کد خبر 1412004
تاریخ انتشار: ۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۴:۳۰
شب ادراری

شب ادراری در کودکان زیر پنج سال کم و بیش اتفاق می‌افتد. کودکان زیر پنج سال گاه و بیگاه نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند اما اگر شب ادراری بعدا از پنج سالگی ادامه پیدا کرد علت چیست؟

به گزارش مشرق، شب ادراری در کودکان زیر پنج سال کم و بیش اتفاق می‌افتد. کودکان زیر پنج سال گاه و بیگاه نمی‌توانند ادرار خود را کنترل کنند، اما اگر شب ادراری بعد از پنج سالگی ادامه پیدا کرد و با شدت تداوم داشت باید علت آن بررسی شود. یکی از اولین کارهایی که باید انجام داد بررسی فیزیکی است. باید بررسی کرد که در مجاری ادرار مشکلی وجود دارد یا خیر؟ چراکه بسیاری از مشکلات جسمانی هم ممکن است در کودکان چنین مشکلی را ایجاد بکند. باید دید که حجم مثانه اش کوچک است یا خیر.

برخی از بچه‌ها به دلیل کوچکی حجم مثانه نمی‌توانند مقدار زیادی ادرار را در آن جای بدهند. در طول روز به چنین کودکانی باید مایعات بیشتری داد و تعداد دفعاتی که برای تخلیه مثانه به دستشویی می روند باید بیشتر شود. بچه‌ها در شب به سختی بیدار می‌شوند.

زمانی که باید ادرار تخلیه شود، مغز باید فرد را بیدار کند. مشکلی که در اینجا وجود دارد خواب سنگین بچه‌هاست. اگر دقت کنید، بچه‌هایی که شب ادراری دارند خوابشان سنگین است و به همین دلیل بیدار نمی‌شوند. بهتر است این کودکان از ساعت ۶ بعدازظهر به بعد مایعات کمتری بیاشامند و دفعات بیشتری به دستشویی بروند.

کودک یکی، دو ساعت بعد از اینکه به خواب رفت، دائم تکان می‌خورد یعنی ادرار دارد و مادر باید او را بیدار کند و به دستشویی ببرد. این شیوه باید تا زمانی ادامه یابد که کودک خودش بتواند بیدار شود. هیچ اشکالی ندارد که کودک در طول شب بیدار شود و مثانه‌اش را تخلیه کند. به ویژه کودکانی که مثانه‌شان کوچک است باید آنقدر تمرین کنند که این کار به صورت عادت دربیاید و این مهمترین نکته است.

البته در برخی از کودکان هم شب ادراری از ابتدای زندگی رخ نداده و بعدا پیش آمده است. به این حالت شب ادراری ثانویه گفته می‌شود. بعضی از کودکان شب ادراری اولیه دارند یعنی از همان ابتدا، شب ادراری داشته‌اند. شب ادراری ثانویه حاکی از نوعی افسردگی است و باید درمان شود.

منبع: سیناپرس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • عبدالله IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
  6 0
  شب ادراری بچه ها ناشی از سردی است! کمی عسل طبیعی به بچه ها بدهید و همیشه مراقب باشید که زیاد سردی نخورند. همیشه شب ها قبل از خواب هم ، حتما به بچه ها یاد بدهید که به دستشویی بروند. البته نوشیدن مایعات یا آب زیاد در حوالی شب هم بایستی کنترل گردد.
  • شاهرخ IR ۱۴:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
   1 1
   جناب پروفسور آدرس مطبت را هم.میفرمودی!
  • یاهو IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
   3 0
   اگر گرمیجات به بچه بدن سردیش از بین میره جوشانده زنجبیل ، گردوی خورد شده و نبات که در افغانستان بهش چاوه میگن.... فوقالعاده موثر هست در رفع سردی البته بهتره غلیظ باشه و مقدار کم بهش بدن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس