تاکید برهم صالح و العامری بر لزوم پایان بحران سیاسی عراق

رئیس جمهور و رئیس ائتلاف فتح عراق با یکدیگر دیدار و بر لزوم پایان بحران سیاسی عراق تاکید کردند.

به گزارش مشرق، به نقل از خبرگزاری رسمی عراق(واع)، برهم صالح رئیس جمهور عراق و هادی العامری رئیس ائتلاف فتح امروز(پنجشنبه) با یکدیگر دیدار و درخصوص اوضاع کلی و آخرین تحولات سیاسی این کشور بحث و تبادل نظر کردند.

دو طرف در این دیدار بر لزوم پایان بحران سیاسی و تشکیل دولت قوی برای خدمت رسانی به مردم عراق تاکید کردند.

پیش از این رئیس پارلمان عراق از احزاب سیاسی این کشور خواست برای یافتن راه حلی برون رفت از بحران سیاسی کنونی بر سر یک میز بنشینند.

دفتر اطلاع رسانی ریاست پارلمان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که الحلبوسی در جلسه پارلمان بر ضرورت رسیدن به راه حل جامع و مسئولیت پذیری همه طرف‌ها تاکید کرد و گفت: موضوع جلسات ما ملت عراق است و به همین علت باید نماینده تمام ملت باشیم.

الحلبوسی همچنین از کمیسیون‌های پارلمان عراق خواست فعالیت‌هایشان را از سرگرفته و میزبان وزیران دولت پیشبرد امور باشند.

وی بر ضرورت یافتن راه حل برای بحران فعلی عراق و تلاش نمایندگان در این زمینه تاکید کرده و از گروه‌های سیاسی خواسته است که بر سر یک بنشینند.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که فعالیت پارلمان عراق که از ۲ ماه پیش و درپی تصرف آن توسط هواداران جریان صدر متوقف شده بود، روز چهارشنبه از سرگرفته شد تا در اولین جلسه، موضوع استعفای الحلبوسی رئیس پارلمان و انتخاب نایب رئیس اول به رای گذاشته شود.

در این جلسه، نمایندگان پارلمان با استعفای الحلبوسی موافقت نکردند و تنها ۱۳ نماینده با این استعفا موافقت کردند.

دستور جلسه دوم نیز انتخاب نائب اول رئیس پارلمان بود که نمایندگان محسن المندلاوی را به این سمت انتخاب کردند.

در  این جلسه نمایندگان چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی (به استثتای جریان صدر) و محمد شیاع السودانی نامزد این چارچوب برای تصدی پست نخست وزیری حضور یافتند.

این جلسه در سایه تدابیر امنیتی در اطراف منطقه سبز در مرکز برگزار شد. مقر پارلمان عراق در داخل این منطقه قرار دارد. پل های السنک و الجمهوریه منتهی به این منطقه نیز بسته شد و نیروهای امنیتی در میادین التحریر و الخلانی در نزدیکی منطقه سبز مستقر شدند.

این درحالی است که دادگاه عالی فدرال عراق همزمان با از سرگیری جلسات پارلمان این کشور بعد از ۲ماه وقفه، درخواست تجدید نظر در حکم پذیرش استعفای جمعی نمایندگان جریان صدر از پارلمان را رد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس