.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه همانطور که از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت کرد، از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز حمایت می‌کند.

به گزارش مشرق، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که به دعوت همتای روس برای دیدار رسمی دوجانبه به مسکو سفر کرده است، امروز چهارشنبه با «سرگئی لاوروف» همتای روسی خود دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط دو کشور ایران و روسیه در مسیر درستی قرار دارد، بر لزوم استمرار و تقویت تلاش‌های مشترک برای توسعه بیش از پیش روابط در ابعاد مختلف دوجانبه تاکید کرد.

وی در این رابطه ضرورت تلاش مشترک برای تحقق و اجرای توافقات رؤسای جمهور دو کشور ایران و روسیه در عشق آباد و تهران را مهم و حائز اهمیت دانست.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از روند رو به رشد همکاری‌های تجاری میان دو کشور، روان سازی این بخش از همکاری‌ها و رفع موانع و مشکلات را زمینه ساز تقویت حجم تجارت میان دو کشور دانست.

وزیر امور خارجه همچنین بر تقویت همکاری‌های ریلی دو کشور تاکید و تسریع در روند اجرای پروژه‌های ریلی و حمل و نقلی را خواستار شد.

وی در این راستا تاکید کرد که توسعه همکاری‌ها در کریدور ترانزیتی شمال جنوب از اولویت‌های مهم جمهوری اسلامی ایران است و راه آهن رشت - آستارا در توافق مشترک عملیاتی می‌شود.

امیرعبداللهیان از پیشنهاد طرف روس در خصوص همکاری‌های شیلات، فرهنگی، ورزشی و گردشگری نیز استقبال کرد و این موضوعات را از ظرفیت‌های خوب همکاری دو کشور دانست.

در حوزه مسائل منطقه‌ای و بین المللی، موضوعات اوکراین، افغانستان، سوریه، یمن، عراق، فلسطین و نیز قفقاز جنوبی از دیگر موضوعات مورد اشاره وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.

لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار بر اهمیت توافقات رؤسای جمهور دو کشور در عشق آباد تاکید و بر لزوم تلاش مشترک برای اجرای آنها تاکید کرد.

وی با اظهار خرسندی از ارتقای سطح روابط همه جانبه و تجاری، افزود، در نتیجه افزایش تبادل هیئت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور و توافقات حاصله، امیدواریم شاهد رشد بیش از پیش همکاری‌ها در همه زمینه‌های مورد علاقه باشیم.

لاوروف نیز از موضوعات انرژی، مالی و بانکی، حمل و نقل و ترانزیت، ریلی، نفت و گاز، کشاورزی، شیلات، گردشگری، ورزشی به عنوان زمینه‌های مهم همکاری دو کشور یاد کرد و افزود: روسیه آمادگی دارد در چارچوب منافع مشترک دو کشور، همکاری‌های دوجانبه را در این زمینه‌ها تقویت نماید.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تحولات قفقاز جنوبی، در تأیید اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان، بر التزام روسیه به عدم تغییر ژئوپلیتیک و مرزهای بین المللی تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود: روسیه همانطور که از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری شانگهای حمایت کرد، از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز حمایت می‌کند.

لاوروف همچنین برنامه برگزاری اجلاس آتی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور را فرصت مناسب دیگری برای گفتگو و امضای اسناد لازم برای تسهیل و ارتقای روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف دانست.

وزیر امور خارجه روسیه از پیشنهاد همتای ایرانی خود در خصوص تقویت همکاری‌های پارلمانی استقبال کرد و نقش مجالس در تصویب اسناد مورد نیاز و حمایت از گسترش روابط دو کشور در زمینه‌های اساسی را حائز اهمیت خواند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس