کد خبر 1419577
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۳
لاپید

نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که استخراج از کاریش ارتباطی با توافق با لبنان ندارد اما هر زمان ممکن باشد، این کار انجام خواهد شد.

به گزارش مشرق،"یائیر لاپید"، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت که استخراج گاز از میدان گازی کاریش هیچ ارتباطی با مذاکرات با لبنان ندارد و هر وقت ممکن باشد این کار انجام خواهد شد.

وی گفت که رژیم صهیونیستی بر این باور است که رسیدن به توافق با لبنان درخصوص خط دریایی امری ممکن و ضروری است و این امر به سود دو طرف خواهد بود.

لاپید که همچون دیگر صهیونیست ها به هشدارهای سید حسن نصرالله اطمینان دارد، افزود که توافق با لبنان بسیار مفید خواهد بود و بر تقویت ثبات در منطقه تاثیر خواهد گذاشت.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین گفت که تل آویو از تلاش های خستگی ناپذیر "آموس هوکشتاین"، میانجیگر آمریکایی در این راستا (تعیین مرزهای آبی بین لبنان و فلسطین اشغالی) تقدیر و تشکر می کند.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا در یک سخنرانی درباره مناقشه دریایی با رژیم صهیونیستی نیز خاطرنشان کرد: چشم ما به (سمت) کاریش و موشک هایمان نیز به سمت کاریش هستند و تهدیدهای دشمن صهیونیستی هیچ تاثیری بر ما اثر نمی‌گذارد و هدف ما این است که لبنان بتواند نفت و گاز استخراج کند و این مسئله به هیچ پرونده دیگری مربوط نمی‌شود.

نصرالله تاکید کرد: ما نمی‌توانیم اجازه استخراج نفت و گاز (از سوی رژیم صهیونیستی) از میدان کاریش را قبل از احراز حقوق لبنان بدهیم. ما به دور از رسانه‌ها پیام دادیم که در صورت شروع استخراج صهیونیست ها با مشکل مواجه خواهند شد.

وی همچنین گفت: خط قرمز ما شروع استخراج گاز از کاریش است. برای ما مهم این است که قبل از اینکه لبنان به مطالبات بحق خود دست پیدا کند، هیچ برداشتی از میدان کاریش صورت نگیرد. این تنها شانس ماست که لبنان بتواند نفت و گاز استخراج کند.

از سوی دیگر، یوآو گالانت، وزیر سابق سازندگی و اسکان رژیم صهیونیستی و نماینده فعلی «کِنِسِت» (پارلمان) از حزب «لیکود» اخیرا در مصاحبه با رادیو ارتش این رژیم به مقامات تل آویو هشدار داد که تهدیدهای دبیرکل حزب‌الله لبنان را جدی بگیرند.
وی همچنین از مقامات رژیم صهیونیستی خواست که برای مقابله با حملات احتمالی مقاومت لبنان به حوزه کاریش آماده باشند.

لبنان میدان کاریش را در بخشی از آبهای مورد مناقشه با سرزمین‌های اشغالی می‌داند در حالی که کابینه رژیم اسرائیل آن را در منطقه انحصاری اقتصادی خود می‌داند.  

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.  

حزب‌الله لبنان پیش از این نیز به رژیم اسرائیل نسبت به هرگونه فعالیت در میدان «کاریش» پیش از دستیابی لبنان به تمام حق و حقوق خود در منطقه مورد مناقشه دریایی هشدار داده بود.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس