کد خبر 1408589
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵
دادگاه

نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس با حکم قطعی دادگاه، به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش مشرق، با رأی شعبه ۶۷ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، اردشیر مطهری، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس، گرداننده اصلی یک کانال تلگرامی با تعداد زیادی شاکی شناخته شد.

شعبه ۶۷ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رأی قطعی پرونده کانال موسوم به «حساب‌کشی» را صادر کرد و طبق آن، اردشیر مطهری، نماینده گرمسار و آرادان در مجلس به همراه یک نفر دیگر، گرداننده اصلی این کانال تشخیص داده شده است.

پیش از دادگاه تجدیدنظر، شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران در دادنامه صادره آورده بود: «نظر به شرایط خاص و زمان و فعالیت کانال که در راستای تشویش در اذهان طی انتشار کذب بوده است، ... در خصوص اتهامات متهمان مبنی بر مشارکت در نشر اکاذیب و توهین به نحوی که در مقدمه رأی آمده و گسترش و تشریح آن موجب اشاعه فساد و ناهنجاری اجتماعی و ایضاً اختلال در روابط اشخاص و اعتماد عمومی به حاکمیت می گردد، از منظر این دادگاه ضمن احراز دخالت و مشارکت متهمان مارالذکر در تحقق رفتارهای مجرمانه اعم از نشر اکاذیب و توهین با فرض تعداد بیش از چهار فقره، هر یک از متهمان فوق‌الذکر را از باب نشر اکاذیب به تحمل دو سال حبس تعزیری و جهت توهین به پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت جمهوری اسلامی ایران محکوم می‌نماید.

دادگاه با توجه به تأسیسات حقوقی قضایی مندرج در قانون مجازات اسلامی با عنایت به فقدان سابقه کیفری متهمان و شرایط شغلی و اجتماعی متهمان و پیش‌بینی اصلاح آنان به استناد مواد ۴۰، ۴۶، ۴۷، ۴۸، ۵۲ و ۵۴ قانون مجازات اسلامی، اجرای ۱۵ ماه از محکومیت حبس آقای اردشیر مطهری و ۱۲ ماه از حبس آقای مهدی خالقی را به مدت سه سال معلق می‌نماید تا در صورت عدم ارتکاب جرائم عمدی موجب حد، قصاص، دیه، تعزیر تا درجه هفت، محکومیت تعلیقی بلااثر گردد».

بنابراین، نماینده مردم گرمسار و آرادان در مجلس به اتهام مشارکت در نشر اکاذیب به تحمل دو سال حبس تعزیری و از بابت توهین به پرداخت ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت محکوم شده است.

در دادنامه صادره در پرونده کانال حساب‌کشی در دادگاه تجدیدنظر نیز آمده است: «... محرز گردیده، گرداننده اصلی کانال حساب‌کشی و ادمین آن، آقای اردشیر مطهری می‌باشد؛ فلذا با رد تجدیدنظرخواهی تجدیدنظرخواهان مستند به بند الف ماده ۴۵۵ قانون فوق، چون آقایان اردشیر مطهری و مهدی خالقی فاقد سابقه محکومیت مؤثر کیفری هستند، با رعایت بند ث ماده ۳۸ و مواد ۴۰، ۴۶، ۵۰، ۵۱، ۵۲، ۵۳ و ۵۴ از قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ قرار تعلیق باقیمانده مدت حبس مندرج در دادنامه تجدیدنظر خواسته را به مدت سه سال صادر و اعلام می‌نماید چنانچه تا پایان مدت تعلیق، مرتکب جرم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت نشوند، محکومیت تعلیقی آنان لغو و بی‌اثر خواهد گردید. دادنامه، تجدیدنظر خواسته را با تعلیق اعمال شده تایید می‌نماید. این رأی طبق ماده ۴۴۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ قطعی است».

یکی از آخرین موردهای هتاکی کانال حساب‌کشی، به خانواده سردار شهید سلیمانی بود که موجی از خشم شهروندان گرمساری را با خود به همراه داشت و آنها مقابل دادگستری این شهرستان دست به تجمع اعتراضی زدند؛ اما اردشیر مطهری با صدور بیانیه‌ای در آن زمان، این اقدام کانال حساب‌کشی را محکوم کرد و از نهادهای امنیتی و قضایی خواست تا با توهین‌کنندگان به خانواده سردار سلیمانی قاطعانه برخورد کنند!

برخی از کنشگران اجتماعی نوشته‌اند: «امروز زمان عمل به گفته خود اوست. رأی دادگاه پیش از توهین به خانواده سردار شهید، حاج قاسم سلیمانی صادر شده بود و یقینا این اقدام کانال حساب‌کشی، در رأی فعلی لحاظ نشده است. دستگاه‌های قضایی و امنیتی باید ورود مجددی به این پرونده داشته باشند».

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  5 0
  به به چه نماینده هایی
  • رضا IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   0 1
   این نظام چون با هیچ مسئولی تعارف ندارد زوال ندارد به اذن الهی.مرگ بر منافق سرخورده و درمانده
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  9 17
  خودشان هر دزدی و تخلفی کنند ، محکامه نمی شوند و دیگران هر نقدی کنند محکوم می شوند . این کار را زرنگی می دانند
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   2 2
   نقد؟ یا توهین
  • فرشید IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   10 1
   توهین به سردار سلیمانی اسمش شده نقد کردن؟ قشر غرب زده عامل فساد در این کشور هستند و پیشرفت کشور به دست قشر انقلابی و مومن بوده
  • IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   0 1
   ۹:۵۱! تا وقتی مدرک محکمه‌پسندی علیه کسی نداری، حرفات مشتی مزخرفات برای بدبین کردن مردم است.
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  12 1
  چشم مان روشن و خون باید گریست
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  5 0
  خوب نباید از نمایندگی مردن اخراج بشه؟ تنها کشوری که سیستم های برخوردشان این مدلی هست که فساد فرد محرز شده و اما می تونه به کار قبلی ادامه بده ایرانه.
 • . IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  5 0
  اگر الان نماینده است که باید اخراج شود از مجلس
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  1 1
  ابتداء خبر را که خواندم داشتم شاخ در می آوردم شاید هم خیلی خوشحال شدم، چون دیدم قانون برای مسئولین هم اعمال میشه! ولی وقتی به وسط خبر رسیدم، یدفعه از آسمان پرت شدم پایین دیدم نه بابا از این خبرا نیست باز هم قوانین برای ضعفاست، چون آن نماینده محترم حکمش تعلیقی است، ما عوام ها گاهی با یه لید خبر چقدر خوشحال میشیم؟!!!
 • سوخته IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  3 0
  کی میشود نوبت روحانی کذاب و همدستان شان شود ب امید آن روز
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  5 2
  محکومیت پسر میر سلیم رو هم با همین سرعت اعلام کردید
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
   1 0
   اتفاقا از منتقدان جدی سیاست های افراد سنتی مثل میر سلیم هست.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  5 0
  پس چرا از مجلس اخراج نشد؟
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  دادگاهدبایستی به مسئولین دولتی دو برابر افراد عادی حکم صادر کنه این گفته رئیس قوه بود یعنی اگر فردد عادی بود قوه چه حکمی میداد؟ بی چشم و رو فرافکنی هم میکنه، واقعا چی تو خودشون دیدن
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  تهش ماستمالیه
 • ولش کن IR ۲۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۵
  0 0
  جزای نقدی فقط 8 میلیون تومان؟ پول چیپس و پفک بچه ی نماینده هم نمی شه!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس