تاج: تعویض اسکوچیچ برای من سخت اما به سود کشورم بود/شاید در جام ملت‌ها کی‌روش مدیرفنی و نکونام سرمربی باشد

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اسکوچیچ مربی بسیار باشخصیت و زحمتکشی بود و تغییر او اول از همه برای من دشوار بود اما به خاطر منافع کشورم این کار را انجام دادم.

به گزارش مشرق، مهدی تاج در نشست خبری خود که عصر امروز (پنجشنبه) در هتل آکادمی ملی فوتبال برگزار شد، اظهار داشت: من خودم یکسری صحبت‌ها دارم که می‌خواهم عنوان کنم. من حدود ۴۰ سال است که کار مدیریتی می‌کنم و در بخش‌های مختلف کار کردم. به جز مدتی که در جنگ به‌عنوان یک سرباز خدمت می‌کردم، باقی بخش‌ها را می‌دانید که در باشگاه‌های سپاهان و ذوب‌آهن سال‌ها مدیر بودم، در رئیس هیئت مدیره بودم و ... . در پرسپولیس نیز سال‌ها عضو هیئت مدیره بودم. در فدراسیون فوتبال هم به‌عنوان نایب رئیس اول و دوم و رئیس فدراسیون فعالیت داشتم. از سال ۶۸ تاکنون در فدراسیون فوتبال در عناوین مختلفی فعالیت داشتم.

تنها ۳ پرونده قضایی دارم که در بحث سوءاستفاده مالی مطرح نیست
وی در ادامه افزود: من در طول دوران مدیریتی‌ام به لحاظ اینکه می‌دانید کار مدیریتی، امر و نهی کردن دارد و شرایطی است که باید کار انجام شود، در معرض تصمیم‌گیری جدی قرار گرفته بودم و اخیراً پرونده‌های قضایی که همه می‌گویند را خودم مایلم راجع به آنها به طور مفصل صحبت کنم. من هم در طول این مدت سه پرونده که فکر می‌کنم در طول یک دوران مدیریتی قابل قبول است، دارم که هر سه پرونده فوتبالی بوده و هیچ چیز غیرفوتبالی اعم از مالی و ... نبوده است. در بخشی از این پرونده‌ها براساس اساسنامه فدراسیون فوتبال که به فیفا و AFC دادیم، تصمیم بر آن بوده که تخلفات و گزارشات فوتبالی در ارکان فوتبالی رسیدگی شود، یعنی ارکان قضایی فوتبال، اما به هر جهت برخی از دوستان در بازرسی کل کشور این تعریفی را که ما داریم، آنها از فوتبال، سازمان لیگ و ... ندارند. به همین دلیل پرونده‌ای که تشکیل دادند، به دستگاه قضا ارائه کردند. در سه پرونده یکی مربوط به بکارگیری دو بازنشسته است که متهم هستیم به عدم اجرای قانون. یکی از آنها بهاروند است و دیگری ساکت. این پرونده‌ها هیچ‌کدام بحث سوء‌استفاده مالی و ... ندارد و فقط حرف این است که چرا ما بازنشستگانی را که به موجب قانون بازنشسته بودند، به کار گرفتیم. البته ما دلایل متقنی برای قاضی داشتیم که قاضی بدوی منع تعقیب داده و پرونده را مختومه کرده است، اما سازمان بازرسی اعتراض کرده و این پرونده در شعب تجدیدنظر در حال رسیدگی است.

پرونده قضایی ما درباره فعالیت سازمان لیگ ۱۴ متهم دارد
رئیس فدراسیون فوتبال همچنین یادآور شد: موضوع دوم پرونده‌ای درباره فعالیت‌های من و همکارانم در سازمان لیگ است که این پرونده ۱۴ متهم دارد و یکی از آنها من هستم، دیگران نیز کفاشیان، بهاروند، عابدینی، حسن‌پور و حاج جعفری که قبلاً حضور داشت و فوت کرده است و تعداد دیگری. برای اینها نیز سازمان بازرسی منع تعقیب داده است، ولی باز شکایت شده و همه متهم به اعمال نفوذ شده‌ایم. مثلاً در حوزه  تبلیغات ما تخفیف داده‌ایم به کسی که تبلیغات محیطی را بر عهده داشته است. ما استدلال‌ها را ارسال کرده‌ایم. لیگ ما آن زمان ۱۸ تیمی بود، تعداد تبلیغات محیطی در ورزشگاه آزادی سه دور بوده و البته به دو دور تبدیل شد. برنامه‌ریزی این بوده است که دربی‌ها را در زمان تاریکی هوا برگزار کنیم، اما شورای تأمین تشخیص داده است که زمان دیگری باشد تا بتواند ترافیک را کنترل کند. در مجموع همه اینها جنبه مدیریتی داشته است. با توجه به اینکه قرار منع تعقیب وجود داشته، دوستان اعتراض کردند و در حال رسیدگی است.

اسم ما و هیئت رئیسه هر جا که می‌آید، می‌گویند فساد ویلموتس
«پرونده سوم، پرونده ویلموتس است. که اسم ما و هیئت رئیسه هر جا که می‌آید، می‌گویند فساد ویلموتس.»، وی با بیان این جمله و یادآور اینکه هر مربی در صورت عدم دریافت مطالبات خود پس از دو ماه می‌تواند قراردادش را فسخ کند، تصریح کرد: کسانی چون برانکو، استراماچونی و بسیاری از مربیانی که شما می‌دانید، از این قاعده مستثنی نیستند. هنوز هفته پنجم لیگ برتر انگلیس هستیم که سرمربی چلسی را اخراج کردند و تمام پولش را دادند. پس فسادی در کار نیست.

در ذهن مردم این موضوع را جا دادند که در پرونده ویلموتس فساد صورت گرفته است
رئیس فدراسیون فوتبال با گلایه از انتقادات نسبت به خودش پیرامون پرونده مارک ویلموتس خاطر نشان کرد: من و شما ریشه کارهای مربوط به ویلموتس را می‌دانیم و در تلویزیون بیشتر از هزار بار به این مسئله پرداخته شد. این موضوع در ذهن مردم جای گرفت که فساد صورت گرفته است. دو میلیون یورو از شرکت شستا با مجوز معاون اول رئیس جمهور و شورای امنیت داخلی کشور گرفته شده است. مصوباتش را به قاضی محترم ارائه کردیم.

در میان مربیان خارجی تنها رأی ویلموتس شکسته و مبلغ آن به یک‌سوم تقلیل یافته است
تاج با اشاره به شکسته شدن رأی پرونده ویلموتس بیان کرد: در میان مربیانی که قراردادشان را در ایران یک‌طرفه فسخ کردند، تنها رأی ویلموتس شکسته و مبلغ آن به یک‌سوم تقلیل یافته است. ما شش میلیون یورو محکوم شده بودیم که این رقم به سه میلیون یورو رسید و پرداخت جرایم منتفی شده است. زمانی که دو میلیون یورو از شستا گرفتیم، دلار ۱۲ هزار تومان بود که دو میلیون یورو می‌شود ۲۴ میلیارد تومان.

امیدوارم در دادگاه تجدیدنظر ساختمان فدراسیون و پرسپولیس را پس بگیریم
وی با بیان اینکه فدراسیون مبلغ فوق را پرداخت کرده است، گفت: فدراسیون فوتبال در آن دوره ۲۵ میلیارد تومان به شستا پول داد؛ یعنی یک میلیارد بیشتر. منتها چون فدراسیون فوتبال در فرصت ۲۰ روز تجدیدنظر نکرده، رأی فوق قطعی شده و تمام دو ساختمان در اختیار شستاست. نامه‌ای به ریاست قوه قضاییه نوشتیم که همه این پول را به اضافه یک میلیارد تومان بیشتر پرداخت کردیم و امیدوارم در تجدیدنظر، بتوانیم دو ساختمان (ساختمان فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس) را از زیر نظر این مجموعه خارج کنیم.

۲ وزیر به این نتیجه رسیدند که در فدراسیون فوتبال بمانم
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد دیده شدن نامش در پرونده تخلف ۹۱ میلیارد تومانی سپاهان خاطرنشان کرد: نماینده محترمی گفته که رد پای فلانی در پرونده ۹۱ هزار میلیارد تومانی بوده است. من بازنشسته فولاد مبارکه بودم و زمانی که قانون منع بکارگیری بازنشستگان آمد، رئیس فدراسیون بودم. سلطانی‌فر وزیر ورزش و رحمانی وزیر صمت به این نتیجه رسیدند که اعاده به کار شوم و در فدراسیون بمانم. همان موقع مسابقات مقدماتی جام جهانی را داشتیم.

تاج با بیان اینکه سه سال حقوق بازنشستگی او قطع شد، عنوان کرد: سه سال از فولاد مبارکه حقوق گرفتم که جمعاً به رقم ۹۰۰ میلیون تومان رسیده بود؛ یعنی بابت سه سال ماهانه ۲۰ میلیون تومان. آن زمان ۲۲ میلیون تومان می‌گرفتم که دو میلیون تومان کم شد. برخی نقل قول‌ها از یکی دو نماینده مطرح شد و شاید بگویم آن (سند مربوط به تخلفات فولاد مبارکه) را به‌خاطر این یک بند انتشار دادند. بعد گفتند انتشار این مطلب غیرقانونی بوده، اما بابت سه سال ماهانه بیست میلیون تومان گرفتم.

در کل جرایم اعلامی من فقط قتل و آدم‌ربایی وجود نداشت
« اگر کسی جز اینها از من پرونده دارد، آن را منتشر کند.»، وی ضمن بیان این جمله اظهار داشت: از کسانی که به یکباره در هفته گذشته به کاری سازمان‌یافته پرداختند، گلایه دارم. این بحث در چند شبکه تلویزیونی مطرح شد و همه رسانه‌ها نوشتند که مرکز اطلاع‌رسانی قوه قضاییه، کل جرایم تاج را اعلام کرد. در آن فقط آدم‌ربایی و قتل وجود نداشت! از مرکز رسانه‌ای و سخنگوی قوه قضاییه تشکر می‌کنم که اعلام کردند چنین چیزی توسط قوه قضاییه اعلام نشده است.

کمیته اخلاق در پرونده ویلموتس حکم به برائت ما داده است
رئیس فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: همه مطالب را کپی گرفته‌ام و معلوم می‌شود که خیلی‌ها چه کار کرده‌اند. تنها نامه‌ای که از قوه قضاییه به فدراسیون فوتبال آمده است، استعلام دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال بوده از دادستان تهران و گفته است که این سه کاندیدا چند پرونده باز دارند و دادستانی به درستی همین سه پرونده را ذکر کرده و شرح داده و در آنهم گفته است که منع تعقیب وجود دارد و جلب دادرسی و رسیدگی می‌شود. این نامه‌ای بوده که از دادستانی تهران آمده است. همچنین راجع به کاندیداهای دیگر هم پرونده‌هایی را مطرح کرده است که نمی‌خواهم به آنها اشاره کنم، ولی همه اینها منتشر شده است. البته ما درباره پرونده ویلموتس آمادگی کافی داریم و سه چهار بار هم رفتیم و همه با امضای هیئت رئیسه بوده است، ولی آنچه که فیفا عنوان کرده، این است که همه اینها باید در ارکان فوتبالی رسیدگی شود که یک بار کمیته اخلاق فدراسیون رسیدگی کرده و منع تعقیب و برائت داده است. با این وجود اجازه می‌دهیم قوه قضاییه که قابل احترام هم هست، رسیدگی کند و به روند رسیدگی آنها احترام می‌گذاریم.

مهدی تاج , فدراسیون فوتبال ,

نماینده مجلس نباید دغدغه‌اش فقط فوتبال باشد
تاج ادامه داد: به خودم هرگز اجازه نمی‌دهم اسم کسی را ببرم و رعایت اخلاق و ادب را خواهم کرد. من دو سال سکوت کردم، چون فکر کردم باید این روند طی شود. آقای قاضی‌زاده هاشمی (نماینده مجلس شورای اسلامی) چند بار اسم مرا آورد و اشاره کرد به فساد ویلموتس. فساد ویلموتس همینی است که من گفتم، ولی مطمئناً و باید قوه قضاییه که حقوقدانان معتبری در آن هستند و توسط یک مجتهد نیز اداره می‌شود و من کاملاً مطیع این مجموعه هستم، پرونده را بررسی کنند. وقتی مجتهد جامع‌الشرایط آنجا را اداره می‌کند، من مطیع هستم. به نظرم نماینده مجلس نباید دغدغه‌اش فقط فوتبال باشد. او صد بار، دویست بار درباره پرونده ویلموتس صحبت کرد و در همه شبکه‌ها هم بود. ما باید از شماها وقت بخواهیم، ولی ایشان هر وقت و ساعتی که بخواهد، صحبت می‌کند. به نظرم او به جای قوه قضاییه تصمیم نگیرد. به هر حال قوه قضاییه راجع به این پرونده‌ها تصمیم می‌گیرد و آنها نظر می‌دهند.

قاضی‌زاده هاشمی و راستینه به فوتبال استان خودشان بپردازند
وی خاطر نشان کرد: او (قاضی‌زاده هاشمی) که اینقدر علاقه به فوتبال دارد که صدها بار راجع به فوتبال در تلویزیون صحبت می‌کند، به نظرم او اول به حوزه انتخابیه خودش یعنی خراسان که نماینده‌اش از لیگ برتر حذف شد، رسیدگی می‌کرد. شاید بهتر باشد هم او و هم راستینه که در شهرکرد است، مقداری به فوتبال استان‌های خودشان بپردازند. هر چند که می‌دانید نمایندگان مجلس همه آنها دو نفر نیستند. قدم همه آنها روی چشم ماست و می‌توانند از ما سؤال کنند و ما موظف هستیم پاسخگو باشیم. هر موقعی که هر نماینده‌ای از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون و همه ارکان فدراسیون سؤال کرد، همه موظف هستند بدون استثنا و فوت وقت پاسخگو باشند، ولی از اینهایی که بیش از حد دلواپس فوتبال هستند، سؤالم این است «شما که جزو اعضای اصلی کمیته رسیدگی و نظارت بر سازمان صداوسیما هستید، یک بار راجع به حق پخش صحبت کرده‌اید؟! آنها یکبار گفتند چرا هزاران میلیارد تومان به فوتبال نمی‌آید؟ و ... .

بزرگترین بدهکار فوتبال شده است، طلبکار آن!
«فوتبال مثل یک تاکسی شده است که ۷۰ درصد مسافرانش را مفتی سوار می‌کند، خُب این تاکسی تعطیل می‌شود.»، تاج با بیان این جمله تأکید کرد: با این وضعیت فوتبال یک روزی تعطیل خواهد شد. قطعاً اولین جلسه مدیریتی من جلسه با مدیران باشگاه‌ها خواهد بود. احساس کردید که بزرگترین بدهکار فوتبال تبدیل به مهمترین طلبکار فوتبال شده است؟ بزرگترین بدهکار فوتبال که میلیاردها تومان بابت فوتبال درآمد دارد، شده است مهمترین طلبکار فوتبال. برنامه‌هایی که شما می‌بینید، یک انتخابات نصف شب تعطیل می‌شود، یک دفعه می‌گویند دو نفر تأیید شده‌اند و یک نفر تأیید نشد. تقریباً  مقرری فدراسیون فوتبال هر شب شده است این برنامه‌ها. خُب با این روند که نمی‌شود فوتبال را اداره کرد. ته ماجرا را که می‌بینید، متوجه می‌شوید یک مدیر و چند نماینده هستند و والسلام. آنها تصمیم گرفته‌اند که باید این کار را انجام بدهند.

هر کاری شد که رأی نیاورم اما ۵۱ رأی از بالاترین رکن فوتبال گرفتم
رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد: من به اعتبار رأی بالای مجمع فدراسیون فوتبال الان اینجا هستم. هر کاری شد که من رأی نیاورم و همه شما نیز آنها را حفظ هستید و هیچ توضیح دیگری لازم نیست. با همه این اوصاف ۵۱ رأی کسب کردم، یعنی بیشتر از این می‌خواهید که مجمع به یک نفر اعتماد کند، مجمعی که بالاترین رکن فوتبال کشور است؟! در این شرایط یکی می‌گوید که ۲۰۰ سال‌شان است، یکی می‌گوید اینها عقل‌شان نمی‌رسد که این یک توهین به مجمع است. می‌گویند که دبیرکل امضا نکرده است، در حالی که من در اساسنامه دیدم که اصلاً نیازی به امضای دبیرکل نیست و این مربوط به کمیته بدوی است. نامه دادستانی هم همینی است که گفته‌ام و یک روزی آن را منتشر می‌کنم.

کسی در انتخابات شرکت می‌کند، فقط به گواهی عدم سوءپیشینه نیاز دارد
وی با یادآوری اینکه ۱۶ انتخابات برگزار کرده است، تصریح کرد: می‌دانم اگر کسی در انتخابات شرکت می‌کند، فقط به گواهی عدم سوءپیشینه نیاز دارد. یعنی قوه قضاییه اعلام می‌کند نامزدهای تأیید صلاحیت شده، پرونده مؤثری ندارند که محکومیت اجتماعی در پی داشته باشد. دبیرکل محترم فدراسیون به دادستانی، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور نامه نوشته است و همه به این سه پرونده رسیده‌اند. امیدوارم حق پخش هم در مطالعات عزیزان بیاید.

صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران توان پرداخت حق پخش را ندارد
رئیس فدراسیون فوتبال راجع به مسئله حق پخش تلویزیونی گفت: معتقدم صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران توان پرداخت این پول را ندارد. همچنین برخی باشگاه‌های ما از دولت پول می‌گیرند و روا نیست باشگاهی که ۲۰۰، ۳۰۰ میلیارد تومان از کارخانه‌ای دریافت می‌کند، به صداوسیما که گاهی حقوق کارکنانش عقب می‌افتد، بگوید حق پخش بدهد. دو سال با حمایت فیفا روی طرحی کار کردم. به نظرم صداوسیما بدون اینکه ریالی در بودجه خود به فوتبال اختصاص بدهد، به همه باشگاه‌ها پول خواهد داد.

طرح تاج برای احیای فوتبال
تاج با بیان اینکه روزی از این طرح رونمایی خواهد کرد، خاطرنشان کرد: این مدل فیفا و AFC است که همه جا اجرا می‌شود. به‌جای اینکه کارخانه‌ها به باشگاه‌ها پول بدهند و باشگاه‌ها براساس سلایق مدیران خود برای فوتبال پول خرج کنند، این مبلغ را به صداوسیما می‌دهند تا آن را به‌عنوان حق پخش پرداخت کند. گاهی یک مدیر می‌گوید فوتبال نمی‌خواهم و این پول را قطع می‌کند؛ مدیر دیگری می‌گوید فوتبال را دوست دارم و پول بیشتری می‌گیرد. این مدل در انگلیس اجرا می‌شود.

وی با اشاره به لزوم توسعه فوتبال در استان‌های محروم بیان کرد: این مبلغ شامل درآمدهای روز مسابقه یعنی تبلیغات دور زمین و حق پخش می‌شود که فقط متعلق به باشگاه میزبان است و میهمان هیچ پولی نمی‌گیرد. در این شرایط امیدوار می‌شویم روزی در خرم‌آباد و کرمانشاه هم با این پول تیم داشته باشیم؛ نه جاهایی که فقط کارخانه دارند، از جام تخت جمشید تا حالا تیم داشته باشند.

صداوسیما به جای دشمنی کردن با فدراسیون جدید همکاری کند
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه افزود: در این شرایط امیدوار می‌شویم استان‌های محروم مانند سیستان و بلوچستان هم پول‌شان را از حق پخش بگیرند؛ یعنی از پول ترانسفر، تبلیغات روی پیراهن و دور زمین. صداوسیما به جای دشمنی کردن می‌تواند با فدراسیون جدید برنامه‌ریزی کند تا طرح مدونی داشته باشیم و سال‌ها از آن بهره ببریم. فوتبال را دیگران که سابقه آنها از ما بیشتر است، چطور اداره می‌کنند، می‌توانیم از آنها یاد بگیریم.

به این نتیجه رسیدم که تعویض اسکوچیچ به نفع کشور است
تاج با تمجید از سرمربی پیشین تیم ملی ایران عنوان کرد: اسکوچیچ مربی بسیار محترم، آرام و زحمتکشی است که مسئولیت تیم ملی را در سخت‌ترین شرایط محیطی بر عهده گرفت و ایران را به جام جهانی رساند. تصمیم بر حذف اسکوچیچ برای من خیلی سخت بود. به افتخار ایشان و زحماتش برای کشورمان دست بزنید (تشویق حضار). با توجه به شرایط تیم، اردوها، بازیکنان که شما بهتر از من می‌دانید و دلم نمی‌خواهد این مشکلات بازگو شود، به این نتیجه رسیدم که تعویض اسکوچیچ به نفع کشور است.

کسی نمی‌تواند ضمانت کند با کی‌روش حتماً نتایج بهتری می‌گیریم
وی در مورد مسئولیت تیم ملی با سرمربیگری کارلوس کی‌روش اظهار داشت: کسی گفته بود چه کسی مسئولیت نتایج تیم ملی با کی‌روش را بر عهده می‌گیرد. کسی نمی‌تواند ضمانت کند حالا که کی‌روش را آوردیم، حتماً نتایج بهتری می‌گیریم. با این حال سابقه کی‌روش در تیم ملی، نتایجی که قبلاً کسب شده، بازی‌هایی که تیم ملی را در آن هدایت کرده و علاقه بازیکنان در هشت سال حضورش در تیم ملی، ما را به این باور رساند که مسیر خوبی را شروع کرده‌ایم.

به خاطر میهن و سرزمین عزیزم ریسک کردم
رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تصمیم ساده‌تر این بود که اسکوچیچ در تیم ملی بماند، تصریح کرد: در این شرایط هیچ مسئولیتی بر عهده نمی‌گرفتم و می‌توانستم بگویم من این مربی را انتخاب نکرده‌ام. با این حال فقط به خاطر میهن و سرزمین عزیزمان ریسک کردم. می‌دانم عده‌ای از عزیزان، پیشکسوتان و بزرگان به هر دلیلی مخالف آمدن کی‌روش یا من مخالف هستند. به احترام تیم ملی و کشورمان، دست همه آنها را می‌بوسم و حرف‌شان را قبول دارم.

خواهش می‌کنم همه از تیم ملی و شرایط موجود حمایت کنند
تاج با بیان اینکه تیم ملی به بزرگترین رویداد فوتبال جهان می‌رود، خاطرنشان کرد: خواهش می‌کنم این افراد از تیم ملی و شرایط موجود حمایت کنند. فوتبالی‌ها، جهان را به دو بخش تیم‌های صعودکننده و ناکام از صعود به جام جهانی تقسیم می‌کنند. ما در جام جهانی، یعنی در میان ۳۲ کشور مهم دنیا هستیم و باید دست به دست هم بدهیم.

مهدی تاج , فدراسیون فوتبال ,

۱۳ سال در فدراسیون مسئولیت داشتم، نه دستمزد گرفتم و نه زیرمیزی و روی میزی
وی یادآور شد: ما دو دوره با کی‌روش به جام جهانی رفتیم که بنده در هر دو دوره حضور داشتم. در یک دوره به‌عنوان مدیر تیم‌های ملی و در دوره بعد به عنوان رئیس فدراسیون با تیم ملی به جام جهانی رفته‌ام. برای کسانی که می‌گویند من سوءاستفاده کرده‌ام، توضیح می‌دهم که در دوره آقای احمدی نژاد که به ملی‌پوشان ماشین می‌دادند من نام خودم را حذف کردم. زمانی که خودم رئیس فدراسیون بودم نیز تعدادی سکه توسط رئیس جمهور به تیم ملی داده شد که باز هم من چیزی نگرفتم. یک ریال نیز در مدت ۱۳ سالی که مسئولیت داشتم به‌عنوان حقوق، دستمزد، زیرمیزی و روی میزی دریافت نکردم. می‌توانید در این موارد سؤال و اگر چنین چیزی بود آن را منتشر کنید.

برای کسی که ۴۰ سال کار مدیریتی انجام داده، داشتن ۳ پرونده خیلی هم خوب است
«اینکه یک نماینده مجلس در مورد فساد در فوتبال صحبت می‌کند درست نیست.»،  تاج با طرح این موضوع گفت: چه کسی الان پرونده باز ندارد؟! برای کسی که ۱۸ سال در فدراسیون فوتبال بوده و ۴۰ سال کار مدیریتی انجام داده، داشتن سه پرونده خیلی هم خوب است. اگر ۳۰ پرونده باز هم داشته باشد مسئله‌ای نیست. مگر خود شما پرونده باز ندارید؟ باید همه رعایت و تلاش کنیم. بزرگ‌ترین افتخار بنده این است که مقام معظم رهبری که سکان کشور را در دست دارد در مورد بازی‌های ما گفتند من به خاطر شادی مردم از تیم ملی تشکر می‌کنم. شادی مردم از منظر مقام معظم رهبری اهمیت زیادی دارد. ما در تلاش هستیم دوباره این اتفاق بیفتد.

دلواپسی و حمایت‌های آقای رئیسی را دیدم
وی ادامه داد: برای من بسیار راحت است که کنار بنشینم و هیچ اتفاقی نیفتد و تیم ملی نیز به پیش برود، ولی دلم می‌سوزد. من صحبت‌های مقام معظم رهبری را در نظر گرفتم و دلواپسی و حمایت‌های آقای رئیسی را دیدم. رئیس جمهور محترم چندین بار اعلام کرده که از تیم ملی حمایت می‌کند. ایشان دستور داده به تیم قبلی فدراسیون و حتی آقای مخبر، کارگروهی هم برای حمایت از تیم ملی تشکیل داده است. چرا با دیدن این همه کار، فعالیت و انگیزه، همچنان عافیت‌طلب باشیم؟ اگرچه به اعتقاد خیلی‌ها تصمیم غلطی گرفته شده است، ولی به نظر خودم تصمیم درستی گرفته‌ام. همه عزیزان حمایت کنند تا تیم ملی کشور رشد کند.

یک مربی داخلی بسیار عالی را در کنار کی‌روش قرار می‌دهیم
رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه توضیح داد: ترکیب و قرارداد تیم ملی را خواهم گفت. ما از کشور آلمان الگوبرداری کرده‌ایم. آلمانی‌ها علاقه زیادی به استفاده از مربیان داخلی دارند و بهترین نتایج را با مربیان داخلی گرفته‌اند. در برخی صحبت‌های بزرگان نیز شنیده می‌شود که از مربی داخلی استفاده کنیم. ما یک مربی داخلی بسیار عالی را در کنار کی‌روش قرار می‌دهیم که بتوانیم امیدوار باشیم در آینده از مربی داخلی استفاده کنیم. از همه مربیان داخلی تشکر می‌کنم که روزی هدایت تیم ملی را برعهده داشته‌اند. مربیان موفقی مثل مهاجرانی، مایلی‌کهن، قلعه‌نویی، دایی، شاهرخی، فرکی، پروین، قطبی و ... که تیم ملی را به بهترین شکل اداره کردند.

قرارداد کی‌روش و ۵ مربی همراهش ۳ ماهه و تا پایان جام جهانی است
تاج تأکید کرد: امیدوارم من هم روزی به همراه شما سرمربی ایرانی موفقی را در رأس هدایت تیم ملی ببینم. به همین خاطر قرارداد کی‌روش را قرارداد موقت تلقی کردیم و ماهی ۵۰ هزار یورو به ایشان دستمزد می‌دهیم. ایشان پنج نفر را نیز به‌عنوان کادر فنی در کنار خود خواهد داشت که ماهی ۳۰ هزار یورو دستمزد می‌گیرند و قراردادشان سه ماه است. این قرارداد تا پایان جام جهانی است، ولی در صورت توافق طرفین تا پایان جام ملت‌ها نیز تمدید خواهد شد. باید از کی‌روش بسیار تشکر کنم که پیشنهاد ما را پذیرفت. قرارداد با ایران برای کی‌روش این مزیت را داشت که برای پنجمین بار به جام جهانی برود و برای ما نیز بسیار خوب است که از یک مربی استفاده کنیم که هشت سال با ما کارکرده و تمام شرایط تیم ما را می‌داند. من مطمئن هستم که نظم خوبی بر تیم حاکم خواهد بود.

همه تیم ملی را از خودشان بدانند و بیایند و کمک کنند
وی درباره فاصله کمتر از سه ماه تا آغاز جام جهانی و نیاز به همدلی و در پاسخ به این سؤال که چه صحبت و درخواستی از همه اقشار دارد و همچنین درباره استوری مشترک بازیکنان تیم ملی مبنی بر حمایت دولت و مجلس از تیم ملی گفت: ابتدا از رسانه‌هایی که زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم. اینجا کمی گرم است و عذرخواهی می‌کنم که تشریف آوردید. از آنهایی که از من انتقاد کردند، در همه شبکه‌ها که البته تلویزیون حسابش جدا شد، ولی از سایت‌های خبری و ... از همه تشکر می‌کنم و دست همه آنها را می‌فشارم و هیچ گله‌ای هم در دلم نیست. من هم جای شما بودم و راجع به یک نفر هزار بار می‌گفتند «فساد ویلموتس، فساد ویلموتس»، با خودم می‌گفتم که نکند یک فسادی هست، ولی امیدوارم ما با شما بتوانیم این تنش را دور کنیم. به ما کمک کنید که هیچ تنشی نباشد. از رئیس جمهور، رئیس مجلس و مسئولان کشوری این تقاضا را دارم و حتی آقای جبلی رئیس صداوسیما که نمی‌دانم این درخواستم چقدر اجابت می‌شود. همه بیایند و کمک کنند و تیم ملی را از خودشان بدانند.

یکی از انگیزه‌های من برای بازگشت این بود که تیم ملی نتیجه بگیرد
رئیس فدراسیون فوتبال افزود: این پستی که بازیکنان امروز گذاشتند، خدا می‌داند که من هنوز ندیده‌ام. در مسیر حضور در اینجا شنیدم که بازیکنان یک پستی را گذاشته‌اند و از همه خواسته‌اند که از مسئولان فدراسیون و تیم ملی حمایت کنند. من به‌عنوان یک سرباز کوچک اینجا هستم و از همه تشکر می‌کنم، چه آنهایی که انتقاد کردند و چه آنهایی که می‌کنند. از همه می‌خواهم که انتقادها سازنده باشد. ما واقعاً نمی‌توانیم به صداوسیما بگوییم که اگر کسی انتقادی می‌کند، یک نفر از طرف ما پاسخ بدهد. در واقع این کار را نمی‌توانیم انجام بدهیم و انجام هم نمی‌دهیم، ولی از شما می‌توانیم این درخواست را داشته باشیم. چون در آنجا یک ریشه حق پخشی وجود دارد که باید حل شود. ما با کمک شما دست به دست هم می‌دهیم. تمام هشت تیم ملی متعلق به من نیستند و حتی متعلق به شما و صداوسیما هم نیستند، بلکه متعلق به ۸۰ میلیون ایرانی، شهید حاج قاسم سلیمانی، شهدای گرانقدر جنگ تحمیلی و همچنین جانبازانی است که  همین الان نفس کشیدن برای‌شان سخت است. تیم ملی متعلق به همه اینهاست و انتظارم این است که همه پشت تیم ملی بایستند و این تیم دل مردم را شاد کند و نتایج خوبی بگیریم. همه تلاش ما این است در سه دیداری که بسیار اهمیت دارد و یکی از انگیزه‌های من برای بازگشت همین بود، بتوانیم نتایج خوبی بگیریم.

تاج در ادامه بیان کرد: قوه قضاییه اعلام کرده اگر کسی پرونده مفتوحی را رسانه‌ای کند، مرتکب جرم شده است. اگر کسی در سقاخانه حرم امام حسین (ع) مشروب بریزد، آن مشروب حلال نمی‌شود و اگر صداوسیما این کار (رسانه‌ای کردن پرونده مفتوح) را انجام دهد، جرم مرتکب شده است. پرونده‌ای فوتبالی بود که هنوز به آن رسیدگی نشده است. با این حال در تخلفاتی که برای من اعلام کرده‌اند، فقط آدم‌ربایی و قتل نبوده و اگر این دو موضوع را می‌گذاشتند، بد نبود!

می‌خواهیم ۸ میلیون دلار از پول بلوکه شده‌مان را از AFC تحویل بگیریم
وی در واکنش به انتقادات صداوسیما از فدراسیون متبوعه‌اش خاطرنشان کرد: اسم مجموعه‌ای را نمی‌آورم، اما خودتان می‌دانید کانون این کار (انتقادات) کجاست. انتخابات برگزار شده و فیفا و AFC برای آن ناظر تعیین کردند. اینفانتینو و شیخ سلمان هم تبریک گفتند که تبریک‌های عادی نبود و می‌خواهند واقعاً کمک کنند. ما به دنبال این هستیم که هشت میلیون دلار از پول بلوکه شده خودمان را از AFC تحویل بگیریم.

اگر امروز پول نمی‌دادیم یکی از دیدارهای دوستانه تیم ملی لغو می‌شد
رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به دو دیدار دوستانه شاگردان کی‌روش در فیفادی پیش رو گفت: روزهای اول و پنجم مهر دو بازی دوستانه در اتریش خواهیم داشت و باید پولی خرج می‌کردیم. مانند پول ویلموتس نمی‌توانستیم این مبلغ را منتقل کنیم. از AFC تشکر و عذرخواهی کردیم. نامه‌ای زدیم که کنفدراسیون فوتبال آسیا، پولی به حساب قطر ریخت و قطر این مبلغ را واریز کرد تا این دو بازی دوستانه را برگزار کنیم. تیم قبلی فدراسیون زحمت این دیدارها را کشید و فقط پولش مانده بود که اگر آن را امروز پرداخت نمی‌کردیم، ممکن بود یکی از این دیدارها را از دست بدهیم.

دست همه دست‌اندرکاران صداوسیما را می‌فشارم و به همه آنها ارادت دارم
تاج با اشاره به تصویربرداران صداوسیما که در نشست خبری حاضر شده بودند، تصریح کرد: از صداوسیما و پرسنل زحمتکش این سازمان تشکر می‌کنم و به نظرم کل صداوسیما فقط یک برنامه و یک شبکه نیست. معاون مرا به یک برنامه دعوت کردند و او توضیحاتی ارائه کرد. دست همه دست‌اندرکاران صداوسیما را می‌فشارم و به همه آنها ارادت دارم. همیشه می‌خواهم چیزهای مثبت بگویم و نمی‌خواهم حرفی بزنم تا بر این عزیزان که خجالت می‌کشند، خوش نیاید.

در واقع VAR یک درآمد است که چند مزیت دارد
تاج درباره موضوع کمک داور ویدئویی و مسائل مربوط به آن گفت: این یکی از گرفتاری‌های ماست و اگر آن را به سرعت حل نکنیم، فقط فغانی را برای جام جهانی و رویدادهای بین‌المللی داریم که کمک‌های او هم باید خارجی باشند و این بد است. ما داوران الیت را از دست داده‌ایم و دیگر دعوت نخواهند شد و بنابراین هیچ داور بین‌المللی نداریم. پس باید تلاش کنیم که VAR را بیاوریم. در کل هزینه‌ای نیست در واقع VAR یک درآمد است که چند مزیت دارد؛ اول اینکه دعواهای فوتبال را حل می‌کند، دوماً اینکه بعضی‌ها میلیون‌ها دلار می‌دهند تا در VAR برنده شوند. در این باره معاونت فنی صداوسیما یک شرکت را برای این کار تأیید کرده است که البته باید مزایده بگذاریم، چون اگر این کار را نکنیم، یک پرونده دیگر ایجاد می‌شود. البته برخی از شرکت‌ها با اسرائیل غاصب در ارتباط هستند که حتماً با آنها قرارداد نمی‌بندیم. یک شرکت آمریکایی هم هست که با آن نیز قرارداد نمی‌بندیم. تلاش ما این است که طی یک برنامه‌ریزی مدون، VAR را برای کشور آماده کنیم. خودِ من این موضوع را در اولویت‌هایم قرار دادم.

نمی‌دانم کی‌روش زمین چمن کمپ را ببیند، چه خواهد گفت
وی خاطر نشان کرد: برخی از اعضای مجمع و برخی مجموعه‌ها گفتند که یکسری کارهای نکرده داریم که باید تمام کنیم. این کمپ تیم ملی یک روزی عالی بود، الان در یکسری جاهایش مشکلاتی هست. من نمی‌دانم کی‌روش این زمین چمن را ببیند، چه خواهد گفت. یک روزی می‌خواستم روی چمن بروم، کی‌روش گفت که «شما به عنوان رئیس فدراسیون با این کفش‌ها روی چمن نرو که فرد دیگری هم نرود». باید تلاش کنیم که اینها بازسازی شوند. VAR در اولویت است و شک نکنید که در این باره به سرعت تلاش خواهیم کرد، ولی می دانیم که یک موضوع یک شب و دو شب نیست.

حدود ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از AFC و فدراسیون جهانی طلب داریم
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد زمان حضور کی‌روش در تهران و همچنین پول‌های بلوکه شده ایران اظهار داشت: ما حدود ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی طلب داریم. بخش بسیار کمی از این پول مربوط به باشگاه‌هاست و قسمت زیادی از آن متعلق به فدراسیون فوتبال. خیلی‌ها تلاش می‌کنند که ما نتوانیم خوب فکر کنیم، ولی اگر این پول را از فیفا بگیریم کمک بسیار بزرگی به ما خواهد شد. پول‌هایی را که در گذشته از فیفا می‌گرفتیم نیز وارد کارهای جاری نمی‌کردیم و بیشتر به مسائل عمرانی می‌پرداختیم. از این پول برای تیم ملی نیز هزینه خواهیم کرد.

فرمایشات مقام معظم رهبری را سرلوحه کارم قرار دادم
تاج ادامه داد: مقام معظم رهبری در صحبت‌های خود خواسته بودند که معنویات باز هم وارد فوتبال شود. این بدان معنی نیست که معنویت در فوتبال وجود ندارد، بلکه منظور این است که معنویات بیشتر شود. من این فرمایشات را سرلوحه کار خودم قرار دادم و مجموعه اخلاقی برای بازیکنان غیرفنی که اصلاً لزومی برای حضور آنها در ایران وجود ندارد و مربیان خارجی تنظیم کردم.

رد پای دلالی در برخی لیست‌ها دیده می‌شود
وی یادآور شد: ما ویلموتس را که مربی نهم دنیا بود به ایران آوردیم، ولی جواب نداد. ما او را نگه داشتیم، ولی شرایط بدتر شد. ما باید جلوی این قضیه بایستیم. بحث دلالی نیز بسیار جدی است و در معرفی بازیکنان نیز ریشه کرده است. رد پای دلالی در برخی لیست‌ها نیز دیده می‌شود. دلالی در فدراسیون و تیم‌های پایه ما پیش از این بوده و الان هم هست. ما در حال دنبال کردن مجموعه‌ای از مسائل اخلاقی هستیم که یکی از آنها در دلالی است.

مهدی تاج , فدراسیون فوتبال ,

تعلیق فوتبال ایران از صدور مجوز حرفه‌ای یک سال دیگر هم تمدید شد
وی در مورد دلایل بازگشت خود به فدراسیون فوتبال تصریح کرد: برخی گفتند چرا رفتی و چرا آمدی. حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان یعنی آنها از گردونه بین‌المللی خارج شدند. می‌دانید آنها چقدر طرفدار دارند؟ هر کسی عددی می‌گوید و مدیران آنها می‌گویند صد میلیون نفر؛ یعنی آیندگان هم هستند. این دو باشگاه در کانون توجه مردم هستند. متأسفانه تعلیق فوتبال ایران از صدور مجوز حرفه‌ای یک سال دیگر هم تمدید شد.

در دوره‌ای که بودیم، صدور مجوز حرفه‌ای را گرفتیم
رئیس فدراسیون فوتبال درباره اهدای صلاحیت صدور مجوز حرفه‌ای به این فدراسیون تصریح کرد: در دوره‌ای که بودیم، صدور مجوز حرفه‌ای را گرفتیم. به شیخ سلمان گفتیم بد است که نایب رئیس شما هستم و گروه‌های ژاپنی یا کره‌ای بخواهند ما را ممیزی کنند؛ این خیلی بد است. یا ما صلاحیت آمدن به آنجا را نداریم (جمله را ادامه نداد). شیخ سلمان گفت درست می‌گویی و هیئت اجرایی AFC، صدور مجوز حرفه‌ای را به خودمان داد.

الان هر تیمی که در لیگ اول یا دوم شود، فقط برای خودمان خوب است!
تاج در ادامه با اشاره به سهمیه‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا خاطرنشان کرد: با اتفاقاتی که خودتان می‌دانید، صدور مجوز را از ما گرفتند و دو تیم‌مان را محروم کردند. با شرایط جدید AFC هم نگران هستیم؛ البته پرسپولیس اصلاً نیست، حتی اگر قهرمان شود و نساجی (قهرمان جام حذفی) باید بیاید. الان هر تیمی که در لیگ اول یا دوم شود، فقط برای خودمان خوب است!

شاید صدور مجوز حرفه‌ای را به کشورمان برگردانم
وی همچنین اظهار داشت: به شیخ سلمان نامه نوشتم که در اولین جلسه کمیته اجرایی AFC، به من وقت بدهد تا صحبتی درباره صدور مجوز حرفه‌ای داشته باشم. قول نمی‌دهم، اما فکر می‌کنم و شاید صدور مجوز حرفه‌ای را به کشورمان برگردانم و اگر همین کار را انجام بدهیم، ما را بس است. باید تلاش کنیم و این کار را انجام بدهیم. البته سال گذشته دو تیم از ایران حذف شدند.

ممکن است کریمی مرا نپسندد اما من مطابق قانون رئیس فدراسیون هستم!
رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به اظهارات تند علی کریمی علیه خودش گفت: موضع وزارت ورزش با ما معلوم است! علی کریمی و افراد دیگری که اسطوره کشور هستند، ممکن است ما را نپسندند. با این حال مجمع انتخاب می‌کند و ما مطابق قانون پشت این میز نشسته‌ایم. کریمی محترم است و ممکن است امروز، فردا یا یک هفته بعد استوری بگذارد. همه اینها را می‌بینم و برای آنها احترام قائل هستم. اگر پیشنهادی بدهند که بتوانم اجرا کنم، به دیده منت این کار را خواهم کرد.

ماجرای دریچه در قلب تاج و سکته اش در کمپ تیم‌های ملی
تاج درباره بازگشتش به فدراسیون فوتبال پس از طی دوره ای که به خاطر بیماری قلبی از این فدراسیون رفت، بیان کرد: مدتی وضعیت قلبم نگران‌کننده بود و در آن دریچه گذاشتم. برخی پزشکان همان زمان گفتند باید کناره‌گیری کنی که به کارم ادامه دادم؛ تا جایی که در کمپ تیم ملی بودم و می‌خواستم به مجمع فوتبال بوشهر بروم که سکته کردم. مستقیماً به بیمارستان رفتم که پزشک گفت دیگر صلاح نیست کار کنی و ممکن است مشکلاتی بیاید.

وزیر ورزش از من خواست مشاور عالی‌اش شوم اما قبول نکردم
وی که این پاسخ را در مواجهه با سؤال یکی از رسانه‌های وابسته به وزارت ورزش می‌داد، عنوان کرد: وزیر شما هم آمد و پرونده را خواند. او با پزشک معالج صحبت کرد و پزشک گفت توصیه‌ای برای ادامه کار من ندارد. حتی وزیر شما به من گفت مشاور عالی شو که زیر بار نرفتم. الان شرایط بهتری دارم.

تلاش می‌کنم تا نکونام را به‌عنوان یک سرمربی برای آینده تیم ملی داشته باشیم
رئیس فدراسیون فوتبال درباره استعفای حمید استیلی و همچنین مخالفت باشگاه فولاد با حضور نکونام در تیم ملی گفت: من استعفای استیلی را ندیدم. ضمناً ما از زحمات او در دوره سرپرستی تیم ملی تقدیر و تشکر می‌کنیم. درباره نکونام هم باید بگویم که امیدوارم مشکلش حل شود و خودم نیز در این باره اقدام خواهم کرد که بتوانیم نکونام را به‌عنوان یک سرمربی برای آینده تیم ملی داشته باشیم. به این صورت کسی نمی‌تواند بگوید که یک دفعه تصمیمی را گرفته‌ایم. در واقع شرایط پلکانی را طی خواهند کرد و این اتفاق خواهد افتاد.

نه اجنبی‌پرستم و نه عاشق چشم و ابروی کی‌روش
وی درباره مخالفان کی‌روش در کشور و آسیب رساندن این مسئله به تیم ملی مشابه همان اتفاقی که در جام ملت‌های آسیا رخ داد، گفت: دو اتفاق در دوره تصدی‌گری من هست که ممکن است فشارهایی را وارد کند؛ یکی مسئله حق پخش بود که گفتم که می‌دانم آینده خودِ ما چه می‌شود، چون می‌دانم چه شرایطی دارد و بناست که خودمان را به چه کسانی درگیر کنیم. یکی هم بحث کی‌روش است. آوردن او ممکن است بار مضاعفی برایم داشته باشد که ناحیه مخالفانش یک جنس هستند، ولی خدا را شاهد می‌گیرم که به خاطر سربلندی تیم ملی تلاش می‌کنم و اینگونه نیست که بعد از سال‌ها عاشق و چشم و ابروی یک نفر شوم و بگویم که فقط یک مربی را می‌خواهم؛ مربی‌ای که به خودِ من هم انتقاد داشت. من به خاطر کشور احساس می‌کنم که تصمیم درستی است و در حال انجام کار خوبی هستیم. امیدواریم کسانی که پشت این در و دیوار هستند، انصافی به خرج بدهند و بگویند که به خاطر کشور این تصمیم را گرفته‌اند. اگر راجع به حق پخش هم صحبت می‌کنم، می‌خواهم که باشگاه‌ها تعطیل نشوند، فوتبال در همه جای کشور گسترش پیدا کند. خیلی امیدوارم که مخالفان اینگونه فکر کنند. بحث‌هایی مثل خیانت، تقابل، وابستگی و اجنبی‌پرستی و .. را به ما نچسبانند. اینها چیزهای خوبی نیست. من واقعاً به کشورم، پرچم آن و شادی مردم فکر می‌کنم و ابداً اجنبی‌پرست نیستم.

شاید در جام ملت‌ها کی‌روش مدیر فنی تیم ملی باشد و نکونام سرمربی
تاج  خاطر نشان کرد: الان جام ملت‌ها در قرارداد کی‌روش نیست و ما خودمان امیدواریم از او استفاده‌های دیگری کنیم. شاید از کی‌روش به‌عنوان مدیر فنی در جام ملت‌ها استفاده کنیم و از نکونام به‌عنوان سرمربی. ما در حال رایزنی هستیم که این اتفاق بیفتد.

رفتار کی‌روش با تمام ارکانی که با آنها کار می‌کند باید محترمانه باشد
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که آیا کی‌روش همچنان ارباب فوتبال ایران خواهد بود، توضیح داد: استفاده از الفاظی مثل ارباب و نوکر در رسانه درست نیست. اگر ما بخواهیم از رسانه‌ها حمایت کنیم باید ادبیات از هر دو طرف رعایت شود. من برای این ادبیات متأسفم. هیچ‌کس ارباب دیگری نیست و هیچکس نوکر دیگری. معتقدم رفتار ما با کی‌روش باید، همان رفتار مناسب گذشته باشد. رفتار کی‌روش هم باید مناسب با همه ارکانی باشد که با آنها کار می‌کند. ما شخصی را استخدام می‌کنیم که برای ما کار کند، نه اینکه ما را مدیریت کند.

رسیدگی به پرونده‌های من باید در فدراسیون فوتبال صورت بگیرد
تاج در مورد پرونده‌های خود در قوه قضاییه اظهار داشت: من سه پرونده باز دارم که همه آنها فوتبالی است. به اعتقاد من، همه این پرونده‌ها باید به فدراسیون فوتبال محول شود تا رسیدگی به آنها صورت بگیرد. این اظهارنظر بر مبنای اساسنامه فدراسیون فوتبال است. فدراسیون فوتبال، موسسه خصوصی و مستقلی است که با قوانین فدراسیون جهانی فوتبال اداره می شود. قوانین جمهوری اسلامی برای ما لازم الاجراست. یعنی اگر کسی سرقت، دزدی و ارتشا انجام دهد باید به قوه قضاییه رجوع داده شود و اگر قوه قضاییه درباره این جرایم حکمی صادر کند، فیفا متناسب با آن، شخص مجرم را با محکومیت‌هایی مواجه خواهد کرد.

اگر کسی مجرم شناخته می‌شود باید پدر او را هم درآورد!
وی ادامه داد: در یک مورد، رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان که توسط دادگاه‌های این کشور، مجرم شناخته نشده بود، توسط فیفا به ۱۰ سال محرومیت از کلیه فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محکوم شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا قوم و خویش کسی نیستند و اگر کسی که مجرم شناخته می‌شود باید پدر او را هم درآورد. در بحث جرائم دو نوع جرم وجود دارد، جرائم مؤثر و جرائم غیرمؤثر. جرایم مؤثر مواردی است که با محرومیت‌های اجتماعی مواجه می‌شود مثل باندهای فساد و قتل. فیفا در این موارد هیچ دخالتی نمی‌کند. خسارت تعلیق نیز مطرح نیست، ولی اگر پرونده فوتبالی باشد باید در محافل فوتبالی مورد رسیدگی قرار بگیرد.

مهدی تاج , فدراسیون فوتبال ,

نام نکونام برای حضور در تیم ملی بی‌مقدمه مطرح نشده است
وی درباره مخالفت باشگاه فولاد خوزستان با جدایی جواد نکونام از تیم فوتبال این باشگاه گفت: امیدوارم او به کادر فنی تیم ملی بیاید. مدل من این است که چیزی را جدی نمی‌گویم؛ چون می‌دانم ممکن است هر اتفاقی در این کشور بیفتد و شاید یک مدیر کارخانه بگوید به هیچ وجه اجازه نمی‌دهم. نام او بی‌مقدمه مطرح نشده و امیدوارم این مسئله حل شود.

با فکری خام نگفتیم مربی ایرانی می‌آوریم و پای آن می‌ایستیم
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد تصمیم این فدراسیون در صورت منتفی شدن حضور نکونام روی نیمکت تیم ملی بیان کرد: اگر این موضوع حل نشد، باید به گزینه دیگری فکر کنیم که من و تیمم چنین کاری نکرده‌ایم. با این حال با منتفی شدن یک گزینه، مدل‌مان را تغییر نمی‌دهیم. مدل ما این است که یک سرمربی ایرانی موفق در آینده داشته باشیم و این را از ما می‌خواهند. با فکری خام نگفتیم مربی ایرانی می‌آوریم و پای آن می‌ایستیم، اما در مسابقات شکست بخوریم.

کی‌روش برای ۳ ماه به ایران می‌آید و ان‌شاءالله همدیگر را تحمل کنیم
تاج در پاسخ به این پرسش که آیا کارلوس کی‌روش با اخلاق خوبی به ایران بازمی‌گردد یا خیر، خاطرنشان کرد: می‌گویند اگر میهمانی کم باشد، غمش خوردن دارد. او برای سه ماه به ایران می‌آید و ان‌شاءالله همدیگر را تحمل کنیم. کی‌روش فقط و فقط به این خاطر به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد که من اطلاعاتی از وضعیت تیم می‌دانم که شاید همه آنها را ندانید.

احساس خطر کردیم نه تنها نتیجه نمی‌گیریم، بلکه برای ما آبروریزی درست می‌شود
وی در ادامه تصریح کرد: شاید مطلع نباشید بازیکنان تیم ملی چه می‌گویند، بین آنها چه می‌گذرد، اردوهای ما چگونه بوده است و چه شرایطی در اردوها داشتیم. ما مطابق این شرایط، احساس خطر کردیم که اگر این وضع ادامه پیدا کند نه تنها نتیجه نمی‌گیریم، بلکه برای ما آبروریزی درست می‌شود. ما پیش‌دستی کردیم و فکر می‌کنم با آمدن کی‌روش، نظم بسیار خوبی بر تیم ملی حاکم می‌شود. امیدوارم رفتار او مانند نظمی که حاکم می‌کند، بسیار مساعد باشد و از اخلاقش بهره‌برداری کند.

برای انتخاب مدیر تیم ملی دقت کافی نکرده‌ایم
رئیس فدراسیون فوتبال درباره جایگاه سرپرستی تیم ملی ایران با استعفای حمید استیلی عنوان کرد: حتماً کسی را به‌عنوان مدیر تیم ملی منصوب می‌کنیم، اما هنوز در آن دقت کافی نکرده‌ایم.

وظیفه سرمربی و سرپرست تیم ملی است که بازیکنان را کنترل کنند
تاج در مورد دو دستگی تیم ملی فوتبال تصریح کرد: وظیفه سرمربی و سرپرست تیم ملی است که بازیکنان را کنترل کنند. امیدوارم سرپرست و سرمربی تیم ملی این مجموعه را طوری کنترل کنند که هر بازیکن تنها به وظایف خود که خدمت به تیم ملی است، عمل کند.

اولویت فعلی ما با تیم ملی بزرگسالان است
وی در مورد وضعیت تیم امید و ادامه همکاری با مهدی مهدوی‌کیا گفت: در این مورد هنوز تصمیم نگرفته‌ام. در واقع اطلاع دقیقی از این تیم ندارم و روز گذشته متوجه شدم که قرارداد مهدوی‌کیا به پایان رسیده است. باید بررسی‌های لازم را در این مورد انجام دهم. اولویت فعلی ما با تیم ملی بزرگسالان است و زمان برای رسیدگی به تیم امید در اختیار داریم.

از اصولی خواستیم طوری صحبت کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است
وی در موردی که اختلافاتی که در هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال وجود دارد، اظهار داشت: من حساسیت زیادی روی از هم پاشیدگی هیئت رئیسه و فدراسیون دارم. آقای اصولی به‌عنوان سخنگوی فدراسیون پس از اتمام جلسه هیئت رئیسه از ما پرسید چه چیزهایی بگوید. ما به او گفتیم، هیچ موضوعی را تأیید نکند چون اولاً باید اسکوچیچ تسویه حساب نکرده بودیم و نمی‌خواستیم مشکلی درست نشود و دیگر اینکه باید با کی‌روش مذاکره می‌کردیم و قرارداد می‌بستیم. به همین خاطر از او خواستیم طوری صحبت کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

ما افتخار آسیا هستیم و مدیران AFC به این موضوع اذعان دارند
رئیس فدراسیون فوتبال در مورد اینکه پیش‌تر گفته بود ایران بهترین نتایج یک تیم آسیایی را در جام جهانی کسب کرده است، تصریح کرد: من گفتم بهترین نتایج  بهترین تاریخ را گرفتیم. ما افتخار آسیا هستیم و مدیران AFC به این موضوع اذعان دارند. در جام جهانی ۲۰۱۸ بهترین نتایج تاریخ را کسب کردیم و چهار امتیاز گرفتیم. مقابل اسپانیا بد نباختیم و با پرتغال بد مساوی نکردیم. منظورم از بهترین نتیجه تاریخ این است.

حس کردیم بهتر است کی‌روش را برای نتیجه گرفتن و کشورمان بیاوریم
تاج راجع به نتایج ضعیف کارلوس کی‌روش در تیم‌های ملی کلمبیا و مصر خاطر نشان کرد: حس کردیم بهتر است کی‌روش را برای نتیجه گرفتن و کشورمان بیاوریم. ممکن است خیلی‌ها نسبت به ما و کی‌روش انتقاد داشته باشند. کی‌روش در مصر و این‌ها (کلمبیا) موفق نبود و در برخی جاها از جمله کشور ما موفق بوده است. در جام ملت‌های آسیا نتیجه نگرفتیم و امیدوارم در این جام هم نتیجه بگیریم.

ما را گذاشته‌اند تا به سود کشورمان کار کنیم
وی با بیان اینکه نمی‌خواهد با کسی تسویه حساب کند، گفت: خبرگزاری‌هایی سراغ دارم که از اول تا آخر دروغ گفتند و تهمت زدند، اما بنا ندارم با آنها برخورد کنم و تصمیم گرفته‌ام که برخوردم همراه با گشاده‌رویی باشد. ما را گذاشته‌اند تا به سود کشورمان کار کنیم.

آمدن کی‌روش تصمیم هیئت رئیسه بود
رئیس فدراسیون فوتبال با بیان اینکه تصمیم سرمربیگری کی‌روش در هیئت رئیسه فدراسیون تصویب شد، بیان کرد: فقط من درباره آمدن کی‌روش نظر ندادم. البته من اعضای هیئت رئیسه را قانع و شرایط تیم ملی را تشریح کردم. گفتم می‌توانیم با همین مربی ادامه بدهیم و چنین مسئله‌ای از آن دربیاید. اگر اینگونه به اردوی اتریش و جام جهانی برویم، چنین اتفاقی می‌افتد. ممکن است کی‌روش بیاید و نظم اتفاق بیفتد و مسائل دیگری هم باشد. آمدن کی‌روش تصمیم هیئت رئیسه بود و البته فراموش نکنید هیچ چیز به‌صورت کامل سیاه یا سفید نیست.

ممنوع‌الخروج نیستم
تاج در مورد برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ در کشور قطر عنوان کرد: شیخ حمد (رئیس فدراسیون فوتبال قطر) دوست بسیار صمیمی من بوده و سال‌هاست با آنها کار می‌کنم. امروز باید به قطر می‌رفتم و فردا جلسه‌ای در این کشور داریم. به دلیل این پاسخ فیفا که مرا مشغول و نگران کرده، به قطر نرفتم و باید مستنداتی تهیه کنیم. اخطار دیگری داشتم و ممنوع‌الخروج نبودم. فدراسیون کارهای دیگری داشت که باید انجام می‌دادیم.

دنبال تمدید قرارداد با فدراسیون فوتبال قطر هستیم
تاج برگزاری جام جهانی در قطر را اتفاق فوتبالی مهمی در آسیا و منطقه خواند و اظهار داشت: قراردادی با شیخ حمد امضا کردیم که دو فدراسیون از آن استفاده می‌کنیم. زمانی که من در فدراسیون نبودم، برای چندین اردو از این قرارداد استفاده شد که به دنبال تمدید آن هستم. قطر کشور دوست و برادر ایران است و کشورمان نیز بهترین حمایت‌ها را در سخت‌ترین شرایط از قطر داشت. این شرایط برای دو طرف وجود دارد.

امیدوارم وزیر ورزش از حمایت همه جانبه دریغ نکند
وی درباره امضا نشدن صورتجلسه مجمع توسط دبیرکل فدراسیون و غیرقانونی بودن حضور او که توسط قاضی زاده هاشمی مطرح شده بود و همچنین موضوع ممنون الخروج بودنش گفت: من ممنوع‌الخروج نیستم و تا امروز صبح که نبودم. قوه قضاییه محترم است و به حرف یک نماینده کاری ندارد و کار خودش را می‌کند. درباره قاضی‌زاده هاشمی هم باید بگویم شاید او را باز هم امشب یکی دو ساعت در تلویزیون ببنیم، ولی آنچه که مسلم است، این است که نیازی به امضای دبیرکل نیست. حتی نیازی نبوده است که او به دادستانی نامه بزند. الان نیازی به امضای دبیرکل نیست و فقط کمیته بدوی است که باید انتخابات را برگزار کند که امضا کردند و حکم دادند به همه آنهایی که انتخاب شدند. ضمن اینکه نمایندگانی از فیفا آمدند و جلسه‌ای سه ساعته با کمیته بدوی گذاشتند و همه مدارک را دیدند و همه فرآیند انتخابات را دنبال و تأیید کردند. حتی نمایندگان دادستانی و بازرسی و نمایندگان وزیر ورزش و معاون او هم در مجمع حضور داشتند. امیدوارم وزیر ورزش از حمایت همه جانبه دریغ نکند و بتوانند کمک به تیم ملی کنند. پریشب که با او صحبت کردم، در مجموع قول امیدوارکننده حمایت از تیم ملی را داد.

مهدی تاج , فدراسیون فوتبال ,

بردن بازی ایران - لبنان به مشهد اشتباه بود
تاج درباره نامه فیفا گفت: نامه مربوط به اتفاقات مشهد نگران‌کننده است. من می‌خواستم در این باره چیزی نگویم، چون دلم نمی‌خواهد در این جلسه مسائل نگران‌کننده مطرح شود. در این نامه شش روز به ما وقت داده‌اند و در آن ذکر هم کرده‌اند که اگر قانع نشوند، فلان اتفاق می‌افتد. امیدوارم جواب قانع‌کننده‌ای بدهیم. اخبار بدی در این باره منتشر شده است. اول اینکه این موضوع را تأیید نمی‌کنیم، چون کار و اتفاق بدی بود. اصلاً بردن این بازی به مشهد اتفاق بدی بود. بردن این بازی به مشهد آنهم در حالی که هیچ نیازی به امتیاز این بازی نداشتیم و می‌توانستیم هفت هشت هزار خانم را به ورزشگاه ببریم و نهایتاً به لبنان نمی‌باختیم. این بازی آرامی می‌شد و نتیجه خوبی هم گرفته می‌شد و ما هم از این ورطه بیرون می‌رفتیم. به هر حال بازی را به آنجا بردند و آن اتفاقات افتاد.

وی ادامه داد: در نامه فیفا به نوع جرایم اشاره شده است، ولی این موضوع را هم در نظر بگیرید که رئیس جمهور کشور وزیر خود را مأمور می‌کند که با خاطیان برخورد شود. پس معلوم است که ما در این مسئله دست نداشته‌ایم. اگر سیستم حکومتی در این اتفاق دست داشت، رئیس جمهور که وزیر را مأمور نمی‌کرد تا با خاطیان برخورد شود. رئیس قوه قضاییه، دادستان کل کشور را مأمور کرد که به این مسئله رسیدگی شود، این بدان معناست که ما هیج‌گونه عمدی در این باره نداشتیم. پس بدانید که همه با این اتفاقات مخالفیم. این کار پرخاشگرانه‌ای بود و همه مخالفش بودند. لذا در جلسه‌ای که در قطر بودم، اول جلسه هیئت رئیسه که اینفانتینو هم بود و ابراز نگرانی هم کردند، گفتم که دولت‌مان در این باره موضع گرفته است. من دیدم که اینفانتینو که به من مهدی می‌گوید، به شیخ سلمان عنوان کرد که مهدی راست می‌گوید، اگر واقعاً دولت نقش داشت، خودش مأموریت نمی‌داد که با خاطیان برخورد شود. پس نباید فیفا و AFC به بی‌تربیت‌ها بها بدهند.

باید منطقی از خودمان دفاع کنیم، دفاع خشک و خالی به درد نمی‌خورد
«اگر برای ما محرومیت قائل شوند، آن اصالت را به کسانی داده‌اند که خاطی هستند.»، عضو ایرانی کنفدراسیون فوتبال آسیا با بیان این جمله یادآور شد: ما باید منطقی از خودمان دفاع کنیم. دفاع خشک و خالی به درد نمی‌خورد. دفاع منطقی این است که ما هیچ نقشی نداشتیم و الان هم یک جواب عالی و متقن همراه با حکم رئیس جمهور برای وزیر کشور که در به در به دنبال آن می‌گشتم و همچنین حکم قالیباف برای کمیسیون اصل ۹۰، حکم رئیس قوه قضاییه برای دادستان کل کشور را آماده کرده‌ایم. لذا من امیدوارم که این اتفاق نیفتد، اگر هم بخواهند که این اتفاق را رقم بزنند، برای رفع مشکل باید تلاش کنیم. در مجموع اینکه نامه، نامه خوبی نیست، ولی جواب ما همین است که گفتم و شفاف و روشن است. همه در کشور با این مسئله مخالف بودند، از رئیس جمهور گرفته تا بقیه اعضا. حالا اگر در یک ورزشگاه یک نفر بمب دستی بیندازد و یک عده کشته شوند، اگر یک نفر کار غیرقاعده‌ای انجام بدهد که منجر به صدمه رسیدن به تعداد زیادی شود، آیا حاکمیت مسئول این موضوع است و باید فوتبال آن کشور را تعطیل کنند؟ ان‌شاءالله پس از این نشست جوابی می‌دهم که با احکام مسئولان بفرستیم. حتی بدانید که برای خاطیان این ماجرا پرونده ایجاد شده و تعدادی در حال رسیدگی هستند و حتی تعدادی نیز دستگیر شده‌اند. بنابراین تنبیه کردن ما یک کار بسیار غیراصولی است.

حال فوتبال بانوان خیلی خوب نیست
تاج درباره فوتبال و فوتسال بانوان و در پاسخ به این سؤال که آیا بانوان، مسئله او هم هستند یا فقط کی‌روش است، تصریح کرد: سیاه و سفید نداریم، ولی درباره بانوان باید بگویم که حال فوتبال بانوان خیلی خوب نیست و اینکه باید تلاش کنیم. نتایج خوبی گرفتیم، ولی باید کار کنیم. مشکلاتی در حوزه مدیریت بانوان داریم که باید فکر کنیم و حتی در جلسه هیئت رئیسه هم پیرامون آن صحبت شد.

ساختمان فدراسیون خیلی کوچک است
وی در پاسخ به این سؤال که آیا دست به تغییرات زیرساختی در فدراسیون خواهد زد یا نه، گفت: ساختمان خیلی کوچک است. ما یک کمپ عالی ساختیم که جا دارد از کفاشیان و صفایی فراهانی تشکر کنم که برای این کمپ زحمت کشیدند. ما یک زمینی را در زمان اینفانتیو کلنگ زدیم و شیخ سلمان هم کلنگ زد، ولی نساختیم. باید روی آنها کار کنیم، شاید تکمیل نشود، ولی باید تا حدی روی آنها کار کنیم که حداقل زمینش را نگیرند، چون احساس خطری کردم که تبدیل به پارکینگ می‌شود. باید تلاش کنیم که یک کار زیرساختی در آنجا انجام بدهیم. ما ۲۵ میلیارد تومان پول دادیم، ولی باید رفع تعهد ارزی کنیم. یعنی اینکه یک نفر باید ارز وارد کشور کند. متأسفانه در این قاضی پرونده قبل از پرداخت پول از سوی ما، رأی را داده بود که این هم به دلیل فشار کسانی است که خیلی به ما لطف دارند. این شکایت از ما شد و پول را دادیم، اما گفتند باید در آن ۲۰ روزی که فرصت اعتراض داشتیم، این کار را می‌کردیم و چون این کار را انجام ندادیم، رأی صادر شده قطعی است. در حال رایزنی هستیم که بتوانیم نامه‌ای بگیریم تا مشخص شود که رفع تعهد ارزی شده است و تسویه هم شده است. این یک کار حقوقی است که باید انجام شود. به هر حال می‌خواهند این زمین چهار پنج هزار متری را بگیرند و تلاش می‌کنیم که اقدام لازم را انجام بدهیم.

همه دست به دست هم بدهند برای موفقیت تیم ملی
رئیس فدراسیون فوتبال درباره پست امروز بازیکنان تیم ملی فوتبال تأکید کرد: هنوز پست بازیکنان را ندیده‌ام، ولی اگر همینی باشد که به من گفتند و در آن خواستار حمایت از تیم ملی شده بودند، مخالفان و موافقان من، کی‌روش و حتی تیم ملی، همه دست به دست هم بدهند تا اگر بتوانیم به نتیجه خوبی در جام جهانی برسیم، همه شاد می‌شویم. نیت ما فقط درخواست است و کار دیگری نمی‌توانم انجام بدهم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 62
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • رضایی IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  14 19
  فقط اسکوچیچ و علی دایی در حد ایرانند و نه جواد نکونام.
  • DE ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   11 8
   کسانی مثل علی دایی آنقدر ملک و اموال و تجارت دارند که وقت سر خاروندن ندارند چه برسه به اینکه بیان برای منفعت کشور کار کنند.!!!
  • IR ۰۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   8 3
   مریضه این آقای رییس . آبروریزی چی ؟ تو که نبودی اسکوچیچ با یک باخت به جام جهانی رفت . چرا هذیان میگویی؟
  • . IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   8 3
   یکی از بندهای افشا نشده قرارداد با ارباب کیروش این هست که تاج باید امکانات زیادی بدهد به کیروش. چون ارباب باید هر طوری هست راضی باشد. و البته برای ادم نامرد و وطن فروشی مثل تاج نباید خیلی سخت باشد
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   9 2
   تاج خودش مفسد اقتصادی هست...از بقیه چه انتظاری داری
  • GB ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   6 1
   آمدن خود مافیای تاج بیشتر از هر چیزی باعث آبرو ریزی است
  • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   4 1
   آقای تاج اگرواقعا به فکر مربی ایرانی بودی در قرار داد قبلی کی‌روش شرط می‌گذاشتی یک مربی ایرانی هشت سال بااو کار کند . تجربه به من ثابت کرده اکثرا برای موفقیت پاروی دیگران میگذارند وبالا میروند اگر اسکوچیچ نبود کی‌روش امروز مربی ایران بود ؟ کشورهای صاحب سبک هرکدام رازی برای موفقیت دارند بعنوان مثال در آلمان وقتی یک مربی انتخاب میشود بااحنیاط تمام انتخاب میکنند و رقابتی برای پایین کشیدنش نیست برزیل روی بازیکنان جادوگر حساب میکند مربی در جایگاه دوم است . همینطور آرژانتین ...چطور ما روی اعصاب مردم و خودمان در فوتبال هستیم ..
 • علی GB ۱۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  25 4
  سه میلیون یوروی ناقابل تقریبا" یکصد میلیارد تومان چیزی نیست .. بدبخت در اخرت باید جوابگوی یک ریال ان باشی حالا خوشحال باش خیلی زودتر از انچه فکر می کنی دیر خواهد شد . پول ملت را بباد دادی و میدی انوقت از شکستن شدن حکم حرف میزی .
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   4 4
   نگران نباش پرونده اش مفتوح هستش همین روزهاست که با لگد بیافته گوشه زندان
  • IR ۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
   1 0
   آخه چرا میگین سه میلیون؟؟؟با جرائم و دستمزد کمک و هزینه دادرسی و دومیلیون و دویست اولیه میشه هفت و نیم میلیون یورو
 • بشار عبدالواحد IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  10 14
  تاج بهترین مدیر ایران است اصلا ایرانی ها مدیریت قوی دارن خخخ
  • IR ۲۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   12 5
   ببر صدایت را
  • . IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   8 5
   تو چی میگی 17.55
  • IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   9 2
   خخخخ اون موقع که قرارداد ننگین ویلموتس افشا شد آقای تاج چنان بیمار شد که استعفا کرد و ..... و الان دوباره چنان سرحال شد ......
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  26 3
  با عرض معذرت از کسی که در حرفهاش میگه بخاطر صحبتهای رهبری و دغدغه رئیس جمهور اومدم وسط از ایشون باید ترسید
 • علی IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  22 2
  البته شاید پرونده قتل و ادم ربایی هم داشته باشی ولی چنان گردن کلفتی که هیچ قدرتی ظاهرا در این کشور جلودار تو و کیروش و فرقه ات نیست
 • حمید کلباسی IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  18 0
  مهدی تاج می گوید بابت 3 سال حقوق معوقه 900 میلیون تومان ایلیز فولاد مبارکه گرفته که می شود ماهی 20 میلیون تومان! اما اگر 900 میلیون را تقسیم بر 36 ماه ( 3 سال ) بکنیم ؛ حقوق ماهانه تاج ؛ ماهی 25 میلیون تومان محاسبه شده! تاج در امتحانات قبلی رفوزه شده و همدست و شریک جرم ویلموتس هم بوده ؛ به جای اینکه به چرندیات این مردک گوش کنند باید او را سریعا برکنار و به اشد مجازات محکوم کنند
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   7 0
   این نهصد میلیون تومان به عنوان مشاور مدیر عامل فولاد مبارکه به وی داده شده است آنهم بعد از بازنشستگی رسمی و بدون حتی یک دقیقه حضور در محل کار. یکی از موارد فساد ذکر شده در تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه همین مبلغ دریافتی از فولاد مبارکه است که تاج این را هم می خواهد ماستمالی کند مانند پرونده های مفتوحش در قوه قضاییه و بقیه پرونده هایی که در کمیسیون اصل نود دارد. البته اگر سابقه نظام در چنین مواردی را در نظر بگیریم به طلبکاری وقیحانه تاج از کشور و مردم پی می بریم.
 • IR ۱۸:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  21 2
  اگر در این گروه نبودیم قطعا اسکوچیچ می ماند. خیلی واضح هست که تغییر سرمربی کاملا سیاسی هست.
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   5 0
   نکته دقیقی را اشاره کردید. بحث فنی در این مدت کوتاه مضحک است، فقط کلاسی که بازیکنان بی انضباط دارد معلمی میخواهد که به فلک ببندشان نا آدم شوند!! این رسوب افکار ارباب و رعیتی آنهم نیم قرن بعد از انقلاب است! فهم و شعور اخلاق و تواضع اسکوچیچ را نداشتند!
 • ghasem IR ۱۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  19 1
  یک مشت دروغ فقط. مطمئنم خانوادت از این دروغ هات سورپرایز میشن . و در مورد کیروش. کیروش یک بازنده هست . همیشه باخته و هیچ جا جامی نبرده. کیروش بهتر بود یک بازنده بمونه تا اینکه انگ دزدی و بی عرضگی رو پیشونیش بسته بشه. ما تو ایران شاید تحویلش بگیریم اما در دنیا از این به بعد به عنوان یک دزد میشناسنش. کسی که دو تا کشور قوی رو از رسیدن به جام جهانی محروم کرد و با دزدی جایگاه اسکوچیچ خودش رو به جام جهانی رسوند.
 • احمدطه IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  7 1
  مطمئناً آنچه میگویی اکثرا آن چیزی نیست که دردل داری . بیا یکبار برای ثبت در تاریخ منی که مدرک مربیگری هم ندارم را مربی تیم دوم ملی که خودم انتخاب میکنم قرار بده تا باتیم کی‌روش سه مسابقه بدهیم هرکداممان سه بازی را برد یا بردبیشترومساوی داشت را مربی تیم ملی کنید . بدون شک کی‌روش دربرابر من یک مربی ساده بنظر خواهد آمد . بیا مردانه حالا که ازمربی ایرانی حرف میزنی یامن رقابت کنید البته به جام جهانی نمیرسد اما بعدازجام جهانی درصورت اثبات برتری تیم من هشت سال هم به من فرصت بدهید . کاری میکنم مثل والیبال برزیل هم تیم مارا دعوت کندتایک بازی دوستانه باأنها داشته باشیم . من کیروش را با ملوان با نساجی باخیبر بافولاد به چالشی تاریخی دعوت میکنم . البته دراین مدت خودم هم مدرک میگیرم ولازم نیست صادرش کنی البته نظر خودم بدون مدرک مربیگری مسابقه دادن است . من جدی هستم میخواهم برجک کی‌روش را عملا پایین بیاورم میخواهم ثابت کنم جایگاه ما بین سه تیم اول دنیاست . من استعدادهایی رو میکنم یابهترمیکنم که خودت هم شاکرباشی تن به چنین چالشی دادی . البته برای جام جهانی حاضرم مجانی تیم برترسازی را به کی‌روش یاد بدهم .
  • هوشنگ IR ۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   1 4
   خخخخخ هر وقت می ری داروخانه قرص اعصاب بخری کوفت کنی قبلش خوب دقت کن ببین قرص اعصابه یا قرص سرماخوردگیه
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
   2 0
   جناب هوشنگ تورو هم تست میکنم حتی اگر فقط دونده باشی بامقدماتی ازفوتبال ازت نتیجه میگیرم . دلم برا کی‌روش زدگان میسوزه
  • IR ۰۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   1 0
   هوشنگ به اعصابت مسلط باش.
 • محمدی IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  11 0
  اینکه اقای تاج جانباز جنگ هستند درست ولی عدم مدیریت ایشان و نداشتن درایت و تخصص در حوزه ورزش مخصوصا فوتبال باعث شد در کنار ایشان مافیا فوتبال رشد کند و فوتبال ایران چه به لحاظ تاکتیکی و فنی و چه فرهنگی و نیز رتبه بندی در اسیا و فیفا تنزل کند. لطفا کار را به اهلش بسپارید و خودتان نظارت کنید نه دخالت
 • IN ۱۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  8 0
  مافیای قدرت با ریاست و ثروت باعث تولید قتل و آدم ربایی میشه. زیاده خواهی نامحدود امثال تو مولد هر زشتی و پلیدی هست.
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   3 0
   آفرین به تو
 • IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  10 1
  آبروی مملکت وقتی رفت که تو با اون پرونده قطور شدی رییس فدراسیون
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  2 6
  مخالفان کیروش ابتدا با وجود حذف مقابل عراق او را قهرمان ملی می دانستند ودر برنامه نود قلعه نویی را محاکمه می کردند سپس در حمایت از برانکو او را خائن معرفی می کردند این است ماهیت بوقلمون صفتشون
 • US ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  8 0
  انتخاب تاج یعنی چه
 • سید فروزان CH ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  3 0
  کاشکی سئوال می‌شد آقای تاج : میگویند خانواده شما در خارج زندگی میکنند ؟؟؟اکر صحیح است مخارج آنها با حقوق نکرفته ماهی بیست ملیون (۶۷۰یورو) چگونه تامین میشود قرارداد کی رش اسما پنجاه در ماه است ،پنج دستیار دارد میشود ۱۵۰ یعنی ۲۰۰ مخارج اقامت و ایاب و ذهاب و پاداش و کمیسیون ،میشود سرانکشتی ۳۰۰ یعنی یک ملیون دلار حدودا ، در ضمن در صورت قرار دادا تبلیغاتی کی رش برای کارخانه ماست و خیار چقدر نصیب فدراسیون خواهد شد ؟ تازه ۱۲دزصد هم از درآمد جام جهانی خلاصه ،در عرض ۴ماه حدود چند ملیون دلار
 • . IR ۲۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  1 2
  دستیار کی روش کیست
 • ^^^^ IR ۲۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  7 0
  اصل آوردن ویلموتس و قرارداد او اشتباه بوده حالا اینکه خسارتش نصف شده یا نه عذر بدتر از گناه است
 • ۲۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  5 1
  فیفا غلط کرد.چرا اینقدر اجازه دخالت فیفا میدن؟ مسایل بیرون از فوتبال چه ربطی به فیفا داره؟به درک که محروم کنند یا نکنند فردا میگن ....ها رو آزاد بذارید!
 • NL ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  7 0
  مظلوم‌نمایی هم بخشی از جزو اون روی سکه شما هست
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  1 10
  احسنت به آقای تاج، از صحبت های ایشان لذت بردم. فوتبال ایران بعد از خروج ایشان از فدراسیون وضعیت آشفته ای پیدا کرده بود. آرزوی موفقیت ایشان را دارم. .
 • mojtaba SE ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  1 5
  علت کامنت خود رو گفتن ارزش دارد ,نه فقط بی احترامی کردن..بهر صورت تو هر پستی باشی اشتباه خواهد شد,مهم این است که مدیر مسئول صادق و مهربان و دلسوز هموطنهاش باشه و قطعا عاشق ایران و فرهنگ ایرانی..من با آمدن تاج کاملا موافق هستم,چون عملکردش رو میبینم ..راست میگه با اسکوچیچ آبرومون میرفت..اما کی روش تمام عمرش با فوتبال انگلیسی زبانها بزرگ شده ،و میدونه چطور تیم ایران رو جلوش قرار بده..
 • شاهین IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  2 0
  آقای تاج شما از فوتبال چیزی نمی فهمی مگر یک تیم برنده به استخوان‌بندی خود دست می‌زند مگر می روش در8سال در ایران بوده چه کار شاقی انجام داده کارنامه اسکوچیچ بمراتب سنگینتر هست ولی شما دلال ودلال پرست هستی
 • میتی IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  3 0
  "هیچ فسادی در پرونده ویلتموس صورت نگرفته است". دوستان عموی بنده بوده چند برابر قیمت واقعی یک مربی باهاش قرار داد بسته. عموم عاشق چشم و ابروی ویلتموس بوده!
 • RO ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۷
  3 1
  راننده اتوبوس بی شخصیت به کمک مافیای فوتبال و مجرم پرونده دار جایگاه دراگان قهرمان را دزدید.
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 0
  یعنی غوطه خوردن فدراسیون فوتبال و اکثریت دست اندکاران فوتبال در فساد. یعنی اگر فساد در مملکت سیستمی نیست اما در فدراسیون فوتبال هست.
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  5 0
  آقای تاج تو خودت بزرگترین آبرو ریزی هستی!
 • IQ ۰۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  3 0
  پررویی نجومی
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  2 0
  بالاخره قرارداد ویلموتس امضای شما رو پای خودش داره. چرا باید مربی که ابدا در حد مربیان طراز اول نبوده قراردادی بلنده که حضورش هم اونقدر زننده و مسخره ست که جای گفتن نداره بتونه رو همین قرارداد شکایت کنه و سه میلیون یورو بگیره. به همین راحتی سه میلیون یورو بدی بره؟ این قضیه باید برای ملت روشن بشه.
 • ایرانی IR ۰۰:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 1
  سلام به همگی. یک پیشنهاد دارم، قرارداد اسکوچیچ فسخ نشه. به تیم امید بره و مهدی کیا بیاد کمک مربی تیم ملی. اینجوری اسکوچیچ توانائی های خودش رو به همه دوستداران و مسئولین فوتبال ثابت میکنه و هم آقا مهدی مهدوی کیا که شایستگی های زیادی هم داره تجربه خوبی کنار کیروش کسب میکنه. لطفا نظر خودتون رو در مورد این پیشنهاد بدید.
  • IR ۰۲:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
   0 1
   پیشنهادتو به کله پزی سرکوچه تون بگو شاید یه زبون یا بنا گوش به خوردت بده کمی قوت بگیری ظاهراً خیلی ضعیف شدی نیاز به تغذیه مناسب داری خخخخخحح
 • RO ۰۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  3 0
  شما خودت آبروریزی هستی
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 0
  آقای تاج خون خودتو کثیف نکن تو این کشور اگر اختلاس و غارتو چپاول نباشد باید تعجب کرد . الان طوری شده که وقتی آدم سرشناسی را دفن می کنند، اگر در داخل مجموعه بوده و کاری بابت خودش و بقیه ( بخور بخور)انجام داده باشد می گویند دمش گرم هم خودش خورد و هم به بقیه رو نونی رسوند .باید اینطور باشد چون از ابتدا به همین شکل بوده و ادامه خوهد یافت . و مطمئن باشید پایانی نخواهد داشت.
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  5 0
  بابا تو فکر ابروما نباشی باید کیی ببینیم گرگ بفکر گوسفندا ست اینم از عجایب این کشوره
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  4 0
  اینقدر این مملکت بی حساب و کتابه که هر کی هر جا رئیس شد حتما باید دزدی کنه و لو بره تا اخراجش کنند. یا دسته جمعی دزدی کنند که لو نرن ، اون رئیس قبلی فدراسیون عزیزی خادم به یک سال نرسید رسوا و اخراج شد. مسئولان از بیت المال دزدی و ملت هم از همدیگه . کی باشه این حکومت تحویل صاحب اصلی اش بشه ، حضرت بقیه الله .
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  4 0
  وقتی میگن کاریزمای کیروش یعنی یکی که بزنه تو سرشان تا آدم باشن و جرات استوری گذاشتن نداشته باشند! اینها را چه به اخلاق و تواضع یکی مثل اسکوجیچ! کارلوس خان را لازم دارند که با فحش و مشت و عربده آدمشان کند.
 • IR ۱۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  4 0
  از قرار معلوم هرکی هر حسی داشته باشه میتونه هرکاری بکنه!احساسات شخصی مبنای تصمیمات شده!!! این حس انشاالله سرت را به باد خواهد داد.
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  0 0
  لنگی ها آتیش گرفتند با هیچ چی هم نمی خاموششون کرد. خلاص
 • IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 0
  تاج منتخب هییت رییسه است . با چوب و چماق و دسته و باند که نیامده . هر گونه وهن نسبت به او وهن به تمام هیئتی است که او را بر اساس شاخصهای خود برگزیده . ایا سزاوار نیست به انهایی که دستی در اتش دارند اعتنایی کنیم و از بالای گود فرمانهایی از سر احساس ندهیم
 • رضا IR ۱۵:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 0
  خلایق هرچه لایق.
 • IR ۱۶:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۸
  1 0
  آبروریزی اصلی نحوه برگزاری انتخابات و انتخاب شدن شما بود!
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 0
  حق داری، آبروریزی بزرگی برای شهرت مافیای فوتبال می شد. یعنی جام جهانی باشه و تاج و شرکا هم زنده باشن و اونوقت یک بخور بخور حسابی از بیت المال به بهانه جام جهانی نشه؟؟ مگه میشه؟!!!
 • IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
  1 0
  ببین پدرخوانده تاج! غول رسانه ای کشور یا همون صداوسیما رو که با تهدید «حق پخش» تبدیل به موش کردی، بقیه رو هم با یه ترفندی ساکت می کنی. خیال کردی درازگوش مرادت از پل گذشته و خیز برداشتی برای تاخت و تاز در زمین بی صاحب فوتبال. اما بدون! هیچکی نباشه خدا هست. منتظر چوب خدا باش
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
   1 0
   خیلی گل گفتی
 • علی IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
  1 1
  تو دست همه مفسد ها رو از پشت بستی
 • IR ۲۲:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۲۰
  0 0
  بدبخت بیچاره این همه معلم و مربی ایرانی خوب این پول را بدهید به اینها چرا به اجانب می دهید - از طرفی فوتبال پرهزینه نباشد کشور آسوده است تو کشوررا با تفریح مافیای فوتبال پیوند می زنی - برو دنبال شغل و کار درست حسابی -فوتبال و .. مسخره ترین و بیهوده ترین های عصر ما برای پرکردن جیب یک عده است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس