1

توجه به نوع مراودات تهران با افغانستان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در حال «تمرین دولت داری» با مردان سیاسی جدید در کشور همسایه است.

سرویس سیاست مشرق- زمستان سال گذشته وزیر خارجه طالبان، با تعدادی قابل‌توجهی هیئت همراه توسط هواپیمایی ایرانی وارد فرودگاه امام (ره) شده و مورد استقبال مقامات سیاسی قرار می‌گیرد. امیرخان متقی به‌محض ورود به کشور به دیدار یکی از معاونان وزارت‌خارجه رفته و اعلام می‌کند که دیدارش در تهران دیپلماتیک بوده اما از گفتگوهای ملی میان افغان‌ها نیز استقبال می‌کند.

پیش از ورود وزیر طالبان به ایران شایعه شده بود که متقی در تهران با دو چهره جنجالی اپوزیسیون دیدار کرده تا مقدمه تشکیل دولت حداکثری فراهم گردد. این خواسته امیرخان متقی مورد استقبال حسین امیر عبداللهیان قرارگرفته و طرف ایرانی علاوه بر رایزنی‌های دوطرفه با نوحاکمان در افغانستان مقدمات یک دیدار سه‌جانبه با ابتکار عمل ایران در راستای گفتگوهای ملی را فراهم می‌کند.

در آن روزها ایران در موضعی قابل‌توجه اعلام کرده بود که تنها راه عبور از بحران سیاسی در کابل گفتگوهای «افغانی- افغانی» میان همه نیروهای موثر در آینده افغانستان است؛ منظور ایران از این مدل گفتگو مشارکت همه احزاب، اقوام و مذاهب در آینده سیاسی افغانستان بود.

در اولین جلسه از گفتگوها؛ متقی روبروی احمد مسعود فرزند مجاهد شهید احمدشاه مسعود و نیز اسماعیل‌خان یکی از رهبران قدیمی جهادی در شهر هرات نشسته و رو به این دو تن می‌گوید: «اگر شما دو نفر با خلیفه بیعت کنید، جان شمارا تضمین کرده و می‌توانید به خانه و کاشانه خود بازگردید!»

این جمله به مذاق هیچ‌کدام از حاضران در جلسه خوش نیامده و آن را موضعی غیرسازنده و نامطمئن برای آینده افغانستان تلقی می‌کنند. یکی از حاضران در نشست سه‌جانبه رو به وزیر طالبان می‌گوید که جان او در برابر آینده مردم افغانستان ارزشی نداشته و طالبان باید روی قول و قرار قدیمی در تشکیل دولت همه‌شمول در تمام ولسوالی‌ها بماند.

متقی کمی مکث کرده و گفته بود که برنده جنگ شروط آن را تعیین کرده و حرف همان است که بیان‌شده است!

وزیر خارجه طالبان ادامه داده بود که تشکیل «دولت همه‌شمول» مشروط به آن است که همه طرف‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی با ملاهبت‌الله آخوندزاده بیعت کنند. بیان چنین مواضعی باعث می‌شود تا بحث میان رهبران جهادی در جلسه بالاگرفته و طرفین بدون رسیدن به هیچ نقطه‌نظر مشترک محل نشست را ترک کنند

وزیر خارجه طالبان پس از پایان دو نشست بی‌نتیجه دیگر با رهبران اپوزیسیون افغانستان، به دیدار وزیر خارجه کشورمان رفته و اعلام می‌کند که دیدارها نتایج مثبتی داشته است! جالب آن‌که متقی در دیدار با امیرعبداللهیان از وزیر خارجه می‌خواهد سرپرست سفارت افغانستان در ایران را پذیرش کند. مقامات سیاسی در جمهوری اسلامی ایران به خاطرنشان دادن حسن نیت به حاکمان جدید در کشور همسایه با خواسته وزیر خارجه طالبان موافقت کرده و طالبان نیز برای نشان دادن انعطاف در رفتار فردی را به تهران معرفی می‌کند که از خاندان و نزدیکان به اسماعیل‌خان است. متقی انتخاب عبدالطیف نظری به‌عنوان وزیر اقتصاد را نیز نشانه رویکرد گروه خود برای تشکیل دولت همه‌شمول اعلام می‌کند.

یک سال پس از تشکیل دولت طالبان، وضعیت افغانستان چگونه است؟ / روایتی ناگفته از دیدار وزیر طالبان با احمد مسعود در تهران

طالبان ایستاده بر سر یک سه‌راهی

وزیر خارجه طالبان قبل از ترک تهران یک خواسته مهم دیگر را  نیز روی میز گذاشته و از مقامات ایرانی می‌خواهد پیش‌قدم شده و مقدمات به رسمیت شناختن طالبان به‌عنوان یک دولت مستقل را فراهم کنند. در آن زمان طرف ایرانی به مقام طالبان اعلام می‌کند که خواسته آن‌ها یک شرط ساده دارد و آن هم استفاده از همه ظرفیت‌های سیاسی، قومی و مذهبی در آینده این کشور است. متقی به امیر عبداللهیان اعلام می‌کند که این شرط در حال حاضر امکان عملی شدن ندارد!

در آن روزها دولت پاکستان مدام زیر گوش طالبان می‌خواند که تنها راه‌حل برای حفظ قدرت در آینده آن است که یک هسته سخت قدرت تشکیل داده و یک دولت تمام پشتون تشکیل شود!

تحلیل  اسلام‌آباد آن بود که تشکیل دولتی یک‌جانبه و قومی باعث وابستگی شدید افغانستان به پاکستان شده و کابل را در دامن ارتش پاکستان می‌اندازد. در این‌سو تهران اعتقاد داشت که دولت همه‌شمول اصلی رحمانی بوده و در کشوری با ویژگی‌های منطقه‌ای متفاوت تشکیل دولت فراگیر بهتر از خلافت شکننده است.

متقی در آخرین دیدار با وزیر خارجه ایران روی حرف خود پافشاری کرده و تقریباً بدون دستاورد تهران را ترک می‌کند؛ اما هنوز وزیر طالبان از خاک ایران خارج نشده است که پیامی ویژه فرستاده و اعلام می‌کند نقطه‌نظر تهران را پذیرفته اما اجرای آن نیاز به زمان دارد. به نظر می‌رسید که مقامات دولت نورس طالبان با محاسبه پیشنهاد دو همسایه و نیز پیام‌های بین المللی به نتایج قابل‌فهمی رسیده بودند که بعدها اثر خود را در افغانستان به‌خوبی نشان داد.

یک سال پس از تشکیل دولت طالبان، وضعیت افغانستان چگونه است؟ / روایتی ناگفته از دیدار وزیر طالبان با احمد مسعود در تهران

اما چه عاملی باعث شد نظر طالبان در کمتر از ۴۸ ساعت عوض شود؟

پاسخ به این نکته کمی پیچیده بوده و به نوع مراودات دیگر بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی با سران افغانستان دارد! در همان روزهایی که امیر خان متقی مشغول رایزنی‌های سخت و پر چالش در تهران بود، ولی نصر مشاور ارشد نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان جمله قابل‌توجهی را بر زبان رانده و گفته بود که آمریکایی‌ها پس از سرشکستگی در فرودگاه کابل می‌توانند دوباره سکان هدایت افغانستان را بر عهده بگیرند، نصر به وزارت خارجه بایدن توصیه کرده بود که سیاست چماق و هویج را در برابر طالبان در پیش‌گرفته و با وضع تحریم‌های سنگین علیه مردم افغانستان آن‌ها را به دنبال خودش کشیده و به‌مرور نرمال کند!

نصر در پاسخ به این سؤال که ایالات‌متحده می‌تواند در شرایط کنونی چه اقداماتی برای اثرگذاری بر اوضاع انجام دهد، گفته بود که آمریکایی‌ها در حال حاضر اهرم فشار و نفوذ چندانی در افغانستان ندارند. بخصوص اینکه این کشور دیگر حضور نظامی قابل‌توجهی در افغانستان ندارد. این کشور پایگاه بگرام را تخلیه و افغانستان را ترک کرده است. لذا واشنگتن دیگر در موقعیتی نیست که بتواند مسیر حرکت افغانستان را دیکته کند، مگر اینکه بخواهد دوباره خود را درگیر افغانستان کند که به نظر من این موضوع در حال حاضر جزو گزینه‌های آمریکایی‌ها نیست.

نصر در ادامه جمله بسیار مهمی را بیان کرده و گفته بود:

ایالات‌متحده می‌تواند اقدامات دیپلماتیک زیادی انجام دهد. آمریکا باید یک تعریف بسیار شفاف از کارهایی که می‌خواهد طالبان آنها را انجام بدهد یا ندهد داشته باشد. این کشور همچنین باید از کانال‌هایی که در دوحه ایجاد کرده است برای ارتباط گرفتن با رهبران طالبان استفاده کرده و برای اثرگذاری بر تصمیمات این گروه، از مجموعه‌ای از سیاست‌های چماق و هویج استفاده کند. من فکر نمی‌کنم طالبان آمادگی لازم را برای اداره کشور داشته باشد و انتظار می‌رود که اختلاف‌هایی بین این گروه ایجاد شود. بدین ترتیب، ثبات و انسجامی را در این کشور شاهد نخواهیم بود. برخی مناطق تحت قوانین سختگیرانه شریعت خواهند بود و برخی دیگر هم نه!

این جملات از سوی مشاور آمریکایی‌ها در منطقه برای طالبان به آن معنا بود که اگر  امارت اسلامی بدون توجه به برآیند نیروهای درونی سکان هدایت افغانستان را بچرخاند، در یک بازی سیاسی سخت و غیرقابل‌پیش‌بینی با آمریکایی‌ها و متحدان آن در منطقه (عربستان و پاکستان) افتاده که نتیجه آن فروپاشی از درون است!

این روزها اگرچه طالبان هنوز با تشکیل دولت فراگیر و همه‌شمول فاصله زیادی دارد، اما تلاش آن‌ها برای رایزنی سیاسی داخلی با گروه‌های مختلف و طرف مشورت بودن رهبران مرجعی چون عبدالله‌عبدالله و نیز حامد کرزی نشان می‌دهد که اگر همه طرفین حسن نیت لازم را داشته باشند مجاهدین طالب نیز انعطاف لازم را نشان داده و آماده عبور از ایده تشکیل امارت اسلامی هستند. تلاش طالبان برای ایجاد امنیت داخلی، حمایت از گروه‌های مختلف سیاسی، توجه به شعائر و احترام به مذاهب اسلامی ازجمله سیاه‌پوش شدن شهر کابل در آستانه ماه محرم دستاوردهای مهم طالبان پس از دیدار وزیر خارجه آن کشور از تهران است.

یک سال پس از تشکیل دولت طالبان، وضعیت افغانستان چگونه است؟ / روایتی ناگفته از دیدار وزیر طالبان با احمد مسعود در تهران

یک سال پس از تشکیل دولت طالبان، وضعیت افغانستان چگونه است؟ / روایتی ناگفته از دیدار وزیر طالبان با احمد مسعود در تهران

البته مفسران سیاسی خوب می‌دانند که دولت طالبان به دلیل تحریم‌های خارجی هنوز با گرفتاری‌های اقتصادی روبرو است، توجه به سیاست‌های منطقه‌ای و عبور از اقتصاد وابسته می‌تواند این دولت تازه‌رسیده را به سمت بهبود اوضاع هدایت کند.

تا پیش‌ازاین برخی سیاست‌مداران افغان مانند اشرف غنی سعی داشتند افغانستان را به‌صورت مصنوعی در مسیر توسعه قرار دهند؛ به‌عنوان‌مثال در شرایطی که در بسیاری از ولایات مردم حتی در نان شب خود مانده بودند، اشرف غنی دم از دیجیتالی کردن شهر کابل و گسترش کاباره‌ها و کلوب‌های شبانه می‌زد، آن رویای کودکانه پس از فرار شبانه و دست‌جمعی سربازان ارتش تروریستی آمریکا بر بادرفت.

یک سال پس از تشکیل دولت طالبان، وضعیت افغانستان چگونه است؟ / روایتی ناگفته از دیدار وزیر طالبان با احمد مسعود در تهران

ما و طالبان؛ نگاه جمهوری اسلامی ایران به دولت نورسیده در کابل چیست؟

این روزها طالبان بر سه‌راهی تشکیل دولت قومی و عشیره‌ای، امتداد دولت آمریکایی و تلاش برای یک فرایند منتهی دولت- ملت همه‌شمول راه سوم را در پیش‌گرفته است، البته در این مسیر افتان‌وخیزان است.

به نظر می‌رسد طالبان در حال حاضر علاوه بر ایستادگی در برابر موج ناتوی فرهنگی و تشکیل دولت وارداتی غرب‌زده، در برابر دولت سنتی و عشیره‌ای متمایل به پاکستان و عربستان نیز ایستاده و در برابر چپ و راست قدیمی راه سومی را در نظر گرفته  که نزدیک به توصیه‌های دلسوزانه جمهوری اسلامی ایران است، اجرای کمال و تمام این ایده از حکومت‌داری در آینده بستگی به ظرفیت‌های سیاسی داخلی در افغانستان و نوع تعاملات گروه‌های مختلف با یکدیگر دارد.

نکته بسیار مهم آن است که موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر تشکیل دولت جدید در افغانستان و به سامان رسیدن وضعیت مردم آن با نگاهی امت‌گرایانه است، ایران برخلاف بسیاری دیگر  از کشورها به دنبال تسلط چپاول‌گرایانه بر این کشور مظلوم نیست.

نگاه جمهوری اسلامی ایران به کشور همسایه همان نظر رهبر انقلاب است که دراین‌باره می‌فرمایند: ما طرفدار «ملت افغانستان» هستیم چراکه دولت‌ها همچون گذشته می‌آیند و می‌روند، اما ملت افغانستان است که باقی می‌ماند و نوع رابطه ایران با دولت‌ها نیز بستگی به نوع رابطه آن‌ها با ایران دارد.

بر اساس همین رهنمود، غیرت دینی در جمهوری اسلامی ایران، ما را ملزم به آن می‌کند تا دست یاری به‌سوی مردم افغانستان دراز کنیم و در شرایطی که غربی‌ها برای ارتباط با طالبان شرط‌های عجیب تعیین می‌کنند، حامی مردم آن کشور در این بزنگاه سخت باشیم. این فراز از آن سخن رحمانی از جانب رهبر انقلاب در توجه به وضعیت مردم به‌جای تمرکز در فرم حکومت، کلید حل بحران در خانه همسایه شرقی است.

توجه به نوع مراودات ایران با افغانستان نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران در حال «تمرین دولت داری» با مردان سیاسی جدید در کشور همسایه است. توجه دادن آن‌ها به الزام در پابندی به توافق‌نامه‌های قدیمی مانند حق آبه‌ موجود؛ توجه به مناسبات مرزی و تبادلات اقتصادی و سیاسی بخشی از این ماجراست.

جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که درصورتی‌که طرف مقابل از خود حسن نیت نشان دهد، به‌اندازه کافی نرمش و صبوری داشته و مصداق آیه شریفه «إِنَّ هَٰذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَأَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ» در سوره مبارکه الانبیا است.

در شرایطی که دولت جدید در افغانستان حتی توانایی تشخیص مرزهای خود را ندارد، جمهوری اسلامی ایران با صبوری و لطف آن‌ها را با قواعد همسایگی آشنا می‌کند. این نگاه الهی برآمده از قرآن‌شناسی و جامعیت رهبری جهان اسلام در نگاه رهبر معظم انقلاب بوده و کلید موفقیت‌های مقاومت اسلامی و پیروزی‌های پی‌درپی رزمندگان اسلام در برابر دشمن است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 107
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  9 57
  طالبان بهتر از مسئولان ماازپس مشکلات خودشان برمی آیند
  • IR ۱۵:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   6 4
   دوست گرامی افغاني لطفا" با هویت خودت بعنوان یک افغاني درباره مسئولین طالبان و حقانی کشورتون افغانستان اظهار نظر بفرمایید ...
  • IR ۲۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   12 1
   به 15:19 درد شما اسلام و تشیع نیست درد شما نژاد پرستیتونه. پانترک و پانفارس و پانکرد و پان عرب و پان پشتون و پان هزاره و ... همگی نژادپرست و اهل جهنم هستند
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 6
   جناب افغان این که از شما خواسته شده با هویت واقعی خودتون اظهار نظر کنید با هویت خودتون کامنت بگذارید ،. نژاد پرستی است ؟ لطفا" با کلمات بازی نکنید مغلطه نکنید ..!
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   7 1
   به 20:58 هویت من اینه که اگه خدا قبول کنه مسلمونم و برعکس شماها اصلا نژاد و ملیت برام اهمیتی نداره. راستی خودت مطمئنی صد درصد ایرانی هستی و ژن های دیگه مثل عرب و ترک نداری؟
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   3 0
   بعلاوه درد نفاق و افسادطلبی!
  • IR ۰۷:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   1 0
   آلبانیایی ها که فراوون اینجا رفت و آمد دارن، ولی افغانی ها؟ گمون نکنم !
 • JP ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  30 3
  انشاالله شاهد ثبات و برادری و شکوفایی کشور افغانستان باشیم.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  17 4
  تحلیل جامع و خوبی بود
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   8 7
   و نشون میده که «چقدر خوبیم ما»!
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   8 12
   تحلیل کاملا ساده لوحانه خوشبینانه ای بود !
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  20 18
  اونوقت حذف نوروز و عاشورا و... تو کدوم مسیر تعریف میشه؟
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   11 7
   درود بر شما ، به نکته مهمی اشاره کردید ! این تحلیل بسیار خوش بینانه بیان شده بود و در موارد زیادی با رفتار طالبان تفاوت دارد
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   11 6
   شیعه ستیزی و ایرانستیزی ، ستیز با هر آنچه با دین و مذهب و هویت فارسی این مردمان باشد جزو عادات اولیه و فرهنگ پشتونیسم ... که طالبان و حقانی های پشتون امروز نمایندگی می‌کنند
  • IR ۱۴:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   14 9
   تعطیلی تولد پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم رو هم لغو کردن پس با این حسای میخواین بگین اینا ضد پیغمبرن!! انصافا چند درصد مردم افغانستان شیعه هستند که عاشورا برایشان تعطیل باشد؟ مگر امام صادق علیه السلام که برای جدش عزاداری میکرد به کل برای خودش تاسوعا و عاشورا را تعطیل میکرد و کاری جز عزاداری انجام نمیداد؟ تعطیلات عید نوروز هم که در خود ایران زیادیه.
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 1
   دوست گرامی افغان لطفا" توجیه نکنید ماله کشی نفرمایید اشتباهات و اشکالات عمده گروه طالبان و حقانی پشتون رو ..
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 1
   مغلطه ممنوع جناب پشتون ! تولد حضرت محمد لغو شد از سوی طالبان و حقانی ها بخاطر اینکه مبعث رسول اکرم رو پر رنگ تر کنند چه ارتباطی با لغو عاشورا دارد ؟ چه ارتباطی با نوروز دارد ؟ نوروز و عاشورا دو نماد کاملا" ایرانی ، شیعی !!!
 • یک شیعه‌ی افغان IR ۰۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  12 22
  درود بر دولت مقتدر اسلامی قهرمان و شیعه‌دوست طالبان. بیست سال پیش برادران طالب ما،در تقویت وتامین امنیت عزاداران حسینی کمک بسیاری کرده بودند.امید است که این کهنه کاران حکومت‌داری،بازهم بتوانند امنیت شیعیان را مثل سابق تامین کنند.
  • IR ۱۲:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   12 3
   دولت شیعه دوست ( طالبان ) حتما" قصد مزاح و شوخی دارید ؟ این دولت شیعه دوست شما پشتون ها چرا ایام سوگواری عاشورای حسینی شیعیان رو از تاریخ افغانستان حذف کرد ؟ !!! ؟ آقایان پشتون افغاني لطفا" با هویت واقعی خودتون اظهار نظر کنید و در جانبداری از سران طالبان و حقانی پشتون کامنت بگذارید ... سپاسگزار شما هستیم
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   7 1
   به 12:16 طالبان سالروز رو حذف نکرده. تعطیلی رو حذف کرده. مثل تعطیلی ولادت پیغمبر. در خود قندهار عزادارای امام حسین با شکوه تمام برگزار شد.
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 3
   تعطیلی ولادت پیامبر رو طالبان و حقانی ها حذف کردند. چون مبعث رسول اکرم در تقویم افغانستان باقی است ... ایام عاشورای حسینی و نوروز رو چرا حذف کردند ؟ دوستان افغاني لطفا" اگر قصد دفاع و جانب داری از گروه طالبان و حقانی های پشتون رو دارند حداقل بهتر منطقی تر مستدل تر دفاع کنند باور پذیر باشد !!! التماس دعا مشرق جان
  • IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 5
   قندهار اکثریت تشیع هستند طالبان خوب می‌داند که نباید با احساسات اکثریت قندهاری ها بازی کند ، طالبان ضد تشیع و ضد فارسی است اگر آرام آرام اقدام می‌کند چون هنوز قدرتش تثبت نشده هنوز از سوی ایران و کشورهای همسایه و جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 0
   به 17:49 قندهار اکثریت شیعه هستن؟؟ انقدر ما رو تو محرم نخندون. قندهار شهری پشتون با اکثریت سنی هست. شروع حرکت و مرکز طالبان همین شهره. خونه ملا عمر هم هنوز اونجاست.
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  4 7
  مطلب بسیار خوب و دقیق من خودم افغانستان به خوبی میشناسم این مطلب از عمق سیاسی مناسبات افغانی در اومده و نشون میده نویسنده ارکان قدرت در افغانستان رو خوب میشناسه توصیه میکنم این مطلب رو با دقت بخونید و استفاده کنید
 • امیررضا IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  4 3
  سلام. عالی بود. ممنونم
 • ح س IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  7 6
  دولتمردان ما اگه چیزی بلد بودن که این وضع ما نبود چه برسه به اونا یاد بدن راه کانادا راه اختلاس راه آقازادگی
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  18 5
  طالبان یک گروه تروریستی تکفیری است.
 • توافق دوحه IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  20 4
  هدف آمریکا از روی کار آوردن طالبان در افغانستان ضربه به رقیبانش بخصوص ایران است.
  • IR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   4 0
   دقیقا" همینطوره ، طی توافقات و نشست های دوحه قطر بین آمریکایی ها و اعضای گروه افراطی تروریستی طالبان ، توافق و قرار شد آمریکا افغانستان را تحویل این گروه افراطی بدهد و چنین هم شد .. مقامات ای آن هم متوجه این مسائل هستند در تلاش هستند با این گروه تعامل و همکاری کنند انشاالله گروه طالبان هم متوجه این لطف و خویشتن داری و همکاری های ایران باشد
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 0
   دقیقا همینطوره . بگذارید زمان همه چیز را ثابت خواهد کرد
 • DE ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  11 1
  چرا طالبان ملافه و پتو با خودشون میارن ؟ مگر بهشون تو هتل نمیدن ؟
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   5 1
   اعضای گروه طالبان سالها غارنشینی کردند هتل مناسب اینها نیست !
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   3 0
   تفاله های پهلوی. هر کی شبیه خودشون نیست فحشش میدن
  • IR ۱۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   این که گفته طالبان غار نشین هستند عایا فوش و نا سزا است جناب اوغان !؟! غار نشین هستند سالها و دهه ها در دل کوه ها در غارهای افغانستان زندگی کردند قطعا" زمان خواهد برد تا با زندگی معمولی آشنا شوند
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 1
   اگر مثل بعضی همسایه هاشون اهل راحتی و آسایش و لاکچری‌بازی بودند، میتونستن بر سایر مدعیان مسلط بشند؟
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  10 2
  طالبان یک دولت نیست بلکه چند قبیله پشتونکه به کل افغانستان تسلط پیدا کرده اند و کشور را طبق سنت قبایل بدوی خود پیش می برند.
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   8 1
   طالبان = پشتونیسم ، طالبان یک حکومت کاملا" قومی و قبیله ای تمامیت خواه پشتون که هرگز به دیگر اقوام افغانستانی اجازه مشارکت و سهیم شدن در حاکمیت و قدرت افغانستان را نخواهند داد
  • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   پس اشرف غنی ایرانی بوده نه پشتون!!!
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   بله اشرف غنی هم پشتون بود ، پشتون ها همواره تمامیت خواه بودند و هستند هرگز ارزشی برای دیگر اقوام و ساکنین افغانستان قایل نبودند و نیستند تفاوتی ندارد چه نوع حکومتی در راس قدرت افغانستان باشد فقط باید پشتون ها حاکم و در قدرت باشند و بس!
  • IR ۲۰:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 2
   ولی اشرف غنی به قول شما برعکس طالبان به صورت دموکراتیک انتخاب شده بود!! حالا شما دارین پیشنهاد میکنین کل پشتونها رو بکشیم؟ راستی چرا همون موقع نگران زبان فارسی و تشیع نبودین؟
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   چه کسی گفت کل پشتون ها رو بکشید ؟. می‌توانید این کامنت و سخن بی ارزش خودتون رو اثبات کنید ؟ چرا مغلطه میکنی ؟
  • IR ۲۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 1
   طی این دو قرن که کشوری با نام افغانستان تشکیل و اعلام موجودیت کرد تا همین امروز اقوام پشتون با فرهنگ و زبان فارسی این مردمان جنگ و ستیز داشتند گروه طالبان پشتون هم جدایی از این موضوع نیست قطعا" همان راه اقوام خویش را ادامه خواهد داد ، فعلا" با حذف عاشورا و حذف نوروز شروع کردند
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   1 0
   « چه کسی گفت کل پشتون ها رو بکشید؟ » نه ، شما که به این سادگیا نیستین . انقدر جرقه میزنین تا بگیره ، بعد خودش دومینووار پیش میره
 • محمد NL ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  6 2
  این را همه میدانید که سقوط جمهوری افغانستان با امضاء دوحه صورت گرفت، پس زیاد خوش بین نباشید، چونکه طالبان خود یک پروژه آمریکای است.
  • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   حتما برای همینه که آمریکا کل پولای افغانستان رو بلوکه کرده!!!
  • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   آمریکا توسط تحریم و فشارهای اقتصادی تلاش دارد طالبان را بطور کامل تحت کنترل خویش داشته باشد ، ترور ایمن الظواهری رهبر القاعده در افغانستان کابل دقیقا" با همکاری سران طالبان صورت گرفت یعنی طالبان نهایت همکاری رو با آمریکایی ها دارد ، توافقات و نشست های دوحه قطر طالبان را به قدرت و حاکمیت افغانستان بازگرداند ، طالب به خوبی می‌داند که باید با کارفرمای خویش همکاری کند ..
  • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   به 15:36 طبق این ادعا میشه استدلال کرد این که آمریکا پول های ایران رو بلوکه کرده برای تحت کنترل گرفتن ایرانه
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  6 7
  دولتی که عداداری محرم رو ممنوع می کنه و شیعیان رو می کشه؟چه غلطا انشالله اون مردی که قرار بود زنجیر غلامان رو بشکنه میاد و ابو جهل طالبان نابود می شه
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   4 1
   عزاداری عاشورا در افغانشتان اصلا ممنوع نبود و به خصوص در خود قندهار مرکز طالبان با شکوه هرچه تمام برگزار شد. اونجایی که بلند کردن پرچم عزای امام حسین ممنوعه، کشور آذربایجانه.
  • دلسوز IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   اون پولها بخشی از ضمانت تفاهمتامه واگذاری قدرت ب طالبانه که شروط امریکا را بجا بیاره
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  7 3
  تعطیلی نوروز و عاشورا برداشته شد .
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   3 2
   نوروز و عاشورا که هر دو نماد ایران و تشیع هستند !
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 2
   تند نرو تعطیلی ولادت پیغمبر هم برداشتن. نکنه یخواین بگین اینم به خاطر دشمنی با تشیع و ایرانه!!
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   جناب اوغان پشتون ولادت پیامبر رو بر داشتند چون بعث رسول اکرم در تقویم افغانستان هست ، سعی نکن از طالبان ضد تشیع و ضد فارسی دفاع کنی ! قابل دفاع و توجیه نیست حذف عاشورا و حذف نوروز .. اونی که تند میره شما پشتون های َالی پرست هستید نه ما ایرانیان ..
  • IR ۱۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 1
   هنوز قدرت نگرفتن این تروریست های افراطی صبر کنید در افغانستان قدرت بگیرند از سوی همسایگان و جامعه جهانی بعنوان حاکم و دولت افغانستان به رسمیت پذیرفته شوند آنوقت غیر از عاشورا و نوروز قطعا" زبان فارسی رو هم ممنوع و حذف خواهند کرد همواره این آرزوی قومگرایان پشتون بوده و هست
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   به19:40 الحمدلله شما نشون دادین شما به ضد تشیع بودن طالبان (که نیستن) کاری ندارین وفقط مشکلتون اینه که را اینها فاریسی حرف نمیزنند. همه نژادپرستا حهنمی اند.
  • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   4 0
   به 19:05 اگه طالبان ضد تشیع و ضد ایرانی بوده چرا گذاشت پویان مختاری برای مداحی بره کابل؟؟ اون که ضد تشیع و ضد ایرانه آذربایجانه نه طالبان
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   به 19:05 اگه طالبان ضد تشیع و ضد ایران بودن چرا گذاشتن پویانفر واسه مداحی بره کابل (قبلا به اشتباه نوشتم پویان مختاری) ؟؟؟ اونی که ضد شیعه و ضد ایرانه حکومت آذربایجانه
 • US ۱۲:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  3 2
  آب در برابر نفت
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   3 2
   به همین خیال باشید ! شتر در خواب بیند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه !
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 2
   آرزو بر جوانان عیب نیست !
 • Moqhtada mirzai IR ۱۳:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  6 1
  همین که ارزش پول شون هزاران برابر پول ماست پس اونا از ما موفق‌تر هستند
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 0
   افغانستان یک کشور فقیر و جنگ زده محصور در خشکی است اگر گؤلی طی این دو دهه عابد افغانستان شده کمک های بین المللی منجمله کمک های بشر دوستانه ما ایرانیان بوده عزیزم !
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   بله افغانستان بزرگترین اقتصاد جهان !!! عزیز من دوست گرامی ساده لوح من ! افغانستان یک کشور فقیر جنگ زده محصور در خشکی است اگر طی این دو دهه اخیر پولی عاید این کشور شده کمک های بشر دوستانه کمک های بین المللی منجمله کمک های بشر دوستانه ایران بوده که سر پا ایستادند .. البته که معادن و ثروت های نهفته ای در خاک افغانستان باشد که چنانچه استخراج کنند چیزی عایدی براشون داشته باشد ولی در حال حاضر افغانستان هیچ اقتصادی ندارد ..
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  6 2
  شما را به هرکی میپرستید این مهاجران افغان و بچه هاشون را بفرستید برن بخدا تمام مشکل اشتغال و مصرف نان و نوشابه و کمبود دلار حل میشه
  • IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 1
   تازه شروع کردن به تکثیر و زاد و ولد در ایران ! به همین شکل ادامه بدهند ظرف چند سال آینده جمعیت ایران رو پشت سر می‌گذارند از ما هم بیشتر خواهند شد ...
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   عجیبه با این تورم سنگین ایران و حقوق کم برای کارهای سخت و دریغ خدمات اجتماعی مثل بیمه و بانکی و هزینه های کارت اقامت و کارت کارگری و غیره، بازم پولی براشون میمونه که دلار کنن و بفرستن اونور. با این حجم منت گذاری در عین بهره کشی، لابد خیلی ناچارن
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  3 1
  طالبان بر اساس ذات وجودی اش هرگز آدم بشو نیستند و با وجود کمی نرمش در کلام ،اما همان سیره و رفتار در زمان اشغال اول افغانستان را دارند اجبار کردن کارمندان زن به استعفا و معرفی یک نفر از بستگان مرد به جای خود نشان از همان رفتار خشن طالبانی است !
  • IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   دقیقا" ، دقیقا" همینطوره .. فعلا" قدرت نگرفتن این هستند قدرت بگیرند ذات خودشون رو نشان می‌دهند ، فعلا" دنبال تثبت خودشون در حاکمیت افغانستان هستند دنبال این هستند که همسایگان و جامعه جهانی این گروه افراطی تروریستی رو به عنوان حاکم و دولت رسمی در افغانستان به رسمیت بپذیرند .. ذات گروه های افراطی تروریستی این چنین در ترور و انتحار ... هرگز قابل اصلاح نیستند
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 5
  درود خدا بر مسلمانان طالب
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 2
   القاعده و داعش ، بوکوحرام طالب و حقانی همه این گروه های تروریستی ساخت آمریکا ادعای مسلمانی دارند ... !!!
  • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   2 1
   داعش و القاعده بوکوحرام تمامی این گروه های تروریستی ساخت آمریکا همچون همین طالبان هستند ادعای اسلام‌ و مسلمانی دارند
 • . IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  4 2
  متاسفانه تحلیل سطحی و خوشبینانه بود طالبان تا هنوز جای پایشان را محکم نکردن و از فریب و نیرنگ کار می‌گیرند اینها در آینده برای ایران درد سر درست می‌کنند همچنان که شیعیان افغانستان را به هر بهانه قتل عام می‌کنند نه به کوچک ونه به بزرگشان رحم می‌کنند و اعتقاد به کفر تشیع افغانستان دارد ایران که جای خود را دارد
  • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   درود بر شما ، کاملا" با شما هم رای و موافقم
  • افغان پشتون IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 1
   کاملا درست نه تنها برای شیعه بلکی برای تمام مردم افغان
 • نیما IR ۱۵:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 0
  به امید تشکیل دولت فراگیر
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 0
  وضیت مردم افغان خوبه چون نیمی از مردم فرار کردند و مابغی هم با سختی نفس میکشند . فقط زنده هستند و ایران مخارج این رژیم را میده
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 3
  افغانستان باید به چهار کشور مجزا با مرز های مجزا و ارتش و ریاست جمهوری مجزا تبدیل شود/ از همه مهمتر هر کدام اسم جداگانه ای داشته باشند/ افغانستان هم شد اسم. طولانی است و فقط به یاد گریه و بدبختی و بیچاره گی و فلاکت ... می افتنی. / خدا می داند که خِیر مردم افغانستان در این است
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 2
   صدای آمریکا از حلقومت بیرون میاد. خوبه افغانستانی ها مثل شما به نقشه خاورمینه آمریکا رجوع کنن و بگن ایران باید 8 تکه بشه؟
 • Javid. IR ۱۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  0 1
  شماحامی بغاوتګران تفاله بجامانده اشغالګران هستین.امارت اسلامی هیچ وقت کسانی کی بیست سال زیری اشغال حاکمان بودن هیچ وقت درنظامی اسلامی قبول ندارد.
  • افغان پشتون IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   طالبان مردم بیسواد هست وحکومت کردن مغز و انسان.نخبه میخواد ببنن در هر مناطق که طالبان از قبل بوده از دیگر مناطق ((شهرستان)) عقب مانده تر و بیسواد هست ! طالبان فقط به درد جنگ میخوره نه حکومت ...(. )
 • حسین IR ۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 12
  خداوکیل این کسایی که نظر مثبت برای طالبان می نویسند پول می گیرند یا واقعا عاشق و دلباخته آن ها هستند؟
  • IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 7
   چند میلیون نفر مهاجر غیر قانونی افغاني تو کشور داریم که به خوبی منو شما به زبان فارسی مسلط هستند جالب همه اشون به ظاهر از ترس جانشان به ایران فرار کردند تا مبادا به دست گروه افراطی طالبان کشته بشوند ولی در این مواقع حامی طالبان می‌شوند !!!
  • IR ۲۰:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   8 0
   من عاشق اسلامم و میدونم توی حکومت طالبان زن محجبه از اتوبوس و قطار بیرون نمی افته.
  • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   19 0
   منظور کسانیه که بد نمی نویسن و فحش و دشنام نمیدن ؟ شاید اونا یه کم بیشتر از شما به حاصل کاراشون فکر میکنن
 • مصطفی IR ۱۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  11 0
  جمهوری اسلامی نمیخواد تمرین دولتداری کنه با طالبان حقابه خودش را بگیرد کفایت میکنه
  • IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   8 0
   آره والله ! گل گفتی بخدا
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 0
  خوب سران کشور ما اگه مملکت داری بلدن انجام بدن نمی خواد به افغان ها یاد بدن ،افغانها بلدن چیکار کنند پول از جیب ایرانی وارد جیب افغان شود بچه کار ،کارگر دستمزد پایین ،دزدی،کمک از موسسات خیریه به اسم بچه کار وعاقبت به فکر اشغال ایران همه رو بلد هستند
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 11
  طالبان همون داعشه ولی یکم سیاستمدار تر با پنبه سر میبرن زره ای هم دلشون برای مردم نمیسوزه چه سنی باشند چه شیعه
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 9
   احسنت ، دقیقا" همین طوره ..
  • IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   11 0
   بابا چتونه یه بار میگید طالبان سواد نداره و از پشت کوه اومده و اصلا حکومتداری بلد نیست!! یه بار هم میگین سیاستمداره و داره با پنبه سر میبره!! بابا شما دیگه کی هستین.
  • IR ۱۵:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 1
   تمام این گروه های افراطی اسلام‌گرا ساخت آمریکا هستند مدUSA این سخن من نیست سخن هیلاری کلینتون مقام ارشد آمریکاست سخن مقامات بلند پایه ایالات متحده آمریکاست طالبان القاعده داعش و ... همه ساخت آمریکا هستند
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 0
  خوب امریکا پشت طالبان هست، طالبان هم در کشورشون به نحوی عمل می‌کنند که ما نمی‌پسندیم. سرجمع اینها یعنی کشور رو سوق بدیم به سمت خصومت؟
  • IR ۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 0
   مسئولین ایران هم با آگاهی به همین موضوع در حال تعامل با این گروه هستند نظر شما چیه
  • IR ۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 0
   توهین، تحقیر، تهدید اثر داره، منتهی اثر عکس! این نظر بنده است
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 1
   عزیزم کشور ما ایران با افغانستان هم مرز همسایه است هر اتفاقی در این کشور بیوفتد دودش تو چشم ما ایرانیان هم خواهد رفت چنانچه سال گذشته شاهد بودیم با فرار دولت اشرف غنی و بازگشت گروه افراطی طالبان که با هماهنگی و خواست آمریکایی هم بود چند میلیون اتباع افغانستانی به صورت غیر قانونی به کشور ما هجوم آوردند هزاران مشکل امنیتی تا هزینه های مختلف بر دوش کشور و ملت ما گذاشتند ، اگر افغانستان در قاره آمریکا و یا یک نقطه ای دور دست از ایران بود سخن شما به جا و منطقی می‌بود !!! ایکاش قبل از سخن گفتن اندکی تفکر و تعقل کنیم ...!
  • IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   جناب تفکر و تعقل! اصلا معلومه حرف حسابت چیه و به چی معترضی؟
  • IR ۱۴:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
   0 0
   حرف درستی ما نمی توانیم نسبت به افغانستان بی تفاوت باشیم باید مراقب باشیم کاملا" منطقی و صحیح فرمودید
 • علی IR ۱۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  1 0
  دولتهایی باقی می مانند که برخاسته از بطن مردم و اراده مردم باشد. هیچ دولت بدون پایگاه مردمی ماندگار نیست نمونه بارز آن صدام، قذافی و ...است. طالبان یک گروه تروریستی ارتجاعی است لدا تاریخ حضور آن در راس حکومت افعانستان ماندگار نیست.
 • IR ۲۰:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
  2 6
  حمله به کنسولگری ایران درمزارشریف وکشتاردیپلماتها وخبرنگار فراموش نشود
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   6 2
   اون کار سرویس اطلاعات پاکستان بود چون مهاجما داشتن اردو حرف میزدن. رجوع کنید به خاطره دیپلمات زنده مانده از حادثه. غیر از اون چرا همون موقع طالبان به سایر کنسلولگری های ایران حمله نکرد؟ چرا به سفارت ایران حمله نکرد؟
  • IR ۲۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   0 1
   خوب، یه سری از سران خود گروه طالبان هم از همان پاکستان و تحت فرمان هستند، ویدئو سخنان هیلاری کیلینتون رو سرچ کنید تماشا کنید که صراحتا" گفت طالبان رو آمریکا USA ساخت
  • IR ۲۳:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
   1 0
   ۲۰:۲۶ شما از کارگر ارزان افغانی هم شاکی بودبد، نه؟
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  1 0
  آخ که اگر کارگر خارجی نبود، کارگر داخلی چه پادشاهیی میکرد!
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
  8 1
  طالبان در حال حاضر عامل شکست مفتضحانه آمریکا در افغانستان شده است. طالبان از جنبه‌های مختلف خطر بزرگی برای غربی‌ها به‌حساب می‌آید. اصلاح‌طلبان ایران نیز منافعشان را به غرب گره زده‌اند، آن‌ها می‌خواهند از طالبان یک تابوی خطرناک بسازند. آن‌ها کوشش می‌کنند که ایران را گرفتار یک درگیری خلاف مسائل ملی در افغانستان کنند
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۷
   0 0
   اصلاح طلبان ایران مجنون و دیوانه امریکا هستند
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۶
  1 0
  دیوانه چو دیوانه ببیند خوشش آید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس