image-20220810105412-3.jpeg

دولت سوریه در سال های اولیه جنگ بخش های از مناطق شمالی را از دست داد اما با تغییر راهبرد و کمک متحدانش توانست توازن قدرت را به سود خود تغییر دهد و دوباره کنترل نقاط وسیعی را در دست گیرد.

سرویس جهان مشرق؛ ائتلاف غربی - عبری - عربی که از سال ۲۰۱۱ جنگ علیه ملت و دولت سوریه را آغاز کرد بر روی اشغال استان های شمالی این کشور حساب ویژه ای باز کرد و توان خود را بر روی گسترش درگیری ها در این مناطق متمرکز کرد.

ائتلاف به سرکردگی آمریکایی ها دهها هزار تروریست چند ملیتی را در قالب های مختلف (داعش، جبهه النصره و...) از طریق خاک ترکیه به عمق استان های شمالی سوریه اعزام کرد تا راه برای سقوط دولت سوریه باز شود.

در حدفاصل سال ۹۱ تا نیمه اول سال ۹۴ گروهک های تروریستی با حمایت های نظامی ائتلاف که بی سابقه بود، توانستند بخش های وسیعی از استان های شمالی (حلب، ادلب، لاذقیه، حماه الرقه و حسکه) را از کنترل دولت سوریه خارج کنند و به اشغال دربیاورند.

سوریه ۱۰ سال پس از هجوم ده‌ها هزار تروریست چند ملیتی/ چند درصد از مناطق شمالی در اشغال گروهک‌های تروریستی است؟ + نقشه میدانی

اما از نیمه دوم سال ۹۴ دولت سوریه با کمک متحدان از لاک دفاعی خارج شد و به تدریج عملیات های معکوس را برای بازپس گیری مناطق از دست رفته آغاز کرد و توانست موازنه قدرت را تا حدود زیادی به سود خود تغییر دهد.

در استان لاذقیه، تروریست ها به ۴۵ کیلومتری مرکز استان رسیده بودند اما با ایستادگی نیروهای سوری و مقاومت و پشتیبانی ایران و روسیه وضعیت تغییر کرد و حملات برای پاکسازی مناطق اشغالی در دستور کار قرار گرفت و در نهایت پس از درگیری های گسترده بیش از ۹۸ درصد از استان به طور کامل آزاد شد.

دولت ترکیه و گروهک های تروریستی به عنوان بازوهای عملیاتی ائتلاف تا اشغال کامل استان حلب (پایتخت اقتصادی سوریه) فاصله ای نداشتند و در شهر حلب هم وضعیت را برای دولت سوریه سخت کرده بودند.

اما دفاع جانانه و شروع ضد حملات نیروهای سوری و مقاومت با انجام عملیات «محرم» در حومه جنوب و جنوب غربی شهر حلب (پاییز ۹۴) تحولات میدانی را ۱۸۰ درجه تغییر داد و تروریست ها را در لاک دفاعی فرو برد.

سوریه ۱۰ سال پس از هجوم ده‌ها هزار تروریست چند ملیتی/ چند درصد از مناطق شمالی در اشغال گروهک‌های تروریستی است؟ + نقشه میدانی

در حالی که آمریکایی ها و نیروهای وابسته (ترکیه و گروهک های تروریستی) آرزوی اشغال پایتخت اقتصادی سوریه را در سر داشتند دولت سوریه و جبهه مقاومت با برنامه ریزی دقیق و انجام عملیات های حساب شده در بازه زمانی یک ساله توانستند شهر حلب را (در آذرماه ۹۵) به طور کامل آزاد کنند و پیروز نبردی شوند که سید مقاومت نام «اُم المعارک» را برایش انتخاب کرده بود.

آزادی (شرق) شهر حلب  باعث شد نیروهای سوری و مقاومت عملیات های تهاجمی را ادامه دهند و در کوتاه مدت (شرق و جنوب شرق استان حلب) و در میان مدت و بلند مدت هم مناطق غربی استان را از اشغال گروهک های تروریستی خارج کنند.

نیروهای ارتش سوریه و رزمندگان جبهه مقاومت در «حماه» هم وضعیت را گام به گام به سود خود تغییر داند و در پایان سال ۹۶ وضعیت در این استان به سمت ثبات پیش رفت و با ادامه پیروزی های در مناطق همجوار، تهدیدات برای این استان به صفر نزدیک شده است.

در «ادلب» پایتخت خودخوانده دهها هزار تروریست هم اگرچه مرکز و شمال استان در اشغال است اما نیروهای ارتش سوریه و مقاومت در سال های گذشته پیروزهای مهمی را به دست آوردند که نتایج در تامین امنیت استان های هم مرز قابل مشاهده است.

سوریه ۱۰ سال پس از هجوم ده‌ها هزار تروریست چند ملیتی/ چند درصد از مناطق شمالی در اشغال گروهک‌های تروریستی است؟ + نقشه میدانی

پس از گذشت ۱۰ سال از هجوم تروریست های چند ملیتی تحت فرمان ائتلاف غربی - عبری - عربی این نیروهای ارتش سوریه هستند که در موضع تهاجمی قرار دارند و ابتکار عمل را تا حدود زیادی در دست گرفته اند اما در عین حال هنوز برخی مناطق در اشغال باقی مانده است.

به گزارش مشرق، در حال حاضر گروهک های تروریستی کمتر از ۴ درصد از مجموع مساحت استان های لاذقیه و حماه را در تصرف دارند که اغلب هم خالی از جمعیت و شامل مناطق کوهستانی و صعب العبور می شوند و ارزش میدانی ندارند اما در استان حلب، نوار شمالی و شمال غربی و در استان ادلب حدود ۴۵ درصد (مرکز و شمال) و در استان های رقه و حسکه بخش هایی از مناطق شمالی در اشغال تروریست ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 16
 • ابراهیم IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  32 16
  یک چهارم کشور دست تروریست های ( پ ک ک )تحت امر آمریکاست که هیچ اشاره ای به آن نشده است( رنگ زرد)
  • IR ۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   5 5
   درصد بالایی تحت اشغال تروریستای بعثیه و یه مقداریش توسط ملت سوریه ازاد شده
 • ابراهیم IR ۰۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  18 11
  یک چهارم کشور دست تروریست های ( پ ک ک )تحت امر آمریکاست که هیچ اشاره ای به آن نشده است( رنگ زرد)
 • شیرازm IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  40 15
  درودبه مقاومت وروسیه ک اول پوزه ی نجس اردوغان غلام حلقه بگوش غرب ویهودیان رابخاک کشیدن بعدباعث نابودی داعش وگله های خونآشام نوچه های اردوغان رانابودکردن.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   18 6
   روسیه کیلو چنده همه کارش ایران کرد روسیه چند تا بمبارون اونم ایران بهش گفت کجا بزنه روسیه اگه کاری بلد بود بکنه الان مثل خر گیر نکرده بود حرص آدم در میاد وقتی هم وطن خودمون نمیدونه
 • PL ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  3 0
  خیلی ساده سناریوی تلاش برای ترور بولتون و پومپیو و پیگرد شهرام پورصفی توسط اف بی آی را به زمین دشمن برگردانید. چطور؟ !
 • حامد IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  31 13
  با این نقشه به نظر میرسه نگرانی ترکیه از قدرت گیری کردها قابل درکه. چرا باید در سوریه کردها مناطق وسیعی را تحت کنترل داشته باشند. این خود نوعی تجزیه نیست؟ این تجزیه طلبی می تواند با همراهی کردهای عراق و ترکیه مشکل سازتر شود و البته برای ما هم بدون هزینه نخواهد بود. مناطق کردنشین سوریه باید تحت فرمان حکومت سوریه قرار گیرند.
  • ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   10 10
   اسلام و ایران‌ تا بحال دشمنی به حقارت ترکیه نداشته اند.
 • مجتبی از زنجان IR ۰۹:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  9 8
  سوریه کشور خوبی هستش مردم سوریه مقصر این وضعیت هستند تو شهرهای مختلف اغتشاشات کردند از سال2011که داعش وارد سوریه شد وضعیت این هستش دمشق-دیرالزور-حلب و .... اینجوری هستش
 • م IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  18 10
  نكته جالب تركيه هست به بهانه نژاد پرستي ضد كردها هم وارد خاك عراق شده و هم سوريه و جالبتر از ان ادعاي دوستي با ايران و همكاري !!!!
 • ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  14 9
  استان استانبول ایران باید به ایران باز گردد.
 • اصغر IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  5 8
  رهبر کشوری که استمرار حکومتش رامنوط بشه به حضور بیگانه وتکیه بر بیگانگان برای حکومت لیاقت رهبری نداره
 • سید فروزان CH ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  16 8
  نیروهای کرد هم اشغالگر هستند ،آنها با کمک یانکیها در مناطق زرد استقرار و نفت سوریه را غارت
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  2 1
  هرکشوری که اتاقهای فکرازمتخصصین فعال داشته باشدواصطلاحارودست نخوردبرنده است تمام این اقدامات نقشه اتاقهای فکرغربیهاوحتی شرق جهت کشتارمسلمانان وغارت سرمایه های آنهاست تنهاکشوری که کسی جرات چپ نگاه کردن به آن رانداردایران است
 • IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  6 2
  تا زمانی که نیروهای آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی خاک سوریه را در اشغال دارند، یعنی هیچ کاری انجام نشده است، نیروهای ارتش آمریکا روزانه بیش از ۶٠ هزار بشکه نفت را از میادین نفتی شرق سوریه سرقت می کنند، بدون آنکه کسی جرات کند جلوی آنها را بگیرد. کجاست ارتش سوریه،؟؟ کجاست جبهه مقاومت؟؟
  • IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   0 2
   یواش یواش
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  8 6
  اسلام و ایران‌ تا بحال دشمنی به حقارت ترکیه نداشته اند.
  • IR ۲۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
   6 2
   دشمنی انگلیس و آلمان و فرانسه بیشتر از ترکیه هست. این که چرا ترکیه در رسانه ها به عنوان دشمن ایران مطرح میشه بعضی از سیاست های مستقل از غربش هست که توسط رسانه های غربی تقبیح میشه
 • SE ۱۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  12 2
  تا زمانیکه امریکای جنایت پیشه توی مناطق کرد نشین حضور دارند و نفت سوریه را غارت میکنند و به بی ثباتی و تجزیه منطقه فکر میکنند نباید آرام نشست.
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  10 2
  در استان ادلب حداقل 30 هزار نفر تروریست استقرار دارند طبیعتا حداقل 100 هزار نفر از ارتش سوری و نیروهای مقاومت هم "مجبورند" دورتادور ادلب باشند تا جلوی حمله احتمالی این ها به سمت حلب ، حما و لاذقیه را بگیرند یعنی تله ادلب ، 100 هزار نفر را از جریان خارج کرده شامل نیروهای نخبه و تجهیزات و جنگ افزارهای کاری ، درنتیجه نه می شود برای حل تجزیه طلبی در شرق ورود کرد نه می شود چاه های نفت را پس گرفت نه می شود جواب اندازه ایی به حملات اسرائیل داد نه می شه روی آمریکایی ها فشاری گذاشت که از سوریه برن مثلا تنف را گرفت همه بدبختی ها از تله ادلب می آد که متاسفانه 4 ساله این جبهه لالا کرده باید این تله در هم شکسته شه و حداقل تا بزرگراه جسرالشغور سراقب بازپس گرفته شه تروریست ها تا کی بخورن بخوابن ؟ کی قراره خاک سوریه برگردانده شه ؟
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  3 0
  مارب در یمن چه شد ؟
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  2 3
  بنام ترکان باستانی ایران، هرررررری عثمانی، هر شاه ترکی در ایران سرکار آمد شروع کرد به قطع دستان عثمانی آدمخوار
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۰
  3 1
  اول امریکا بعد ترکیه را بندازن بیرون بقیه مشکلات راحت حل میشه
 • وحید نادر شاگرد اتوبوس IR ۰۴:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 1
  ارتش سوریه دوران بازسازی پایگاه اجتماعی و مردمی خود را میگذراند و ان شاء ا... بزودی زود کل نقشه فوق سبز رنگ شود و همزمان نظام سوریه مردمی تر؛ مهمترین پیامد جنگ داخلی؛ ود باوری ارتش سوریه بود ارتشی که قبلا 60 هزار کشته در حمله یک نیروی بسیار کوچک داده و عقبنشینی کرده بود و تقریبا ارتش سوریه و مردم سوریه روحیه و توان جنگندگی که آلان دارد از زمان تشکیل نداشته است و ان شاء ا.. ین توان و روحیه هم ارتقاء یاید و همچنان در جبهه مقاومت ثابت قدم باشد
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  0 0
  کشورهای منطقه با کمک همگرا به سوریه می‌توانند هم عراق و هم سوریه رو پاکسازی کنند.
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 0
  سوریه رو فقط وفقط فاطمیون ازاد کرد
 • TR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  2 0
  واقعیت ها رو منتشر نمی کنیددر اخرت حساب پس خواهید داد
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 1
  تو نقشه قسمت زرد رنگ مشخصه نفت مردم عرب سوریه الان دست کردهاست!
 • !! IR ۱۵:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
  1 1
  دولتهای منطقه ؛ از هدف شوم کردها(ایجاد کردستان بزرگ)؛ نباید غافل شوند ! اینها ؛ سابقه خیانت به کشور خود ، برای رسیدن به قدرت دارند !!
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۱
   1 2
   مناطق کردنشین بخشی از سرزمین ایران بودند تا اینکه توسط مغول‌ها از ایران جداشدنی.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس