کد خبر 1411996
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
مالیات

مشاغلی که درآمدهای میلیاردی دارند و برای فرار از مالیات به جای استفاده از کارتخوان، از مشتریان می‌خواهند پول را به صورت کارت به کارت به حساب آنها بریزند در تور مالیات‌ستانی می‌افتند.

به گزارش مشرق، امسال با نظام هوشند سازی مالیات، بعضی از صنوف برای فرار از مالیات اقدام به دریافت پول نقد و یا وجه واریزی کارت به کارت از مشتریان می کنند و به همین سادگی می‌گویند که «دستگاه کارت خوان نداریم یا خراب است.»

مشتریان مجبور هستند برای دریافت خدمات به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کنند و یا از طریق سامانه های برخط اقدام به کارت به کارت کنند این در حالیست که این شماره کارت ها ثابت نیست و هر چند روز یک بار تغییر می‌کنند.

اینها ترفندهایی است که مشاغلی همچون ارائه کنندگان خدمات زیبایی یا درمانی برای فرار از مالیات در نظر گرفته‌اند، بدون اینکه اطلاع داشته باشند حساب های مشکوک نیز از سوی سازمان مالیاتی بررسی می شود و تمام راه‌های فرار از مالیات بسته شده است.

دریافت مالیات از کارگران و کارمندان ماهانه قبل از واریز حقوق به حساب آنها صورت می گیرد اما بعضی از اصناف که میلیاردی درآمد دارند از پرداخت مالیات شانه خالی می کنند و به دنبال ترفندهای مختلف فرار از مالیات هستند.

الزام اصناف به نصب کارت خوان های مالیاتی

مالیات از دو روش مستقیم و غیرمستقیم اخذ می‌شود. مالیات مستقیم شامل مالیات بر درآمد و مالیات دارایی است  از این رو افراد در تمامی مشاغل تجاری مانند فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، املاک و غیره مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند. مالیات اشخاص حقوقی و حقیقی نیز در دسته مالیات مستقیم قرار می‌گیرد. از طرفی مواردی مانند مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر کالاهای گمرکی وارداتی و صادراتی، جزو مالیات‌های غیر مستقیم محسوب می‌شود که توسط دولت طبق قانون دریافت می شود.

صاحبان اصناف مختلف با توجه به نوع صنف و شغلی که در آن فعالیت می‌کنند، باید نسبت به پرداخت مالیات خود به سازمان امور مالیاتی اقدام کنند. آنها در پایان سال موظف به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و درج مقدار درآمد سالانه خودشان هستند تا مالیات بر درآمد آن‌ها به نحو مناسبی محاسبه شود. بدیهی است که اگر مقادیر درج‌شده در اظهارنامه مالیاتی به‌طور کاملا دقیق و شفاف نبوده و خارج از استانداردهای حسابداری باشد، جریمه بسیار بزرگی برای مودیان کسب‌وکارها در نظر گرفته می‌شود.

طبق قانون مالیات های مستقیم، ایجاد پایانه های فروشگاهی یا همان نصب کارتخوان های مالیاتی برای همه اصناف لازم است و مطابق قانون مصوب در بودجه، جریمه مربوط به عدم نصب دستگاه های کارتخوان مالیاتی نیز به میزان ۲ درصد از کل درآمد صاحبان مشاغل است.

اعلام شماره کارت های مختلف به مشتریان به عنوان یکی از راهکارهای فرار مالیات کارساز نیست و شماره کارت های مشکوک که بیش از ۵۰ مورد تراکنش در ماه داشته باشند از سوی سازمان مالیاتی مورد رصد قرار می گیرد و اگر محرز شود مالیات دریافت می شود.

ثبت گزارش‌های تخلف اصناف در سامانه سوت زنی

سامانه سوت زنی در سازمان مالیاتی کشور راه اندازی شده است تا از طریق آن شکایت های مردمی ثبت و مورد رسیدگی قرار گیرد. این سامانه به آدرس سازمان امور مالیاتی کشور  در دسترس عموم مردم قرار دارد.

بر این اساس به کاربران این اطمینان داده شده است که اطلاعات کاملا محرمانه است و افشا نمی گردد و هیچ گونه اتهامی به گزارش دهندگان وارد نیست. در این سامانه وارد کردن نام و نام خانوادگی اختیاری است اما در صورت وارد کردن اطلاعات خود رسیدگی ها و استخراج اطلاعات راحت تر انجام می شود.

افراد بعد از ثبت گزارش، کد رهگیری دریافت می کنند که می توانند از گزارش تیم بازرسی مالیاتی اطلاع حاصل کنند.

مردم شماره کارت ها را به سازمان مالیاتی اعلام کنند

رییس سازمان مالیاتی کشور از مردم درخواست کرده تا شماره کارت ها و تخلف های عدم استفاده از کارتخوان را در سامانه سوت زنی اعلام کنند.

طبق گفته داوود منظور رسیدگی به این شکایت ها به سرعت در تمام کشور صورت می گیرد و مردم می توانند نتیجه ثبت گزارش را از طریق سامانه سوت زنی مشاهده کنند.

۶ هزار شکایت مردمی در سامانه سوت زنی ثبت شد

رییس سازمان مالیاتی کشور با اشاره به اینکه امسال ۶ هزار شکایت مردمی در سامانه سوت زنی ثبت شده گفته که یک هزار و ۶۰۰ مورداز این شکایت ها در خصوص پزشکان و عدم استفاده از کارتخوان بوده است.

منظور تاکید کرد: تمام حساب هایی که به آنها کارت به کارت صورت گرفته باشد و بیش از ۵۰ مورد در ماه باشد حساب مشکوک به تجاری محسوب می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

منظور بر جداسازی و تفکیک حساب‌های تجاری از غیر تجاری تاکید کرده و گفته که این کار با همکاری بانک مرکزی تا پایان امسال صورت می‌گیرد. از این رو افرادی که فعالیت‌های تجاری دارند باید به سازمان مالیاتی اعلام کنند کدام حسابشان تجاری است.

وی خاطرنشان کرد که قانون‌گذار این اختیار را داده است که همه حساب‌های متصل به دستگاه‌های کارتخوان را بررسی کنیم، اما تمرکز ما بر روی تراکنش‌های کارتخوان است.

سازمان امور مالیاتی کشور در راستای اهداف راهبردی دولت سیزدهم به دنبال تحقق عدالت مالیاتی است تا با برقراری یک نظام مالیات ستانی هوشمند و استقرار عدالت مالیاتی به شفاف سازی در دریافت مالیات برسد.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • NL ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  16 4
  اگر رقم مالیات معقول باشد و مثل کشورهای جهان مشخص شود مالیات مردم کجا هزینه می شود فرار مالیاتی کمتر می شود
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   9 6
   مالیات و هزینه ها در حد اروپا و وضع مملکت و خدمات درحد سنگال!!!!!!‌!!!!!!!!!!
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   5 3
   مالیات در حد اروپا !!!!! ایول بلاخره اعتراف کردید در ایران اندازه اروپا درامد دارید بیخودی که این همه برج و بارو و بنز و. پورشه وجب به وجب ایران را پر نکرده خوب درصد مشخصش هم بااااااااید مالیات بسلفی الان فکر نکنم خیلی امریکای ها راضی به این همه پایگاه نظامی با مالیاتشان اطراف ایران باشند اما چاره ای ندارند
  • IR ۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۶
   0 0
   هر چی پول دارتر لجن تر البته بعضی هاشون طلافروشی ها میگن کارت به کارت کن
 • IR ۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  5 11
  سرشاخه های فساد که مالیات نمیدادند باز هم نخواهند داد. این مملکت برای کسانیست که سبیل ها رو بیشتر چرب کنند
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   3 4
   یه سوال برای چی اینقدر سنگ منافقین رو به سینه میزنی و اینقدر علیه ایران دروغ میگی؟
 • IR ۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  4 0
  عالی
 • سعادتمند IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  4 0
  صاب کار رفیقم از کارت کارمند هاش استفاده میکنه که گردش مالیش زیاد نشه و کسی نفهمه درآمدش چقدره
 • نادر IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  3 0
  بسیارعالی
 • بهروز IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  5 0
  پزشکان بیشترین فرار مالیاتی رادارند درتبریزدریک مجتمع پزشکی بنام شمس بیش از40 مطب وجوددارد هیچ کدام پول نقد نمی گیرندومردم راباهر وضعی دنبال پول میفرستند
  • یه ایرانی IR ۲۱:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   4 0
   مادرم رو بردن پیش دکتر قلبش هزینه اکو و نوار و ویزیت شد 680 هزار تومن بعد منشیش گفت کارتخوانمون خرابه شماره داره برو کارت به کارت کن گفتم خوب تاوان مالیاتهارو که ما نباید پس بدیم بهش برخورد گفت همینه که هست!
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  0 0
  فکر کردید این افراد پول نقد می گیرند تا کارت به کارت هم نکنند تازه دستگاه خودپرداز هم دم در گذاشتند از آنجا هم سود می برند
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  3 0
  از بازیگران، پزشکان و فوتبالیستها و ثروتمندان هم مالیات بگیرید
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  9 5
  شما همون ۹۲ هزار میلیارد رو پس بگیر
  • IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   6 1
   هرچیزی جای خودش
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  3 0
  والا من بیش از یک سال هست گزارش دادن، برای پیگیری که مراجعه میکنم نوشته هنوز مشاهده نشده. ضمن اینکه افرادی مثل دندانپزشکان مبالغ کلان رو کارت به کارت میکنن منتها شاید تو ماه به ۵۰ تراکنش نرسه.
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  0 1
  ماليات بديم بره ؟
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  2 0
  عالی
 • رضا IR ۲۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  3 0
  سلام هفته قبل دکتر رفتم گفت فقط پول حتی حاضر نشد براش کارت به کارت کنم نزدیک دوساعت دنبال پول نقد بودم اکثر دستگاه هم پول ندارند بااین طرح مردم گرفتار شدن یک راه حل اساسی برای این مشکل پیدا کنید
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  3 0
  راه های جدید کشف میکنن
 • حسین IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  4 0
  تو ایران چیزی به اسم مالیات وجود نداره .پولداری ک 1 میلیارد مالیات میده با پول گذاشتن تو بانک چند برابرشو سود میگیره
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  4 0
  به بازار که میرویم بازاری ها به جای واریز وجه به حساب خود مطالبات طلبکاران را میدهند و اینگونه جنس را میخرند و میفروشند ولی از حساب خریدار پول طلبکار را میدهند و هیچ ردی از خود بجا نمی گذارند
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
  2 0
  در آلمان هر شغل دارای کد هست حتی اگه فردی پول نقدی بخواد به مثلا مغازه داری بده میتونه مسیر پول نقد رو به کد مغازه دار ارسال کنه .
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
  0 0
  به شما چه من چقدر در میارم!؟
 • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
  0 0
  در شهرری قرار شد ده جلسه برم فیزیوتراپی. گفتند باید جلسه 95هزار تومان پول نقد بدهی و فقط 30هزار تومان کارت کشیدند. بعدا که با کارکنان زن درمانگاه صحبت کردم گفتند حقوق ما 3میلیون تومان است و بیمه نیستیم. حالا کی باید با این دکتر برخورد کند ؟فرار مالیاتی. نپرداختن حقوق کارکنان. البته نمی دانم از تعرفه گران گرفته یا خیر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس