به لحاظ فنی چیزی از فرنگی کاران ندیدم/ موافق کنار گذاشتن بنا نیستم

پیشکسوت کشتی ایران با بیان اینکه کادر فنی محمد بنا باید تقویت شود، گفت: اصلا موافق کنار گذاشتن او از سرمربیگری تیم ملی نیستم.

به گزارش مشرق، علیرضا لرستانی در گفتگویی درباره نمایش ضعیف و دور از انتظار فرنگی کاران ایران در رقابت های قهرمانی جهان و از دست رفتن سکوی تیمی این مسابقات، اظهار کرد: فاکتورها و عوامل مختلفی در کسب این نتایج دخیل بودند. ابتدا اینکه فکر می کنم سرمربی تیم ملی خسته شده بود. او سال گذشته هم گفت نمی خواهم ادامه بدهم اما به هر شکل به کار ادامه داد. باید قبول کنیم که بنا ۶۴ یا ۶۵ سال سن دارد و هر کسی هم جای او باشد خسته می شود. او با وجود خانواده و فرزند، حضور دائم در اردوها برایش سخت است و باید برود تا روحیه اش عوض شود. بنا ۲ یا ۳ سال است که در اردوهای تیم ملی حضور دارد و با توجه به بحث کرونا دائما در فضای قرنطینه بوده است که واقعا خسته کننده است.

پیشکسوت کشتی ایران افزود: باید تحلیل کنیم ببینیم آیا بچه ها دچار بیش تمرینی بودند یا کم تمرین داشته اند چرا که بدن ها اصلا شادابی و طراوت لازم را نداشت. مبحث دیگر این است که آیا بچه ها اعتماد به نفس لازم را داشتند و اصلا به لحاظ روحی و روانی آماده حضور در این رویداد بودند یا خیر. وقتی روسیه و بلاروس غایب این مسابقات بودند، احساس می کنم بچه های ما اعتماد به نفس کاذب پیدا کرده بودند و فکر می کردند چون سال گذشته در حضور روس ها ۴ طلای جهان گرفته اند امسال همه طلاها را درو می کنند.

به لحاظ فنی چیزی از فرنگی کاران ندیدم/ موافق کنار گذاشتن بنا نیستم

وی افزود: یکی دیگر از عوامل مهم و تعیین کننده میزان خواب کشتی گیران است که باید بررسی شود. زمان ما هم همینطور بود و معمولا کشتی گیران ساعت ۲ یا ۳ شب می خوابند. همه این عوامل باید ریشه یابی شود تا برای آینده از آن ها استفاده کنیم. ما اگر بخواهیم کسب این نتیجه را با سال ۲۰۱۸ که اشکانی سرمربی بود و فقط یک برنز گرفتیم مقایسه کنیم، نتیجه خوبی گرفته ایم اما اگر بخواهیم با نتایج بنا و مدال های سال پیش مقایسه کنیم قطعا نتیجه خیلی بدی گرفته ایم.

لرستانی درباره مشکلات فنی و بدنی کشتی گیران ایران در این رقابت ها، گفت: کشتی گیران ما معمولا کوته بین هستند و بیشتر حواسشان به این موضوع است که فن نخورند. وقتی کشتی گیر دنبال فن نخوردن باشد دنبال فن زدن هم نمی رود. البته یکی از عوامل موفقیت مباحث فنی است، آمادگی جسمانی، تغذیه و قدرت بدنی و روانی نیز نقش تعیین کننده ای دارند.

وی با تاکید بر اینکه به لحاظ فنی چیزی از کشتی گیران ایران در مسابقات جهانی ندیدم، خاطرنشان کرد: اینکه برادران گرایی به عنوان ۲ کشتی گیر فنی ما چنین نتیجه ای می گیرند باید بررسی شود. محمدرضا گرایی مقابل کشتی گیر صرب از ابتدای مبارزه عجله داشت تا کار حریف را زود تمام کند و ۸ بر صفر برنده شود. مگر می شود در فینال جهانی با چنین رویکردی مبارزه کرد؟ از سوی دیگر صرب ها خیلی خوب و دقیق گرایی را آنالیز کرده بودند و نگذاشتند او در فنون کمرگیری و کنده فرنگی که تبحر دارد موفق باشد.

دارنده مدال های طلای آسیا و نایب قهرمان پیشین بازی های آسیایی، افزود: گرایی ۴ بر صفر از حریف خود پیش بود و فقط کافی بود که در ۳ دقیقه دوم کشتی را مدیریت کند. وقتی ۴ بر صفر جلویی و طلای جهان در دستت است خب کشتی را اداره کن، چه نیازی به ریسک فن زدن و کسب امتیاز بیشتر داری؟ مربیان کوچ چطور از او نخواستند کشتی را ببندد و ۳ دقیقه مبارزه را اداره کند تا پیروز شود. شما استراتژی میرزازاده مقابل حریف گرج که کوه عضله بود را دیدید. وقتی فهمید زورش نمی رسد کاری کرد اخطار کم کاری اول را بگیرد و سپس اخطار کم کاری دوم را حریفش گرفت و با همین یک بر یک میرزازاده پیروز شد، آنوقت گرایی کشتی ۴ بر صفر برده را به آب و آتش می زند تا بیشتر امتیاز بگیرد و در نهایت طلای جهان را از دست می دهد. کشتی گیر صرب کشتی گیری نبود که پوئن بگیرد اما خود گرایی کارهایی کرد که به او امتیاز داد.

لرستانی درباره باخت ساروی به الکسانیان پا به سن گذاشته، گفت: کشتی ورزشی است که تا ۴۰ سالگی هم می توان در میادین کشتی گرفت. کما اینکه کشتی گیر رومانی در ۴۰ سالگی در المپیک سئول طلای المپیک گرفت یا یوردانوف و کشتی گیران آمریکایی هم تا سنین بالا کشتی گرفتند. به نظر من الکسانیان خوب آنالیز نشده بود. وقتی یک کشتی گیر قبلا به حریف خود باخته است پس امکان باخت مجدد وجود دارد و باید به دقت آنالیز شود. الکسانیان خیلی راحت و با برنامه ساروی را شکست داد و اگر تا یک ساعت دیگر هم کشتی ادامه داشت ساروی نمی توانست از الکسانیان امتیاز بگیرد.

سرمربی سابق تیم ملی، با بیان اینکه هنوز در کشتی و ورزش ایران کار زیادی داریم، تصریح کرد: کشتی و ورزش ما برنامه ریزی خاصی ندارد و به همین دلیل نیز همیشه حرکت سینوسی داشته ایم، یک سال خیلی خوب و سال بعد خیلی بد نتیجه گرفته ایم. هر رییس فدراسیونی که می آید از آبدارچی تا نایب رییس را تغییر می دهد، این به معنای اینست که ما سیستماتیک کار نمی کنیم و آن چیزی را که خودمان می خواهیم اجرا می کنیم.

لرستانی در پایان درباره برخی صحبت ها در فضای مجازی مبنی بر لزوم استعفای محمد بنا، گفت: اصلا موافق استعفای بنا نیستم. چه کسی به غیر از او داریم که بتواند با این بچه ها کار کند؟ ما اصلا مربی ساخته ایم که بتواند تیم بزرگسالان را اداره کند؟ قبول دارم بنا سنش بالا رفته و نیاز به استراحت دارد اما اصلا موافق کنار گذاشتن او نیستم. ما مربی نساخته ایم که اگر بنا رفت خیالمان راحت باشد تا تیم را به او بسپاریم. من موافق این هستم که کادر او تقویت شود. کشتی گیر نباید به کوچ خود بگوید که چلنج کن بلکه مربی باید انقدر حواسش جمع باشد تا در موقع لزوم خیلی سریع چلنج کند تا حق کشتی گیرش را بگیرد. متاسفانه مربیان ما مثل تماشاگران محو مسابقات شده بودند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • Farhad US ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۲
  1 0
  فکر کنم که بهترین گزینه برای جانشینی آقای بنا همین کارلوس کی‌روش خودمان است، البته اگر آقای تاج اجازه دهند.
 • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۲
  0 0
  قرار نیست همه مدالها مال ما باشند اما قراراست خوب کشتی بگیریم نه هول هولی البته بعضی اوزان ..من عاشق فنون فرنگی هستم . من عاشق سالتو عقب وله چپ و راست هستم خودم این فن ملکه ذهنم بود وقت کمر ....هل میدادم حریف ها میداد من عقب میرفتم وقتی حریف نیومد سمتم بانیروی خودش فن را میزدم دست هاهمیشه باید جایی باشند که مختص آن فن باشند . کشتی یک استعداد است مربی فقط سریع رشدش میدهد کشتی‌گیری که ده سال کارکرده وفن اختصاصی ندارن و هنوز اندرخم یک خم ودوخم هست حتی اگر مدالی هم بیاورد مداوم نیست . فنون اختصاصی راملکه ذهن کنید درحین عقب رفتن بسرعت فن بزنید بانیروی سنگین خودحریف ...درایران هرکه دلش میخواهد کشتی گیر میشود اما استعدادها اگرهست برو جلو بقیه سردرگم هستند می‌دانند چه زمانی درکسری ازثانیه درسرپاو خاک کدام فن آماده درک توست همیشه راهی هست اگر ذاتا کشتی گیرباشی اگراستعدادت راخودت بشناسی ..گاهی حرف نابجایی یک مربی نابودن میکند یادت باشد تو میدانی که چه کارهایی اردستان برمیاد پس تلقینهای منفی را نشنو ! مثل اینکه تونهایتادراستان قهرمان میشوی ! تو وذهن بازت همیشه مشغول ساختن کشتی خودت باش مربیان بسیاری اصولاً قیافه را میشناسند تو کوشاباش مثل هادی ساعی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس