کد خبر 1416564
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۳
تجارت شانگهای

سخنگوی گمرک از رشد ۳۱ درصدی تجارت غیرنفتی کشورمان با ۱۱ کشور عضو سازمان همکاری‌ شانگهای در پنج ماه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد.

به گزارش مشرق، با اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران، سید روح اله لطیفی گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه، ۲۱ میلیون و ۴۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۱۷ میلیارد و ۵۶ میلیون دلار بین ایران و اعضای سازمان همکاری  شانگهای تبادل شد که این میزان ۳۱ درصد بیشتر از ۵ ماهه نخست سال قبل بوده است.

وی افزود : سهم صادرات کالای ایرانی  به کشورهای عضو  سازمان همکاری شانگهای، در پنج ماه نخست امسال ، ۱۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تن کالا به ارزش ۹ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار بود که با رشد ۱۰ درصدی همراه بوده و واردات از این کشور ها نیز در این مدت، با رشد ۶۸ درصدی به ۴ میلیون و ۳۴ هزار تن کالا به ارزش ۷ میلیارد و ۹۷۸ میلیون دلار رسیده است.

 سخنگوی گمرک درباره میزان صادرات به هر یک از اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت : چین با خرید  ۶ میلیارد و ۷۲۲ میلیون دلار (رشد ۱۴ درصدی)،  هند با ۷۲۹ میلیون دلار (رشد ۲۰ درصدی)، افغانستان با ۶۴۱ میلیون دلار (کاهش ۲۵ درصدی)،  پاکستان با ۴۷۵ میلیون دلار (رشد ۱۳ درصدی) و روسیه با ۲۹۱ میلیون دلار (رشد ۳۲ درصدی) در رتبه های اول تا پنجم مقاصد صادراتی ایران به اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.

وی افزود: بعد از روسیه، ازبکستان با خرید ۸۸ میلیون دلار، قزاقستان با ۶۱.۲ میلیون دلار، تاجیکستان با ۴۵.۶ میلیون دلار، قرقیزستان با ۱۸.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۷.۲ میلیون دلار و مغولستان با ۱۵۶ هزار دلار، در رتبه های ششم تا یازدهم قرار دارند.

سخنگوی گمرک درباره میزان واردات از کشورهای عضو شانگهای گفت: چین با فروش ۵ میلیارد و ۵۱۸ میلیون دلار (رشد ۵۳ درصدی)،  هند با یک میلیارد و ۱۵۹ میلیون دلار (رشد ۱۴۲ درصدی)،  روسیه با ۷۱۵ میلیون دلار(رشد ۵۰ درصدی)،  پاکستان با ۴۲۹.۳ میلیون دلار (رشد ۳۷۵ درصدی) و قزاقستان با ۷۸.۴ میلیون دلار( رشد ۱۷۴ درصدی)، پنج کشور اول فروشنده کالا به ایران در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای در این پنج ماه بودند.

وی افزود: ازبکستان با فروش ۳۲.۵ میلیون دلار، تاجیکستان با ۲۶.۲ میلیون دلار، افغانستان با ۱۰.۴ میلیون دلار، بلاروس با ۳.۹ میلیون دلار، قرقیزستان با ۲.۷ میلیون دلار و مغولستان با ۱.۳ میلیون دلار، در رتبه های ششم تا یازدهم فروش کالاهای مورد  نیاز به  کشورمان در بین اعضای سازمان همکاری شانگهای قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس