کیا اپتیما

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

کیفیت ساخت بالای کیا اپتیما زبان‌زد است. موتور این خودرو را با سیستم تنفس طبیعی ساخته‌اند که دردسر معمول موتورهای توربو شارژ را ندارد. موتورهای نوع دوم معمولا زودتر خراب می‌شوند و با توجه به قیمت بالای قطعات خیلی زود برایتان آزاردهنده خواهند شد. موضوعی که کیا اپتیما با آن مواجه نیست.

هزینه نگهداری: برای تعویض روغن موتور اپتیما در حال حاضر باید بین ۴۳۰هزار تا یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنید. تعویض فیلتر هوا ۸۰ تا ۱۸۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد و بین ۴۸ تا ۱۸۰ هزار تومان باید برای تعویض فیلتر هوا کنار گذاشت. هزینه تعویض فیلتر کابین کیا اپتیما حداقل ۳۵ هزار تومان و حداکثر ۱۳۰ هزار تومان خواهد بود. عوض کردن هر جفت لاستیک کیا اپتیما بین چهار تا شش میلیون تومان خرج روی دستتان می‌گذارد و قیمت لنت‌های جلو را باید بین ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان درنظر گرفت.

قیمت در بازار: کیا اپتیما آخرین بار با مدل ۲۰۱۷ وارد ایران شده است. نمونه‌های کارکرده این خودرو با سه رادار به‌عنوان گران‌ترین نمونه دو میلیارد تومان فروخته می‌شوند. به‌شرط اینکه کیلومتر آن‌ها عددی بیش از ۱۱۲ هزار تا را نشان ندهد.

میتسوبیشی اوتلندر

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

میتسوبیشی جزو برندهای خوب دنیا است که در ایران با بی‌سلیقگی خیلی تحویل گرفته نمی‌شود. میتسوبیشی اوتلندر را به‌خاطر مواردی مثل کیفیت ساخت بالا و سازگاری با شرایط محیطی ایران می‌تواند تحسین کرد. هرچند قیمت آن نسبت به سایر رقبا کمی بالا به‌نظر می‌رسد.

هزینه نگهداری: تعویض روغن میتسوبیشی اوتلندر به‌تنهایی هر مرتبه بین ۴۷۰ هزار تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرج روی دست صاحبش می‌گذارد. هزینه تعویض فیلتر را باید حدود ۱۰۰ تا ۳۶۰ هزار تومان در نظر گرفت و برای تعویض فیلتر هوا ناچار هستید ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار تومان پول خرج کنید. هزینه فیلتر کابین بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. برای خرید یک جفت لاستیک به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان نیاز است و لنت جلوی را می‌توان با پرداخت هزینه‌ای معادل ۵۰۰ تا ۸۷۰ هزار تومان عوض کرد.

قیمت در بازار: میتسوبیشی اوتلندر را در تیپ‌های مختلف در بازار پیدا می‌کنید که با فیس جدید و فیس قدیم معرفی می‌شوند. قیمت میتسوبیشی اوتلندر تیپ ۵ فیس جدید با ظرفیت هفت نفر، به دو میلیارد تومان می‌رسد. تیپ چهار فیس جدید را می‌توان با ۱.۶۴ میلیارد تومان خرید.

 
مزدا ۳ جدید

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

ژاپنی کم‌حاشیه بازار ایران در نمونه‌های مدل بالا تا سال‌ها می‌تواند یک سواری بی‌دردسر را تضمین کند. در نمونه‌های مدل پایین هم اگر دقت کنید یا شانس بیاورید و مزدا ۳ با موتور و گیربکس سالم پیدا کنید، برد کرده‌اید. حتی در مقایسه با نمونه‌های صفر کیلومتر دیگر، مزدا ۳ جدید سرتر است.

هزینه نگهداری: تعویض روغن مزدا ۳ جدید بین ۴۲۵ هزار تومان تا یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان هزینه دارد. در کنار این پول، باید ۵۰ تا ۱۸۵ هزار تومان بابت تعویض فیلتر روغن، ۶۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بابت تعویض فیلتر هوا و ۱۰۰ تا ۱۹۵ هزار تومان برای تعویض فیلتر کابین هزینه پرداخت کرد. قیمت یک جفت لاستیک برای مزدا ۲ حداقل یک میلیون و ۶۴۰ هزار تومان است و امکان دارد تا سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پیش برود. ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان هم برای عوض کردن لنت ترمز جلو کنار بگذارید.

قیمت در بازار: مزدا ۳ جدید بین سال‌های ۹۱ تا ۹۸ در ایران تولید شده است. مدل‌های قدیمی را ممکن است ۵۰۰ میلیون تومان پیدا کنید، اما مزدا ۳ تیپ جدید تیپ ۴ کم‌کارکرد را تا یک میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان هم قیمت‌گذاری می‌کنند.

جک S۵

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

خودروهای چینی شهرت خوبی ندارند، اما جک S۵ وضعیت کاملا متفاوتی دارد و به استهلاک پایین و مقاومت بالا مشهور است. اگر چه این مسئله به معنای تایید فنی جک S۵ نیست و تنها وضعیت آن را بین خودروهای چینی راه‌یافته به بازار ایران در چندسال اخیر شرح می‌دهد.

هزینه نگهداری: مالکان جک S۵ برای هر مرتبه تعویض روغن خودرو خود بین ۴۵۰ هزار تا یک میلیون و ۲۶۵ هزار تومان خرج می‌کنند. سوای این مورد تعویض فیلتر روغن بین ۴۵ تا ۱۳۰ هزار تومان هزینه دارد. حداقل ۳۵ هزار تومان و حداکثر ۱۰۵ هزار تومان هم برای فیلتر هوا باید کنار گذاشت. قیمت فیلتر کابین به ۲۵ تا ۹۰ هزار تومان می‌رسد. قیمت یک جفت لاستیک مناسب جک S۵ به حدود سه تا شش میلیون تومان می‌رسد. همچنین هر بار تعویض لنت‌های جلو ۴۷۵ تا ۹۵۰ هزار تومان هزینه روی دستتان خواهد گذاشت.

قیمت در بازار: تولید جک S۵ از سال ۱۳۹۴ شروع شده و تا الان ادامه دارد. برای همین نمونه‌های صفر کیلومترش را می‌توان پیدا کرد. جک S۵ اتومات با فیس جدید را یک میلیارد تومان می‌فروشند و برای نمونه‌های قدیمی‌تر مجبور هستید تا ۸۸۰ میلیون تومان پول بپردازید. قیمت جک S۵ کارکرده تمیز دنده‌ای، حدود ۶۳۰ میلیون تومان است.

کیا ریو مونتاژی

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

اگر خرید پراید یا یک ماشین مدل پایین قدیمی را دوست ندارید، می‌توانید روی یک دستگاه ریو مدل بالای سالم فکر کنید و آن را جزو گزینه‌هایتان قرار دهید. ریو خودرویی کم استهلاک است که به نسبت پول پرداختی شما، سواری خوبی دارد و به موتور قابل اعتمادی مجهز شده است.

هزینه نگهداری: روغن موتور کیا ریو را می‌توان به هزینه ۲۲۵ تا ۶۰۰ هزار تومان عوض کرد. خرج تعویض فیلترها را هم از یاد نبرید مثلا ۳۵ تا ۵۵ هزار تومان برای تعویض فیلتر روغن کنار بگذارید و بین ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان به تعویض فیلتر هوا اختصاص دهید. فیلتر کابین را هم با ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان عوض کنید. خرید یک جفت لاستیک برای ریو در حال حاضر حداقل ۹۵۰ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان تمام می‌شود.

قیمت در بازار: تولید کیا ریو به‌صورت مونتاژی از سال ۱۳۸۴ شروع شد و تا ۱۳۹۱ ادامه پیدا کرد. با پرداخت ۱۸۴ میلیون تومان می‌توان یک دستگاه کیا ریو مونتاژی مدل سال ۱۳۹۱ خریداری کرد. مدل‌های تولید شده در سال ۱۳۸۸ باید به‌طور منصفانه بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان فروخته شوند.

تندر ۹۰

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

تندر ۹۰ را جزو کم‌دردسرترین خودروهای موجود در بازار ایران می‌شناسند البته این موضوع یک شرط مهم و اساسی دارد. می‌گویند اگر یک تندر ۹۰ سالم کم‌کارکرد بخرید، با یکی از رام‌ترین خودروهای بازار روبرو هستید که تا چند سال می‌تواند نیازهای شما را برآورد کند.

هزینه نگهداری: حداقل ۳۰۰ هزار تومان و حداکثر ۷۷۰ هزار تومان برای هر مرتبه تعویض روغن تندر ۹۰ نیاز است. خرج خرید فیلتر روغن بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار تومان می‌شود و برای عوض کردن فیلتر هوا به ۴۰ تا ۱۴۰ هزار تومان نیاز دارید. ۲۵ تا ۴۵ هزار تومان هم هزینه تعویض فیلتر کابین می‌شود. یک جفت لاستیک تندر ۹۰ را الان یک میلیون و ۲۰۰ تا دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می‌فروشند. هر مرتبه تعویض لنت‌های جلو هم برایتان ۲۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان خرج می‌تراشد.

قیمت در بازار: تندر ۹۰ در سال‌های ۹۲ تا ۹۹ به‌مدت هفت سال در ایران خودرو تولید شده است. برای خرید یک دستگاه تندر ۹۰ مدل E۲ که در سال ۹۹ به بازار راه پیدا کرده و حدود ۴۸ هزار کیلومتر راه رفته بین ۳۳۲ تا ۳۵۰ میلیون تومان است. پارس خودرو از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۷ به تولید تندر ۹۰ مشغول بوده و اگر روی نمونه‌های سال آخر دست بگذارید باید با فرض حدود ۸۸ هزار کیلومتر کارکرد بین ۳۵۷ تا ۳۸۳ میلیون تومان پول خرج کرد.

تویوتا لندکروز

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

اکثر لندکروزهای ایران تولید سال‌های دور هستند و زیاد راه رفته‌اند با این حال کمتر شاهد گزارش مشکلاتی مثل گیربکس یا موتور هستیم. به‌همین دلیل هم پرطرفدار هستند و خیلی راحت در بازار خرید و فروش می‌شوند. با پول این خودرو می‌توان به‌راحتی بنز و ب‌ام‌دبلیو خریداری کرد، اما به دلیل همین استهلاک پایین، خریداران لندکروز با میل و اشتیاق بالا سراغش می‌روند و می‌دانند که با شرایط آب‌وهوایی ایران سازگاری بیشتری خواهد داشت.

هزینه نگهداری: تعویض روغن موتور یک دستگاه تویوتا لندکروز بین ۵۳۰ هزار تومان تا ۱.۵ میلیون تومان خرج دارد. به این رقم باید ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بابت فیلتر روغن اضافه کرد. اگر فیلتر هوا هم در نوبت تعویض باشند هزینه‌اش بین ۱۶۰ تا ۴۲۰ هزار تومان می‌شود. فیلتر هوای کابین تویوتا کندکروز حداقل ۶۰ هزار تومان و حداکثر ۱۳۰ هزار تومان فروخته می‌شود. یک جفت لاستیک تویوتا لندکروز را باید بین ۵.۶ تا ۸.۷ میلیون تومان خریداری کرد.

قیمت در بازار: تویوتا لندکروز کارکرده در بازار ایران مدل‌های ساخته شده در سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ هستند. یک مدل سال ۲۰۰۶ شش سیلندر را الان بین ۲.۷۸ تا ۲.۹۸ میلیارد تومان خرید و فروش می‌کنند. قیمت نمونه‌های جدیدتر مثل یک GXR شش سیلندر فول مدل ۲۰۱۶ از ۱۳.۴ میلیارد تومان شروع می‌شود و تا ۱۴.۴ میلیارد تومان پیش می‌رود. باور نمی‌کنید نه؟!

پراید

۸ خودروی کم دردسر برای رانندگان +عکس

قیمت پراید به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده و طبیعی است اگر دل خوشی از آن نداشته باشید، اما به‌هرحال باید پراید را به‌عنوان خودرویی کلکسیونی که پس از توقف تولید، موجودی آن رو به‌کاهش است نگاه کرد. از نظر فنی و به‌خصوص ایمنی هم انتقادات زیادی به آن وارد است، اما پراید اصولا خودرویی که راننده‌اش را مدام به دردسر بیندازد یا روانه تعمیرگاه کند نیست. برخلاف تمام حرف‌هایی که پشت سرش می‌زنند، اگر برخورد مناسبی با پراید داشته باشید یکی از بهترین و کم‌خرج‌ترین ماشین‌ها برای تردد داخل شهر است.

هزینه نگهداری: تعویض روغن پراید به‌تنهایی ۱۶۲ تا ۳۷۵ هزار تومان خرج دارد. ۳۰ تا ۴۵ هزار تومان برای تعویض فیلتر روغن، ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان برای فیلتر هوا و ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان هم باید برای فیلتر کابین خرج کرد. آن‌هایی که پراید دارند الان برای یک‌جفت لاستیک ۸۰۰ هزار تومان تا ۱.۸ میلیون تومان پول پرداخت می‌کنند و بابت تعویض لنت هرمرتبه ۱۲۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه می‌پردازند.

قیمت در بازار: تولید پراید ۱۳۱ از سال ۱۳۹۰ شروع شد و تا ۱۳۹۹ ادامه پیدا کرد. نمونه‌هایی که ۱۰، ۱۱ سال در بازار حضور داشته‌اند را الان باید حدود ۱۰۰ میلیون تومان خرید. برای خرید یک پراید ۱۳۱ مدل SX تولید شده در سال ۱۳۹۷ به ۱۴۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بودجه نیاز دارید. قیمت پراید ۱۳۱ مدل سال ۱۳۹۹ کارکرده به حدود ۱۶۰ میلیون می‌رسد.

منبع:فرارو