کد خبر 1401233
تاریخ انتشار: ۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
مرکز آمار: نرخ تورم نقطه‌ای به ۵۴ درصد افزایش یافت

نرخ تورم نقطه‌ای که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در تیر ماه امسال به عدد ٥٤,٠ درصد رسیده است.

به گزارش مشرق، بنا به گزارش مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در تیر ماه امسال به عدد ٥٤,٠ درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥٤.٠ درصد بیشتر از تیر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

مرکز آمار نرخ تورم تیرماه را منتشر کرد. براین اساس نرخ تورم ماهانه که درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است برابر ۴.۶ درصد بود که در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۷.۶ درصد کمتر بود. 

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٥.٧ درصد و ٣.٨ درصد بوده است.

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٤,٥ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل هفت واحد درصد کاهش داشته است. ه

همچنن این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱۱ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای ۵۴ درصد شد 

نرخ تورم نقطه‌ای که بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است در تیر ماه امسال به عدد ٥٤,٠ درصد رسیده است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥٤.٠ درصد بیشتر از تیر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,٥ واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­‌ها و دخانیات» با افزایش ٤.٤ واحد درصدی به ٨٦.٠ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.١ واحد درصدی به ٣٦.٩ درصد رسیده است.

براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٥٢,٨ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٦٠.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد افزایش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤٠,٥ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ١,١ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۰ درصد و ٤٣.٢ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.١ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٤ واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (دوغ پاستوریزه، خامه و تخم مرغ) و گروه «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی، کیک و بیسکویت) است. 

در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، گروه «هتل و رستوران» (هزینه هتل و تالار پذیرایی) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

نرخ تورم دهک‌ها درآمادی

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در تیر ماه ١٤٠١ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٨,٩ درصد برای دهک دهم تا ٤٤.٨ درصد برای دهک اول است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • یاسر IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  3 0
  میرکاظمی میگفت حقوقارو کم افزایش میدیم تا تورم ایجاد نکنه!! ایجاد نشدن تورم رو هم رو داریم میبینیم
  • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۱۸:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
   1 0
   گفته میرکاظمی صرفا بمنظور انقلت آوردن برای جلوگیری اجرای قانون برای بازنشستگان تامین‌اجتماعی بود نه چیز دیگه...!!!!!!
 • میلاد IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  3 1
  الان ماله کش ها میان میگن اثر رای کنسرتی
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  4 1
  حقوقها رو هم ۵۴ دصد اضاف کنید
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  3 1
  خوب یادش بخیر قرار بود افزایش قیمت 4 ماده غذایی باعث ایجاد تورم نشود و متاسفانه در ایران ادرار بز را گران کنی همه چیز گران میشود و به اصلاح دلاریزه شده، با این روند به زودی شاهد ابرتورم خواهیم بود، و دولت هم نشان داد مرد این میدان نیست
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
   0 0
   بماند که جلوی ابرتورم گرفته شده
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  2 0
  علی برکت الله
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  0 0
  بیشترین افزایش تورم در اردیبهشت و خرداد و به علت حذف ارز ترجیحی بود که نزدیک 20 درصد بود .
 • DE ۱۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  2 0
  و حقوق بازنشسته فقط 10 درصد افزایش یافت .. دوران پربرکت ! رئیسی بر مردم ایران مبارک باد ! خدامی داند 3 سال دیگر ، فقر و تورم چه مصائب دیگری برای امنیت و آسایش روحی جامعه خواهد داشت . آقایان خودشان روی گنج بی حساب به غنیمت گرفته شده نشسته اند . آیا این است اسلام راستین شما که فقط به چند تارمو آویزان بشوید که مخالف را بنام محارب بر دار بکشید و زن ومرد و پیر و جوان را در زندانها مثل گوسفند رویهم انباشته بکنید ؟؟؟ محارب واقعی کیست ؟؟ آنکه مسلح رودرروی مردم می ایستد و مال و جانشان را میگیرد و یا آنکه ، غارت شده و بی سلاح ، با فتواهای هوسرانه شما هرروز میمیرد ؟؟
  • IR ۲۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
   0 0
   بماند که لغو شد و بیشتر
 • زلاتان IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۱
  0 0
  54 درصد؟! هههههه.... حتماً شوخیتون گرفته

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس