کد خبر 1423383
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۹
وزیر پیشنهادی کار، اهل تعامل نیست / برنامه‌های وی ضعیف است

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز و با حضور رئیس جمهور به بررسی صلاحیت محمدهادی زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداختند.

به گزارش مشرق، نمایندگان مخالف رای اعتماد به وزیر تعاون، کار، رفاه اجتماعی نظرات خود را در خصوص برنامه‌ها و صلاحیت‌های زاهدی وفا اظهار کردند.


عسگری: وزیر پیشنهادی کار روحیه تعامل با مجلس ندارد

مهدی عسگری به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) گفت: اگر قطعه قطعه شویم اجازه تجزیه ایران عزیز، مقتدر و مستحکم را نخواهیم داد.

وی با بیان اینکه ما در مجلس صلاحیت وزیر را بررسی می‌کنیم، گفت: میز وزرات برای هر کسی مناسب نیست، باید یقین پیدا کنیم فرد معرفی شده شایستگی لازم برای تصدی وزارت کار را دارد. شخصیت حقیقی و علمی آقای زاهدی‌وفا محترم است اما بحث ما احراز صلاحیت است. مجلس در بحث تعامل وزرای این دولت با مجلس تجربه خوبی ندارد و باید مراقب باشیم که این تجربه تکرار نشود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: راجع به شبهات قضاوت نمی‌کنم، اما طرح همین شبهات زیبنده وزیر دولت عدالت و مردم نیست.

عسگری وزارت کار را وزارت مردم و ضعفا و طبقات مختلف مردم خواند و تاکید کرد: بیش از ۴۰ میلیون نفر درگیر وزارت کار بوده و این وزارت خانه اقشار عزیزی مثل کارگران و بازنشستگان را دربرمی‌گیرد لذا باید وزیر کار به لحاظ تیپ شخصیتی برون‌گرا باشد که ما چنین چیزی را از آقای زاهدی‌وفا ندیدیم.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه زاهدی‌وفا در کمیسیون مربوطه حضور پیدا نکرده است، گفت: باید مشکلات با تعامل مجلس حل شود؛ وزارت کار برای حل مسائلش به تعامل با مجلس و ارکان نظام نیاز دارد که آقای زاهدی وفا چنین روحیه‌ای ندارد.

عسگری در پایان برنامه‌های زاهدی‌وفا را ضعیف توصیف کرد و افرود: زاهدی‌وفا نتوانسته به عنوان کسی که سه ماه سرپرست وزارت کار بوده برنامه جامعی برای تصدی این وزارت خانه ارائه کند.


توسلی: دارایی زاهدی وفا ۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است / وزیر محرومان نباید سرمایه دار باشد

فتح الله توسلی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) گفت: با توجه به وضعیت کشور در دو جمله از همه سیاسیون، مقامات، مسئولان، صاحبنظران، هنرمندان، ورزشکاران و تمام کسانی که در کشور تریبون دارند و سخنانشان شنیده می‌شود می‌خواهیم حتماً خط خودشان را از خط اغتشاش و کسانی که به دنبال آسیب زدن به امنیت و منافع ملی هستند جدا کنند و اقدامات قانون شکنانه و توهین به ارزش‌های انقلاب اسلامی را محکوم کنند.

نماینده مردم بهار، کبودرآهنگ در مجلس ادامه داد: بدون شک هر اقدامی در جهت آسیب زدن به منافع ملی محکوم است و مردم هم صف خود را از برخی افرادی که به دنبال نا امنی هستند جدا خواهند کرد.

وی تصریح کرد: البته کسی هم نمی‌تواند منکر شود که تورم، گرانی و فشارهای اقتصادی بر زندگی مردم تاثیر گذاشته و ما نمایندگان مجلس بدون شک از هیچ کوششی در جهت رفاه و امنیت مردم فروگذار نکرده و نخواهیم کرد.

توسلی با اشاره به دلیل مخالفت خود با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار کرد: بنده هم برنامه‌های آقای زاهدی وفا را مطالعه کرده و هم با وی نشست داشته‌ام و هم با کسانی که مدارک و مستنداتی را در خصوص اموال ایشان مطرح کردند ساعت‌ها جلسه گذاشتم که ماحصل آن را ارائه می‌دهم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه انتظار داشتم ریاست جلسه رأی فراکسیون را که مخالفت با ایشان بود اعلام می‌کرد چرا که نظر فراکسیون مثبت نبود و در کمیسیون اقتصادی هم در این زمینه رأی گیری نشد یادآور شد: بنده بر براساس آرمان‌ها و ارزش‌ها مخالفتم را اول اعلام می‌کنم، امام خمینی (ره) امام محرومان و مستضعفان بود که صراحتاً فرمودند یکی از نعمت‌های بزرگی که خداوند متعال به ملت عطا کرده است حکومت مستضعفین و حکومت محرومین است، حکومت محرومین و مستضعفین حکومتی است که می فهمد مستضعفین و محرومین یعنی چه، حکومت و وزرا می‌فهمند یعنی چه، رئیس جمهور و رئیس مجلسش این محرومیت را می فهمد و اینکه خودشان محرومیت را لمس کرده‌اند، اینها می‌فهمند که نداری و محرومیت یعنی چه. فلهذا خاصیتی که حکومت محرومین دارد این است مسئولان آن کشور محرومیت را حس کرده‌اند.

نماینده مردم بهار، کبودرآهنگ در مجلس، افزود: بنده از وزیر پیشنهادی کار سوال کردم آیا اموالی که به نام حضرتعالی است فارغ از اینکه از کجا و با چه ترفندی به دست آمده برای شما هست یا نیست؟

وی با اشاره به اسنادی که از اموال زاهدی وفا به دست آورده است، تاکید کرد: منزل ویلایی دهکده ۱۸۰۰ متر، زمین کرج ۴۲۰۰ متر، باغ دزاشیب ۱۸۵۰ متر، ویلای جنگلی سرودشت ۵۱۰ متر، آپارتمان گل سنگ نیاوران ۷۲ متر، خانه دزاشیب ۵۵۰ متر، باغ کرج ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر، باغ نائینی ۱۱ هزار متر، ویلای ساحلی درچلمدن ۲ هزار متر، خانه ویلایی نیروی هوایی ۴۰۰ متر، زمین شهرری ۱۵۰ متر، آپارتمان ۱۸۰ متری نیاوران و منازل دیگری که به نام ایشان وجود دارد.

توسلی افزود: بنده در جلسه نیز به ایشان یادآور شدم که براساس برآوردی که انجام دادم اموالش ۳ هزار میلیارد تومان است، ایشان به من گفتند رقم را بالا گرفتید، اموالم هزار میلیارد تومان است و من سرایدارم. این سرایداری به چه شکلی به دست آمده؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اسنادی که در دست ما است و در پی ساعت‌ها جلسه‌ای که با خانواده و برادرزاده‌های ایشان به دست آمده نشان می‌دهد که این اموال برای برادر وی بوده به جز دو موردی که مربوط به پدر مرحومشان است. درست است که به صورت قانونی منتقل شده است، ایشان برادرشان مشکل داشته است و تمام اسناد پزشکی در این رابطه موجود است و حتی یک سفر به بروکسل برای درمان داشته است و بعد هم ورثه ایشان که خواهرانشان هستند مدعی این شدند که این پرونده ۱۱ سال است که در دادگاه‌ها در حال بررسی است و هنوز هم این پرونده باز است.

نماینده مردم بهار، کبودرآهنگ در مجلس ادامه داد: وزیری که می‌خواهد وزیر کارگران، بازنشستگان، معلولان و بهزیستی و محروم‌ترین اقشار کشور باشد، قطعاً نمی‌تواند سرمایه دار باشد و اگر باشد نمی‌تواند با این شاخص‌هایی که از سوی امام خمینی (ره) مطرح شده کار کند و موضوع را درک کند و بفهمد.

وی با انتقاد از نحوه تعامل زاهدی وفا در طول مدت سرپرستی وزارت کار را برعهده داشته است، تصریح کرد: ایشان ۴ ماه در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مسئولیت داشت و نحوه تعاملش با مجلس را دیدید، وی یا انگیزه وزارت ندارد یا خود را فراتر از مجلس می‌داند. نحوه همکاری مجموعه ایشان در حوزه‌های تعاون، شستا، تامین اجتماعی، سازمان بازنشستگی کشوری و … را مشاهده کردید.

توسلی در ادامه عکسی از برخی باغات متعلق به زاهدی وفا به نمایندگان نشان داد و افزود: این عکس جنات بهشتی است که آقایان در دنیا در آنها زندگی می‌کنند و مردم محروم به یک لقمه نان محتاج هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: آقای زاهدی وفا یک هلدینگی تحت عنوان پیشگامان اقتصاد تاسیس کرده است که در آن کسانی عضو هیات مدیره هستند که در سازمان بازنشستگی، فولاد مبارکه، وزارت تعاون مسئولیت دارند و این تعارض‌ها در آینده مشکل ساز می‌شود و نمی‌شود وزیر هلدینگ داشته باشد. ما می‌خواهیم سازمان بازنشستگی، شستا و صندوق کشاورزان و همه اموال را در اختیار چه کسی قرار دهیم؟

نماینده مردم بهار، کبودرآهنگ در مجلس تاکید کرد: در برنامه‌ای که مجلس برای ایشان فرستاد قرار بود اموال خود را در سامانه ثبت کند اما حتی یک خط در این مورد ننوشته است. بنابراین شاید شخصیت حقیقی ایشان شبیه باشد اما در مورد برنامه، عملکرد و دارایی‌هایش ابهاماتی وجود دارد که قطعاً به صلاح کشور نیست، از دولت آقای رئیسی که دولت مردم و محرومان است چنین انتظار نمی‌رود، ما می‌خواهیم عظیم‌ترین وزارتخانه را در اختیار فردی بگذاریم که حداقل ۳ هزار میلیارد تومان دارایی دارد.

وی یادآور شد: برنامه‌های وزیر پیشنهادی کار در حوزه بازنشستگان اینگونه بود که ۴ ماه حقوق بازنشستگان با مشکل مواجه شده، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی چه میزان پاسخگو بوده و در این چند ماه چقدر با مجلس تعامل داشته است، در حوزه انتخابیه ببینید مردم با چه مشکلاتی به شما مراجعه می‌کنند بنابراین خدا را در نظر بگیرید و به گونه‌ای اقدام کنید که روح شهدا و امام شهدا شاد شود.


چنارانی: نمی‌شود وزیری انتخاب کنم که دو فرزند او متولد کانادا هستند

هاجر چنارانی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) گفت: امروز نمایندگان مجلس برای مشاور تصمیم نمی‌گیرد بلکه قرار است برای سکان وزارتخانه‌ای تصمیم بگیرند که وزارتخانه مردم است؛ نمی‌شود درد محرومیت نداشت اما برای محرومیت تصمیم گرفت و نمی‌شود از سفره خالی خبر نداشت اما برای زنان سرپرست خانوار و برای معلولان فراموش شده تصمیم گرفت.

وی خطاب به نمایندگان مجلس اظهار کرد: امروز گرد هم آمده‌ایم تا برای سکان وزارتخانه‌ای تصمیم بگیریم که متاسفانه محل آزمون و خطا شده است. دوره قبل من به شما گفتم که آقای عبدالملکی تعهد و تجربه لازم را ندارد و کار به جایی رسید که دولت خودش ایشان را تغییر داد. ما با رای بالای ۲۰۰ نفر به کابینه آقای رئیسی اعتماد خودمان را به رئیس جمهوری اعلام کردیم اما امروز شرایط فرق می‌کند.

این نماینده مجلس افزود: نمی‌شود که من وزیر کابینه‌ای انتخاب کنم که دو فرزند او در کانادا به دنیا آمده‌اند. آقای زاهدی وفا انسانی بسیار خوب و نیکو با سرمایه‌ای هزار میلیاردی هستند؛ اصلاً کاری ندارم که این اموال از کجا آمده است اما انقلابی که امام راحل گفت، انقلاب مستضعفان و محرومان و پا برهنگان است.

چنارانی تاکید کرد: آقای رئیسی گفتند که اگر کسی فرزندش تابعیت خارج از ایران دارد خودش هم برود؛ ما منتظر اجرا هستیم. فرزندان ۵۴۰۰ و اندی از مسئولان جمهوری اسلامی در خارج از ایران هستند؛ چطور می‌شود جمهوری اسلامی ایران حقوق و مسئولیتش خوب است اما ولی تابعیت آن برای شما باشد؟ اگر کشوری متجاوز و متخاصم است و کشور دشمن است و آمریکا و کاناداست چطور فرزندان مسئولان آنجا هستند؟

وی با بیان اینکه این موضوعات در فهم منِ فرزند ۵۷ نیست، تاکید کرد: من امروز در خانه ملت نشستم تا برای مردم جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی کنم. فریاد من از سینه‌ای دلسوخته درمی‌آید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • وطنم IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  2 0
  رقم اموالش واقعی هستش؟ سه هزار یا هزار فرقی نمیکنه. این همه دارایی از کجا آمده؟ حاضره در راه ایران اسلامی خرجش کنه؟ این وزیران رئیسی هم دارند کم کم مرفه بی درد میشوند. آقای رئیسی لطفا کسی که اثبات شده است را مسئول کنید.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  0 1
  رسما چرند و پرند گفتند .....
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
  1 0
  این بود دولت محرومان؟
 • IR ۰۷:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۴
  0 0
  خوبه،قبولش کنید.چشم و دل سیره.خخخخ.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس