترده پیش پای قهرمانان ملی/ حنای بی رنگ فدراسیون‌های بین‌المللی ورزشی

بازخوانی سخنان رهبر معظم انقلاب می‌تواند نهیبی به ورزشکاران و قهرمانان ملی کشور باشد تا مراقب دام‌های گسترده بدخواهان باشند.

به گزارش مشرق، بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره شهدای ورزشکار و جمعی از مادران شهدای ورزشکار بازتاب وسیعی در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی داشت. صحبت‌های ایشان در چندین محور ارزشمند باید مورد بازخوانی و تحلیل قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین بیانات مقام معظم رهبری  تأکید ایشان بر لزوم همراه کردن پیروزی فنّی در میدان با پیروزی ارزشی است.

«اینکه ورزشکار ما به علت مسابقه ندادن با فرستادگان رژیم صهیونیستی از مدال محروم می‌شود، در واقع یک پیروزی است چرا که مسابقه دادن به معنی به رسمیت شناختن رژیمی غاصب، جلاد و کودک‌کش و پایمال کردن پیروزی اخلاقی به بهای پیروزی فنّی و ظاهری است که به هیچ‌وجه ارزش ندارد.»

در واقع رهبر انقلاب صراحتا خط مشی مقابله با رژیم صهیونیستی را در ورزش تبیین کردند و  به موضوع آمیختگی ورزش و سیاست اشاره‌ای مستقیم داشتند و  تحریم‌های ورزشی بعد از جنگ اوکراین را موجب رنگ باختن ادعاهای مستکبران و دنباله‌روهای آنها درباره دخالت ندادن سیاست در ورزش دانستند و گفتند: «این قضیه نشان داد هر جا منافع غربی‌ها اقتضاء کند به‌راحتی از خطوط قرمز خود عبور می‌کنند.»

حرف حقی که خیلی به مذاق سیاستمداران غربی و نهادهای بین المللی ورزشی که همواره تلاش می‌کنند ژست آزادیخواهی بگیرند خوش نمی‌آید زیرا در واقع نهادهای بین المللی ورزش «شعار جدایی ورزش از سیاست» را  تبدیل به چماقی کرده‌اند تا هر گاه به بن بست خوردند از آن استفاده کنند نمونه بارز و شاخص آن همین عدم تمایل رویارویی قهرمانان ورزشی کشور مان با ورزشکاران رژیم کودک کش صهیونیست است. متاسفانه باید بگوییم اکثر این نهادها تحت تاثیر لابی‌های صهیونیستی یا دلارهای حامیان مالی‌شان هستند و هرآنچه صاحبان این دلارها بگویند روسای برخی نهادهای بین‌المللی ورزش چشم بسته اطاعت خواهند کرد. 

بیشتر بخوانید:

چرا رهبر انقلاب برای ورزش قهرمانی اهمیت زیادی قائل هستند؟

وقتی این نهادهای مثلا آزاد و بی طرف در بن بست مسابقه ندادن قهرمان ملی ما با ورزشکاران رژیم کودک کش قرار می‌گیرند، سریع این چماق - شعار را به وسط می‌کشند و حتی فدراسیون‌های ورزشی و ورزشکاران کشورمان را تهدید به تعلیق می‌کنند. در حالیکه مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه فدراسیون بین‌المللی ورزشی بسط و توسعه آن ورزش در جهان است نه تهدید و تعلیق و بگیر و ببند یا تفتیش عقاید سیاسی یک ورزشکار آزاد اندیش کشورمان. نمونه بارز این رفتار را با فدراسیون جودوی کشورمان شاهد هستیم که به دلیل امتناع از رویارویی با ورزشکاران رژیم جعلی صهیونیستی قهرمانان زن و مرد جودو در کشورمان از حضور در مسابقات بین‌المللی این رشته منع شده‌اند.

بازخوانی سخنان رهبر معظم انقلاب؛ دام‌های گسترده پیش پای قهرمانان ملی

 از سویی دیگر وقتی خودشان دلشان بخواهد تمامی ورزش روسیه را تعلیق می‌کنند و اجازه شرکت به ورزشکاران این کشور را در رقابت‌های بین‌المللی نمی‌دهند که مقام معظم رهبری هم به درستی به آن اشاره فرمودند و تحریم‌های ورزشی بعد از جنگ اوکراین را موجب رنگ باختن ادعاهای مستکبران و دنباله‌روهای آنها درباره دخالت ندادن سیاست در ورزش دانستند و گفتند: «این قضیه نشان داد هر جا منافع غربی‌ها اقتضاء کند به‌راحتی از خطوط قرمز خود عبور می‌کنند.» این جملات به خوبی چهره واقعی مدعیان دروغین آزادیخواهی و برابری در ورزش را نمایان ساخت.

اما مهمترین و جذاب‌ترین سخنان مقام معظم رهبری در مورد ورزش و ورزشکاران که ۲۰ شهریور بیان شد بخشی از آن است  که انگار همین دیروز بیان شده و مخاطب‌ خاصی مثل قهرمانان ملی ورزشی کشورمان دارد.

بخشی که شاید بتوان آن را مهم‌ترین و خاص‌ترین صحبت‌های ایشان در زمینه ورزش و قهرمانان ورزشی دانست و جایی که گفتند: « قهرمانهای ما و ورزشکارهای عزیز ما که در میدان ها شرکت می کنند ــ چه میدان های داخلی، چه میدان های بین‌المللی ــ توجّه داشته باشند که فقط داخل میدان نیست که آنها زیر دید دوربینند، [بلکه] در بیرون میدان هم زیر دید دوربینند؛ افکار عمومی، چشم های مختلف، گاهی دلهای بدخواه، اینها را زیر نظر می گیرند برای اینکه بتوانند یک نقطه‌ضعف اخلاقی، یک نقطه‌ضعف عملی از اینها پیدا کنند تا آن پیروزی‌ای را که در میدان به دست آورده با آن از بین ببرند. در میدان پیروز می شود، در بیرون میدان دچار آفت می شود. [لذا] مراقب رفتارشان در خارج از میدان مسابقه هم باشند و بدانند که بایستی حیثیّت خودشان و شرف خودشان و آبروی خودشان را حفظ کنند؛ هم آبروی خودشان را، هم آبروی ملّت و کشورشان را. دام و دانه‌های زیادی پیش پای قهرمانهای ما گسترده‌ می شود.»

یکبار دیگر صحبت‌های رهبر انقلاب را بخوانید چقدر نزدیکی با رفتار امروز برخی چهره‌های ورزشی پیدا می‌کنید. برخی  فوتبالیست  ها و قهرمانان ملی تصور می‌کنند حالا که به قله ورزش قهرمانی رسیده اند  دیگر از هفت دولت آزاد هستند و نیازی به خود مراقبتی و حفاظت از شخصیت ملی که پیدا کرده ندارند، تصور می‌کنند همه آنها را دوست دارند و  فقط به خاطر مهارت‌های ورزشی است که سر دست می‌برندشان،  غافل از اینکه همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند بدخواهان در کمین شان هستند تا اعتبار و آبروی ورزشی و ملی  آنها  را بر باد بدهند و با استفاده از شهرت و موقعیتی که نزد جوانان و نوجوانان  دارند به مقاصد شوم خود برسند. در همین روزهای پرغبار اغتشاشات اخیر چند چهره ورزشی کشور تحت تاثیر القائات بدخواهان و دشمنان دوست نما در مسیر دشمن گام برداشتند؟! 

نمونه هایی در این باره را امروز می بینید که پیش از این با مهارت‌هایشان چشمان را خیره می کردند؛ اما به دلیل غفلت خارج از عرصه ورزش و مستطیل سبز به بیراهه رفتند.

اکنون قهرمانان ملی کشور باید بدانند که خارج از میدان رقابت نیز زیر دید دوربین‌های دشمن هم هستند و رصد می‌شوند.  مهم‌ترین ویژگی  زمان بیان این سخنان خیلی مهم است، انگار رهبر فرزانه انقلاب به روشنی چنین روزهایی را می‌دیدند، روزهایی که  ممکن است قهرمانان ملی ما اسیر دام‌ها و دانه‌های گسترده پیش پای‌شان شوند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  2 1
  قهرمانان ورزشی و فاتح میادین سختی که به راحتی مغلوب جنگ روانی میشوند و کوچکترین سواد رسانه ای و خویشتنداری اجتماعی ندارند. این هم باعث تاسفه و هم زنگی خطری است که به ما آفت و مضرات قهرمان سازی های تک بعدی بدون آموزش و تربیت دینی و اجتماعی رو گوشزد میکنه
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۲۰
  3 1
  وقتی یک قهرمان ورزشی سواد رسانه ای و تحلیل دقیق اجتماعی و سیاسی نداشته باشه و فقط به محبوبیت ورزشیش متکی باشه نه تنها برای کشورش مفید نیست که میتونه در دام دشمنان وطنش صید بشه و مایه آزار هموطنانش بشه ومحبوبیت ورزشیشو هم از دست بده نمونه اش علی کریمی خود شیفته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس