سناریوهای آتی پس از خروج نمایندگان جریان صدر از پارلمان عراق

پارلمان عراق در نشست امروز خود با درخواست استعفای محمد الحلبوسی مخالفت کرد.

به گزارش مشرق،لحظاتی پیش، اداره اطلاع‌رسانی پارلمان عراق، از آغاز نشست پارلمان با حضور ۲۰۳ نماینده به ریاست «شاخوان عبدالله» نائب رئیس دوم پارلمان خبر داد.

بررسی درخواست استعفای «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و انتخاب نائب‌رئیس اول پارلمان به جای «حاکم الزاملی» از جریان صدر که به همراه سایر نمایندگان این جریان از پارلمان استعفا کرده، در دستور کار نشست امروز  بود.

در همان آغاز نشست پارلمان، همان طور که انتظار می‌رفت، نمایندگان با مخالفت با درخواست استعفای محمد الحلبوسی، بار دیگر به او رأی اعتماد دادند و وی ریاست نشست امروز را از نائب رئیسش تحویل گرفت و ادامه نشست پارلمان به ریاست او برگزار شد.

اداره اطلاع‌رسانی پارلمان عراق سپس نام سه نامزد برای تصدی پست نائب رئیس اول پارلمان را معرفی کرد تا درباره آن‌ها رأی‌گیری شود.«محسن المندلاوی»، «یاسر هاشم الحسینی» و «باسم الخشان» سه نامزد معرفی شده بودند. پس از رأی‌گیری،  »محسن علی اکبر  المندلاوی» بیشترین آراء را به خود اختصاص داد تا تصدی پست نائب‌رئیس اول را به دست گیرد.

نشست امروز پارلمان عراق تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد. سرلشکر ستاد «احمد سلیم» فرمانده عملیات بغداد، امروز پیش از برگزاری نشست پارلمان، از جزئیات طرح استقرار نیروهای امنیتی در پایتخت عراق خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع)، تصریح کرد: کلیه پل‌ها در پایتخت به استثنای پل‌های «السنک» و «الجمهوریة»، باز است و در خصوص سایر پلها نیز بازرسی و کنترل امنیتی حرکت خودروها و وسایل نقلیه وجود دارد.

فرمانده عملیات بغداد توضیح داد که طی دو روز گذشته، میدان‌های التحریر و النسور در پایتخت شاهد تظاهرات‌هایی بوده و به همین دلیل، یگان‌های امنیتی طبق برنامه برای تامین امنیت جاده‌ها و مناطق مختلف بغداد، مستقر شده‌اند.

وی با بعید دانستن وضع مقررات منع آمد و شد در بغداد، گفت که پایان اجرای این طرح امنیتی منوط به تحولات و گشایش در بحران جاری کشور است.

این در حالی است که رسانه‌های عراقی اعلام کردند که از صبح امروز میدان التحریر عراق شاهد حضور حداکثر ۵۰ نفر از تظاهرات‌کنندگانی است که  بیشتر آن‌ها نوجوانان زیر ۱۸ سال هستند و مهمترین خواسته آن‌ها، حفظ مصطفی الکاظمی در پست نخست‌وزیری و وزیر برق به دلیل دستاوردهای آن‌ها طی مدت اخیر است.

دیروز (سه‌شنبه)، اعلام شد که محمد الحلبوسی درخواست استعفاء از ریاست پارلمان را ارائه کرده که به اعتقاد ناظران و تحلیلگران سیاسی بیشتر یک مانور سیاسی برای کسب تایید و رأی اعتماد مجدد است و نمایندگان حاضر در پارلمان درخواست استعفای او را رد خواهند کرد.

تصمیم الحلبوسی به استعفاء در حالی اعلام شد که چند روز پیش، حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی»، خبر داد که «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر موافقت کرده است  با هیأت سه‌جانبه تشکیل شده از سوی گروه‌های سیاسی عراق شامل «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق و «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار کند. قرار بود این هیأت یک طرح ابتکاری جدید که پاسخگوی مطالبات صدری‌ها است، به رهبر این جریان ارائه کند.

«مشعان الجبوری» از چهره‌های سیاسی سنی عراق و نماینده سابق پارلمان عراق در خصوص موضوع استعفای الحلبوسی در نشست روز چهارشنبه پارلمان طی پستی در توئیتر اظهار نظر کرد و نوشت: «نشست چهارشنبه پارلمان برای انتخاب جایگزین حاکم الزاملی در پست نائب‌ رئیس اول پارلمان برگزار می‌شود و محسن مندلاوی جایگزین او خواهد شد».

در حال بروز رسانی...

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس